Почетна » Рим » Леонардо Да Винчи Искуство билети

Искуство на Леонардо Да Винчи – билети, цени, што да очекувате

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Рим

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(192)

Леонардо да Винчи е еден од најгенијалните италијански умови и има многу музеи посветени на сликарот, скулпторот, инженерот и научникот. 

Сепак, искуството на Леонардо да Винчи во Рим го нуди најдоброто искуство.

Тоа е единствениот музеј на Леонардо Да Винчи со 50 плус сертифицирани пронајдоци и одобрени репродукции на неговите прекрасни слики.

Во оваа статија, споделуваме сè што мора да знаете пред да купите билети за Леонардо да Винчи Искуство. 

Што да очекувате на Da Vinci Experience

Музејот на Леонардо да Винчи во Рим нуди сеопфатен преглед на работата на Леонардо и како пронаоѓач и како сликар. 

Извонредните екрани користат проекции, холограми и снимки за да ги илустрираат неговите дела на привлечен начин за возрасни и деца.

Леонардо да Винчи Искуството во Рим е мал музеј, но е поделен на пет тематски простории - 

Соба 1: Машина за летање и последна вечера
Соба 2: Соба за воени машини
Соба 3: Сала на перспектива
Соба 4: Сала на принципи
Соба 5: Сликарска галерија

Всушност, четири од просториите на музејот се посветени на повеќе од 50 негови интелигентни машини изградени според оригинални скици.

Сите овие се работни репродукции 1:1, а посетителите можат да ги допрат и почувствуваат.

Во петтата соба се прикажани рачно насликани репродукции на повеќе од 20 негови ремек-дела. 

Престижното уметничко студио Bottega Artigiana Tifernate ги создаде овие слики во целосни размери користејќи техники и материјали од времето на Леонардо.

Заедно со колекцијата слики, посетителите ќе ја најдат и познатата соба со огледала.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до искуството на Леонардо да Винчи

Leonardo da Vinci Experience е во Via della Conciliazione, 19, на кратко пешачење од Базиликата Свети Петар, Музеи на Ватикан, и Кастел Сант Анџело.

Затоа е од суштинско значење да резервирајте билети однапред за да се избегне долго чекање за влез.

Лесно е да се стигне до музејот Да Винчи - можете да пешачите преку Понте Сант Анџело или да одите на линијата на метрото А до Метро станицата Отавијано.

Од станицата на метрото, Музејот Леонардо да Винчи искуство е оддалечен 1.1 км (,7 милји) и можете да пешачите далечина за околу 15 минути. 

Станицата Отавијано до искуството на Леонардо да Винчи

 Автобуските линии 23, 40 и 46 исто така можат да ве одведат блиску до музејот.

Најдобро би било да се спуштите во Traspontina-Conciliazione, помалку од 200 метри (650 стапки) од музејот. 


Вратете се на почетокот


Да Винчи Искуство часови

Машините во Леонардо Да Винчи го доживуваат Рим
Машини изложени на Leonardo Da Vinci Experience во Рим. Слика: Тикети

Leonardo da Vinci Experience во Рим се отвора во 9 часот и се затвора во 7.30 часот, секој ден во неделата. 

Последниот влез е во 6.30 часот. 


Вратете се на почетокот


Колку долго трае искуството на Да Винчи?

Посетителите обично поминуваат еден час истражувајќи ги сите машини и гледајќи ги сите слики во Римското искуство на Леонардо Да Винчи.

Искуството се карактеризира со широк спектар на визуелни, аудитивни и искуствени аспекти, кои им се допаѓаат и на децата и на возрасните. 

Семејствата со деца имаат тенденција да поминуваат повеќе време во музејот. 

Музејот на Леонардо да Винчи нема кафуле, но околната населба има многу одлични опции за јадење. 


Вратете се на почетокот


Билети за Leonardo da Vinci Experience

Последната вечера во Леонардо да Винчи искуство во Рим
Последната вечера во музејот за искуство на Леонардо да Винчи. Слика: Тикети

Овој билет за искуство со Леонардо да Винчи ви дава пристап до сè што е изложено во музејот. 

Веднаш штом ќе го купите, билетот ќе ви биде испратен преку е-пошта. 

На денот на вашата посета, можете да го покажете билетот на вашиот паметен телефон на влезот и да влезете. 

Нема потреба да земате отпечатоци!

Секој билет до музејот Леонардо да Винчи искуство вклучува и повеќејазичен интерактивен водич.

Откако ќе заврши турнејата на музејот, персоналот на сите посетители им дава изненадувачки подарок. 

Децата под пет години можат бесплатно да влезат во музејот Леонардо. 

Цени на билетите

Билет за возрасни (16+ години): € 12
Детски билет (од 5 до 15 години): € 10


Вратете се на почетокот


Тура со водич + работилница за деца

Доколку го посетувате Рим со дете од 6 до 12 години, ова е идеална карта за нивно купување.

Покрај приемот во искуството на Леонардо да Винчи, децата добиваат турнеја со водич од 2 часа и 30 минути и работилница (ако се избрани). 

Со секој детски билет, еден возрасен може бесплатно да влезе во музејот. Дополнителни возрасни лица треба да купат билет на лице место.

Овој билет е одличен начин да ги однесете вашите деца на чудесно тематско искуство од животот на Да Винчи.

Цени на турнејата

Тура со водич (од 6 до 12 години): € 18
Тура со водич + работилница (од 6 до 12 години): € 28


Вратете се на почетокот


Аудио водич за искуство на Да Винчи и базиликата Свети Петар

Леонардо да Винчи Експериенс е на само 400 метри од базиликата Петар во Ватикан, поради што многу туристи ги посетуваат двете искуства заедно, едно по друго. 

Искуство на Да Винчи во базиликата Свети Петар

Иако влезот во базиликата Петар е бесплатен, посетителите претпочитаат да добијат аудио водич за да можат да ја истражуваат црквата со свое темпо. 

Оваа комбинација е одличен начин да заштедите време и пари додека истражувате две од најпопуларните атракции во Рим.

Цени на билетите

Билет за возрасни (16+ години): € 30
Детски билет (од 6 до 15 години): € 25
Доенчиња (до 5 години): Слободен влез

Leonardo da Vinci Experience и Castel Sant'Angelo се оддалечени само 1 километар (две третини од милја). Ако сакате да ги видите истиот ден, проверете ја оваа комбинација. Добивате и 6% попуст!

Популарни атракции во Рим

# Помпеја
# Колосеум
# Базилика Свети Петар
# Музеи на Ватикан
# Сикстинска капела
# Галерија Боргезе
# Римски форум
# Кастел Сант Анџело
# Музеј Капитолин
# Катакомби во Рим
# Затворот Мамертин
# Пантеон Рим
# Гладијаторско училиште во Рим
# Аквафеликс

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Рим