Почетна » Рим » Билети за музејот Капитолин

Музеј Капитолин – билети, цени, бесплатен влез, работно време

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Рим

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(156)

Музејот Капитолин е збирка на многу уметнички и археолошки музеи, во Рим, Италија.

Капитолинските музеи постојат од 1471 година во некоја или друга форма и оттука се и најстарите национални музеи во светот.

Римјаните исто така го нарекуваат Musei Capitolini.

Во оваа статија, објаснуваме сè што мора да знаете пред да купите билети за музејот Капитолин.

Што да очекувате во музејот Капитолин

Музејот привремено го прекина само-воден влезен билет поради пандемијата.

Бидејќи музејот дозволува посетители само под надзор, можете или да резервирате a хостиран влезен билет (25 евра) или а турнеја со водич на музеите Капитолин (58 евра).


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до музејот Капитолин

Овој музеј се наоѓа на Пјаца дел Кампидољо, на врвот на ридот Капитолин.

Да се ​​дојде до Musei Capitolini е едноставно. 

Повеќето јавни автобуси во Рим кои патуваат кон центарот на градот застануваат на Пјаца Венеција.

Ако претпочитате метро, ​​спуштете се во Станица Колосеум, кој е на само 10 минути пешачење од музејот Капитолин.

Можете исто така да земете такси што може да ве спушти на дното Капитолински рид.

За посетителите со посебни потреби, таксито може да оди дури и на врвот.

Трамбусот е исто така добра опција бидејќи застанува на секои 30 минути на повеќето познати атракции во Рим.

Да се ​​спушти во Пјаца Венеција, мора да се качите на Трамбусот со рута бр. 110.

Достапни се и автобуски линии за Театро Марчело, кој е на 200 метри од ридот Капитолин.

Линиите се 30, 44, 63, 81, 83, 85, 87, 130F, 160, 160F, 170, 175, 271, 628, 715, 716, 780, 781, 810, n, и C3 .


Вратете се на почетокот


Работно време

Музејот Капитолини се отвора во 9.30 часот и се затвора во 7.30 часот, секој ден.

Последното влегување е еден час пред затворањето.

На 24-ти и 31-ви декември, Музејот се отвора во исто време, но се затвора малку рано - до 2 часот.

Музејот Капитолин останува затворен на 1 јануари, 1 мај и 25 декември.


Вратете се на почетокот


Бесплатен влез во музејот Капитолин

Музејот Сала на Капитолин

Деца под шест години влегуваат во музејот Капитолин бесплатно.

Жителите на Рим и блиските провинции, исто така, можат бесплатно да влезат во музејот Капитолин во првата недела од секој месец.

Ако сакате да ја избегнете гужвата, предложете да го прескокнете Музејот на денот на бесплатниот влез.

Слика: Museicapitolini.org

Музејот Капитолини бесплатно со ромска карта

Roma Pass е одлична алатка за заштеда на пари додека летувате во градот.

Со Roma Pass, можете да добиете директен и БЕСПЛАТЕН влез во музеите Капитолин.

Некои од другите атракции во кои можете да влезете бесплатно со оваа карта се Колосеумот, галеријата Боргезе, Кастел Сант Анџело итн.

Доаѓа во два вкуса - за 72 часа и 48 часа.

Седумдесет и два часа Ромска карта: Директен влез во два музеи по избор, неограничено патување со сиот јавен превоз (освен возови) три дена. цена: 39.50 евра.

Четириесет и осум часа Ромска карта: Директен влез во еден музеј, неограничено патување со целиот јавен превоз (освен возови) 48 часа. цена: 29 евра.


Вратете се на почетокот


Редици во музејот Капитолини

Музеите привлекуваат многу толпа наутро.

Подобро е да си резервирате Билет за музејот Капитолин онлајн ако сакате да ја прескокнете линијата бидејќи, за време на шпицот, може да поминете до 30 минути во редот за билети.

Кога и да одите, сигурно ќе ја најдете статуата на Маркус Аврелиј и скулптурата на Капитолин Волкот преполна.

Треба да се избегнува посета во текот на првите две и последните две недели од која било привремена изложба.


Вратете се на почетокот


Колку време трае музејот Капитолин?

Бронзен колос на Константин во музејот Капитолин

На повеќето посетители им требаат два часа за да ги истражат музеите на Капитолин. Всушност, дури и времетраењето на аудио водичот е 90 минути.

Познато е дека туристите кои брзаат ја завршуваат својата турнеја за околу 45 минути, додека за љубителите на уметноста е познато дури и дека поминуваат до четири часа истражувајќи го Музејот.

Слика: Museicapitolini.org

Ако посетувате за време на шпицот, мора да додадете уште 30 минути - времето што ќе го поминете во редот за билети.

Инсајдерски совет: Ако сакате да избегнете губење на вашето време, мора купете ги вашите билети за Музеј однапред.


Вратете се на почетокот


Билети за музејот Капитолини

Мермерни скулптури во музејот Капитолин
DanFLCreativo / Гети

на само-воден билет за музејот Капитолин, најевтиниот начин за влез во музејот е прекине поради пандемијата. Сега посетителите мора или да резервираат a хостиран влезен билет (25 евра) или а турнеја со водич на музеите Капитолин (58 евра).

Билетите за прескокнување на линијата на музејот Капитолин се најевтините и најпопуларните.

Овој билет ви помага да пристапите до се што е изложено во првиот музеј во светот, вклучувајќи ги и тековните привремени изложби.

Билетите важат 4 часа, а доволно е да се истражи целиот музеј.

Станува збор за билети за паметни телефони, што значи дека веднаш штом ќе го купите ќе ви бидат доставени на вашата е-пошта.

На денот на вашата посета, покажете го билетот во вашата е-пошта и влезете.

Нема потреба да се печати.

Ажурирате: Поради пандемијата, овој билет е прекинат. Ве молиме погледнете подолу за повеќе опции.

Цена на билетот

Билет за возрасни (6+ години): 11 евра
Детски билет (помалку од шест години): Слободен влез

Беше домаќин на влезот во музејот Капитолин

Бидејќи обиколката на Капитолинските музеи е суспендирана поради пандемијата, домаќинскиот влез е следната најевтина опција за истражување на првиот музеј во светот.

Покрај пристапот до постојаните и привремените галерии и изложби, добивате и 25-минутно мултимедијално видео за Стариот Рим.

Можете да го резервирате ова искуство во два вкуса - само музеј или музеј и Happy Hour.

Ако резервирате билет за Happy Hour на музејот Капитолин, откако ќе ги разгледате експонатите, можете да поминете време на една од фасцинантните гледишта лоцирани во срцето на Рим.

Во билетот се вклучени еден коктел и закуски, а доколку сакате, можете да нарачате повеќе.

Цена на билетот (само музеј)

Билет за возрасни (18+ години): 25 евра
Детски билет (од 6 до 17 години): 20 евра
Билет за доенчиња (до 5 години): Слободен влез

Цена на билетот (влез во музеј + Happy Hour)

Билет за возрасни (18+ години): 50 евра
Детски билет (од 6 до 17 години): 45 евра
Билет за доенчиња (до 5 години): Слободен влез

Разглед на музејот Капитолин со водич

Ако сакате да навлегувате во деталите за уметноста што е изложена, ви препорачуваме турнеја со водич низ Musei Capitolini. 

За време на оваа 3-часовна турнеја, ќе ги истражувате ридот Капитолин, музејот Капитолин и базиликата Света Марија Аракоели.

Достапно е на англиски, германски, француски и шпански.

Цена на билетот

Билет за возрасни (26+ години): 58 евра
Младински билет (од 18 до 25 години): 53 евра
Детски билет (од 6 до 17 години): 48 евра
Билет за доенчиња (0 до 5 години): Слободен влез


Вратете се на почетокот


Што да се види во музејот Капитолин?

Општина Рим ги поседува и управува со овие музеи.

Pallazodei Conservatori и Pallazo Nuovo се две главни згради кои заедно го формираат музејот Капитолин.

Galleria Lapidaria, тунел, се протега помеѓу двете згради и ги поврзува од под плоштадот Кампидољо.

Палазо деи конзерватори

Отворен за јавноста во 1734 година, овој музеј чува неверојатни уметнички дела на големи уметници како Караваџо, Тицијано, Рубинс, Тинторето.

Уметноста што е изложена овде вклучува слики, скулптури, бисти на познати личности низ историјата и други различни креации.

Оригиналната скулптура на Капитолин Волф е центарот на атракција овде.

Волкот Капитолин се нарекува и „Волкот“ и е значаен симбол на Рим.

Капитолин Волк
Капитолин Волк во сета своја слава. Слика: Жан Пол Гранмон

Првата скулптура на жива личност, Ritratto di Carlo I d'Angiò de Arnolfo di Cambio, исто така е претставена во овој музеј.

Сала покриена со стакло во центарот на која се наоѓа коњичката статуа на Маркус Аурелиј е уште една неверојатна работа што може да се види во Палазо деи конзерваториум.

Палазо Нуово

Оваа палата е позната по својата изложба на статуи, скулптури, мозаици и бисти.

Друга атракција овде е мермерната скулптура, Капитолинска Венера, дизајнирана помеѓу 100 и 150 година од нашата ера.

Статуата на умирање Галија и Дискоболус исто така вреди да се види.

Има сала на филозофи каде што ќе најдете портрети на грчки и римски филозофи.


Вратете се на почетокот


Аудио водич на Капитолин

Со овие водичи, можете подобро да го истражите музејот Капитолин.

Видео водичи погодни за возрасни се достапни на италијански, англиски, шпански, германски, француски и руски за само шест евра.

Аудио водичите се достапни за деца на возраст од шест до 12 години.

Овие аудио водичи чинат четири евра и се достапни на англиски и италијански јазик.


Вратете се на почетокот


Музеј Капитолин или галерија Боргезе

Неправедно е да се споредуваат Музејот Капитолини и Галерија Боргезе бидејќи и двата музеи се единствени и имаат своја привлечност.

Музејот Капитолин е полн со римски скулптури и содржи уметнички дела од различни епохи. Во исто време, галеријата Боргезе е полна со скулптури на Бернини, со повеќето нејзини експонати од барокниот период. 

Галеријата Боргезе е во прекрасен парк, додека музејот Капитолин нуди извонредно уметничко влијание.

Чувствуваме дека и двата музеи имаат своја уникатна привлечност и вреди да се посетат.

Бидејќи и галеријата Боргезе и музејот Капитолин се блиску – на само 4 километри (2.5 милји) едни од други – многу туристи претпочитаат да ги посетат во ист ден.


Вратете се на почетокот


Осврти на музејот Капитолин

Римскиот музеј Капитолин е високо оценета туристичка атракција.

Проверете две рецензии на музејот Капитолин што ги избравме од Tripadvisor, кои ви даваат идеја што да очекувате во Музејот.

Преполно со римски богатства

Брилијантен музеј полн со римски богатства. Стручно куриран, што го олеснува истражувањето на секоја соба без да се чувствувате преоптоварени. Поминете време во првиот двор за да бидете воодушевени од огромниот обем на разни урнатини од некогаш колосални статуи. Можете исто така да видите прекрасни погледи низ Рим од терасата и спектакуларни погледи на Форумот, со Колосеумот во далечината. - Бен А, Вокинг

Непропустливо!

Музејот Капитолин е најдобриот музеј во Рим, се разбира после Ватикан. Тоа е на прекрасниот Пјаца дел Кампидољо, двете палати во кои се наоѓаат музеите се прекрасни, а изложените ремек-дела мора да се видат. Мојот трет пат во Рим и само едно жалам што никогаш порано не влегов. Сигурно ќе го посетам следниот пат! - Елена Луција Агнезе, Лондон

# Колосеум
# Музеи на Ватикан
# Галерија Боргезе
# Сикстинска капела
# Базиликата Свети Петар
# Римски форум
# Кастел Сант Анџело
# Помпеја
# Катакомби во Рим
# Затворот Мамертин
# Пантеон Рим
# Искуство на Леонардо Да Винчи
# Гладијаторско училиште во Рим
# Аквафеликс

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Рим