Почетна » Рим » Билети за затворот Мамертин

Билети и турнеи во затворот Мамертин

4.7
(162)

Изграден во 7 век п.н.е., затворот Мамертин е најстариот затвор во Рим. 

Познат како Tullianum во античките времиња, тој е исто така наречен Tullianum Carcer.

Тоа е мало, темно и тесно место кое ги држеше непријателите на Рим, како што се заробените кралеви, заговорниците, па дури и светите Петар и Павле, пред државата да ги погуби.

Според легендата, во Tullianum Carcer течел извор на вода за Свети Петар (и двајца поправни службеници) да можат да ги крстат посетителите.

Откако местото престанало да биде затвор, станало света дестинација бидејќи во него биле сместени некои од најсветите библиски светци.

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да купите билети за затворот Мамертин.

Работи што треба да ги знаете пред да резервирате билети

Можете да резервирате билети за затворот Мамертин преку Интернет или на атракција.

Ако пристигнете на местото за да купите билети, мора да се редите на шалтер. За време на шпицот, овие линии може да бидат долги, а вие ќе го губите вашето време. 

Онлајн билетите за затворот Мамертин обично се поевтини од оние што се продаваат на местото на одржување. 

Исто така, го добивате претпочитаниот временски простор кога резервирате онлајн и однапред. 

Онлајн билетите исто така ви помагаат да избегнете разочарувања во последен момент кога билетите се распродадени. 

За да резервирате билети, посетете ја страница за резервација на билети и изберете го претпочитаниот датум, време и број на билети.

По купувањето, билетите ќе ги добиете на вашата е-пошта. Не треба да земате никакви отпечатоци. 

На денот на вашата посета, покажете го е-билетот на вашиот паметен телефон во билетарницата 10 минути пред вашиот временски рок.

Преземете ја апликацијата Ватикан и Рим од AppStore или PlayStore за да го добиете аудио водичот.

Билети за затворот Мамертин

Затворот Мамертин
Слика: wikimedia.org

Овој билет за затвор Мамертин ви овозможува да го истражите најстариот затвор во Рим и да ја откриете неговата фасцинантна историја со уникатен видео водич.

Видео водичот е достапен на англиски, италијански и шпански.

Децата под шест години и посетителите со 74% попреченост влегуваат бесплатно.

Аудио водичот е достапен на англиски, француски, италијански, португалски и шпански.

Цена на билети

Билетот за затворот Мамертин е по цена од 11 евра за сите возрасни на возраст од 18 години и повеќе. 

Деца меѓу шест и 17 години добиваат попуст од 4 евра и плаќаат само 7 евра за влез.

Доенчињата на возраст од шест години па нагоре можат да влезат бесплатно.

Билет за возрасни (18+ години): €11
Детски билет (од 6 до 17 години): €7

Мамертин, Колосеум, Римски форум и Палатин Хил

Овој комбиниран билет ви помага да ги истражите затворот Мамертин, Колосеумот, Римскиот форум и Ридот Палатин по намалена цена.

Откако ќе се активира, вашиот билет важи 24 часа.

Прво мора да го посетите затворот Мамертин, а кога ќе го покажете билетот за паметен телефон на билетарата, ќе ги добиете билетите за Колосеум, Римски форум и Палатин Хил.

Вашето време да го посетите Колосеумот ќе биде околу 100 минути по вашето време за затворот (кој го избирате додека резервирате билет).

Колосеумот е на 15 минути пешачење од затворот, а подобро е да пристигнете до огромната атракција најмалку 15 минути пред закажаното време. 

Цени на билетите

Возрасни (18+ години): €30
Дете (од 6 до 17 години): €7
Доенче (до 5 години): слободен

Многу посетители на Рим резервираат и турнеја со водич Колосеум и Мамертин

Најчесто поставувани прашања за билети

Еве неколку прашања што туристите ги поставуваат пред да ги купат своите билети за затворот Мамертин во Рим.

Дали атракцијата нуди бесплатни билети?

Влезот е бесплатен за деца до шест години и посетители со 74% или повеќе попреченост.

Може ли да купам билети на местото на настанот?

Да, билетите се достапни во билетарницата на местото. Сепак, популарните временски слотови може да се распродадат поради големата побарувачка, па затоа е подобро да ги набавите на интернет однапред.

Дали треба да печатиме билети преку Интернет?

Посетителите можат да ги претстават своите билети на мобилни уреди, но печатените билети се прифаќаат и во затворот Мамертин. Можете да го покажете билетот на вашиот мобилен телефон во билетарницата најмалку 10 минути пред избраниот временски рок.

What is the Prison’s arrival time?

Кога ги резервирате вашите билети за Колосеум, мора да изберете претпочитано време на посета. Времето за безбедносно одобрение може да потрае до 30 минути, во зависност од денот и туристичката сезона. Имајќи го ова на ум, препорачуваме да пристигнете многу порано од времето на вашата посета.

What is the Prison’s late arrival policy?

Влезот во атракцијата не е загарантиран ако доцните на вашиот временски простор.

Does the Mamertine Prison offer discounts for locals?

Атракцијата нуди прием со попуст за деца на возраст меѓу шест и 17 години.

Не the Prison понуди студентски попуст?

За жал, атракцијата не нуди посветен студентски попуст на нивните влезни билети.

Дали Затвор понуди воен попуст?

Атракцијата не нуди воен попуст на влезните билети.

Does the OMNIA Vatican Card and Roma Pass include access to атракцијата?

Да, 3-дневна OMNIA Ватиканска картичка и ромска карта комбо е рентабилна опција која обезбедува влез во сите врвни знаменитости во Ватикан. Уживајте во 3-дневна тура со автобус со хоп-он хоп-оф. Картичката ви овозможува и бесплатен неограничен пристап до мрежата на јавен превоз. Може да искористите бесплатен влез во две од пет врвни атракции и намалена стапка на прием до 30 врвни знаменитости.

What is the Mamertine Затворполитика за рефундирање?

Оваа атракција на Рим има флексибилна политика за откажување. Можете да го откажете билетот до 11:59 часот на денот пред вашата посета за целосно враќање на средствата со избирање билет што може да се поврати за време на одјавувањето.

Како да се презакаже the Prisonбилет?

Атракцијата во никој случај не ви дозволува да го промените датумот и времето на вашата посета.

Што е Затворполитиката за дожд?

Атракцијата е искуство за сите временски услови, така што сите билети се конечни.

Are there different types of tickets available for the Prison?

Достапни се три различни видови билети - Затвор со аудио водич, Колосеум, Римски форум, Палатин Хил, влезен билет во затвор, и Тура со водич за Колосеум и Мамертин.


Вратете се на почетокот


Работно време

Затворот Мамертин е отворен секој ден од 9 до 5 часот.

Последниот влез е еден час пред затворање.

Колку време трае турнејата

Затворот Мамертин е мала атракција и повеќето посетители завршуваат со истражување за околу 30 минути, иако предложеното времетраење е околу еден час.

Затоа посетителите имаат тенденција да ги посетуваат блиските атракции, како што се Римски форум (1 мин пешачење), Музеи Капитолини (3 мин пешачење), Колосеум (10 мин пешачење), Пантеон (15 мин пешачење), итн заедно.

Туристите сакаат комбинирани билети кои вклучуваат пристап до Колосеумот, Римскиот форум и Палатин ридот. 

Најдобро време за посета

Најдобро време за посета на затворот Мамертин е кога тој ќе се отвори во текот на денот или подоцна попладне, блиску до затворањето.

Работните денови обично се помалку преполни во споредба со викендите. Ако имате флексибилност, планирајте ја вашата посета во работен ден за помирно искуство.

Што да очекувате

Затворот Мамертин се состои од две темни подземни ќелии каде што непријателите на Рим биле затворани и обично егзекутирани.

Неодамна изградените скали ве водат до горното ниво на затворот, кој е на првобитното приземје на антички Рим. 

Горната соба на затворот датира од 2 век п.н.е. и на неа е поставена плоча со име на попознатите затвореници и како и кога умреле.

На втората плоча се наведени светителите и мачениците што се затворени овде и нивните гонители.

Во оваа соба ќе ги видите и бистите на светите Петар и Павле. 

Кога Затворот беше активен, затворениците се спуштаа во долната соба преку кружен отвор на горниот кат. 

Во денешно време, посетителите одат по скали за да стигнат до долната соба.

На врвот, посетителите можат да го видат каменот за кој се вели дека има отпечаток од главата на Свети Петар од кога бил фрлен во затворот.

Долната соба, Tullianum, е кружна и има мал олтар со релјеф на Свети Петар како ги крштева своите колеги затвореници. 

Ќе видите и превртен крст на олтарот бидејќи Свети Петар бил распнат наопаку.

Не ја пропуштајте колумната каде што беа врзани Свети Петар и Свети Павле кога преобратија двајца поправни службеници во христијанство.

Ќе го видите и изворот на Свети Петар кој требало чудесно да го создаде за да ги крсти луѓето. 


Вратете се на почетокот


Историја на затворот

Затворот Мамертин бил изграден во 7 век п.н.е. под кралот Анкус.

Градителот Сервиус Тулиј ја изградил долната соба на затворот, поради што е познат и како Тулијанум.

Античкиот историчар Салуст напишал дека овој дел од затворот бил темен и миризлив и 3.6 метри (12 стапки) под земјата и бил темен и смрдлив. 

Tullianum се користел за приведување и егзекуција на осудени криминалци.

Затворот се користел барем до крајот на 4 век од нашата ера, по што станал место за аџии поради неговата поврзаност со христијанските маченици. 

Со текот на времето го добил името Мамертинус.

Во 16 век над затворот била изградена црквата Сан Гизепе деи Фалегнами.

Христијанска врска

Според раните легенди, светите Петар и Павле биле затворени во затворот Мамертин од царот Нерон пред нивното погубување. 

Се верува дека откако извесно време биле во овој затвор и двајцата го започнале своето патување до мачеништво – Свети Петар кон циркусот на Нерон и Свети Павле кон Aquae Salviae.

На барање на Свети Петар, тој беше распнат наопаку на местото на Ватикан, а свети Павле беше обезглавен во опатијата Три фонтани.

Верниците велат дека Свети Павле се однесува на затворот Мамертин во Библијата (Тимотеј 4:21) кога го поттикнува Тимотеј да го посети бидејќи не очекувал да излезе до следната зима. 

И покрај тоа што не постојат вистински историски докази за ова, затворот е важно религиозно место. 

Легендата се вкоренила во 5 век, кога затворот почнал да привлекува рани аџии. 

За време на престојот, се знае дека свети Петар на чудесен начин предизвикал извор во затворот за да може да ги крсти своите колеги затвореници и двајца чувари.

Меѓутоа, според Католичката енциклопедија, пролетта постоела многу пред затворањето на Свети Петар.

Како да се постигне

Затворот Мамертин се наоѓа на североисточната падина на ридот Капитолин.

адреса: Кливо Аргентарио, 1, 00186 Рома РМ, Италија. Најдете насоки

Тој гледа на разурнатиот и лузни Римски форум, срцето на антички Рим.

До затворот можете да стигнете со автомобил или јавен превоз.

Со метро

Можете да ја однесете метро линијата Б до Станица Колосео да стигне до затворот.

Атракцијата е на само 900 метри (половина милја) од станицата, а растојанието можете да го пешачите за 10 минути. 

Станица Колосео до затворот Мамертин

Со автобус

Ако претпочитате автобус, качете се на 51, 85, 87 или 118 за да стигнете Fori Imperiali/Campidoglio. Од автобуската станица, затворот е на само 3 минути пешачење. 

на Ара Коели/П.За Венеција Автобуската станица е исто така на само 6 минути пешачење од затворот. Качете се во автобус 30, 51, 81, 83, 85, 87, 118, 160, 170, 628, C3 или n716.

Пјаца Венеција до затворот Мамертин

Со автомобил

Ако патувате со автомобил, вклучете го вашиот Гугл мапи за да започнете. 

Има доволно паркинг гаражи околу атракцијата.

Извори
# Romesite.com
# Bibleplaces.com
# Wikipedia.org
# Colosseumrometickets.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Туристички атракции во Рим

Помпеја Колосеум Музеи на Ватикан
Сикстинска капела Базиликата Свети Петар Римски форум
Музеј Капитолин Кастел Сант Анџело Галерија Боргезе
Катакомби во Рим Пантеон Рим Затворот Мамертин
Искуство на Да Винчи Училиште за гладијатори Воден парк Аквафеликс
Катакомби на Сан Себастиано Катакомби во Присила Каликстус катакомби
Музеј на илузии Палатата на Кастел Гандолфо Зоомарин Рим
Фонтана Треви Криптијата Капучин Вила д'Есте во Тиволи
Домус Ауреа Олимпискиот стадион Палацо Колона
Вила Адријана Биопарко ди Рома Галерија Дорија Памфиљ
Базилика Сан Џовани Националниот етрурски музеј Стадион на Домицијан
Изложба на Да Винчи Операта Ла Травијата Палацо Ципола

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Рим

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар