Почетна » Рим » Билети за Римскиот форум

Римски форум – билети, цени, тури, ромска карта

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Рим

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(165)

Римскиот форум е една од најпопуларните туристички атракции во Рим.

Бидејќи еден билет ви дава пристап до Колосеум, Римскиот форум и Палатин ридот, туристите речиси секогаш ги гледаат заедно. 

Овие три атракции добиваат повеќе од 4 милиони туристи секоја година.

Во оваа статија, објаснуваме сè што мора да знаете пред да купите билети за Римскиот форум.

Содржина

Што е Римски форум

Римскиот форум е раслојување на остатоците од градбите и спомениците на антички Рим.

Во старите денови, овој регион мора да бил нервниот центар на целата римска цивилизација.

Во антички Рим, тоа мора да бил централниот плоштад на градот каде што се состанувале граѓаните од сите општествени слоеви за да разменуваат мислења, да прават бизнис, да купуваат на пазарите и да поминуваат време со семејството и пријателите.

Најстарите споменици што ќе ги видите на Римскиот форум датираат од шестиот век п.н.е.


Назад на врвот


Каде е Римскиот форум

Римскиот форум, Колосеумот и Палатин ридот се наоѓаат во истата археолошка област на Рим, еден до друг. 

на Римски форум е во областа помеѓу Пјаца Венеција и Колосеумот. Најдете насоки

Ако купи стандарден влезен билет за сите три атракции, можете слободно да шетате помеѓу овие три атракции и да ги истражувате во текот на два дена. 


Вратете се на почетокот


Часови на Римскиот форум

Римскиот форум се отвора во 8.30 часот, секој ден во годината, освен Божиќ и Нова Година.

Од март до крајот на август, Римскиот форум се затвора во 7.30 часот, во септември во 7 часот, а во октомври во 6.30 часот.

За време на слабата сезона од ноември до февруари, археолошкиот локалитет затвора во 4.30 часот.

Дали сте заинтересирани за бесплатен влез во Колосеумот, Ватиканските музеи, базиликата Свети Петар и Сикстинската капела? Купете ја картичката Omnia


Назад на врвот


Најдобро време за посета на Римскиот форум

За време на шпицот на сезоната, кога е отворена од 8.30 до 7 часот, најдобро време за посета на Римскиот форум е 5 часот бидејќи можете да го видите зајдисонцето над урнатините. 

Дотогаш, најголемиот дел од толпата исто така си замина, а температурите исто така ќе беа намалени. 

Следното најдобро време за посета на форум е во 8.30 часот, веднаш штом ќе се отворат – толпата штотуку почна да тече, а температурите не се високи. 

Врвни месеци на Римскиот форум

Врвната туристичка сезона во Рим е од април до октомври.

Ако планирате да го посетите Римскиот форум во текот на овие месеци, единствениот начин да ја избегнете гужвата е однапред да резервирате билети.

Но, дури и тогаш, нема да можете да ги избегнете линиите на безбедносната линија.

на Туристичка карта во Рим е супер штедач. За само 87 евра по лице, пропусницата вклучува влезни билети за ватиканските музеи, Систинската капела, Колосеумот, Римскиот форум, Палатин ридот и Пантеон и обиколка на базиликата Свети Петар со водич. Добивате и код за попуст од 10%, кој можете да го користите (пет пати!) за да добиете попусти за идните купувања.


Вратете се на почетокот


Бесплатен влез на Римскиот форум

Во првата недела од секој месец, посетителите можат бесплатно да влезат во Римскиот форум.

Меѓутоа, бидејќи секој може да влезе без да купи билет, долгите редови резултираат со долго чекање.

Доколку сте на возраст под 18 години, влезот во секој случај е бесплатен за вас. Граѓаните на ЕУ на возраст меѓу 18-25 години добиваат и билети со попуст.

Преглед на Tripadvisor на Римскиот форум
Римскиот форум е а високо оценет атракција и сметаме дека парите што ќе ги потрошите за купување на билетите ќе вредат.

Назад на врвот


Колку време трае Римскиот форум?

Повеќето посетители покриваат Колосеум, Палатин Хил и Римски форум за околу три часа.

Посетителите обично поминуваат 90 минути во Колосеумот, еден час на Римскиот форум и триесет минути на ридот Палатин.

Бидејќи билетите на Римскиот форум важат два дена, некои туристи ги истражуваат овие три локации во текот на два дена.


Вратете се на почетокот


Билети за Римскиот форум

Со повеќе од 7 милиони посетители годишно, Колосеум често се распродава. Значи, има смисла да се однапред купете билети за Римскиот форум.

Посетителите можат да купат билети за Римскиот форум во комбинација со Колосеум и ридот Палатин - сите три локации се гледаат заедно.

Сите овие билети ви даваат бесплатна туристичка помош во канцеларијата за туризам на Пјаца д'Аракоели, 16, во случај да ви треба помош.

Каде да купите билети

Додека купувате билети за Римскиот форум, имате три опции.

Можете да се јавите во центарот за повици на Колосеум на +39 06 399 677 00 и да резервирате преку телефон.

Или можете да го посетите шалтерот за билети на Колосеум и да застанете во редот. 

Или можеш купете ги вашите билети за Римскиот форум преку Интернет, од вашиот десктоп или мобилен телефон. 

Зошто онлајн билетите се подобри

Нашиот фаворит е онлајн резервирањето бидејќи купувањето билети преку телефонскиот центар е незгодно и трае многу долго.

И кога купувате билети за влез во Римскиот форум преку Интернет, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите за билети.

За време на врвот, чекањето може да биде и до 90 минути.

Проверете ги сите достапни билети

Како функционираат онлајн билетите

Кога резервирате билети за Римскиот форум преку Интернет, го избирате претпочитаното време на посета.

Веднаш по купувањето, вашите билети ви се испраќаат преку е-пошта. 

Не треба да земате никакви отпечатоци. 

Сега се што треба да направите е да стигнете до туристичката атракција 15 минути пред времето наведено на вашиот билет.

Бидејќи имате билет и сте на време, можете да го покажете на вашиот паметен телефон и веднаш да одите во урнатините.

Кое и да е Билет за влез во Колосеум ќе купите, бидете пред портите на атракцијата најмалку 15 минути пред времето споменато на вашиот билет. Ако доцните, ќе ве вратат назад.

Ги наведовме сите различни видови билети врз основа на популарноста -

Приоритетен влезен билет

Овој билет е најевтиниот и најбрзиот начин за влез во Колосеум, Римски форум и Палатин Хил. Ти добиваш - 

  • Приоритетен влез во Колосеумот
  • Пристап до првиот и вториот кат на Колосеумот
  • Пристап до постојаните и привремените изложби на Колосеумот
  • Пристап до Римскиот форум и ридот Палатин
  • Бесплатна карта на Колосеумот што може да се преземе

За време на резервирањето на билетот, мора да изберете време, а на денот на вашата посета, да стигнете до „Индивидуалната влезна порта“ половина час пред времето наведено на вашиот билет.

Валидност: 24 часа

Цената на билетот

Билет за возрасни (18+ години): € 24
Граѓанин на ЕУ (од 18 до 25 години): € 6
Детски билет (до 17 години): € 2

Приоритетен влез со кат Арена

Овој билет е најпопуларниот начин за истражување на Колосеум и Римски форум.

Посетата со овој билет е извонредно искуство бидејќи ви дава пристап до Арената покрај пристапот до 1-ви и 2-ри кат на Колосеум.

Арената е основата на Колосеумот, каде што се случила целата гладијаторска акција.

Валидност: 48 часа

Цената на билетот

Билет за возрасни (18+ години): € 28
Граѓанин на ЕУ (од 18 до 25 години): € 4.5
Детски билет (до 17 години): € 2

Приоритетен влез со видео водич

Покрај приоритетниот влез во првиот и вториот кат на Колосеумот, Римскиот форум и Палатин Хил, овој билет ви нуди и видео водич. 

Најсовремениот видео водич за Колосеум е најдобриот начин да се нурнете во неверојатната историја на антички Рим.

Со овој билет, мора да отидете до „Индивидуалната влезна порта“ во Колосеумот и да влезете преку линијата 3, резервирана за сопствениците на билети. 

Откако ќе го поминете турникет, можете да го соберете видео-водичот за Колосеум во кутија 12 и 13 со прикажување на билетот за паметен телефон.

Валидност: 24 часа

Цената на билетот

Билет за возрасни (18+ години): € 25
Граѓанин на ЕУ (од 18 до 25 години): € 10
Детски билет (до 17 години): € 8

Разглед на Колосеум и Римски форум со водич

Овој билет ви дава влез во Колосеумот и Римскиот форум.

Локален експерт ви помага на извонредна обиколка со водич низ Колосеумот и Римскиот форум и ве враќа во горчливите славни денови на некогаш моќната империја. 

Оваа 3-часовна турнеја е достапна на англиски, италијански, француски и шпански и можете да го изберете вашиот јазик на страницата за резервација на билети.

Сите посетители добиваат слушалки за турата со водич. 

Цената на билетот

Билет за возрасни (18+ години): € 55
Детски билет (до 17 години): € 45

Совет: Ако сакате турнеја зад сцената на огромниот римски амфитеатар, одлучете се за турнеја со водич на подземјето на Колосеумот. За да додадете малку адреналин на вашето патување, закажете ноќна турнеја до Колосеумот.


Вратете се на почетокот


Комбинирани тури на Римскиот форум

Има толку многу атракции што треба да се видат во Рим. Како резултат на тоа, има многу популарни комбинирани тури, вклучително и пристап до Римскиот форум.

Комбинираните тури се популарни бидејќи помагаат да се заштедат до 20% од цената на билетите.

Колосеум + Римски форум + Ватикан

Ако сте со буџет, ви препорачуваме да го купите Best of Rome Pass и да го завршите вашиот римски одмор.

Овој билет ви овозможува да го прескокнете влезот во Колосеумот, Римскиот форум, Палатин Хил, Ватиканските музеи, Систинската капела и базиликата Свети Петар.

Откако ќе се активира, овој билет важи три последователни календарски дена.

Овој комбиниран билет е бесплатен за деца под шест години, посетители со посебни потреби и нивниот еден негувател. 

Цена на билетот

Билет за возрасни (18+ години): € 85
Детски билет (од 6 до 17 години): € 60

Колосеум + Римски форум + Затвор Мамертин

Оваа турнеја започнува со самоводена обиколка на затворот Мамертин со таблет, која трае околу еден час.

Овој затвор некогаш бил дом на победените цареви и кралеви и Свети Петар и Свети Павле.

Потоа ќе пешачите 15 минути за да стигнете до Колосеум и Римскиот форум за вашиот влез во прескокнување на линијата.

Цена на билетот

Билет за возрасни (18+ години): 28 евра
Детски билет (од 6 до 17 години): 6 евра

Две комбинирани билети се популарни меѓу туристите кои летуваат во Рим - Комбо турнеја на Колосеум и Ватикан и Обиколка на Колосеум и Фонтана Треви.


Вратете се на почетокот


Римски форум со ромска пропусница

Roma Pass е најдобрата туристичка пропусница во Рим и им помага на туристите да имаат корист од бесплатни влезови во ограничени локации, попусти на билети на многу атракции и бесплатен превоз во градот.

Ромската карта е достапна во две форми - пропусницата за 48 часа и пропусницата за 72 часа.

48 часа помине: Можете да посетите еден музеј или археолошки локалитет бесплатно. Во овие 48 часа добивате намалена цена на билетот за сите други римски атракции.

72 часа помине: Можете бесплатно да посетите два музеи или археолошки локалитети. И во рок од 72 часа се квалификувате за намалена цена на сите туристички дестинации во Рим.

Roma Pass овозможува бесплатно користење на градската мрежа за јавен превоз.

Како да се користи Roma Pass за Римски форум?

Според Ромскиот премин, Колосеумот, Римскиот форум и Ридот Палатин се сметаат за една атракција. 

Ова значи дека ако купите Roma Pass, можете да ги видите сите три бесплатно.

Ако сакате, можете да ги видите сите три локации во ист ден или да ги поделите на два дена.

На пример, можете да го посетите Колосеумот еден ден и Римскиот форум/Палатинските ридови следниот ден (или обратно).

Сепак, не можете да ја поделите вашата посета на Римскиот форум и Палатин ридот - мора да ги посетите двата археолошки локалитети во ист ден.

Цена на пропусница за 48 часа: € 32
Цена на пропусница за 72 часа: € 52

Децата под шест години можат да користат јавен превоз и да ги посетат сите музеи и локации во градот бесплатно се додека возрасно лице со Ромска карта ги придружува.


Назад на врвот


Што да се види на римскиот форум

За време на вашата посета на Римскиот форум, мора да се видат 16 споменици. Проверете ја нашата листа -

Арх на Тит

Арката на Тит е најстариот од римските сводови, кој се наоѓа на Виа Сакра.

По смртта на Тит, тој бил подигнат од неговиот наследник Домицијан за да му оддаде почит на заземањето на Ерусалим.

Тит, кој станал император во 79 н.е., е прикажан во неговата кола придружуван од божицата на победата.

Базилика Константин или Максентиј

Базилика Константин
Слика: Romawonder.com

Базиликата Константин или Максентиј била последната базилика изградена во Форумот Романум.

Царот Максентиј ја започнал изградбата во 308 н.е., а во големата зграда била сместена огромна статуа на Константин.

Историјата вели дека Константин го изменил првичниот план на базиликата за да одговара на неговите вкусови и потреби.

Храмот на Ромул

Овој кружен храм бил изграден во 307 година од нашата ера, посветен на Ромул, синот на Максентиј.

Кога Ромул умрел, татко му го нарачал храмот и го обожел.

Храмот на Антонин и Фаустина

Храмот на Антонин и Фаустина

Храмот на Антонин и Фаустина е антички римски храм кој е усвоен како римокатоличка црква, имено, „Chiesa di San Lorenzo“ во Миранда.

Се наоѓа во Форумот Романум, на Виа Сакра, спроти Регија.

Таа била претворена во црквата Сан Лоренцо во Миранда, во 12 век.

Кога императорот Карло V го посетил Рим во 1536 година, колоните биле исклучени од средновековното ѕидарство.

Храмот на Веста

Храмот на Веста е една од најсветите градби во антички Рим.

Во него се наоѓал Светиот оган, кој е од големо значење за Рим.

Римското светилиште било посветено на Веста, римската божица на огништето, и над чиј култ претседавале Весталните Девици.

Сегашните остатоци покажуваат дека храмот бил кружен со 20 тенки столбови што го потпирале покривот.

Куќата на Весталните девици

До храмот на Веста се наоѓа куќата на Весталните девици.

На постаментите во дворот се наоѓаат статуите на елеците со натписи за нивните доблести.

Светиот Паладиум има цртежи на Палас Атина донесени од Енеј од Троја и разни антички статуи чувани во Куќата на Весталите.

Храмот на Кастор и Полукс

Кастор и Полукс биле наречени близнаци Близнаци, синови близнаци на Зевс и Леда.

Три коринтски колони се единствените работи што преживеале од храмот на Кастор и Полукс.

Тие првично биле изградени во 484 п.н.е од синот на диктаторот Аулус Постумиј, а потоа повторно изградени во времето на владеењето на Тибериј во првиот век од нашата ера.

Санта Марија Антиква

Таа е една од најстарите римски цркви.

Основана е во 6 век од нашата ера во делови од Римскиот форум изграден под царот Домицијан.

Црквата прикажува збирка ѕидни слики како еден од ретките уметнички примероци во светот на развојот на римската уметност.

Храмот на Јулиј Цезар

Храмот на Јулиј Цезар го изградил Август (внук на Цезар) за да го одбележи местото каде што неговото тело било кремирано и да го почитува неговото сеќавање како Бог.

Луѓето сè уште го посетуваат овој храм за да му оддадат почит на големиот владетел.

Базилика Аемилија (Емилија)

Базиликата Аемилија е изградена во 179 п.н.е. и се наоѓа на влезот на Форумот.

Во Форумот беа изградени четири базилики од времето на Републиката, од кои денес има значителни остатоци само од базиликата Аемилија.

Беше познато дека е место за јавно состаноци и беше обновувано многу пати помеѓу 55 и 34 п.н.е.

Курија или Дом на Сенатот

Курија беше место за состаноци на римскиот сенат кој беше претворен во црква за да се спречи уништување.

Таа е една од најзаштитените градби во Римскиот форум.

Првата Курија била осмислена во времето на кралевите поради пожари и други оштетувања.

Главниот плоштад на форумот

Главниот плоштад на форумот
Слика: Romecitytours.com

Тоа е правоаголен форум (Плаза) опкружен со урнатини на антички владини згради и се наоѓа во центарот на градот Рим.

Главниот плоштад е познат и по неговото латинско име Форум Романум.

Се вели дека Форумот бил таму од најраните времиња и останал во употреба и по пропаѓањето на градот.

Колона на Фока

Спроти Курија се наоѓаат најновите остатоци од античко време, за кои се знае дека е Колоната на Фока.

Подигната во 608 година од нашата ера во чест на императорот Фока, оваа една колона е еден од последните споменици што биле поставени во Римскиот форум.

Арх на Септимиј Север

Римскиот сенат и жителите традиционално конструирале сводови во чест на победничките императори.

На лакот, четири длабоки мермерни релјефи прикажуваат епизоди од војни.

Лакот се смета за место на Umbilicus Urbis, симболичниот центар на Рим.

Трибина или Ростра

Ростра е голема платформа изградена во градот Рим која е таму уште од царските периоди.

Ростра го добива своето име по шесте ростра, кои биле заробени во Антиум во 338 година п.н.е.

Ова возвишено место го користеле тогашните судии, политичари, адвокати и други оратори додека зборувале со насобраниот народ во Рим.

Храм на Сатурн

Изграден околу 497 година п.н.е., Храмот на Сатурн бил еден од најважните и најпочитуваните делови на Република Рим.

Храмот на Сатурн на Римскиот форум
Слика: Антички.еу

Во овој храм била сместена ризницата, во која имало резерви на злато и сребро на Римската Република.

Храмот на Сатурн често бил оштетен од пожар и постојано бил обновен во 4 век од нашата ера.

Посетителите можат да го препознаат храмот по неговите осум издржани јонски столбови.

# Колосеум
# Базилика Свети Петар
# Музеи на Ватикан
# Галерија Боргезе
# Сикстинска капела
# Кастел Сант Анџело
# Помпеја
# Музеј Капитолин
# Катакомби во Рим
# Затворот Мамертин
# Пантеон Рим
# Искуство на Леонардо Да Винчи
# Гладијаторско училиште во Рим
# Аквафеликс

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Рим