Почетна » Рим » Билети за галеријата Боргезе

Галерија Боргезе – билети, цени, попусти, тури со водич, што да се види

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Рим

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

0
(0)

Ако ја сакате уметноста, ќе ја сакате галеријата Боргезе во Рим.

Некогаш приватна колекција на богат кардинал, денес Боргезе е една од најпознатите уметнички галерии во светот.

Оваа високо оценета атракција добива повеќе од половина милион туристи секоја година.

Во оваа статија, објаснуваме сè што мора да знаете пред да купите билети за галеријата Боргезе.

Како да стигнете до галеријата Боргезе

Галеријата Боргезе е на ридот Пинцијан, во Вила Боргезе.

Вила Боргезе го има третиот по големина јавен парк во Рим.

Со метро

Одборот на линијата „А“ и спуштете се на Станица Spagna, најблиската станица до уметничката галерија.

Откако ќе излезете од станицата, можете да ја следите ознаката кон Галеријата додека уживате во римскиот воздух.

Метро станица Spagna до галеријата Боргезе

Оваа долга 1.5 км (речиси една милја) пешачење до музејот на уметност е малку нагорнина.

Другата опција е да се спуштите на Метро станица Барберини, 20 минути пешачење од галеријата Боргезе.

Со автобус

Може да се качите во кој било автобус што оди до Преку Венето.

Галеријата Боргезе е на 1 км (0.6 милји) од Виа Венто, а растојанието можете да го пешачите за седум минути.

Препорачуваме рута број 52 или 53.

Ако преферирате приватен превоз, одете на такси.

Од центарот на градот, галеријата Боргезе е само пет минути возење.

Вилата Боргезе е огромен парк, а посетителите имаат тенденција да се губат. Препорачуваме Google Maps за насоки.

Забелешка: Галеријата Боргезе е на 5.2 км (3.2 милји) од музеите на Ватикан и 6 км (3.7 милји) од Колосеумот.


Вратете се на почетокот


Работно време

Од вторник до недела, галеријата Боргезе се отвора во 9 часот и се затвора во 7 часот.

Последното влегување во уметничката галерија е во 5 часот.

Галеријата Боргезе останува затворена во понеделник, 25 декември и 1 јануари.


Вратете се на почетокот


Ограничувања за влез

Само 360 посетители се примени во галеријата Боргезе во исто време за двочасовна посета.

Сериите посетители почнуваат да влегуваат во 9 часот и продолжуваат до 5 часот.

Слотовите се од 9 до 11 часот, 11 до 1 часот, 1 до 3 часот, 3 до 5 часот и од 5 до 7 часот.

На крајот од двата часа, посетителите мора да излезат од Галеријата.

Мора да стигнете до галеријата Боргезе 30 минути пред времето за влез споменато на вашиот билет. Во спротивно може да ви биде забранет влезот.

Ред на влезот во галеријата Боргезе
Поради овие ограничувања, секогаш има редица на влезот во галеријата Боргезе. Слика: Waitamoment.co.uk

Затоа ви препорачуваме да резервирате или билет за галеријата Боргезе со самоводен или турнеја во галеријата Боргезе добро однапред.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на галеријата Боргезе

Најдобро време за посета на галеријата Боргезе е 11 часот, а бидејќи овој слот е многу баран, мора да резервирате билети најмалку две недели однапред.

Следното најдобро време е или 1 часот или 5 часот, а за да ги добиете овие слотови, мора да резервирате најмалку една недела однапред.

Ако не ги резервирате билетите за галеријата Боргезе неколку недели однапред, најверојатно ќе ги добиете не толку популарните временски слотови.


Вратете се на почетокот


Колку време трае галеријата Боргезе?

Галеријата Боргезе им овозможува на посетителите да поминат до два часа во истражување на нејзините галерии, по што мора да излезат за да може следната група посетители да влезат во атракцијата.

Ова правило од два часа важи и за тури со самостојно и за тури.

Бидејќи мора да бидете во Галеријата најмалку 30 минути пред времето споменато на вашиот билет, максимум, вашата обиколка на галеријата Боргезе ќе трае два и пол часа.

Во зависност од сезоната, многу посетители ја следат својата посета на уметничката галерија со брза обиколка на градините Боргезе.

Градини во близина на галеријата Боргезе
Слика: Romareview.org

Вратете се на почетокот


Влезете во галеријата Боргезе бесплатно

Галеријата Боргезе нуди бесплатен влез секоја прва недела во месецот.

Мора претходно да се јавите на местото (+390632810) и да резервирате билет.

Сепак, не го препорачуваме бидејќи е најфреквентно време за посета.

Дали сте заинтересирани за бесплатен влез во Колосеумот, Ватиканските музеи, базиликата Свети Петар и Сикстинската капела? Купете ја картичката Omnia


Вратете се на почетокот


Како да резервирате билети за галеријата Боргезе

Постојат три начини да ја резервирате вашата посета на галеријата Боргезе – телефонски, преку е-пошта или онлајн.

Препорачуваме да ги резервирате вашите билети онлајн бидејќи тоа е многу побрзо. 

Резервирајте ги вашите билети сега!

По телефон

За да резервирате билети за галеријата Боргезе по телефон, мора да се јавите на +390632810. Еве +39 е кодот на државата на Италија.

Можете да разговарате со операторот на италијански или англиски јазик.

Телефонската линија е отворена од понеделник до петок од 9 до 6 часот и во сабота од 9 до 1 часот.

Линијата останува затворена во недела.

Додека резервирате билети, бидете подготвени со деталите за вашиот начин на плаќање или за Roma Pass (повеќе за ова подолу).

Ако имате Roma Pass, мора да го наведете при резервирање на билет преку телефон.

Откако ќе се потврди вашата резервација, ќе добиете код за резервација.

Овој код е потребен за да ги подигнете вашите билети на денот на посетата.

Операторот може да побара од вашиот идентификатор на е-пошта, за да ви испрати потврда преку пошта.

Преку е-маил

Резервирањето билети за галеријата Боргезе преку е-пошта е многу полесно отколку да ги резервирате по телефон.

Мора да испратите е-пошта на info@tosc.it со сите детали.

Мора да го наведете датумот на вашата посета и претпочитаниот временски простор, вклучувајќи го бројот на луѓе и нивната возраст.

Мора да споменете и полесен начин да ве контактираат доколку не успеат да ве контактираат преку пошта.

Во рок од 48 часа од вашата е-пошта, ќе добиете потврда.

Ако не добиете потврда, повикајте ги повторно.

Резервација билети преку Интернет

Најдобар начин да резервирате билети за галеријата Боргезе е да купете ги преку Интернет

Не мора постојано да разговарате со агент од другата страна (како во телефонска резервација) или да имате повеќе разговори преку е-пошта (како во резервирањето преку е-пошта).

За да резервирате билети за галеријата Боргезе преку Интернет, изберете го видот на билет што го сакате и резервирајте ги.

Онлајн билетите ви се испраќаат преку е-пошта.

За да добиете влез во галеријата Боргезе, ја прикажувате е-поштата на вашиот паметен телефон на нејзиниот влез.


Вратете се на почетокот


Билети за галеријата Боргезе

Постојат два начини да се истражува галеријата Боргезе – со или без стручен уметнички водич.

Веднаш штом ќе го купите, овие билети за галеријата Боргезе се доставуваат до вашето сандаче.

На денот на вашата посета, покажете ги билетите во вашата е-пошта на вашиот паметен телефон и влезете внатре.

Нема потреба да земате отпечатоци.

Билети за брза патека

Билетите за брза патека се најпопуларниот и најевтиниот начин да се доживее галеријата Боргезе.

Со овој билет, можете да пристапите до целосната Уметничка галерија и тековните привремени изложби.

Бидејќи нема да бидете со водич или група, ќе ги истражувате ремек-делата со свое темпо.

Цена на билетот: 27 € по лице

Разглед на галеријата Боргезе со водич

Тура со водич во галеријата Боргезе
Слика: Getyourguide.com

Вистинските љубители на уметноста резервираат патувања со водич во уметнички галерии бидејќи тоа им помага да добијат подобар увид.

Локалните уметнички експерти раскажуваат приказни и анегдоти за различните уметнички дела, правејќи ја посетата многу понезаборавна.

Експертскиот водич на англиски јазик исто така гарантира дека нема да пропуштите ниту едно од ремек-делата изложени во Галеријата.

Сите посетители добиваат аудио слушалки за секогаш да го слушате водичот.

Откако водичот ќе ве однесе низ галеријата Боргезе, ќе ве води низ уредените тревници, фонтаните, езерата и спомениците на магичните градини Вила Боргезе.

Двочасовната турнеја со водич завршува со неверојатен поглед од врвот на терасата Пинцио.

Цена на билетот

Билет за возрасни (15+ години): 69 евра
Детски билет (од 4 до 14 години): 64 евра

Ако сакате да уживате во личното внимание на приватен водич, проверете го овој 2-часовен приватна обиколка на галеријата Боргезе.


Вратете се на почетокот


Дали вреди галеријата Боргезе?

Многу туристи во Рим го имаат ова прашање „Дали вреди да се посети Галерија Боргезе? "

Тие се прашуваат затоа што веќе ги виделе музеите на Ватикан со ремек-дела од целиот свет и сакаат да знаат дали уште една уметничка галерија ќе биде вредна за нивното време.

Еве го нашиот краток одговор: Да, галеријата Боргезе вреди за вашиот труд, време и пари.

За долг одговор, продолжете со читање:

Скулптурите на Бернини се расфрлани низ Рим.

Сепак, неговите најдобри дела - Силувањето на Просерпина, Аполон и Дафне и Дејвид се изложени во галеријата Боргезе.

Силувањето на Просерпина во галеријата Боргезе
Бернини го извајал Силувањето на Просерпина помеѓу 1621 и 1622 година. Тој имал само 23 години кога работел на ова ремек дело. Слика: Викимедија

Со ограничен број посетители во исто време, ова е и единствениот музеј каде што можете одблиску да ги видите делата на мајсторот скулптор.

2. Најдоброто од Караваџо е во Боргезе

Караваџо не бил обичен сликар.

За почеток, тој има регистрирано убиство против неговото име.

Но, тој беше брилијантен сликар и за време на неговото време се сметаше за најдобар во Рим.

Галеријата Боргезе има речиси десетина слики на Караваџо.

Најпознати од нив се - „Момче со корпа со овошје“, „Давид со главата на Голијат“, „Автопортрет како Бахус, „Мадона и детето со Света Ана“ и „Портрет на папата Павле V“.

Момче со кошница со овошје
Момче со корпа со овошје – слика од Караваџо. Слика: Galleriaborghese.beniculturali.it

Сето ова е над и над другите сликари од ренесансата и барокот изложени овде.

Галеријата Боргезе е она што би го нарекле врвна уметничка галерија.

Три работи заедно нудат најзадоволувачко „уметничко искуство“ во галеријата Боргезе.

  • Во него се сместени најдоброто од уметноста од целиот свет
  • Самата зграда на Музејот е атракција
  • Бидејќи само 360 посетители се дозволени внатре во исто време, гледате уметност каква што досега не сте виделе - речиси изгледа како вашата приватна колекција

Погледнете го видеото подолу за да видите колку може да биде неверојатна внатрешноста на галеријата Боргезе -

Бидејќи галеријата Боргезе е релативно мала, со само 20 соби, не се чувствува чувството да се изгубите меѓу уметноста.

Оваа туристичка атракција се наоѓа во аголот на еден од најубавите паркови во Рим – паркот Вила Боргезе.

Откако ќе ги истражите уметничките дела, можете да излезете и да уживате во градините Боргезе.

Далеку од градските светла, овие градини нудат можност да се доживее Рим во тишина.


Вратете се на почетокот


Галерија Боргезе со ромска карта

Криминално е да си во Рим и да НЕ знаеш за тоа Ромски премин.

Roma Pass е одлична алатка за заштеда на пари додека летувате во градот.

Со оваа Ромска карта, можете да добиете директен и БЕСПЛАТЕН влез во Колосеумот, музеите Капитолин и Кастел Сант Анџело.

Можете исто така да влезете во галеријата Боргезе бесплатно, но мора да го резервирате вашето пристигнување однапред (со повик или е-пошта).

Потребно е само да купите Roma Pass за посетители над десет години.

Децата под десет години можат да користат јавен превоз и да ги посетат сите музеи бесплатно доколку се придружени со Ромска карта со возрасни.

Оваа пропусница доаѓа во два вкуса -

72 часа: Директен влез во два музеи по избор, неограничено патување со сиот јавен превоз (освен возови) три дена. Цена: 52 €

48 часа: Директен влез во еден музеј, неограничено патување со целиот јавен превоз (освен возови) 48 часа. Цена: 32 €

Часовите почнуваат да се бројат од моментот кога првпат ја користите картичката.


Вратете се на почетокот


Аудио водич

Ако не сакате да ги потрошите дополнителните пари и да резервирате турнеја со водич, следното најдобро нешто е да го добиете аудио водичот на галеријата Боргезе.

Аудио водичот не можете да го резервирате однапред - мора да го подигнете на денот на вашата посета.

Аудио водич за галеријата Боргезе

Чини 6 евра по лице и е препорачливо од посетителите кои претходно го користеле.

Слика: Етфарм

Во овој водич, одличните наратори ги објаснуваат важните (и нумерирани) уметнички дела распространети низ Музејот.


Вратете се на почетокот


Продавница за подароци

Откако ќе го завршите патувањето низ музејот Боргезе Галерија, можете да купите сувенири од Боргезе од продавницата за подароци.

Бидејќи продавницата за подароци се затвора во 7 часот, посетителите резервирани од 5 до 7 часот можат да ја посетат пред да ја обиколат Галеријата.

# Колосеум
# Базилика Свети Петар
# Музеи на Ватикан
# Сикстинска капела
# Римски форум
# Кастел Сант Анџело
# Помпеја
# Музеј Капитолин
# Катакомби во Рим
# Затворот Мамертин
# Пантеон Рим
# Искуство на Леонардо Да Винчи
# Гладијаторско училиште во Рим
# Аквафеликс

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Рим