Почетна » Рим » Билети за училиште за гладијатори во Рим

Гладијаторско училиште Рим – билети за обука, шоу и музеј на гладијатори

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Рим

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(149)

Гладијаторското училиште во Рим е модерна репродукција на Каструм (Римски воен одбранбен камп) и има камп за обука на гладијатори и музеј на гладијатори. 

Во Гладијаторската школа, управувана од Групо Сторико Романо (Историска римска група), посетителите можат да се запознаат со гладијаторските игри на царскиот Рим и да ја разберат неговата историја.

Училиштето старо две децении е популарно и кај возрасните и кај децата.  

Во оваа статија споделуваме сè што мора да знаете пред да купите билети за римското училиште Гладијатор. 

Што да очекувате во училиштето за гладијатори во Рим

Во училиштето за гладијатори ќе дознаете што е потребно за да се биде древен римски гладијатор.

Прво носите традиционална гладијаторска туника и појас и добивате меч за вежбање познат како рудис. 

Следно, инструкторите од Историската група на Рим ве учат како да се борите со автентично оружје.

Посетителите кои биле на оваа атракција велат дека тоа бил возбудлив и интерактивен начин да се научи за античката римска историја, спорт и култура. 

Сите учесници добиваат сертификат за постигање на крајот од лекцијата.

Вашите пријатели и семејството може да го гледаат вашиот час од платформата за гледање. 

на Билет за обука на гладијатори исто така ви дава пристап до Музејот на гладијатори, каде што можете да проверите разни оружја на гладијатори и други артефакти.

Доколку не сакате да присуствувате на двочасовниот тренинг на Гладијатор, можете да го купите Билет Музеј на училиште за гладијатори за да ги видите само приказите.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до училиштето за гладијатори

Училиштето за гладијатори се наоѓа на Via Appia Antica, 18, 00179 Roma RM, Италија. Најдете насоки

Можете да се качите на автобуските линии 118 и 218 и да се симнете во Appia Antica/Travicella автобуска станица.

Училиштето за гладијатори во Рим е на околу 400 метри (четвртина милја) од автобуската станица, а растојанието можете да го пешачите за помалку од 5 минути. 

Влезот на Гладијаторското училиште во Рим

Внимавајте на овој влез.

Некои туристи се жалат дека атракцијата е тешко да се најде. Ако не сте добри со насоките, ви препорачуваме такси да стигнете до атракцијата. 

Слика: Explore-italian-culture.com

Можете да побарате од возачот да ве остави на број 18 на Via Appia Antica.


Вратете се на почетокот


Часови за училиште за гладијатори

Училиштето и музејот на гладијаторите во Рим се отвораат во 9 часот и се затвораат во 7 часот секој ден во неделата. 

Двочасовните тренинзи за гладијатори се од 9 до 11 часот, од 11 до 1 часот, од 1 до 3 часот, од 3 до 5 часот и од 5 до 7 часот. 


Вратете се на почетокот


Колку време трае училиштето за гладијатори?

Програмата за обука на гладијатори во римското училиште за гладијатори трае два часа, а разгледувањето на Музејот на гладијаторите со водич трае еден час. 

Посетителите кои не сакаат да присуствуваат на обуката за гладијатори можат да ја завршат посетата за еден час, додека на другите им требаат најмалку три часа. 


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на Гладијаторското училиште во Рим

Во текот на целата година, двочасовните тренинзи на Гладијатор започнуваат во 9 часот и завршуваат во 7 часот. 

Ако планирате да присуствувате на тренинг сесијата Гладијатор, подобро е да резервирате сесија од 9 до 11 часот или од 5 до 7 часот, бидејќи температурите се ниски. 

Особено ако вашите деца ќе учествуваат во програмите за обука или ако сте во посета за време на летните месеци. 

Ако планирате само да го истражувате затворениот музеј на гладијаторите, времето од денот не е многу важно. 

Забелешка: Освежителни пијалоци се достапни во училиштето „Гладијатори“, но не е лоша идеја да земете шише со вода.


Вратете се на почетокот


Билети за римско училиште за гладијатори

Постојат три начини да се доживее Гладијаторската школа во Рим. 

Можете да поминете низ Тренинг за гладијатори, присуствуваат на шоуто Гладијатор, или нека биде едноставно и посетете го само Музеј на гладијатори

Билети за обука за гладијатори

Обука за гладијатори во Римската школа за гладијатори
Слика: Romegladiatorschool.com

Овој билет е најпопуларен во училиштето Гладијатор во Рим, особено кај семејствата со деца. 

Ви овозможува 2-часовна обука за гладијатори на англиски јазик, предводена од наставници од училиштето Гладијатор. 

Се облекувате во традиционална туника, држите римско оружје и учите техники на гладијаторска борба во разни забавни игри. 

Целото искуство е и едукативно и возбудливо, а штом ќе заврши, сите учесници добиваат сертификат. 

Минималната возраст за приклучување на овие тренинзи е шест и нема горна граница. 

По завршувањето на обуката, можете да ја откриете фасцинантната историја зад овие иконски воини во Музејот на училиштето Гладијатор.

Цена на билети (6+ години): 122 евра по лице

Билети за Gladiator Show

Гладијаторско шоу во римското училиште за гладијатори
Слика: Romegladiatorschool.com

Училиштето и Музејот на гладијаторите во Рим одржуваат шоуа на гладијатори во 8.30 часот секој петок недела. 

Ова 90-минутно шоу за гладијатори ги пресоздава деновите на Римската империја, а вие можете да ја видите моќта на римските гладијатори преку музика, светла и прекрасни специјални ефекти. 

Откако ќе заврши шоуто, експерт за римска историја ве води низ 1-часовна обиколка со водич низ Музејот на легионерите и гладијаторите.

Посетителите можат да држат оружје и оклоп во свои раце.

Билет за возрасни (19+ години): € 25
Младински билет (од 13 до 18 години): € 25
Детски билет (од 6 до 12 години): € 20
Студентски билет (со лична карта): € 20
Воен билет (со лична карта): € 20

Разглед на Музејот на гладијаторите со водич

Музеј на гладијатори во Рим
Слика: Тикети

Посетителите кои сакаат брзо искуство во училиштето за гладијатори се одлучуваат за 1-часовна тура низ Музејот на гладијаторите. 

Локален експерт за римска историја ве води низ музејот, каде што можете да видите автентично пресоздадено оружје, штитови и други алатки од антички Рим.

Посетителите можат да ги пробаат униформите на римските војници и гладијатори и да го испробаат и нивното оружје. 

Не заборавајте да го испробате онагерот (стар римски катапулт) и да управувате со овенот и другото оружје. 

Цени на билетите

Билети за возрасни (13+ години): € 25
Детски билет (од 4 до 12 години): € 20
Доенчиња (до 3 години): Слободен влез

Популарни атракции во Рим

# Помпеја
# Колосеум
# Базилика Свети Петар
# Музеи на Ватикан
# Сикстинска капела
# Галерија Боргезе
# Римски форум
# Кастел Сант Анџело
# Музеј Капитолин
# Катакомби во Рим
# Затворот Мамертин
# Пантеон Рим
# Искуство на Леонардо Да Винчи
# Аквафеликс

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Рим