Почетна » Рим » Билети за Пантеон Рим

Пантеон Рим билети и тури

4.7
(146)

Пантеонот во Рим е стар речиси 2000 години, што го прави најстариот објект кој се користи и денес. 

Пантеон потекнува од старогрчките зборови „Пан“ (сите) и Теос (Бог) и се користел за обожавање на сите богови. 

Атракцијата е позната по својата извонредна архитектура, особено нејзината купола, инженерско чудо на своето време, и останува една од најголемите неармирано бетонски куполи во светот.

Од VII век, таа е Римокатоличка црква.

Повеќе од седум милиони луѓе ја посетуваат атракцијата секоја година.

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да ги купите вашите билети за Пантеон Рим.

Работи што треба да ги знаете пред да резервирате билети

Можете да резервирате билети за Пантеон Рим онлајн или на атракција.

Ако пристигнете на местото за да купите билети, мора да се редите на шалтер. За време на шпицот, овие линии може да бидат долги, а вие ќе го губите вашето време. 

Онлајн билетите за Пантеон обично се поевтини од оние што се продаваат на местото. 

Исто така, го добивате претпочитаниот временски простор кога резервирате онлајн и однапред. 

Онлајн билетите исто така ви помагаат да избегнете разочарувања во последен момент кога билетите се распродадени. 

За да резервирате билети, посетете ја страница за резервација на билети и изберете го претпочитаниот датум, време и број на билети.

По купувањето, билетите ќе ги добиете на вашата е-пошта. Не треба да земате никакви отпечатоци. 

На денот на вашата посета, покажете го е-билетот на вашиот паметен телефон и влезете во атракцијата.

Билети за Пантеон Рим

На почетокот на 2018 година, италијанскиот министер за култура објави влезни билети за Пантеон Рим.

He имаше цитирано потребата да се покријат високите трошоци за водење на историската зграда во центарот на Рим и предложија 2 евра по лице за влез во Пантеон. 

Сепак, влезните билети допрва треба да се имплементираат, а посетителите можат бесплатно да влезат во споменикот. 

За да профитираат од оваа конфузија, некои измамници се вртат наоколу пред споменикот и се обидуваат да продадат билети. Ве молиме, не паѓајте на нивните трикови. 

Сепак, ви препорачуваме да го добиете аудио водич турнеја, што ви помага да го разберете значењето на споменикот стар 2000 години. 

За уште понезаборавна посета, можете да се одлучите за разглед на Пантеонот со водич

Пантеон аудио водич турнеја

Аудио водич на Пантеон Рим од 35 до 60 минути им помага на посетителите да ја откријат нејасната историја на споменикот. 

Аудио водичот дискутира за почитуваниот храм и мавзолеј и неговите фасцинантни архитектонски карактеристики, како што се окулусот и куполата. 

Турнејата нуди и 15 точки за слушање и мапа за лоцирање на точки од интерес во базиликата. 

Туристичка маса за аудио водич на Пантеон

Посетителите можат да го соберат својот аудио водич на работната маса во Пантеон, откако ќе го покажат ваучерот за аудио водич и лична карта со фотографија. 

Слика: Pantheonroma.com

Подобро е да ги носите вашите жичени слушалки со приклучок за уреди со Android (без Bluetooth, безжични или iPhone). Можете да ги купите на помошниот пулт за аудио водич за 1 € по парче.

Аудио водичот е достапен на кинески, англиски, француски, германски, италијански, португалски, руски, шпански, полски, холандски, арапски и корејски.

Цена на билети

Билетот за Пантеон Рим е по цена од 15 евра за сите посетители над 18 години.

Деца до 17 години добиваат попуст од 5€ и плаќаат 10€ за влез.

Граѓаните на ЕУ на возраст меѓу 18 и 25 години исто така плаќаат попуст од 13 евра.

Возрасни (18+ години): €15
Дете (до 17 години): €10
Граѓани на ЕУ (со важечка лична карта): €13

Разглед на Пантеон со водич

За најнезаборавно искуство, препорачуваме обиколка на Пантеон со водич.

Локален експерт ве води на 45-минутна обиколка на споменикот и споделува приказни за историјата, архитектурата и вклучените личности.

Турнејата со водич ќе ви помогне да научите за античкиот споменик и да ги прескокнете долгите колони, особено ако ја посетите за време на шпицот. 

Ако имате повеќе време, можете да земете а разглед на Пантеон и околните плоштади и цркви

Цена на билети

Билетот за турнеја со водич во Пантеон е по цена од 31 евра за сите посетители над 18 години.

Деца до 17 години добиваат попуст од 12€ и плаќаат 19€ за влез.

Граѓаните на ЕУ меѓу 18 и 25 години плаќаат и попуст од 26 евра.

Возрасни (18+ години): €31
Дете (до 17 години): €19
Граѓани на ЕУ (со важечка лична карта): €26

За подетална тура, проверете го 4-часовна тура низ Рим на електричен велосипед со помош на струја, која вклучува посета на Пантеон. Велосипедската тура е исто така достапни во текот на ноќта

Најчесто поставувани прашања за билети

Еве неколку прашања што туристите ги поставуваат пред да ги купат своите билети за Римскиот Пантеон.

Дали атракција нудат бесплатни билети?

Жителите на Рим, посетителите со посебни потреби и децата на возраст од пет години и помлади можат да влезат во атракција бесплатно. Пристапот е бесплатен за сите првата недела од секој месец.

Може ли да купам билети на местото на настанот?

Yes, tickets are available at the venue’s ticket office. However, due to the high demand for the world-famous attraction, there are long queues at the ticket counter. Additionally, popular timeslots may sell out quickly, so getting them online in advance is better.

Дали треба да печатиме билети преку Интернет?

Посетителите можат да ги претстават своите билети на мобилни уреди, но печатените билети се прифаќаат и во Римскиот Пантеон. Ваучерот на вашиот мобилен може да го покажете на персоналот на влезот на атракцијата.

Кое е времето на пристигнување?

Кога резервирате билети за атракцијата, мора да изберете претпочитано време на посета. Имајќи го предвид времето за безбедносна проверка, мора да пристигнете најмалку 10 минути пред времето на вашата посета.

Каква е политиката на доцното пристигнување на споменикот?

Влезот во атракцијата не е загарантиран ако го пропуштите времето.

Дали Пантена во Рим нудат попусти за локалното население?

Атракцијата нуди прием со попуст за граѓани на ЕУ на возраст меѓу 18 и 25 години и деца на возраст меѓу шест и 17 години.

Не the monument понуди студентски попуст?

За жал, атракцијата не нуди посветен студентски попуст на нивните влезни билети.

Дали споменикот нуди воен попуст?

Атракцијата не нуди воен попуст на влезните билети.

Дали Roma Pass вклучува пристап до Пантеон?

Да, Ромски премин е исплатлива опција за истражување на еден или два музеи и/или археолошки локалитети по ваш избор. Картичката ви овозможува и бесплатен пристап до мрежата на јавен превоз. Можете да ги искористите намалените цени на билетите, да добиете бесплатна карта на Рим и да уживате во попусти за учество на изложби, настани и активности.

Друга алтернатива е Градска карта на Рим, рентабилна опција за истражување на над 40 врвни римски атракции, вклучувајќи го и Пантеон, и уживање во локални тури, опционален јавен превоз и 48-часовна тура со автобус за разгледување на знаменитостите на Рим. Картичката исто така ви овозможува да го истражувате градот со свое темпо и да ја приспособите вашата пропусница со опции од 2 до 5 дена.

Што е Пантеонполитика за рефундирање?

Оваа атракција на Рим има флексибилна политика за откажување. Можете да го откажете билетот до 24 часа пред посетата за целосно враќање на парите.

Како да се презакаже билетот за споменикот?

Атракцијата во никој случај не ви дозволува да го промените датумот и времето на вашата посета.

Што е споменикполитиката за дожд?

Атракцијата е искуство за сите временски услови, така што сите билети се конечни.

Дали има ограничувања за тоа кои предмети можам да ги донесам во Пантеон?

Големи чанти, ранци и чадори можеби не се дозволени внатре и може да се проверат на влезот. Препорачливо е да носите минимални работи за време на вашата посета.

Is there wheelchair access to the monument?

Да, атракцијата е достапна за инвалидски колички, со рампи што овозможуваат пристап до влезот. Сепак, поради историската природа на зградата, може да има некои ограничувања во одредени области.

Can I attend religious services at the monument?

Пантеонот е активна црква (Santa Maria ad Martyres). Посетителите се добредојдени да присуствуваат на религиозните служби, но важно е да се почитува ако некоја служба е во тек за време на вашата посета.


Вратете се на почетокот


Часови на Пантеон Рим

Базиликата Пантеон во Рим е отворена секој ден од 9 до 7 часот.

Последниот влез е 30 минути пред затворањето на Пантеон.

Тоа е исто така работна црква наречена Базилика на Sancta Maria ad Martyres и одржува редовна миса. 

Мисата е во 10.30 часот во недела и државни празници, а во 5 часот во сабота и претпразнични денови. 

Споменикот останува затворен на 1 јануари, 15 август и 25 декември.

Најдобро време за посета

Најдобро време за посета на Пантеон во Рим е помеѓу 9 и 11 часот кога толпата сè уште не почнала да доаѓа.

Големите туристички групи почнуваат да се емитуваат околу 11 часот и продолжуваат до 4 часот. 

Ако не можете да успеете наутро, 4 и 6 часот се следните најдобри слотови.

Откако ќе зајде сонцето, нема да ја видите светлината што влегува во окулусот и нејзиниот ефект на обратен сончев часовник.

Атракцијата е попрометна за време на викендите отколку во работните денови.

Колку време трае турнејата

Повеќето посетители поминуваат околу 30 минути во истражување на Пантеонот во Рим. 

Времетраењето на Аудио водич на Пантеон, кој можете да го резервирате однапред, е 35 минути. 

Бидејќи Пантеон не одзема многу време, некои туристи го здружуваат со други блиски атракции како што е Пјаца Навона, на 300 метри; Фонтана ди Треви, 700 метри; и Шпанските скали, на нешто повеќе од еден километар.

Што да очекувате

Подгответе се да бидете воодушевени од огромната величественост на архитектурата на Пантеон. Големиот влез, високите коринтски столбови, води до масивните бронзени врати кои се отвораат во зградата.

Откако ќе влезете внатре, ќе се сретнете со иконската купола, ремек-дело на античкиот инженеринг.

Дизајнот на куполата и отворениот окулус на врвот дозволуваат природната светлина да ја преплави внатрешноста, создавајќи неверојатна игра на светлина и сенка што се менува во текот на денот.

Плакетите и натписите во внатрешноста на Пантеон ја истакнуваат неговата историја, вклучувајќи ја и неговата изградба од страна на императорот Адријан и неговата трансформација во христијанска црква.

Ќе најдете и гробници на неколку значајни личности, како што се уметникот Рафаел и кралот Виторио Емануеле II.


Вратете се на почетокот


Што има внатре Пантеон Рим

Пантеонот во Рим ги следи правилата на класичната архитектура поставени од Витрувиј, воен инженер и архитект за Јулиј Цезар.

Зградата е висока 43.2 метри (142 стапки) и има иста ширина, што дава впечаток на рамнотежа и хармонија.

Изработен од тули и бетон, Римскиот Пантеон се состои од три дела - портик со гранитни столбови, масивна купола и правоаголна област што ги поврзува двата дела.

Портикот на Пантеон

За време на вашата посета, првата карактеристика што ја забележувате е прекрасниот преден трем поддржан од шеснаесет колони. 

Окните (цилиндричниот дел од столбот) се издлабени од врвен египетски гранит испорачан од Египет преку Средоземното Море.

Капителите (декоративен врв на колоната) и основите беа издлабени од бел грчки мермер.

Овие коринтски столбови што го потпираат портот тежат по 60 тони, се високи 11.8 метри (39 стапки) и широки 1.5 метри (пет стапки).

Натпис на влезот

Сегашниот Пантеон е трета зграда на истото место. 

Марко Агрипа ја изградил првата верзија во 27 п.н.е., а откако изгорела, царот Домицијан ја обновил.

За жал, втората зграда беше погодена од гром и потоа уништена.

кралот Адријан го изградил споменикот помеѓу 118 и 128 година од нашата ера, кој сè уште стои по 2000 години.

Тој повторно го употребил оригиналниот натпис од непознати причини и ја припишал зградата на Агрипа.

Не заборавајте да го прочитате натписот пред да влезете во Пантеон Рим. 

Тоа гласи: „Ова го направи Маркус Агрипа, синот на Луциј, трикратен конзул“.

Окулус на Пантеон

Стриминг на сончева светлина
Сончевата светлина протекува низ римскиот Oculus Пантеон. Слика: Brewminate.com

Пантеон има дупка во својата купола со дијаметар од 8.2 метри (27 стапки).

Окулусот во центарот на куполата е познат и како „Окото на Пантеонот“, тој бил единствениот извор на светлина кога бил изграден споменикот. 

Бидејќи е отворена за стихиите, дождот влегува во зградата од огромната дупка. 

Сепак, нежно наведнат под и 22 добро скриени дренажни дупки обезбедуваат немање наводнување. 

Куполата на Пантеон

Куполата на Пантеон, со дијаметар од 43.2 метри, го држеше рекордот за најголема купола во светот повеќе од 1300 години. 

Неговиот рекорд беше надминат кога Филипо Брунелески се инспирираше од Пантеон и ја дизајнираше куполата на катедралата во Фиренца.

Сепак, таа сè уште е најголемата неармирано-бетонска купола во светот. 

Куполата првично била покриена со бронза, но сето тоа се одзело со текот на времето. 

Гробници во Пантеон

Внатре во Пантеон, посетителите можат да ги видат и гробниците на многу познати Италијанци.

Гробот на Виторио Емануеле II

Тоа е последното почивалиште на Виторио Емануеле II (на сликата) и неговиот син Умберто I, првите два крала на обединета Италија.

Посетителите можат да ги видат и гробовите на сликарот Рафаел, композиторот Арканџело Корели, архитектот Балдасаре Перуци итн. 

Слика: Walksinrome.com

Пантеон кодекс на облекување

Пантеонот е сè уште работна црква - неговото име е Санта Марија е Мартири (Света Марија и сите маченици).

Како и со сите религиозни места во Италија, посетителите треба да се облекуваат соодветно за да влезат во античката зграда. 

Мажите треба да носат панталони или фармерки, а жените треба да носат панталони или здолништа - сè што ги држи нозете покриени. 

Исто така, мора да ги покриете рамената, па маица или обвивка обично е во ред. 

Подобро е да не носите флип-апостолки и да бидете тивки за време на вашата посета.


Вратете се на почетокот


Како да се постигне

Пантеонот се наоѓа на Пјаца дела Ротонда, Рим. Најдете насоки.

Местото за состанување за да се подигне резервираниот влезен билет се наоѓа на плоштадот Сан Лоренцо во Лусина 6, Рим, кај книжарницата десно од влезот на базиликата Сан Лоренцо ди Лусина, на неколку минути пешачење од Пантеон.

До атракцијата можете да стигнете со автомобил или јавен превоз.

Со метро

Метро станица Барберини сервисирана од линијата А е околу 700 метри (половина милја) од Пантеон.

Со автобус

Автобуските броеви 30, 70, 81, 87, 492, 628, C3, n70, n201 и n913 можат да ве остават на ренесанса, што е на околу 350 метри (четвртина милја) од Пантеон.

Со автомобил

Ако патувате со автомобил, вклучете го вашиот Гугл мапи за да започнете.

Има доволно паркинг гаражи околу атракцијата.

Извори
# Britannica.com
# Romesite.com
# Italyguides.it
# Рим.инфо

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Туристички атракции во Рим

Помпеја Колосеум Музеи на Ватикан
Сикстинска капела Базиликата Свети Петар Римски форум
Музеј Капитолин Кастел Сант Анџело Галерија Боргезе
Катакомби во Рим Пантеон Рим Затворот Мамертин
Искуство на Да Винчи Училиште за гладијатори Воден парк Аквафеликс
Катакомби на Сан Себастиано Катакомби во Присила Каликстус катакомби
Музеј на илузии Палатата на Кастел Гандолфо Зоомарин Рим
Фонтана Треви Криптијата Капучин Вила д'Есте во Тиволи
Домус Ауреа Олимпискиот стадион Палацо Колона
Вила Адријана Биопарко ди Рома Галерија Дорија Памфиљ
Базилика Сан Џовани Националниот етрурски музеј Стадион на Домицијан
Изложба на Да Винчи Операта Ла Травијата Палацо Ципола

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Рим

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар