Почетна » Рим » Билети за музејот на Ватикан

Музеј на Ватикан – билети, цени, попусти, тури со водич, најдобро време за посета

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(196)

Музејот на Ватикан во Рим содржи слики, скулптури и други уметнички дела собрани од папите низ вековите.

Музејот на Ватикан има 70,000 артефакти, од кои 20,000 се изложени во 54 различни галерии, а Систинската капела е последната галерија.

Затоа да ја посетите Систинската капела; треба да се помине низ Музеите.

Во оваа статија, споделуваме сè што мора да направите пред да купите билети за Музејот на Ватикан.

Објаснети се редиците во Музејот на Ватикан

На влезот на музејот во Ватикан ќе забележите три редици – првата за туристи без билети, втората за оние кои резервирале билети преку Интернет и третата за посетителите кои резервирале тури со водич.

Овој дел ја објаснува секоја од трите линии на влезот на музејот.

Линија 1: За туристи без билети

Туристи кои не ги купиле нивните Билети за музејот на Ватикан многу порано стојат во оваа линија.

Во зависност од сезоната и времето од денот, оваа линија може да биде долга дури и 500 метри (0.3 милји).

Ако стигнете до влезот на Музејот на Ватикан без влезни билети во рака, ќе се приклучите на оваа линија на самиот крај и ќе чекате и ќе изгубите до два часа.

Билети за Ватикан во последен момент
Многу посетители ја сфаќаат важноста од купување билети за Музејот на Ватикан преку Интернет откако ќе ги видат долгите редици на шалтерот. Ако сте еден од нив, сепак можете купете билети за Музеите на Ватикан во последен момент истиот ден.

Линија 2: За туристи со онлајн билети

Ако веќе сте ги купиле билетите преку Интернет, добивате вистински брз влез бидејќи вашата редица започнува од близина на влезната порта.

Побарајте жолта табла, како што е прикажано на фотографијата подолу.

Така, заштедувате до два часа време на чекање во летниот период.

Ако патувате со деца и постари, има уште пологично да купете билети за Музејот на Ватикан преку Интернет, многу однапред.

Линија 3: За туристи со билети со водич

Ова е најбрзо движечката редица во Музејот на Ватикан.

Кога ќе закажете турнеја со водич низ Ватикан, мора да се сретнете со вашиот водич и група на одредена точка за состаноци во близина на влезот.

Влез во Музејот на Ватикан за тури со водич
Посетителите кои резервирале тури со водич многу однапред, го користат овој влез за да влезат. Слика: Clearedready.blogspot.com

Откако ќе пристигнат сите членови на групата, водичот ви дава маркери (иглички со слични бои, итн.) за да можат да ве идентификуваат.

Водичот брзо ве информира и ве води во музеите на Ватикан преку третата линија - најбрзата.


Вратете се на почетокот


Каде да купите билети

Можете да ги добиете билетите за влез во Музеите на Ватикан на местото или купете ги преку Интернет, многу однапред.

Ако планирате да ги набавите на атракција, во зависност од времето од денот (и месецот), можеби ќе треба да чекате на редот на бројачот за билети еден час или повеќе.

Кога ги резервирате вашите билети за музеите на Ватикан преку Интернет, го добивате претпочитаниот временски простор.

Како функционираат онлајн билетите

Кога купувате билети за влез во Музејот на Ватикан преку Интернет, тие веднаш ви се испраќаат по е-пошта.

Нема потреба да се печати вашите билети.

На денот на вашата посета, можете да го покажете вашиот е-билет на вашиот паметен телефон и да влезете.

Цените на билетите во Музејот на Ватикан

Билет Skip the Line во Музејот на Ватикан чини 30 евра за сите возрасни 18 години и постари.

Децата од шест до 17 години плаќаат попуст од 18 евра за влез, а студентите до 25 години (со важечка лична карта) плаќаат 22 евра за влез.

Овие билети се најевтиниот и најпопуларниот начин за влез во музејот.

Децата под шест години можат да влезат бесплатно.

Забелешка: Додека ги користите попустите за билети од Музеите на Ватикан, ве молиме чувајте го подготвена валидна лична карта со фотографија. Без валидна лична карта, ќе биде побарано да платите за влезен билет со целосна цена, а нема да ви ги вратат парите за билетот со попуст.

Прескокни билети за Музејот на Ватикан The Line

Покрај пристапот што ви овозможува целосен пристап до сите отворени простории и галерии на Музеите на Ватикан, овие билети ви овозможуваат и влез во Сикстинската капела.

Затоа тие се познати и како билети за музејот на Ватикан и Сикстинската капела.

Откако ќе ги видите двете атракции, можете да ја истражите и базиликата Свети Петар.

Туристите можат да ги резервираат овие билети со или без официјалниот аудио водич.

Цената на билетот

Билет за возрасни (18+ години): €30
Детски билет (од 6 до 17 години): €18
Студентски билет (до 25 години, со валидна лична карта): €22

Цена на билетот со аудио водич

Билет за возрасни (18+ години): €39
Детски билет (од 6 до 17 години): €27
Студентски билет (до 25 години, со валидна лична карта): €28

*Децата помали од шест години можат да влезат бесплатно.

Билети за Музејот на Ватикан во последен момент

Многу посетители бараат билети за Ватикан во последен момент бидејќи заборавиле да ги резервираат однапред.

Некои туристи дури бараат онлајн билети во единаесеттиот час откако ќе ги видат долгите редици на влезот на музејот во Ватикан.

Во секој случај, не треба да се грижите.

Популарните веб-страници за патувања однапред купуваат билети за Музејот на Ватикан и ги продаваат како билети во последен момент.

Овие билети за истиот ден чинат 6 евра повеќе од обичните билети, но на повеќето посетители не им е грижа додека можат да го посетат Музејот на Ватикан.

Цена на билетите

Билет за возрасни (18+ години): €36
Детски билет (од 6 до 17 години): €34

Официјална обиколка со водич на Музејот на Ватикан + Сикстинската капела

Ако можете да си го дозволите тоа, топло ви препорачуваме обиколка на Ватиканскиот музеј и Сикстинската капела со водич.

Оваа тура е управувана од Ватикан.

Локалниот стручен водич ве води на двочасовна обиколка на сите галерии и простории во музејот, а на крајот ја посетувате капелата.

Оваа турнеја е достапна на англиски, италијански, француски и шпански, а сите гости добиваат слушалки за да го слушнат водичот.

Цена на турнеја со водич

Билет за возрасни (19+ години): €44
Детски билет (од 6 до 18 години):
€33
Студентски билет (до 25 години, со валидна лична карта):
€33
Билет за доенчиња (до 5 години): Слободен влез

Ако сакате ексклузивно искуство во музеите на Ватикан, проверете го ова врвна тура со водич, кој чини 60 евра по лице.

Приватна турнеја во Музејот на Ватикан

Кога резервирате приватна турнеја низ Ватикан, можете да го максимизирате вашето време со водичот и да ја прилагодите вашата маршрута според вашите интереси.

Бидејќи ова се специјални билети, добивате пристап и до области кои вообичаено се затворени за јавноста, како што е Кабинетот за маски итн.

Официјалниот водич во Рим на Ватикан ќе се погрижи да не ги пропуштите најважните моменти на музејот.

Овие приватни тури се достапни само во понеделник, вторник, четврток, петок и сабота.

Цена за приватна турнеја

Билет за возрасни (18+ години): €200
Детски билет (од 6 до 17 години):
€100
Билет за доенчиња (до 5 години): Слободен влез

Две комбинирани билети се популарни меѓу туристите кои летуваат во Рим - Комбо турнеја на Колосеум и Ватикан и Обиколка на Колосеум и Фонтана Треви.

Визуелна приказна: 14 совети кои мора да ги знаете пред да го посетите музејот на Ватикан


Вратете се на почетокот


Каде е музејот на Ватикан

Музејот на Ватикан се наоѓа во Ватикан, северно од центарот на градот на Рим.

Ватикан е најмалата земја на светот, а градот Рим го опкружува.

Тоа е само 44 хектари (108 хектари) и дели 3.2 километри (2 милји) граница со Италија.

Ватикан има четири од главните атракции на Рим -

1. Ватикански музеи
2. Систинската капела
3. Плоштад Свети Петар
4. Базилика Свети Петар

Овие четири атракции се блиску една до друга поради што туристите ги посетуваат сите во ист ден или ги истражуваат во текот на два дена.

Локација на Музејот на Ватикан во Ватикан

Карта на Ватикан
Покрај базиликата Свети Петар, Систинската капела и плоштадот Свети Петар, оваа мапа ја одредува и локацијата на Музејот на Ватикан во градот Ватикан. Томас Ромер / OpenStreetMap

На картата на Ватикан погоре, големо, црвено „Е“ го означува влезот на музејот.

Како да стигнете до музеите на Ватикан

Нема бариера или проверка кога се движите помеѓу Ватикан и градот Рим.

Римскиот јавен и приватен превоз влегува и излегува од Ватикан по цел ден.

Со метро во Рим

За да стигнете до Музеите на Ватикан со римското метро, ​​мора да се качите на линијата А.

На секои неколку минути има воз, така што нема да морате да чекате долго.

Познат е и како „Црвена линија“ и има две станици еднакво оддалечени од влезот на ватиканските музеи – Отавиано   Кипар.

Карта на метрото во Рим
Слика: hubavihoteli.com

Повеќето туристи се симнуваат на метро станицата Отавијано бидејќи таа е првата што доаѓа додека патуваат од Рим.

Како што одминува денот, линиите на влезот на Музејот на Ватикан се протегаат до 500 метри (0.3 милји) во правец на метро станицата Отавијано.

Топло ви препорачуваме да се симнете во Отавијано за да стигнете до музеите на Ватикан.

Ватиканските музеи и плоштадот Свети Петар се на брзи седум минути пешачење од метро станицата.

Ако не можете да сфатите каде да одите, следете ја толпата или Кликни тука за насоки за да стигнете до влезот на музејот во Ватикан.

Важно: Овие долги редици можете да ги прескокнете на влезот, со купување Билети за Музејот на Ватикан онлајн, многу пред вашата посета.

Со јавен автобус

За разлика од станицата Термини за римското метро, ​​не постои централна автобуска станица низ која поминува секоја автобуска рута.

Сепак, автобуската мрежа на Рим е доста обемна и има многу автобуси кои поминуваат или завршуваат во близина на Ватикан.

Најчесто користени автобуски линии за да се стигне до Ватикан се автобусите бр. 40 и 64.

Тие започнуваат веднаш пред Железничка станица Термини и завршуваат во Ватикан.

Овие автобуси се популарни и кај туристите кои го посетуваат Колосеумот бидејќи минуваат низ Пјаца Венеција.

Може да се качите и во автобусите бр. 61 и 81 за да стигнете до Ватикан.

Предупредување: Автобусите во Рим се познати по своите џепчии. Чувајте ги вашите работи безбедно.

Со прошетка

Ако имате време, а сте во Централен Рим, ви препорачуваме да го прошетате до Музеите на Ватикан.

Музејот на Ватикан е оддалечен 2.2 км (1.4 милји). Пјаца Навона, центарот на Рим.

Тоа е пријатна прошетка над реката Тибар, а надвор можете да го видите Кастел Сант Анџело.

Со автомобил

Ако сакате да патувате со автомобил, вклучете Гугл мапи за да започнете.

Постојат бројни паркинг гаражи околу музеите на Ватикан.


Вратете се на почетокот


Работно време на музејот на Ватикан

Од понеделник до сабота, музејот на Ватикан се отвора во 9 часот и се затвора во 6 часот.

Последниот влез е во 4 часот, а во исто време се затвора и шалтерот за билети на Музејот на Ватикан.

Забелешка: Бидејќи мора да поминете низ музеите на Ватикан за да ја посетите Сикстинската капела, часовите на капелата се исто така исти.

Кога е затворен музејот на Ватикан

Музеите на Ватикан остануваат затворени во недела.

Ватиканските музеи, исто така, остануваат затворени на празникот Свети Петар и Павле (29 јуни), Божиќ и празникот Свети Стефан (26 декември) и празникот Свети Силвестер (31 декември).

Последна недела од месецот

Во последната недела од секој месец, Музеите се отворени пет часа.

Во такви недели, тајмингот на Музејот на Ватикан е од 9 до 2 часот, а посетителите можат да влезат бесплатно.

Во овие недели последниот влез е во 12.30 часот.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на музеите на Ватикан

Најдобро време за посета на музеите на Ватикан е 9 часот наутро, од вторник до петок. Бидејќи атракцијата останува затворена во недела, во сабота и во понеделник се преполни.

Кога ќе започнете рано, можете мирно да ги истражувате експонатите, а исто така да фотографирате подобри фотографии без странци во рамката.

Понеделниците може да бидат навистина преполни во музеите на Ватикан, бидејќи останатите музеи во Рим остануваат затворени.

Доцна попладне - 2.30 до 4 часот - е исто така добро време за посета на музеите бидејќи легендарните редици дотогаш ќе исчезнат.

Најдолгите редови во Музеите на Ватикан

Редиците за издавање билети во Ватикан се легендарни и секој турист слушнал за нив.

Речиси секој посетител претпоставува дека доаѓањето до музеите на Ватикан веднаш штом ќе се отворат ќе помогне да се избегнат долгите редици, и како резултат на тоа, сите ќе слетаат рано.

Така, редиците во Музејот на Ватикан се долги и преполни во работните часови на денот.

Ако веќе сте ги купиле билетите на Ватиканскиот музеј преку Интернет, не треба да бидете загрижени за овие долги редови. Купете билети сега!

Посета на Систинската капела и базиликата Свети Петар

Ако имате намера да ги посетите музеите на Ватикан после ручекот, внимавајте на вашето темпо бидејќи Сикстинската капела се затвора во 5.30 часот.

Ако планирате да ја посетите базиликата Свети Петар, можете да одите на тајниот премин од Сикстинската капела за да избегнете редици.

Овој премин се затвора во 5 часот, што значи дека ќе имате време до 4.45 часот да ја завршите обиколката на Ватиканските музеи и Систинската капела.

Најдобро време од годината

Најбавните месеци во Ватикан се постудените, со исклучок на Божиќ и Нова Година.

Затоа, крајот на ноември до почетокот на декември и средината на јануари до крајот на февруари се идеални за тивка и мирна посета на Музеите.

Од април до октомври, Музеите работат во петок навечер од 7 до 11 часот.

Ние ги детализираме овие ноќни тури подоцна во оваа статија.

Најдобар ден во неделата

Бидејќи Музејот на Ватикан е затворен во недела, сите патници за викенд го посетуваат во сабота, што резултира со најдолги редици.

Сепак, во последната недела од месецот, Музеите се отворени.

Освен ако не сте со густ буџет, последната недела од месецот треба да се избегнува бидејќи е отворена за јавноста бесплатно.

Може да има повеќе гужви во понеделник и сабота отколку во вторник и четврток бидејќи се поблиску до викендите.


Вратете се на почетокот


Колку време трае музејот на Ватикан?

На повеќето туристи им требаат три до четири часа за да ги истражат музеите на Ватикан. Ако ви се брза, можете да прошетате низ најважните соби за околу два часа.

Ако сакате само да ја видите Систинската капела, можете да одите директно од влезот на музејот во Ватикан до вратата на Сикстинската капела за половина час.

Забелешка: За време на шпицот на сезоната, на редот на шалтерот за билети се чека два часа. Купете ги вашите билети однапред за да не трошите време. 

Раскинување на потребното време

Во Ватикан има четири главни атракции – Ватиканските музеи, Сикстинската капела, базиликата Свети Петар и плоштадот Свети Петар – и за да ги видите се потребни ви се најмалку четири часа.

Некои посетители ги истражуваат Ватиканските музеи и Сикстинската капела првиот ден и базиликата Свети Петар и плоштадот Свети Петар на вториот.

Повеќето туристи се обидуваат да ги посетат сите четири атракции во ист ден.

Еве малку груб распад на времето потребно за истражување -

Атракција Потребно е време
Музеи на Ватикан 2 часа
Сикстинска капела 30 минути
Плоштадот Свети Петар 30 минути
Базилика Свети Петар 1 часа

Ако планирате да ги посетите сите четири атракции во еден ден, ќе ви требаат четири до пет часа.

Работи што треба да ги имаме на ум

– За целосно истражување на Музеите на Ватикан, мора да пешачите 7.5 км (4.7 милји). Носете удобни чевли за одење за подобро искуство.

– Бидејќи е толку масивен, посетителите се загрижени дека може да пропуштат некои ремек-дела резервирај турнеја со водич.

– Сикстинската капела е на крајот од музеите на Ватикан, а мора да влезете во музејот за да ја посетите капелата.

– Од Систинската капела директен премин води до базиликата Свети Петар. Како резултат на тоа, не мора повторно да стоите во ред за да стигнете до базиликата.


Вратете се на почетокот


Кодекс на облекување во музејот на Ватикан

Ватикан е главна туристичка атракција и свето место за католичката религија.

Како резултат на тоа, чуварите спроведуваат строги кодекси за облекување на сите атракции во Ватикан, вклучувајќи ги и Ватиканските музеи, Систинската капела, базиликата Свети Петар и Ватиканските градини.

Ватикан има список на предмети што мора да ги избегнувате за време на вашата посета:

– Блузи без ракави
– Малку исечени врвови кои ја откриваат средината
– Мини здолништа
– Шорцеви над коленото
– Капи

Овој ватикански кодекс на облекување важи и за жените и за мажите, а основната цел е да не ви бидат изложени рамената и колената.

Кодекс на облекување на Ватикан
Туристите се редат покрај таблата што го објавува кодексот на облекување за да влезат во атракциите на Ватикан, како што се музеите, Систинската капела и базиликата Свети Петар. Слика: Вменков @ Викимедија

Кога вашиот фустан НЕ е соодветен

Ако стигнете до музејот на Ватикан во облека што го нарушува кодексот на облекување на Ватикан, не грижете се.

Можете да купите пластични наметки (пончо) кои ги покриваат рамената и колената.

Сепак, носењето такви наметки може да биде непријатно во топло време.

Ако одбиете да се придржувате до кодексот за облекување на Ватикан, ќе ви биде забранет влез дури и ако веќе имате билети за влез во Музејот на Ватикан.


Вратете се на почетокот


Влезот на музејот на Ватикан

Влезот на Музејот на Ватикан е на Виале Ватикано (Авенија Ватикано). Насоки

Се наоѓа на северната страна на Ватикан.

Влезот на музејот е заоблена врата со извајани фигури на врвот и MUSEI VATICANI испишан веднаш под скулптурите.


Вратете се на почетокот


Карта на музејот на Ватикан

Ватиканските музеи се состојат од толку многу различни музеи, галерии и простории што ви треба многу енергија и добро чувство за насока за да не се изгубите.

Најлесен начин е да се добие разглед на Музеите на Ватикан со водич.

Поевтината опција е да се биде свесен за мора да се видат атракции на ватиканските музеи носете карта заедно.

Картата на Музеите на Ватикан ќе заштеди драгоцено време и ќе обезбеди да не ги пропуштите ремек-делата.

*За карта на достапни области на Ватиканските музеи, Кликни тука


Вратете се на почетокот


Ватикански градини

Градините на Ватикан покриваат повеќе од половина од државата Ватикан.

Тие се популарни кај туристите затоа што освен што се убави, тие се и ексклузивни - само ограничен број билети за Ватиканските градини се продаваат дневно.

Часови во Ватиканските градини

Ватиканските градини се отвораат во 9 часот и се затвораат во 6 часот од понеделник до сабота.

Градините остануваат затворени во недела (и други католички празници).

Разглед на Ватиканските градини

Сите билети за Ватиканската градина вклучуваат пристап до Музејот на Ватикан, Сикстинската капела и базиликата Свети Петар.

Редоследот на турнејата е секогаш - градините, музејот на Ватикан, Сикстинската капела и на крајот базиликата Свети Петар.

Постојат два начина да се оди околу Ватиканските градини - пешачење или со туристички автобус.

Ватикански градини со автобус

Овој билет ви овозможува 45-минутна обиколка на Ватиканските градини, во еколошки отворен автобус.

Туристите можат да седат и да му се восхитуваат на зеленилото на приватните урбани градини и паркови, кои покриваат повеќе од половина од земјата на Ватикан.

Турата со автобус започнува во 9 часот, 10 часот, 1 часот и 2 часот.

Вклучен е влезен билет за музеите на Ватикан.

Цена: 45 € (19+ години) и 45 € (6 до 18 години)

Ватикански градини со пешачење

Овој билет ви овозможува прошетка со водич во Ватиканските градини.

По истражувањето на бујните тревници, овоштарниците и ботаничките чуда, стигнувате веднаш до предниот дел од редот за влез во Музеите на Ватикан.

Пешачката тура низ градините на Ватикан започнува во 9.30 часот.

Цена: 50 евра (18+ години) и 39 евра (од 6 до 18 години и студенти со лична карта)


Вратете се на почетокот


Најчесто поставувани прашања за билети за Ватикан

Еве неколку прашања за билетите на Музејот на Ватикан, кои ги поставува речиси секој посетител.

Кога е бесплатен влезот во Музејот на Ватикан?

Во последната недела од секој месец, музеите на Ватикан се отворени и бесплатни за секого. Во ваквите денови за бесплатен влез, музеите на Ватикан се отвораат во 9 часот наутро, а затвораат во 2 часот. Последниот влез е во 12.30 часот. Во недела со бесплатен влез, не можете однапред да резервирате билети за турнеја во Ватикан, а редовите може да бидат долги. Музејот на Ватикан е слободен за влез и на Светскиот ден на туризмот, кој се паѓа на 27 септември секоја година. Некои исклучоци вклучуваат Велигденска недела, 29 јуни, 25 декември или 26 декември ако паѓаат во недела.

Дали вредат билетите од Музејот на Ватикан Skip the Line?

Кога купувате Билети за музејот на Ватикан однапред, тие се нарекуваат билети за прескокнување на линијата бидејќи помагаат да се прескокнат долгите редици на влезот во музејот. Овие онлајн билети можеби се неколку евра поскапи, но имајќи предвид дека ви помагаат да заштедите до два часа чекање на сонце, вредат.

Каде да купите билети за музејот на Ватикан?

Туристите кои ќе одлучат да купат билети за Музејот на Ватикан на официјалниот шалтер за билети мора да стојат во редици долги 500 метри (0.3 милји), а времето на чекање може да достигне два часа. Затоа ви препорачуваме купете билети за Музејот на Ватикан преку Интернет.

Дали билетите за Музејот на Ватикан се темпирани?

Додека резервирате билет за Музејот на Ватикан, мора да се одлучите за временско растојание. На денот на вашата посета, добивате 30 минути грејс време од двете страни од времето споменато на вашиот билет. На пример, ако времето на вашиот билет е 2 часот, можете да го посетите Музејот на Ватикан во секое време помеѓу 1.30 и 2.30 часот. Сепак, ви препорачуваме да пристигнете 15 минути пред закажаното време.

Каде може да се добијат попусти за билети во Музејот на Ватикан?

Најголемите попусти се достапни во билетарницата на Музејот на Ватикан. Но, со купувањето на билетите преку Интернет, заштедувате до два часа чекање на сонце. Можете да го купите вашиот билет за Ватикан по намалена цена ако се квалификувате за некој од следниве услови:

– Деца на возраст од 6 до 18 години
– Свештеници и семинари
– Светата столица или вработените во државата Ватикан

Посетителите со посебни потреби со заверена инвалидност од повеќе од 74% се квалификуваат за 100% попуст и влегуваат во музеите на Ватикан бесплатно. Нивниот придружник може бесплатно да ги придружува и внатре.

Дали Музејот на Ватикан нуди попуст за билети за стари лица?

За жал, Ватикан не нуди никакви попусти за постарите граѓани.

Што вклучува билетот за Музејот на Ватикан?

A редовен билет за Музејот на Ватикан ви дава пристап до сите експонати во Музејот, Сикстинската капела, плоштадот Свети Петар и базиликата Свети Петар. Откако ќе влезете во Музејот, можете да останете внатре онолку долго колку што сакате.

Дали базиликата Свети Петар е вклучена во билетот на музеите на Ватикан?

Во базиликата Свети Петар нема влезница, а можете да влезете бесплатно. Меѓутоа, ако се наредите пред базиликата Свети Петар, може да изгубите многу време во долгите редици. Ви препорачуваме да купи билет за Музеите на Ватикан, истражете ги, а потоа следете ја толпата додека се движат кон базиликата Свети Петар преку внатрешна рута. Базиликата Свети Петар е затворена во среда наутро бидејќи Папата се среќава со народот.

Дали ватиканските градини се вклучени во билетите за Музејот на Ватикан?

Не, пристапот до ватиканските градини не е дел од билетите за Музејот на Ватикан. За да ги посетите Градините, треба да го купите Билет за Ватикански градини, кој покрај градините ви овозможува и пристап до Ватиканскиот музеј и Сикстинската капела.

Дали треба да извадам отпечаток од билетите на Музејот на Ватикан?

Не, не мора. На влезот на музејот во Ватикан, можете да го покажете ваучерот на вашиот паметен телефон и да поминете низ безбедносната проверка. Откако ќе го поминете обезбедувањето, треба повторно да го покажете ваучерот на работна маса и да добиете физички билет. За ова, мора да чекате во мала редица луѓе како вас кои однапред ги купиле своите билети.

Извори

# Мусеиватикани.ва
# Wikipedia.org
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Туристички атракции во Рим

Помпеја Колосеум Музеи на Ватикан
Сикстинска капела Базиликата Свети Петар Римски форум
Музеј Капитолин Кастел Сант Анџело Галерија Боргезе
Катакомби во Рим Пантеон Рим Затворот Мамертин
Искуство на Да Винчи Училиште за гладијатори Воден парк Аквафеликс
Катакомби на Сан Себастиано Катакомби во Присила Каликстус катакомби
Музеј на илузии Палатата на Кастел Гандолфо Зоомарин Рим
Фонтана Треви Криптијата Капучин Вила д'Есте во Тиволи
Домус Ауреа Олимпискиот стадион Палацо Колона
Вила Адријана Биопарко ди Рома Галерија Дорија Памфиљ
Базилика Сан Џовани Националниот етрурски музеј Стадион на Домицијан
Изложба на Да Винчи Операта Ла Травијата Палацо Ципола

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Рим

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар