Почетна » Рим » Билети за Castel Sant' Angelo

Castel Sant'Angelo – билети, цени, работно време, турнеја со водич

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(164)

Кастел Сант Анџело е тврдина лоцирана на десниот брег на реката Тибар, веднаш надвор од Ватикан.

Изграден помеѓу 135 и 139 н.е., Castel Sant'Angelo е познат и како гробот на Адријан и замокот на ангелот.

Зградата на Castel Sant'Angelo има карактеристична цилиндрична форма и се карактеризира со високиот цилиндричен барабан и врвот во облик на конус.

Изработен е од римски бетон и покриен со травертински мермер, а некогаш имал златен квадрант на врвот на конусот.

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да купите билети за Castel Sant Angelo.

Што е Castel Sant'Angelo

Овој историски мавзолеј во Рим требаше да биде гроб за императорот Адријан и неговото семејство.

Со текот на годините, има многу намени, вклучувајќи папска резиденција, воена зграда, затвор итн.

Во Castel Sant'Angelo, папата Григориј I ја добил визијата на Свети Архангел Михаил кој го објавува крајот на големата епидемија во Рим во 590 година.

Како резултат на тоа, статуата на Свети Михаил била поставена на врвот на Castel Sant' Angelo.


Вратете се на почетокот


Билети за Castel Sant'Angelo

Постојат три начини да се доживее Castel Sant'Angelo.

Можете да ја  купи стандарден билет онлајн, што е најевтиниот начин за истражување на замокот, или резервирајте ја турата со водич, кој е најдобриот начин или одлучете се за една од комбо турите и комбинирајте ја со друга римска атракција. 

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите во атракцијата.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите. 

Кога резервирате рано, го добивате и претпочитаното време, а рано резервирањето помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Замокот Сант Анџело
Слика: Nomadbytrade.com

Како функционираат онлајн билетите

Кога резервирате Билети за Castel Sant'Angelo онлајн, го избирате омиленото време на посета.

Веднаш по купувањето, вашите билети ви се испраќаат преку е-пошта. Не треба да земате никакви отпечатоци.

Сега се што треба да направите е да стигнете до туристичката атракција 15 минути пред времето наведено на вашиот билет.

Покажете ги е-билетите на вашиот паметен телефон на портата на денот на вашата посета и влезете.

Приоритетни билети за влез во Castel Sant'Angelo

Овој билет за прескокнување ви овозможува беспрекорен влез во Castel Sant'Angelo.

Со овој билет можете да пристапите до сè во атракцијата, вклучувајќи го и националниот музеј за кастел Сант Анџело и привремените изложби.

Истражете ги седумте ката на музејот за да откриете голема колекција на антички артефакти и совршено сочувани фрески од периодот на ренесансата.

Качете се по спиралните скали за да стигнете до Комората со пепел, каде што беа затворени неколку историски личности, пред да ја посетите Папската резиденција.

Завршете го вашето искуство со панорамски поглед над Рим и реката Тибар од терасата на замокот.

Цената на билетот

Билет за возрасни (18+ години): €24
Младински билет (од 6 до 17 години): €10
Детски билет (до 5 години): €5

Разглед на Castel Sant'Angelo со водич

За време на оваа двочасовна тура со водич на Кастел Сант Анџело, локален водич ве води околу атракцијата.

Брзиот влез на овој билет гарантира дека нема да губите време на чекање во редиците.

Групата е ограничена на 20 посетители и сите добиваат слушалки за добро да го слушнат водичот.

Откако ќе ги видите сите експонати во замокот, се качувате на терасата за да погледнете панорамски поглед на градот.

Турата со водич започнува во 10 часот. 3 часот и 5 часот.

Цената на билетот 

Турнеја со брз пристап: 51 евра по лице

Тура со пијалок на тераса: 87 евра по лице

Во текот на летните месеци, крстарења по реката Тибар се прилично популарни меѓу туристите. Овие крстарења пловат од пристаништето Кастел Сант Анџело.

Ако сакате да се смирите, препорачуваме 3-часовно изнајмување велосипед со здраво возење и прескокнете ја линијата за влез во Castel Sant'Angelo. Дознајте повеќе


Вратете се на почетокот


Комбинирани тури на Castel Sant'Angelo

Постојат многу популарни атракции на непосредна близина на Castel Sant'Angelo.

На пример, базиликата Свети Петар е 9 минути пешачење од замокот. Слично на тоа, музеите на Ватикан се на само 15 минути пешачење.

Поради оваа близина до популарните туристички атракции, туристите кои ги истражуваат билетите за Castel Sant'Angelo бараат и комбинирани тури.

На крајот на краиштата, билет за комбинирана турнеја може да ви помогне да заштедите до 20% од цената на билетот.

Комбинираните тури подолу имаат лиценциран водич кој раскажува возбудливи приказни и анегдоти за атракциите.

Официјална турнеја на Ангели и Демони

Ова искуство е четиричасовна тура каде што ќе дознаете кои биле Илуминатите.

За време на оваа турнеја, ја истражувате и црквата на просветлувањето и тајниот премин што го поврзува Ватикан со Кастел Сант Анџело.

Ако сте го прочитале бестселерот на Ден Браун „Ангели и демони“ или сте го гледале филмот, ќе ви се допадне оваа турнеја.

Цената на билетот

Билет за возрасни (15+ години): €69
Младински билет (од 2 до 14 години): €64

Деца до една година можат да влезат бесплатно.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Castel Sant' Angelo

Castel Sant' Angelo се наоѓа веднаш по патот од Ватикан.

Од Музеите на Ватикан е на 1.4 км (речиси една милја), а 15 минути пешачење може да ве однесе до замокот.

Тоа е речиси еден км од базиликата Свети Петар, а брзото 9-минутно пешачење помага да се премости растојанието. 

адреса: Lungotevere Castello, 50, 00193 Рома РМ, Италија. Најдете насоки

Ако претпочитате метро, ​​качете се на линијата А и пристигнете во Станица Лепанто.

Станицата на метрото е 15 минути пешачење од замокот.

Има и многу опции за автобуси. 

Броеви на автобуси Автобуска станица
40, 62, 23, 271, 982, 280 Пјаца Пиа
34 Преку ди Порта Кастело
49, 87, 926, 990 Пјаца Кавур
64, 46 Санто Спирито

Бидејќи не е во област со ограничен сообраќај, можете да возите и до Castel Sant'Angelo.

Населбата Прати има многу паркинг куќи достапни. Најблиските места за паркирање се на Пјаца Кавур, на 200 метри од Кастел Сант Анџело. Добијте упатства за возење


Вратете се на почетокот


Работно време

Од вторник до недела, Castel Sant'Angelo е отворен од 9 до 7.30:XNUMX часот.

Последниот влез е во 6.30 часот.

Castel Sant'Angelo останува затворен во понеделник, 1 јануари и 25 декември.

Ноќни тајминзи

Од почетокот на јули до почетокот на септември, Castel Sant'Angelo исто така се отвора навечер - од 8.30 до 1 часот по полноќ следниот ден.

Во овие продолжени часови, билетарницата се затвора на полноќ.


Вратете се на почетокот


Колку време трае Castel Sant'Angelo?

Повеќето туристи го истражуваат замокот Кастел Сант Анџело за еден час, но посетителите кои претпочитаат да навлезат во детали се знае дека поминуваат до два часа во атракцијата.

Во Музеите има пет нивоа на експонати и повеќето посетители се обидуваат да ги видат сите.

Сепак, горниот кат е едно од најпопуларните нивоа на овој замок.

Покрај статуата на Архангел Свети Михаил, ова ниво нуди и фантастичен поглед на Рим.

Арканѓел
Свети Михаил Архангел на врвот на Castel Sant' Angelo е изработен од бронза и извајан во 1700-тите. Пред оваа бронзена верзија, на истото место стоела мермерна скулптура. Слика: Througheternity.com

Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета Кастел Сант Анџело

Сант Анџело Рим
Една од папските соби во Кастел Сант Анџело. Слика: Карел Јакубец / Викимедија

Најдобро време за посета на Castel Sant'Angelo е кога ќе се отворат во 9 часот наутро.

Кога ќе почнете рано, можете да ги избегнете шпицот на замокот, кој е од 10 до 3 часот.

Во овие часови, чекањето во редови може да потрае и до еден час.

Кога бројот на посетители е превисок, управата на музејот може да примени дополнителни ограничувања за влезот, со што времето на чекање ќе биде уште подолго.

Доколку не можете да стигнете наутро, следното најдобро време за посета на замокот е после 3 часот.

По 3 часот, на Мавзолејот има помалку луѓе, а глетката е фантастична, особено во часот на зајдисонце.

Ви предлагаме да пристигнете во замокот Сант Анџело околу 3 часот, прво да ги посетите сите соби, а потоа да бидете сведоци на зајдисонцето од барот на терасата свртен кон куполата на Свети Петар.

Препорака за летните месеци

Доколку сте во Рим од почетокот на јули до почетокот на септември, можете да го посетите замокот и навечер – после 8.30 часот.

Во текот на овие месеци, оваа римска атракција останува отворена до 1 часот по полноќ.

Расположението е неверојатно, а гужвата речиси занемарлива. 

Како врв на се, во вечерните часови, можете да го посетите и суспендираниот коридор што го поврзува Castel Sant'Angelo со Ватикан.

Ватиканските папи го користеле овој коридор со векови за да избегаат во безбедноста на замокот секогаш кога војските ќе напаѓаат.

Само напред, резервирајте билети сега


Вратете се на почетокот


Бесплатен влез во Castel Sant' Angelo

Во првата недела од секој месец, најпознатите римски знаменитости ги отвораат своите врати за сите посетители бесплатно.

Локално е познат како Domenica al Museo (недела во музејот).

Како резултат на тоа, туристите можат бесплатно да го посетат Castel Sant'Angelo во првата недела од секој месец.

Сепак, не го препорачуваме ова бидејќи може да биде многу преполно.

Долгите редови на чекање надвор значат дека губите многу од вашето време.

Откако ќе влезете внатре, преполните соби гарантираат дека нема да го истражувате замокот онака како што можеби сакате.

Дали сте заинтересирани за бесплатен влез во Колосеумот, Ватиканските музеи, базиликата Свети Петар и Сикстинската капела? Купете Omnia картичка


Назад на врвот


Што да се види во Castel Sant' Angelo

Castel Sant'Angelo има многу добри и злобни приказни кои вреди да се знаат.

Покрај приказните, во Castel Sant' Angelo има и бројни изложби и искуства кои мора да се видат.

Поглед на Рим од тераса

Покривот на Кастел Сант Анџело е познат и како „Тераса на ангелот“ поради статуата на Архангел Свети Михаил, која гордо лежи на овој кат.

Терасата нуди одличен поглед на градот Рим од сите страни.

Поглед на Рим
Поглед на Рим од покривот на Кастел Сант Анџело. Слика: Marthasitaly.com

Додека терасата е забавна сама по себе, искуството е многу подобро ако го гледате римскиот хоризонт за време на зајдисонце.

Папски соби

Castel Sant'Angelo има бројни папски соби каде што порано престојувале папите.

Еден таков папа кој престојувал извесно време во овој замок бил Климент VII.

Додека ги истражувате папските станови, не пропуштајте ја бањата на папата Климент VII.

Овие соби се дизајнирани имајќи го на ум начинот на живот на папите и имаат бројни слики, фрески итн.

Оклопот

Секој замок има оклоп, а Кастел Сант Анџело не се разликува.

Замокот Армори Сант
Слика: Reidsitaly.com

Нејзиниот оклоп е на четврти кат, а на Билети за Кастел Сант Анџело ќе добиете пристап и до оваа фасцинантна просторија за оружје и муниција. 

Затворите

Овој замок служел за многу цели во својата долга историја, вклучувајќи го и локалниот затвор.

Затворениците испратени на гилотина или изгорени на клада беа редовна појава во Castel Sant'Angelo.

За време на вашата посета, можете да ги видите затворските ќелии.

Бастиони

Castel Sant'Angelo има четири бастиони изградени за одбрана на замокот за време на напади.

Овие платформи од денеска се достапни преку вториот кат.

Туристите се искачуваат на бастионот Свети Метју и на бастионот Сан Џовани за да уживаат во одличниот поглед на реката Тибар.

Сала на урните

Салата на урните некогаш се користела за сместување на остатоците од царското семејство.

Иако урните на семејството веќе ги нема, оваа соба сè уште ги привлекува туристите.

По посетата на Castel Sant'Angelo, можете да видите и други блиски атракции како Базиликата Свети Петар, Музеи на Ватикан, Мавзолејот на Август, Пјаца Навона и Пантеон.


Вратете се на почетокот


Историја на Кастел Сант Анџело

Во 135 година, императорот Адријан ја започнал изградбата на замокот, кој траел четири години. 

Првично требаше да биде Мавзолеј, но со текот на времето се користеше за воени цели.

Во 590 година, Рим добил погодена од чума, и целиот град беше опустошен.

Папата Григориј I видов видение на Свети Архангел Михаил, кој го објави крајот на епидемијата.

Во спомен на инцидентот, папата ја подигна статуата на Свети Михаил на покривот на зградата.

Многу векови подоцна (во 1277 година), бил изграден коридор од 800 метри кој го поврзува замокот со градот Ватикан за да може Папата да избега за време на итни случаи.

Најчесто поставувани прашања за Castel Sant'Angelo

Еве неколку често поставувани прашања за Castel Sant'Angelo:

Може ли да фотографирам во Castel Sant'Angelo?


Да, можете да фотографирате внатре во Castel Sant'Angelo во Рим, но не можете да снимате филм, да користите блиц или да користите статив или селфи столб.

Дали треба однапред да купам билети за Castel Sant'Angelo или можам да ги купам при мојата посета?


Иако можете да купите билети за Castel Sant'Angelo на денот на вашата посета, препорачливо е да ги резервирате однапред, особено за време на шпицот на туристичките сезони, за да избегнете долги редици и да обезбедите влез.

Дали треба да ги испечатам моите билети или можам да ги покажам на мојот мобилен уред?


Castel Sant'Angelo, прифаќа мобилни билети прикажани на паметни телефони или други електронски уреди.

Дали билетите за Castel Sant'Angelo се темпирани?


Билетите за Castel Sant'Angelo се темпирани и препорачуваме да стигнете до туристичката атракција 15 минути пред времето споменато на вашиот билет.

Извори
# Castel-sant-angelo-ticket.com
# Museos.com
# Headout.com
# Help-turists-in-rome.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Туристички атракции во Рим

Помпеја Колосеум Музеи на Ватикан
Сикстинска капела Базиликата Свети Петар Римски форум
Музеј Капитолин Кастел Сант Анџело Галерија Боргезе
Катакомби во Рим Пантеон Рим Затворот Мамертин
Искуство на Да Винчи Училиште за гладијатори Воден парк Аквафеликс
Катакомби на Сан Себастиано Катакомби во Присила Каликстус катакомби
Музеј на илузии Палатата на Кастел Гандолфо Зоомарин Рим
Фонтана Треви Криптијата Капучин Вила д'Есте во Тиволи
Домус Ауреа Олимпискиот стадион Палацо Колона
Вила Адријана Биопарко ди Рома Галерија Дорија Памфиљ
Базилика Сан Џовани Националниот етрурски музеј Стадион на Домицијан
Изложба на Да Винчи Операта Ла Травијата Палацо Ципола

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Рим

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар