Почетна » Амстердам » Билети за Мадам Тисо Амстердам

Madame Tussauds Amsterdam – билети, цени, попусти, што да очекуваме

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(166)

Ако сакате да додадете малку гламур на вашиот одмор во главниот град на Холандија, не гледајте подалеку од Мадам Тисо Амстердам.

Во музејот на восочни восоци во Амстердам, можете да видите вековни техники на восочни изработки и да ги триете рамениците со светските лидери, кралските семејства, политичарите, филмските ѕвезди, спортистите и многу повеќе. 

Тоа е фантастична можност да направите многу фотографии со познати личности, а децата и тинејџерите ја сакаат шансата да прават селфи со ѕвезди. 

Во оваа статија, споделуваме сè што мора да знаете пред да купите билети за Мадам Тисо во Амстердам.

Мадам Тисо во Амстердам

Што да очекувате во Мадам Тисо

Погледнете го видеото подолу за да видите 80 од восочните фигури на славните што можете да очекувате да ги видите во амстердамскиот музеј Мадам Тисо.

Музејот на восочни фигури во холандската престолнина има многу зони - кралски, А-листа, Марвелови одмаздници, музика, мода, спорт и светски лидери.

Најпопуларни меѓу посетителите се Зејн Малик, Бијонсе, Хулк, Рико Верховен, Барак Обама, Дуа Липа, Џастин Бибер, Аријана Гранде, принцот Хари и Меган Маркл.

Во последно време Мадам Тисо во Амстердам е модернизиран и опремен со најновите мултимедијални технологии.

Билети за Мадам Тисо Амстердам

Зошто е подобро да се купува преку Интернет

Туристите можат да купат билети за Мадам Тисо на местото на денот на нивната посета или да ги резервираат онлајн однапред. 

Ви препорачуваме да го купите вашиот билети за восочниот музеј во Амстердам онлајн бидејќи тоа нуди подобро искуство. 

Кога ги купувате билетите однапред, заштедувате 3 евра по билет и избегнувате да го трошите вашето време на линиите на шалтер за билети. 

Како функционираат онлајн билетите

Кога ќе го резервирате вашиот Мадам Тисо Амстердам онлајн, го избирате претпочитаното време и датум на посета.

Веднаш по купувањето, вашите билети ви се испраќаат преку е-пошта. 

Не треба да земате никакви отпечатоци. 

На денот на вашата посета, можете да го покажете билетот што сте го добиле на вашиот паметен телефон и да влезете во музејот.

Ако вашиот план се промени, можете да ја презакажете посетата на интернет.

Попусти на билети

Билетите за Мадам Тисо Амстердам чинат 21.50 евра за сите посетители од 16 години и постари. 

Деца од три до 15 години плаќаат попуст од 17.50 € за влез. 

Постарите и студентите не добиваат попусти во музејот на восочни фигури. 

Ако одлучите да ги купите вашите билети на местото на одржување, ќе платите повеќе - 24.50 евра за возрасни и 20.50 евра за деца.

Доенчиња од две години нагоре влегуваат бесплатно. 

Мадам Тисо со крстарење по каналот

Овој комбиниран билет за Мадам Тисо ви помага да ја комбинирате вашата посета на музејот за восочни фигури со спектакуларна, едночасовна прошетка со брод преку каналот во историскиот кварт на каналот.

Со оглед на тоа што на повеќето посетители им требаат околу 90 минути пешачење и истражување на Тисо, тие сакаат да го комбинираат со чамци по каналот.

Можете да седнете, да се опуштите и да ја откриете прекрасната архитектура од 17 век и да ги видите клучните точки на интерес од единствена перспектива.

Цени на билетите

Билет за возрасни (14+ години): €35.50
Детски билет (од 4 до 13 години): €28

Мадам Тисо + Амстердам зандана

Амстердам зандана
Занданата во Амстердам е страшно, возбудливо и смешно искуство каде и вие станувате дел од шоуто. Слика: Thedungeons.com

Амстердамската зандана е на две минути пешачење од музејот Мадам Тисо, поради што многу туристи претпочитаат да ги комбинираат во ист ден.

Посетителите учат за 500 години мрачна холандска историја во плашливите подземни сводови.

Покрај тоа што ќе се сретнете со вештерки, судии, мачители и ќе гледате соби за мачење, опседнети куќи и судења на вештерки, исто така многу ќе се смеете и врескате.

Како да стигнете до музејот на восочни фигури

Мадам Тисо се наоѓа на плоштадот Дам во Амстердам, приближно десет минути од централната станица.

адреса: Брана 20, 1012 НП, Амстердам. Најдете насоки

Ако дојдете со цевка, однесете го на југ и слезете во Рокин

Ако планирате да стигнете до музејот на восочни восоци со воз, спуштете се во Централната станица во Амстердам

Кога ќе излезете од предниот влез на станицата, можете да одите преку Дамрак до браната. Ќе го најдете Мадам Тисо на браната помеѓу Калверстраат и Рокин.

Многу трамваи можат да ве приближат до музејот за восочни фигури. Ако се качите на трамвајот број 2, 11, 12, 13, 17, мора да се симнете во Стоп за Магна Плаза/Бранаи ако влезете во Tram Numbers Tram 4, 14, 24, спуштете се во Бијенкорф/Брана стоп.

Од двете постојки, можете да пешачите до Мадам Тисо за околу три минути.

Ако возите до атракцијата, можете да го паркирате вашиот автомобил Бијенкорф паркинг or Рокин паркинг, кои се пет минути пешачење од Мадам Тисо.

Работно време

Мадам Тисо во Амстердам се отвора или во 9.30 часот или 10 часот и се затвора во 4.30, 6 или 7.30 часот, во зависност од распоредот на денот.

Со оглед на тоа што тајмингот на музејот за восочни фигури во Амстердам варира во текот на годината, најбезбедно е да ги посетите помеѓу 10 и 4 часот. 

Последниот влез е 90 минути пред затворање. 

Најдобро време за посета на Мадам Тисо

Најдобро време за посета на Мадам Тисо Амстердам е веднаш штом ќе се отворат во 10 часот или попладне, помеѓу 2 и 3 часот.

Бидејќи вообичаено се потребни два часа за да се истражи атракцијата, дури и ако започнете во 2 часот, ќе завршите пред затворањето на Музејот на восок.

Вторник, среда или четврток се најдобрите денови во неделата за посета на Мадам Тисо во Амстердам.

Колку време трае Мадам Тисо?

На повеќето посетители им требаат 90 минути до два часа за да го обиколат Мадам Тисо во Амстердам.

Колку долго ќе трае вашата посета ќе зависи од тоа каде ги купувате вашите билети, колку сакате да видите, како и од тоа колку е зафатена атракцијата на денот на вашата посета.

Кога ќе купете ги вашите билети преку Интернет, можете да ги прескокнете долгите шалтери за билети и да заштедите време.

Музејот на восочни фигури е атракција за прошетка со само темпо, така што нема временско ограничување за вашата посета. 

Извори

# Madametussauds.com
# Wikipedia.org
# Tripadvisor.com
# Amsterdam.info


на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Амстердам

националниот музејМузеј на Ван Гог
Куќата на Ана ФранкКрстарење по каналот Амстердам
Градини КеукенхофЗоолошката градина ARTIS Амстердам
Heineken искуствоA'dam Lookout
Музеј СтеделикМадам Тисо
Body Worlds АмстердамРембрант музеј-куќа
Леден бар АмстердамСтадионот Јохан Кројф Арена
Тајни на црвено светлоНаучен музеј НЕМО
НаопакуАмстердам зандана
Музејот МокоКралската палата во Амстердам
Национален поморски музејКуќата на Болс
Музеј на конопВоодушевете го Амстердам
Чудесно искуствоХоландско искуство
Холандски музеј на отпоротМузејот Страат
Fabrique des LumieresРипли е Верувале или не!
Микропија АмстердамКабинетот за мачки
Музеј на филм за очиМузеј на дијаманти

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Амстердам

Оваа статија е истражувана и напишана од