Почетна » Амстердам » Музеј на хаш марихуана и коноп

Музеј на хаш марихуана и коноп – билети, цени, што да очекувате

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(201)

Основан од Бен Дронкерс во 1985 година, Музејот Хаш, Марихуана и Коноп е почит кон историјата на конопот и канабисот.

Тој е најстариот и најистакнат музеј во светот посветен на канабисот.

Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да купите билети за музејот Хаш Марихуана и Коноп.

Музеј на хаш марихуана и коноп

Што да очекувате во музејот Хаш Марихуана и Коноп

Музејот Хаш Марихуана и Коноп содржи внимателно избран избор на предмети од најголемата светска колекција на предмети поврзани со канабис.

Во музејот ќе научите сè за терапевтската, духовната и културната употреба на канабисот ширум светот.

Погледнете ја градината со канабис, каде што можете да видите вистински растенија во различни фази на раст.

Не треба да ја пропуштите посетата на „Просторот за испарување“ за да уживате во некои домашни билки на здрав начин.

Исто така, проверете ја галеријата на коноп, која се фокусира на практичната и индустриската употреба на Мери Џејн.

Галеријата беше додадена во 2009 година за да се прикаже уште повеќе од уникатната колекција на музејот. 

Галеријата на коноп е посветена на долгата историја и пошироката употреба на растението коноп, од хартија и едра до храна, пластика, висока мода и дизајн.

Билети и патувањацена
Билети за музејот Хаш€9
Хаш музеј Амстердам + Тајните на црвено светло€21

Вратете се на почетокот


Каде да резервирате билети за музејот Хаш Марихуана и Коноп

Билети за музејот Хаш Марихуана и Коноп може да се купи онлајн или лично во атракција.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите во атракцијата.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите.

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваното време.

Бидејќи некои атракции продаваат ограничен број билети поради нивната голема побарувачка, раното резервирање помага да се избегнат разочарувања во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет

Посетете го Билет за музеј на хаш марихуана и коноп страницата за резервации, одберете го претпочитаниот датум, временско место и број на билети и веднаш купете ги билетите.

По купувањето, билетите ќе ги добиете на вашата е-пошта.

Отпечатоците на билетите не се потребни.

Можете да влезете во атракцијата со прикажување на е-билетот на вашиот паметен телефон.

Цени на билетите во музејот Хаш Марихуана и Коноп

Билети за Музеј на хаш марихуана и коноп чини 9 евра за сите посетители на возраст од 13 години и повеќе. 

Деца до 12 години можат да влезат во музејот бесплатно, но треба да бидат придружувани од возрасен.

Билети за музејот Хаш Марихуана и Коноп

Билети за музејот Хаш
Слика: HashMuseum.com

Со овој билет, можете да истражите неверојатна колекција од над 7,000 артефакти на тема канабис од целиот свет со аудио-водена турнеја.

Искусете ги вистинските растенија кои растат пред вашите очи и пробајте неколку избрани соеви во областа за испарување.

Дознајте за пошироката употреба на растенијата од коноп во Музејот на коноп, што ги објаснува неговите многу практични примени.

Добивате до 5% попуст на овој билет, што го прави договор за крадење!

Во музејот е дозволено аматерско фотографирање (без блиц) и видео снимање за лична употреба.

Цени на билетите 

Билет за возрасни (13+ години): €9
Детски билет (до 12 години): Бесплатни влез 

Хаш музеј Амстердам + Тајните на црвено светло

Хаш музеј Амстердам + Тајните на црвено светло
Слика: facebook.com (Музеј на проституција)

Red Light Secrets е на само 250 метри (820 стапки) од музејот Хаш Марихуана и Коноп Амстердам, а растојанието можете да го пешачите за околу три минути.

Истражете ја најстарата професија во светот во традиционалната куќа на каналот во историскиот округ на црвените светла во Амстердам.

Искусете единствена можност да седите покрај прозорецот облеан во автентични црвени светла и да снимате незаборавни фотографии.

Па зошто да не резервирате комбо билет и да ги посетите двете атракции во ист ден?

Со купување на овој билет добивате попуст до 10%.

Цена на билет: €21

Заштедете време и пари! Откријте го Амстердам со Амстердам Градска картичка. Посетете музеи и атракции од светска класа, добијте неограничен пристап до јавниот превоз во Амстердам и уживајте во бесплатното крстарење по каналот.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до музејот Хаш марихуана и коноп 

Како да стигнете до музејот Хаш марихуана и коноп
Слика: HashMuseum.com

Музејот на коноп е на само четири минути од центарот на Црвеното светло во Амстердам.

адреса: Oudezijds Achterburgwal 148, 1012 DV Амстердам, Холандија. Најдете насоки 

Најзгодниот начин да стигнете до музејот Хаш Марихуана и Коноп е со автобус, метро и автомобил.

Со автобус

Принс Хендрикеде е најблиската автобуска станица до музејот Хаш Марихуана и Коноп, на само десет минути пешачење. Земете автобуси 22 и 43.

Со метро

Nieuwmarkt е најблиската метро станица, на само четири минути пешачење. Земете ги услугите на метрото M51, M53 и M54.

Со автомобил 

Ако патувате со автомобил, вклучете го вашиот Гугл мапи и започнете!

Onepark – Паркинг Амстердам – Биненштад е најблискиот паркинг за автомобили до музејот, на само четири минути пешачење.

Работно време на музејот Хаш марихуана и коноп  

Музејот на хаш марихуана и коноп во Амстердам е отворен секој ден во неделата од 10 до 10 часот.

Последниот влез е во 9 часот кога се затвора билетарницата на музејот.

Колку време трае турнејата

Целосната обиколка на музејот Хаш Марихуана и Коноп трае околу еден до два часа за да се истражат експонати кои покриваат историја, култура и информативни прикази.

Но, ако одлучите да останете и да пробате некои примероци, можете да очекувате вашата турнеја да се продолжи на два часа.

Најдобро време за посета на музејот Хаш Марихуана и Коноп

Најдобро време за посета на музејот Хаш Марихуана и Коноп е веднаш штом ќе се отвори во 10 часот.

Раната посета на музејот ќе ви овозможи да истражувате помирно и поудобно.

Во раните часови, нема да има многу гужва, што ќе ви даде доволно време за пешачење и учење.

Вие дури и не мора да го чекате вашиот ред во „Површина за испарување“ ако ја посетите рано, и можете да се обидете и да уживате во примероците.

Ако претпочитате помалку преполно искуство, размислете за посета во работните денови и избегнувајте викенди и државни празници.

Најчесто поставувани прашања за музејот Хаш Марихуана и Коноп

Еве неколку често поставувани прашања за музејот Хаш Марихуана и Коноп.

Може ли да излезам и повторно да влезам во музејот Хаш Марихуана и Коноп на истиот билет?

Музејот им овозможува на посетителите да заминат и повторно да влезат истиот ден користејќи го истиот билет. Посетителите можат да прават паузи, да излезат на ручек и да се вратат во музејот без да треба да купат дополнителен билет.

Дали музејот е достапен за лицата со посебни потреби?

Музејот Хаш Марихуана и Коноп е достапен за сите посетители. Обезбедува објекти и услуги за лицата со посебни потреби, вклучувајќи пристап за инвалидска количка и пристапни тоалети.

Каква е политиката за рефундирање на билетите?

За да добиете целосна рефундација, мора да го откажете билетот најмалку 24 часа пред закажаната посета.

Дали е дозволено фотографирање во музејот Хаш Марихуана и Коноп?

Фотографирањето за лична употреба е дозволено во музејските области, но често е забрането користење блиц, стативи или стапчиња за селфи.

Дали музејот нуди аудио водичи?

Музејот Хаш Марихуана и Коноп нуди аудио водичи за подобрување на искуството на посетителите. Аудио водичите се достапни на холандски, англиски, француски, германски, италијански, португалски, руски и шпански јазик.

Дали има временско ограничување колку долго можам да останам во музејот?

Музејот Хаш Марихуана и Коноп не наметнува строги временски ограничувања, дозволувајќи им на посетителите да истражуваат со свое темпо во рамките на работните часови.

Може ли да консумирам канабис или производи од коноп во музејот?

Внатре во музејот не е дозволено конзумирање канабис или производи од коноп. Во просториите може да се забрани пушење или консумирање супстанции.

Популарни атракции во Амстердам

националниот музејМузеј на Ван Гог
Куќата на Ана ФранкКрстарење по каналот Амстердам
Градини КеукенхофЗоолошката градина ARTIS Амстердам
Heineken искуствоA'dam Lookout
Музеј СтеделикМадам Тисо
Body Worlds АмстердамРембрант музеј-куќа
Леден бар АмстердамСтадионот Јохан Кројф Арена
Тајни на црвено светлоНаучен музеј НЕМО
НаопакуАмстердам зандана
Музејот МокоКралската палата во Амстердам
Национален поморски музејКуќата на Болс
Музеј на конопВоодушевете го Амстердам
Чудесно искуствоХоландско искуство
Холандски музеј на отпоротМузејот Страат
Fabrique des LumieresРипли е Верувале или не!
Микропија АмстердамКабинетот за мачки
Музеј на филм за очиМузеј на дијаманти

извор

# Hashmuseum.com
# Wikipedia.org
# Theculturetrip.com
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Амстердам

Оваа статија е истражувана и напишана од