Почетна » Амстердам » Турнеја на стадионот Јохан Кројф Арена

Арена Јохан Кројф – билети за турнеја на стадионот, цени, попусти

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Амстердам

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(125)

Арената Јохан Кројф е дом на Ајакс, омилениот фудбалски клуб во Амстердам. 

Стадионот беше отворен во 1996 година како Амстердам Арена, но во 2018 година, неговото име беше сменето во Јохан Кројф Арена во чест на најпознатиот фудбалер во градот.

Локалните жители и туристите сакаат да ја обиколуваат арената Јохан Кројф и да учат за домот на клубот Ајакс.

Во оваа статија, споделуваме сè што мора да знаете пред да ја резервирате вашата турнеја на стадионот Јохан Кројф.

Што да очекувате на турнејата на стадионот

Не треба да сте фудбалер или навивач на Ајакс за да одите на обиколка на стадионот Јохан Кројф во Амстердам.

За време на турнејата на стадионот, ќе шетате низ тунелот на играчите како професионален фудбалер до местото каде што сето тоа се случува – теренот, ископаните терени и главната трибина.

Ќе ги посетите и соблекувалната на Ајакс и соблекувалната на гостите и ќе видите каде вашите омилени играчи се подготвуваат за акцијата на теренот.

Во Галеријата на славните на Ајакс ќе ги запознаете минатите и сегашните херои на Ајакс. Овде ќе научите и за Јохан Кројф, најголемиот фудбалер произведен од Холандија.

Не пропуштајте го искуството со виртуелната реалност, кое ви овозможува да влезете во чевлите на професионален фудбалер и да го доживеете татнежот на толпата на преполн стадион.

За време на обиколката на фудбалскиот стадион со водич, ќе ја истражите и мешаната зона и прес-салата.

Забелешка: Соблекувалната на Ајакс не е дел од турнејата на стадионот за време на гостувањата на тимот на Ајакс. Кога клубот Ајакс игра дома, самата турнеја на стадионот не е достапна.

Важно: Во моментов не е можно однапред да се резервира билети за турнеја на стадионот Јохан Кројф. Меѓутоа, ако го добиете I Amsterdam City Card, гарантиран ви е влез со попуст од 25%. 

Време на турнеја на стадионот

Турите на Јохан Кројф Арена се достапни од 9.30 до 4.30 часот, секој ден во неделата.

Во работните денови, турите со водич тргнуваат на секои половина час со максимум 25 луѓе по турнеја. 

Во сабота, недела и државни празници, на секои пет минути тргнуваат патувања со самоводи.

Бидејќи овие денови се преполни, водичите не ги водат патувањата, туку се позиционираат во близина на главните експонати и помагаат да одговорат на прашањата на посетителите. 

Кога тимот на Ајакс игра натпревари дома, турнеите не се достапни. 

Затоа е подобро да се резервирај билети за стадионот Јохан Кројф онлајн – нема да слетате на местото само за да ве одвратат.

Колку долго е потребно?

Во работните денови, на водеше турнеја на стадионот Јохан Кројф трае 75 минути.

За време на викендите и државните празници, бидејќи посетителите сами ги гледаат експонатите, тие можат да останат колку што сакаат. 

на ВИП обиколка на стадионот Јохан Кројф трае два часа, вклучувајќи пијалок во skybox за да се опуштите.

Билети за турнеја на стадионот Јохан Кројф Арена

Зошто е подобро да се купува преку Интернет

Туристите можат да купат билети за турнеја на стадионот Јохан Кројф Арена на местото на настанот на денот на нивната посета или резервирајте ги онлајн, што е она што го препорачуваме. 

Атракција често добива целосно резервирана, особено за време на викендите. Кога ги купувате вашите билети однапред, ќе бидете сигурни дека ќе имате место во претпочитаното време и датум.

Кога купувате билети преку Интернет, ги прескокнувате и долгите редови на шалтерот за билети.

Ако слетате на местото на натпревар на Ајакс, не можете да го истражите стадионот бидејќи турнејата се откажува. Кога резервирате онлајн, можете да го избегнете ова разочарување. 

Билетите на местото се 2 евра поскапи од онлајн билетите. 

Како функционираат онлајн билетите

Кога ги резервирате билетите за турнеја на стадионот во Амстердам, го избирате претпочитаното време и датум на посета.

Веднаш по купувањето, вашите билети ви се испраќаат преку е-пошта. 

Не треба да земате никакви отпечатоци. 

На денот на вашата посета, можете да влезете на стадионот Јохан Кројф со прикажување на билетите на вашиот паметен телефон.

Вклучувања на билети

вашиот билет за влез на стадионот Кројф во Амстердам вклучува многу експонати и искуства. 

Ви дава пристап до тунелот на играчите, теренот, ископаните места, главната трибина, шкафче на Ајакс, шкафче за посетители, Галеријата на славните на Ајакс, аголот на Јохан Кројф, мешаната зона и прес-салата.

Ќе ви се допадне и искуството со виртуелна реалност, кое ви овозможува да влезете во чевлите на професионален фудбалер.

Билетот за турнеја во Арена добива и 10% попуст во булеварот Fanshop и Febo, еден од рестораните. 

Забелешка: Соблекувалната не е вклучена во турнејата во деновите на натпреварите на домашната екипа (дури и натпреварите на гости).

Трошоци за турнеја на стадионот

Билети за стадионот Јохан Кројф Арена се по цена од 16 евра за сите посетители од 13 години па нагоре.

Децата на возраст од 5 до 12 години плаќаат попуст од 11 евра за билет за турнеја.

Децата од четири години па нагоре можат да влезат бесплатно, но овој музеј во Амстердам не нуди попусти за постари или студенти.

Билети за возрасни (13+ години): € 16
Детски билети (од 5 до 12 години): € 11
Билети за доенчиња (до 4 години): Слободен влез

ВИП турнеја на арената Јохан Кројф

На 2-часовната ВИП турнеја, водич ќе ги прикаже сите моменти на стадионот и ќе ве води низ неколку ексклузивни простори. 

Исто како вистински ВИП, уживајте во погледот од Skybox со пијалок во рака. 

Ќе уживате во погледот на теренот од горното ниво (второ ниво) и ќе ја посетите Салата за одбори. 

Додека редовната турнеја на стадионот има до 25 учесници, ВИП турнејата има само 12 луѓе да ја одржуваат ексклузивна. 

Билети за возрасни (13+ години): € 45
Детски билети (од 5 до 12 години): € 25
Билети за доенчиња (до 4 години): Слободен влез

Обиколка на стадионот Јохан Кројф и крстарење по каналот

Со оглед на тоа што турнејата на стадионот Јохан Кројф трае 90 минути до два часа, некои туристи претпочитаат да додадат крстарење по каналот во маршрутата на денот. 

Откако ќе го видите стадионот на АФЦ Ајакс, се качувате на едно од крстарењата по каналот и ќе го видите каналскиот кварт на листата на УНЕСКО во Амстердам.

Ќе ви се допаднат елегантните куќи што ги обложуваат каналите и поминуваат под ниски, романтични мостови за време на крстарењето.

Билети за возрасни (14+ години): € 27.50
Детски билети (од 4 до 13 години): € 18
Билети за доенчиња (до 3 години): Слободен влез

Бесплатен влез на стадион

I Amsterdam City Card ви помага бесплатно да влезете во Јохан Кројф Арена Амстердам.

Кога ќе ја купите картичката за попуст, добивате бесплатен пристап до 70 музеи и атракции во Амстердам, едно бесплатно крстарење по каналот и бесплатно патување со јавен превоз за паушална такса. 

Ако веќе ја имате картичката I Amsterdam, не треба да резервирате време - стигнете до влезот Е на стадионот и прикажете ја вашата валидна Градска картичка за да влезете.

Инаку, дознајте повеќе за многу популарната картичка I Amsterdam.

Цена на I Amsterdam Card

Картичка за 24 часа: € 65
Картичка за 48 часа: € 85
Картичка за 72 часа: € 105
Картичка за 96 часа: € 120

Како да стигнете до арената Јохан Кројф

Арената Јохан Кројф се наоѓа на приближно 10 километри (6 милји) од центарот на градот. 

До стадионот најдобро се стигнува со воз или метро, ​​а Арена Бијлмер е најблиската станица.

Многу возови од Централната станица во Амстердам може да ве однесе до Бијлмер Арена, а возењето обично трае од 15 до 20 минути. 

Сите тури на стадионот започнуваат во главната зграда од влезот Е, веднаш до продавницата за навивачи на Ајакс и ресторанот. 

Од станицата Бијлмер Арена, влезот Е е на само 500 метри (една третина од милја), а растојанието можете да го пешачите за 6-7 минути. Најдете насоки

Паркинг за автомобили

Ако возите до стадионот, можете парк во П1 (Трансфериумот), под стадионот. 

Извори

# Johancruijffarena.nl
# Wikipedia.org
# Tripadvisor.com
# Iamsterdam.com

Специјалистите за патувања во TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите обиди да ја одржиме нашата содржина актуелна, доверлива и доверлива.

# националниот музеј
# Музеј на Ван Гог
# Куќата на Ана Франк
# Градини Кеукенхоф
# Зоолошката градина ARTIS Амстердам
# Heineken искуство
# A'dam Lookout
# Музеј Стеделик
# Крстарење по каналот Амстердам
# Мадам Тисо Амстердам
# Body Worlds Амстердам
# Рембрант музеј-куќа
# Леден бар Амстердам

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Амстердам