Почетна » Амстердам » Билети за Body Worlds Amsterdam

Body Worlds Amsterdam – билети, цени, попусти, што да очекуваме

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(173)

Body Worlds Amsterdam е уникатна изложба каде посетителите гледаат вистински пластифицирани човечки тела и учат за тоа како функционираат нашите тела.

Додека учите за човечката анатомија, ќе научите и како среќата влијае на нашето тело и обратно. 

Body Worlds – The Happiness Project има обиколено преку 100 градови во Европа, Америка, Африка и Азија привлекувајќи повеќе од 40 милиони посетители. 

Многумина го нарекуваат и музеј на мртви тела во Амстердам. 

Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да ги резервирате вашите билети за Body Worlds Amsterdam.

Што да очекувате во Body Worlds

Со изложени 200 пластинирани тела, проектот Body Worlds Happiness во Амстердам ве води на фасцинантно патување низ човечкото тело. 

Сите човечки тела изложени во Музејот на телото се третирани со „метод на пластинација“ за да се спречи распаѓање. 

Методот на пластинација бил измислен во 1977 година од германскиот анатом д-р Гунтер фон Хагенс.

The Body Worlds, The Happiness Project исто така истражува прашања како што се - 

  • Што одредува дали сме среќни или не? 
  • Каков е ефектот на среќата врз нашите тела? 

Сите посетители прво се качуваат со лифтот до 6-то ниво, ги гледаат изложените експонати и потоа се симнуваат по скалите за да го истражат следниот кат.

Додека да стигнете до подрумот, ќе видите 200 пластифицирани човечки тела донирани од луѓе кои сакале да и помогнат на науката. 

На патот, ќе научите сè за среќата и нејзините ефекти врз човечкото тело.

Билети и патувања цена
Body Worlds Amsterdam: Skip the Line €23
Најчудниот музеј во Амстердам + СВЕТИТЕ НА ТЕЛО: Проектот за среќа €41
Изложба Body Worlds и крстарење по канал €35

Каде да резервирате билети

Билети за Body Worlds Amsterdam може да се купи онлајн или лично во атракција.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите во атракцијата.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите.

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваното време.

Бидејќи некои атракции продаваат ограничени билети поради нивната голема побарувачка, раното резервирање помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет

Посетете го Билет за Body Worlds Amsterdam страницата за резервации, одберете го претпочитаниот датум, временско место и број на билети и веднаш купете ги билетите.

По купувањето, билетите ќе ги добиете на вашата е-пошта. 

Отпечатоците на билетите не се потребни.

Можете да влезете во атракцијата со прикажување на е-билетот на вашиот паметен телефон.

Цените на билетите на Body Worlds Amsterdam

Билети за Body Worlds Amsterdam се по цена од 23 евра за сите посетители на возраст од 18 години и повеќе.

Децата на возраст од 6 до 17 години добиваат попуст од 9 евра и плаќаат само 14 евра за влезен билет.

Децата под 6-годишна возраст можат да влезат во музејот бесплатно, но овој музеј во Амстердам не нуди попусти за постарите или студентите.

Посетителите со посебни потреби и нивните придружници добиваат попуст од 9 евра и можат да купат билети за 14 евра на шалтерите. 

Билети за Body Worlds Amsterdam

Билети за Body Worlds Amsterdam
Слика: Bodyworlds.nl

Со овој Skip The Line Ticket, искусете го научниот феномен што го зафати целиот свет и видете над 200 совршено зачувани човечки тела токму во срцето на Амстердам.

Овој билет овозможува пристап до музејот и неговата постојана изложба и детално разгледува што не прави среќни и како среќата влијае на нашето физичко и ментално здравје.

Тоа е научна лекција со пресврт, мешајќи ја филозофијата и физиологијата до спектакуларно забавен ефект.

Билет за возрасни (18+ години): €23
Младински билет (од 6 до 17 години): €14
Билет за оневозможен посетител и придружник: €14
Детски билет (до 5 години): слободен

Знаците во Body Worlds Amsterdam се достапни и на англиски и на холандски. Аудио водичите се достапни на англиски, холандски, германски, француски, италијански и шпански, а посетителите можат да ги подигнат од билетарницата за 3 евра по лице.

Комбинирани билети

Комбо билетите ви овозможуваат да посетите две атракции во ист ден, кои обично се наоѓаат поблиску една до друга.

Можете да купите Body Worlds Amsterdam со Верувале или не на Рипли! или Крстарење по канал Билети.

Можете да добиете до 10% попуст при купување на овие билети.

Светови на телото + Рипли верувале или не!

Рипли верувале или не! е само 400 метри од Body Worlds Museum, и може да се стигне за помалку од пет минути. 

Тоа е причината зошто многу туристи претпочитаат да ги посетат во ист ден.

Во најчудниот музеј во Амстердам, ќе видите повеќе од 500 речиси неверојатни експонати распослани низ 19 тематски галерии.

Цена на билетите: 41 евра по лице

Изложба Body Worlds и крстарење по канал

Ова е комбиниран билет во кој, по истражувањето на мистериите на човечкото тело во Body Worlds Amsterdam, уживате во 1 часовно крстарење по иконскиот појас на амстердамскиот канал.

За време на крстарењето по каналот, добивате GPS аудио водич на 19 различни јазици, кој ви помага да ги разберете знаменитостите покрај кои поминувате.

Бидејќи проектот Body Worlds трае околу еден час пешачење, туристите сакаат да се препуштат на релаксирачка активност потоа.

Цена на билетите: 35 евра по лице

Како да стигнете до Body Worlds Amsterdam

Музејот Body Worlds Amsterdam е само 3 минути пешачење од Кралската палата во Амстердам.

адреса: Дамрак 66 во центарот на Амстердам. Најдете насоки.

Можете да стигнете до музејот со трамвај, автобус или автомобил. 

Со трамвај

Трамваите 4, 14 и 24 застануваат на Брана, што е на само една минута од изложбената зграда. 

Трамваите 2, 12, 13 и 17 застануваат на Амстердам, брана пред Магна Плаза, на помалку од 5 минути пешачење од атракцијата.

Музејот на телото е оддалечен само 600 метри (0.4 милји). Централната станица во Амстердам, а растојанието можете да го пешачите за помалку од десет минути.

Со автобус

Ако се качите во автобус бр. N82, можете да се симнете во Nieuwezijds Kolk Автобуска станица, местото на одржување е само 5 минути пешачење.

Со кола

Ако патувате со автомобил, вклучете го вашиот Гугл мапи за да започнете. 

Музејот е опкружен со паркинг гаражи, и Q-park гаража под стоковната куќа Бијенкорф е најблиску.

Работно време на музејот Body Worlds

Светови на телото - Проектот за среќа
Слика: Bodyworlds.nl

Body Worlds Museum Амстердам е отворен секој ден во неделата од 10 до 10 часот.

Последниот прием е еден час пред затворањето.

Колку време трае турнејата

Ако сакате да навлегувате во деталите, ќе ви требаат два часа за да ги видите сите изложби на Body Worlds – The Happiness Project.

Познато е дека туристите кои брзаат ги истражуваат сите шест ката на музејот за еден час. 

Ако не ги резервирате билетите однапред, мора да земете предвид и околу 15 минути за да купите билети и времето на чекање за да пристигне вашето време (ако е преполно). Купете билет сега!

Откако ќе влезете внатре, можете да останете на изложбата онолку долго колку што сакате.

Најдобро време за посета на Body Worlds Amsterdam

Најдобро време за посета на Body Worlds Amsterdam е веднаш штом ќе се отвори во 10 часот.

Ако не успеете да успеете рано наутро, посетете го после 6 часот за да избегнете гужви.

Помалку гужви ќе ви овозможат да посветите повеќе време на истражување на најважните моменти.

Ако претпочитате помалку преполно искуство, размислете за посета во работните денови и избегнувајте викенди и државни празници.

Најчесто поставувани прашања за Body Worlds Amsterdam

Еве неколку често поставувани прашања за Световите на телото - Проектот за среќа Амстердам.

Каква е политиката за откажување на билетите на Body World Museum?

Мора да го откажете билетот до 48 часа пред да започне искуството за да добиете целосна рефундација.

Колку долго важи мојот билет за Body Worlds Amsterdam?

Билетот за изложба важи за датумот и временскиот простор избрани за време на резервацијата.

Дали iAmsterdam City Card важи за влез?

Можете да го посетите Body Worlds Amsterdam со iAmsterdam City Card.

Може ли да донесам храна или пијалоци во Body Worlds Amsterdam?

The Body Worlds Amsterdam не дозволува храна и пијалоци во музејот.

Дали има аудио водичи или информации достапни на повеќе јазици?

Да, Body Worlds Amsterdam обезбедува аудио водич за посетителите на билетарницата. Аудио водичот е достапен на холандски, англиски, германски, шпански, италијански и француски јазик. Знаците на ѕидовите се на двата јазика.

Дали е дозволено фотографирање во Body Worlds Amsterdam?

Фотографирањето за лична употреба е дозволено во повеќето музејски области, но користењето блиц, стативи или стапчиња за селфи е забрането. 

Дали музејот е достапен за лицата со посебни потреби?

Body Worlds Amsterdam е достапен за сите посетители. Музејот има капацитети и услуги за лицата со посебни потреби, вклучувајќи пристап за инвалидска количка и пристапни тоалети.

Извори

# Bodyworlds.nl
# Wikipedia.org
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Амстердам

националниот музеј Музеј на Ван Гог
Куќата на Ана Франк Крстарење по каналот Амстердам
Градини Кеукенхоф Зоолошката градина ARTIS Амстердам
Heineken искуство A'dam Lookout
Музеј Стеделик Мадам Тисо
Body Worlds Амстердам Рембрант музеј-куќа
Леден бар Амстердам Стадионот Јохан Кројф Арена
Тајни на црвено светло Научен музеј НЕМО
Наопаку Амстердам зандана
Музејот Моко Кралската палата во Амстердам
Национален поморски музеј Куќата на Болс
Музеј на коноп Воодушевете го Амстердам
Чудесно искуство Холандско искуство
Холандски музеј на отпорот Музејот Страат
Fabrique des Lumieres Рипли е Верувале или не!
Микропија Амстердам Кабинетот за мачки
Музеј на филм за очи Музеј на дијаманти

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Амстердам

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар