Почетна » Амстердам » Музејот на проституција во Амстердам

Red Light Secrets – билети, цени, аудио тури, тајминг

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(190)

Red Light Secrets е уникатен и волшебен музеј кој обезбедува извонредно и интерактивно искуство, нудејќи им на посетителите увид во најстарата професија во светот, проституцијата.

Музејот е сместен во поранешен бордел, давајќи увид во животите на жените кои работеле таму. 

Можете да дознаете за историјата на проституцијата во Амстердам, вклучувајќи ја и нејзината легализација и регулирање.

Red Light Secrets не е само музеј, туку едукативно искуство кое се обидува да ги оспори предрасудите и стереотипите за секс индустријата. 

На посетителите им нуди фасцинантен и провоцирачки поглед на реалноста на проституцијата и проблемите со кои се соочуваат оние кои работат во индустријата.

Оваа статија споделува сè што треба да знаете пред да резервирате билети за Музејот на проституција во Амстердам.

Тајните на црвено светло на Амстердам

Што да очекувате во Red Light Secrets – Музеј на проституција

Во Red Light Secrets или Музејот на проституција, гледате различни интерактивни експонати и прикази кои даваат поглед во светот на проституцијата во Амстердам. 

Можете да уживате во учењето и гледањето на различни работи, вклучително и

Соби

Можете да ги истражувате просториите во кои сексуалните работници примале клиенти и да дознаете за условите во кои работеле.

Информативни прикази

Можете да видите информативни прикази за историјата на проституцијата во Амстердам, вклучувајќи ги законите и прописите околу неа.

Интервјуа

Можете да гледате интервјуа со сексуалните работници и да дознаете за нивните искуства, перспективи и предизвици со кои се соочуваат.

Реквизити и артефакти

Можете да видите различни артефакти и реквизити, како што се кондоми, долна облека и секс играчки, кои ги користат сексуалните работници.

Интерактивни експонати

Можете да учествувате во интерактивни изложби кои симулираат искуство да се биде сексуален работник или да дознаете за опасностите со кои се соочуваат.

Аудио тури

Можете да направите аудио турнеја на различни јазици, која ве води низ различните експонати во музејот и дава увид во животот на сексуалните работници.

Каде да купите билети за Red Light Secrets

Можете да ги купите вашите Тајните на црвено светло - влезници во Музејот на проституција на атракција или онлајн однапред.

Ако слетате на местото за да купите билети, ќе мора да се наредите на шалтерот за билети. 

За време на шпицот, овие линии може да бидат долги, а вие ќе го изгубите вашето време. 

Онлајн билетите за Red Light Secrets се поевтини од билетите што се продаваат на местото. 

Онлајн билетите исто така ви помагаат да избегнете разочарувања во последен момент кога билетите се распродадени.

Како функционира онлајн билетот

Оди на Тајните на црвено светло - страница за резервирање билети во Музејот на проституција, изберете го претпочитаниот датум, временско место и бројот на билети и веднаш купете ги билетите.

По купувањето, билетите ќе ги добиете на вашата е-пошта. 

Не треба да земате никакви отпечатоци. 

Покажете го вашиот билет за паметен телефон на влезот на денот на вашата посета и веднаш влезете во Музејот на проституција.

Цена на тајните на црвено светло - билети за Музеј на проституција

на Тајните на црвено светло - влезници во Музејот на проституција чини 14 евра за сите посетители на возраст над 18 години.

На овој билет добивате до 15% попуст. Затоа, резервирајте веднаш!

Деца под 18 години не се дозволени во музејот.

Билети за Red Light Secrets 

Билети за Red Light Secrets
Слика: Амстердам

Билетите за Тајните на црвено светло - Музеј на проституција вклучуваат пристап до експонати и изложби на музејот.

Музејот, исто така, вклучува и ѕиркање во работниот прозорски бордел.

Можете да дознаете за секојдневниот живот на сексуалните работници и прописите околу индустријата во Холандија.

Цена на билет (18+ години): €14

Комбинирани билети

Комбинираните билети се најдобриот начин да го истражите Амстердам бидејќи ви дозволуваат да истражите две атракции, обично лоцирани една до друга. 

Можете да купите билети за музејот на проституција во Амстердам во комбинација со музејот Хаш и Музејот на најчудните во Амстердам.

На овие билети, добивате огромен попуст до 10%, што го прави овој договор за крадење!

Хаш музеј Амстердам + Тајните на црвено светло

Хаш музеј Амстердам + Тајните на црвено светло
Слика: HashMuseum.com

Музејот на проституција е на речиси 250 метри (820 стапки) од музејот Хаш и може да се стигне за 3 минути пешачење.

Па зошто да не резервирате комбо билет, да не ги посетите двете атракции во ист ден и да ја засилите вашата турнеја?

Нурнете во светот на хашот и дознајте за историјата на канабисот во музејот Хаш, а потоа добијте увид во светот на проституцијата во Тајните на Црвената светлина.

Цена на билет: €21

Тајните на црвено светло + најчудниот музеј во Амстердам

Тајните на црвено светло + најчудниот музеј во Амстердам
Слика: AmsterdamRedLightDistrictTour.com

По посетата на Тајните на црвено светло - Музејот на проституција, можете да размислите за истражување на најчудниот музеј во Амстердам, кој е оддалечен речиси 6 минути пеш.

Најчудниот музеј во Амстердам - ​​Рипли верувале или не! содржи широк спектар на фасцинантни и бизарни експонати, кои ги прикажуваат уникатните и необични од целиот свет.

Цена на билет: €35

Заштедете време и пари! Откријте го Амстердам со Амстердам Градска картичка. Посетете музеи и атракции од светска класа, добијте неограничен пристап до јавниот превоз во Амстердам и уживајте во бесплатното крстарење по каналот.

Како да стигнете до Red Light Secrets 

The Red Light Secrets се наоѓа во округот Red Light во Амстердам.

адреса: Oudezijds Achterburgwal 60h, 1012 DP Амстердам, Холандија. Добијте упатства!

Можете да стигнете до Музејот на проституција и преку јавен и приватен превоз.

Со автобус

Може да се качите на автобуските броеви N82, N83, N85, N87, N89, N91 и N93 за да стигнете до Автобуска постојка брана, 6 минути пешачење од Red Light Secrets.

Со трамвај

Може да земете трамвајски линии 4, 14 и 24 за да стигнете до Транзитна станица на браната, на 4 минута пешачење од музејот.

Со метро

Можете да ги преземете линиите на метрото 51, 53 и 54 за да стигнете до Метро станица Nieuwmarkt, на 4 минута пешачење.

Со автомобил

Ако возите, можете да вклучите Гугл мапи на вашиот паметен телефон и започнете.

Нема паркинг директно во Музејот на проституција. 

Сепак, во близина има неколку јавни паркинг гаражи кои можете да ги користите.

Кликни тука да ги проверите блиските паркинзи за автомобили.

Тајмингот на Red Light Secrets

Red Light Secrets се отвора во 11 часот и се затвора во 10 часот секоја недела до четврток.

Во петок и сабота, Музејот на проституција работи од 11 до 11 часот.

Последниот влез во музејот е 45 минути пред затворање.

Колку долго трае Red Light Secrets 

Колку време е потребно за да ги посетите Red Light Secrets зависи од тоа колку сакате да истражувате и научите. 

Просечниот посетител поминува околу 45 минути до 60 минути во Музејот на проституција, но некои посетители може да поминат повеќе или помалку време, во зависност од нивните интереси.

Ако одберете да направите аудио турнеја, времетраењето може да биде околу еден час или така.

Најдобро време за посета на Red Light Secrets 

Најдобро време за посета на Red Light Secrets
Слика: .Telegram.com

Најдобро време за посета на Red Light Secrets е веднаш штом ќе се отвори во 11 часот.

Гужвата обично е помала наутро, што ви дава доволно време да се прошетате во музејот и удобно да поминете низ секоја изложба. 

За време на викендите, Музејот на проституција доживува огромна брзање, што може да ве спречи да го истражувате музејот погодно. 

Дали вреди да се посети Red Light Secrets

Red Light Secrets нуди информативен и уникатен поглед на проституцијата, нејзината историја и прописи, како и предизвиците со кои се соочуваат сексуалните работници.

Ова го прави Музејот на проституција интересна дестинација во Амстердам.

Без разлика дали сте заинтересирани за историјата на областа на црвените фенери во Амстердам или сакате да дознаете повеќе за животите на сексуалните работници, Red Light Secrets е дестинација која мора да ја видите.

Популарни атракции во Амстердам

националниот музејМузеј на Ван Гог
Куќата на Ана ФранкКрстарење по каналот Амстердам
Градини КеукенхофЗоолошката градина ARTIS Амстердам
Heineken искуствоA'dam Lookout
Музеј СтеделикМадам Тисо
Body Worlds АмстердамРембрант музеј-куќа
Леден бар АмстердамСтадионот Јохан Кројф Арена
Тајни на црвено светлоНаучен музеј НЕМО
НаопакуАмстердам зандана
Музејот МокоКралската палата во Амстердам
Национален поморски музејКуќата на Болс
Музеј на конопВоодушевете го Амстердам
Чудесно искуствоХоландско искуство
Холандски музеј на отпоротМузејот Страат
Fabrique des LumieresРипли е Верувале или не!
Микропија АмстердамКабинетот за мачки
Музеј на филм за очиМузеј на дијаманти

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Амстердам

Оваа статија е истражувана и напишана од