Почетна » Амстердам » Обиколки на куќата на Ана Франк

Куќа на Ана Франк – билети, цени, тури, часови, што да се види

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Амстердам

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(167)

Куќата на Ана Франк е биографски музеј посветен на еврејскиот воен дневник Ана Франк.

Музејот ви овозможува да ги доживеете времињата опишани во дневникот на младата девојка Ана Франк.

Исто така, прикажува трогателни експонати за прогонството и дискриминацијата низ која поминале Евреите.

Оваа статија споделува сè што треба да знаете пред да ја посетите куќата на Ана Франк.

Што да очекувате во куќата на Ана Франк

Билети за музејот на Ана Франк

Музејот на Ана Франк е одлична можност да се види како семејствата живееле во „Тајните анекси“ за време на Втората светска војна.

За жал, не постои начин да се влезе во музејот бесплатно - сите посетители мора да купат билет.

Кога резервирате билети за Музејот на Ана Франк, мора да изберете одреден датум и време.

И на денот на вашата турнеја, мора да стигнете до музејот најмалку 15 минути пред времето наведено на вашиот билет.

Цени на билетите

Влезницата за возрасна куќа на Ана Франк за сите посетители 18 години и повеќе чини 14 евра, додека децата од 10 до 17 години добиваат попуст од 50% и плаќаат само 7 евра.

Децата од девет години и помлади плаќаат само такса за резервација, која е 1 €.

Овие билети се неповратни и не се префрлаат.

Каде да купите билети

Можете да купите билети за куќата на Ана Франк САМО од Официјална веб-страница од куќата на Ана Франк. Атракцијата нема бројач за билети. 

Осумдесет проценти од дневните билети се пуштени на веб-страницата точно два месеци однапред.

Најсигурниот начин да резервирате билети на претпочитаниот временски простор е да резервирате најмалку еден месец однапред.

Тоа е мал музеј (всушност куќата во која живеела Ана Франк) и не се издаваат многу билети дневно.

Како резултат на тоа, билетите наскоро се распродаваат.

Билети за истиот ден

Дваесет проценти од дневните билети за куќата на Ана Франк се продаваат како билети за истиот ден.

Тие се објавени на официјалната веб-страница во 9 часот.

Можете да ја испробате вашата среќа со билети за куќата на Ана Франк за истиот ден, но не препорачуваме да ги ставате вашите облози поради големата побарувачка.

Посетителите кои пропуштаат да добијат билети во последен момент за холандскиот музеј се одлучуваат за тури со водич низ куќата и населбата на Ана Франк.

Обиколки околу куќата на Ана Франк

Туристи на турнеја на куќата на Ана Франк
Слика: GetYourGuide

Куќата на Ана Франк е дом на многу емоции и приказни кои може да ги оживее само стручен раскажувач.

Доколку сè уште го немате вашиот билет за музејот на Ана Франк, еве што ви предлагаме:

Чекор 1: Резервирајте турнеја низ областа каде што пораснала Ана Франк и блискиот еврејски културен кварт

Чекор 2: На денот на вашата посета, исто така, пробајте ја вашата среќа со билети за Музејот истиот ден

Ако можете да купите билети за музејот на Ана Франк во последен момент, можете да ја истражите и нејзината куќа и областа каде што пораснала.

Во спротивно, барем оди на прошетка со водич низ соседството на Ана Франк, слушајќи ги нејзините приказни.

Забелешка: Двата билети за турнеја споделени подолу ќе стигнат до вашата е-пошта веднаш по купувањето. Не мора да земате отпечатоци. Можете да ги прикажете билетите во вашата е-пошта, на вашиот паметен телефон за да се придружите на турнејата.

Фасцинантната приказна за Ана Франк

За време на оваа пешачка тура низ Амстердам, професионален водич ќе ви каже за градот за време на Втората светска војна низ очите на Ана Франк. 

Маршрутата ве води од Еврејскиот кварт, покрај куќата на Ана Франк. 

Во текот на оваа двочасовна обиколка, водичот ќе ги посочи зградите и спомениците сè уште со лузни од војната.

Билет за возрасни (13+ години): € 28.50
Детски билет (од 4 до 12 години): € 25.50
Билет за доенчиња (до 3 години): € 2.50

Животот на Ана Франк и Втората светска војна

За време на оваа двочасовна турнеја, ќе дознаете за животот на Ана Франк. 

Слушате од експертски водич за животот на писателот додека растел, како и за историјата на Еврејскиот кварт и Втората светска војна.

Водичот ве води и да го посетите Еврејскиот културен кварт и да видите 

важни споменици како што се Португалската синагога, Еврејскиот историски музеј и споменикот на Аушвиц.

Билет за возрасни (13+ години): € 28.50
Детски билет (од 4 до 12 години): € 25.50
Билет за доенчиња (до 3 години): Слободен влез

Ако сакате нешто поевтино, проверете оваа пешачка тура на Ана Франк. Ако цената не е важна, но сакате подобро искуство, ви го препорачуваме приватна турнеја на Ана Франк

Што да се види во куќата на Ана Франк

Зградата на куќата на Ана Франк
Слика: En.wikipedia.org

Куќата на Ана Франк првично го сместуваше бизнисот на Ото Франк и има два дела - главната куќа и анексот.

Анексот е местото каде семејството на Ото Франк, во кое беше вклучена и 13-годишната Ана Франк, се криеше од нацистите.

Семејството живеело во оваа куќа две години пред да биде пронајдено и испратено во концентрациони логори.

За време на вашата емотивна посета на куќата на Ана Франк, ќе видите многу експонати внатре.

Собата на Ана Франк

Ана Франк имаше залепено многу фотографии на ѕидовите од нејзината соба.

Тоа беше обид на Холанѓанката да ја разубави атмосферата во тешките моменти.

Соба на Ана Франк
Слика: Annefrank.org

Ана Франк ја сподели својата соба со Фриц Фафер, германски стоматолог.

Нивниот јаз во години резултираше со различни ставови и жестоки расправии.

Фриц Фафер се споменува во дневникот на Ана Франк како „Алберт Дизел“.

Соба со дневник

Ана Франк го доби иконскиот дневник како подарок на нејзиниот 13-ти роденден на 12 јуни 1942 година.

Меѓутоа, тогаш не знаела дека нејзиното семејство ќе биде принудено да се крие во рок од еден месец.

Во оваа соба ќе го видите оригиналниот црвено-чекиран дневник во сопственост на Ана Франк.

Соба со дневник на Ана Франк
Слика: Annefrank.org

Во тајниот анекс, Ана почнала да пишува во тетратки откако завршила со својот дневник.

Во март 1944 година, Ана Франк го препиша својот дневник за да го достави до Владата.

И после сета болка сонувала да стане позната писателка и новинарка.

Препишаната верзија е присутна во 215 лабави листови хартија, изложени наизменично во музејот.

Освен ова, во музејот се изложени уште две тетратки на Ана - нејзината книга со цитати и книга со приказни.

Во нејзината „Омилена книга со цитати“, Ана Франк забележала цитати кои најмногу ѝ се допаднале.

Во нејзината „Книга за приказни“, таа ги напишала своите раскази.

Полица за книги со шарки

Библиотека од куќата на Ана Франк
Слика: Twitter.com

Библиотеката со шарки беше влезот во малото скривалиште во кое се сместени осум луѓе.

Музејот сè уште ја има оригиналната полица за книги на своето место.

Сепак, неговата состојба брзо се влошува поради што има делумна стаклена обвивка за да спречи понатамошно оштетување.

За време на вашата посета на Тајниот анекс, ќе влезете низ тесниот отвор покрај подвижниот полица за книги.

Висински знаци на Ана Франк

Родителите на Ана и Маргот Франк ја обележаа висината на нивните ќерки на ѕидот од нивната спална соба.

Овие белези покажуваат дека за двете години што ги криеле, Маргот пораснала 1 сантиметар додека Ана пораснала над 13 сантиметри.

Карта на Нормандија

Ото Франк ја исече мапата на брегот на Нормандија од насловната страница на Де Телеграф од 8 јуни 1944 година и ја закачи на ѕидот во Тајниот анекс.

На оваа карта, тој го означи напредувањето на сојузничките сили со иглички.

Како да стигнете до куќата на Ана Франк

Куќата на Ана Франк се наоѓа на каналот Принсенграхт, во центарот на Амстердам, а нејзиниот влез е зад аголот на Вестермаркт 20.

Куќата на Ана Франк е блиску до Вестеркерк, црквата чии ѕвона се прикажани во дневникот на Ана.

Возовите со зелени маркери во Амстердам метро можат да ве одведат до Плоштад на браната станица, која е 15 минути пешачење од куќата на Ана Франк.

Ако одите во метрото со црвена ознака, спуштете се во Централна станица во Амстердам, од каде што музејот е на 20 минути пешачење. 

Куќата на Ана Франк е добро поврзана и со трамвајските правци.

Трамвајските правци 13, 14 и 17 ќе ве спуштат Вестермаркт.

Постојката е најавена како „Westermarkt“ и „Куќата на Ана Франк“ за погодност на туристите.

Ако автобусите се вашиот претпочитан начин на транспорт, мора да се качите на рутите со броевите 170, 172 и 174.

Не заборавајте да се симнете на Вестермаркт.

Добијте упатства до куќата на Ана Франк

Часови во куќата на Ана Франк

Од април до октомври, музејот на Ана Франк се отвора во 9 часот и се затвора во 10 часот.

Во остатокот од годината, музејот се отвора во 9 часот и се затвора во 7 часот, освен во сабота, кога останува отворен до 9 часот.

Последниот влез е 30 минути пред времето на затворање.

Музејот останува затворен на 19 септември по повод Јом Кипур.

Време на пандемијата: Од понеделник до петок, музејот на Ана Франк се отвора во 9.30 часот и се затвора во 4.30 часот. Во сабота и недела, музејот се отвора во 9 часот и се затвора во 7 часот.

Јас Амстердам картичка ви дава бесплатен пристап до 44 музеи и атракции во Амстердам и бесплатно патување со јавен превоз.

Колку време трае Музејот на Ана Франк?

На повеќето посетители им требаат 60 до 90 минути за да ја истражат куќата на Ана Франк.

Ако влезете во кафулето и книжарницата на музејот, ќе ви треба повеќе време.

Бидејќи Музејот на Ана Франк раскажува емотивно наполнета историја, на посетителите не им се наметнува временско ограничување - штом сте внатре, можете да останете онолку долго колку што сакате.

Осврти за куќата на Ана Франк

За повеќето туристи, куќата на Ана Франк е интензивно трогателно и емотивно искуство.

Иако времињата се сменија сега, живата историја заробена во ѕидовите на Куќата сè уште останува.

Еве две критики на Tripadvisor за музејот на Ана Франк, кои мислевме дека мора да ги прочитате:

Куќа и музеј на Ана Франк

Вредно искуство за да се види низ што поминале Ана Франк, нејзиното семејство и другите што се кријат во анексот. Таа не умре, таа беше убиена поради тоа што беше, Евреин. Нека љубовта владее во нашите срца и животи. Зборовите на Ана ни даваат надеж, дури и во овие времиња. Повеќе

Иако предизвикува привлечност

Го посетивме неделното утро откако упорно се обидувавме да купиме билети за денот преку Интернет. Беа потребни 90 минути, но вредеше. Музејот е со почит кон семејството Френк и нивните пријатели. Потсетник за борбите на оние кои поминаа пред нас, чувствително водени.

Исто така, помалку сериозна нота, питата со јаболка која се служи во кафулето на крајот од турата е вкусна(!). Повеќе

Куќа на Ана Франк со деца

Додека ги посетувате малите деца, препорачливо е да ги подготвите со некои заднински информации.

Откако ќе ги процените за тоа на што ќе бидат сведоци, децата ќе имаат шанса да уживаат во изложбата и да се поврзат со неа.

Може да се повикате на многу веб-локации и видеа присутни на интернет за да ги запознаете младите со историјата на семејството на Ото Франк.

На интернет можете да најдете и голем број книги за историјата на Евреите.

Читањето на книгата на Ана Франк со наслов „Дневникот на една млада девојка“ ќе биде најдобрата подготовка што вашето дете може да ја има за оваа посета.

Додека ги подготвувате младите, мора да се подготвите и за прашањата што тие можат да ги постават.

Извори

# Annefrank.org
# Wikipedia.org
# Amsterdam.info
# Iamsterdam.com

Специјалистите за патувања во TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите обиди да ја одржиме нашата содржина актуелна, доверлива и доверлива.

# националниот музеј
# Музеј на Ван Гог
# Градини Кеукенхоф
# Зоолошката градина ARTIS Амстердам
# Heineken искуство
# Крстарење по каналот Амстердам
# A'dam Lookout
# Музеј Стеделик
# Мадам Тисо Амстердам
# Body Worlds Амстердам
# Куќата на Рембрант
# Леден бар Амстердам
# Стадионот Јохан Кројф

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Амстердам