Почетна » Амстердам » Билети за музејот Stedelijk

Музеј Stedelijk – билети, цени, часови, аудио водич, прегледи

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(176)

Амстердамскиот музеј Stedelijk е најголемиот холандски музеј посветен на модерната и современата уметност.

Колекцијата на Музејот ги опфаќа последните 150 години уметност и вклучува ремек-дела од светски познати уметници.

Оваа обемна колекција на извонредна уметност е позната и како Музеј на модерна уметност, Амстердам.

Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да резервирате билети за музејот Stedelijk.

Музејот Stedelijk во Амстердам

Што да очекувате во музејот Stedelijk

Музејот Stedelijk има една од најдобрите збирки на модерна уметност во светот.

Некои од најголемите имиња во уметноста и дизајнот од 19 век до денес го сочинуваат

Музејот на уметност има околу 500 ремек-дела во својата постојана колекција, која вклучува дела од Пикасо, Матис, Клаес Олденбург, Марлен Думас и Де Стијл.

Уметничките дела се поделени во три групи - дела од 1880 до 1950 година, од 1950 до 1980 година и од 80-тите до денес.

Најдобриот дел од посетата на музејот Stedelijk е гледањето на уметноста во контекст со социјалните и политичките движења.

Билети и патувањаЦена
Билети за музејот Stedelijk€23
Stedelijk музеј + музеј Амстердам€38
Rijksmuseum + Stedelijk музеј€44

Каде да резервирате билети за музејот Stedelijk

Билети за музејот Стеделијик може да се купи онлајн или лично во атракција.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите во атракцијата.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите. 

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваното време.

Бидејќи некои атракции продаваат ограничен број билети поради нивната голема побарувачка, раното резервирање помага да се избегнат разочарувања во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет

Посетете го Страница за резервација на билети во музејот Стеделијик, изберете го претпочитаниот датум, временско место и број на билети и купете ги билетите веднаш.

По купувањето, билетите ќе ги добиете на вашата е-пошта. 

Отпечатоците на билетите не се потребни.

Можете да влезете во атракцијата со прикажување на е-билетот на вашиот паметен телефон.

Цените на билетите во музејот Стеделијк

Билети за музејот Стеделијик чини 23 евра за сите посетители на возраст од 19 години и повеќе. 

Младите посетители на возраст под 18 години можат да влезат во музејот бесплатно, но им треба бесплатен билет.

Билети за музејот Stedelijk

Билети за музејот Stedelijk
Билетот за музејот Stedelijk е еден од најубавите билети за Музејот на уметноста што можете да ги видите. Слика: Кариструмпет

Тоа се билети за „прескокнување на линијата“.

Овој билет ви дава пристап до постојани и привремени изложби.

Со овој билет ќе добиете бесплатен аудио водич.

Цена на билетот

Билет за возрасни (19+ години): €23
Детски билет (до 18 години): Слободен влез

*Иако децата влегуваат бесплатно, сепак треба да резервирате бесплатни билети за нив.

Ако сте во Амстердам повеќе од три дена и се надевате дека ќе видите многу туристички атракции, ви го препорачуваме Градска карта на Амстердам.

Комбинирани билети за музејот Stedelijk

Бидејќи туристите можат да поминат низ музејот Stedelijk за приближно 2 до 3 часа, многумина претпочитаат да комбинираат уште една активност.

Затоа се популарни комбо-турите во музејот Stedelijk.

Комбо билетиПопустцена
Музеј на Амстердам + музеј Стеделијк5%€36
Музеј Моко + музеј СтеделијкNA€39
Музеј Stedelijk + музеј Ван Гог5%€40
Stedelijk + Rijksmuseum + музеј на Ван Гог3%€61
Stedelijk музеј + Rijksmuseum5%€39
Stedelijk + Музеј Moco + Неограничено патување GVB5%€45

Аудио водич од музејот Stedelijk

Аудио водич од музејот Stedelijk
Слика: Томек Дерсу Арон / Stedelijk.nl

За време на посетата на музејот Stedelijk во Амстердам, сите иматели на билети се квалификуваат за бесплатниот аудио водич.

Уредот за аудио водич им се предава на посетителите на влезот.

Аудио турнејата за постојаните експонати е достапна на шест различни јазици - англиски, холандски, француски, шпански, италијански и германски.

Аудио турнејата е достапна само на англиски и холандски за привремените изложби.

Како да стигнете до музејот Stedelijk

Музејот Stedelijk е на Музејскиот плоштад во округот Амстердам Југ, блиску до музејот Ван Гог. 

адреса: Museumplein 10, 1071 DJ Амстердам, Холандија. Најдете насоки.

Можете или да земете јавен превоз или да го однесете вашиот автомобил до музејот Stedelijik. 

Со трамвај

Од централната станица во Амстердам, можете да земете трамвај 2 или трамвај 12 и да се симнете на Стоп за Ван Баерлестраат.

Трамвај 11 оди во правец на Суринамплеин е исто така добра опција.

Сепак, ќе мора да се спуштите во Лајдспелин и префрлете се до Трамвај 2, 5 или 12.

Од железничката станица Амстердам Амстел, одете со трамвај 12 во правец кон централната Амстердам и спуштете се на постојката најблиску до Музејот.

Од Амстердам Зуид WTC, качете се до Трамвај 5 одејќи во правец на Westergasfabriek и спуштете се во Музејот.

Од железничката станица Слотердајк, најдобро е да одите со трамвај 19 во правец на Димен Снип.

Ќе мора да се спуштите во Лајдспелин и префрлете се до Трамвај 2 (насока NieuwSloten) или Трамвај 5 (насока Amstelveen Stadshart).

Од железничката станица Muiderpoort, скокнете до Трамвај 3 патувајќи во правец на Zoutkeetsgracht и спуштете се во Музејот.

Со автобус

Можете исто така да се качите во автобусот број 347 или 357 и да се симнете во Музејот стоп, пет минути пешачење од музејот.

Со автомобил

Ако патувате со автомобил, вклучете Гугл мапи за да започнете.

Паркинг во музејот Stedelijk

Кју-парк е паркинг гаражата најблиску до Музејот.

Тоа е веднаш под Музејот, а неговиот влез е спроти Концертгебау.

Работно време на музејот Stedelijk

Музејот Stedelijk во Амстердам се отвора во 10 часот секој ден во годината.

Музејот затвора во 6 часот од сабота до четврток, а во петок во 10 часот.

Последниот влез е секогаш еден час пред затворање.

Музејот Stedelijk останува отворен во текот на целата година, вклучувајќи ги и националните празници.

Најдобро време за посета на музејот Штеделијк

Уметност во музејот Stedelijk
Слика: Amsterdam.info

Најдобро време за посета на музејот Stedelijk е во 10 часот веднаш штом ќе се отвори.

Во споредба со другите туристички атракции, предвидувањето на гужвата за овој музеј е малку тешко.

Сепак, генеричкото правило е дека викендите и училишните празници се прилично зафатени.

Затоа е најдобро да се посети откако ќе заврши викендот – во понеделник.

Следното најдобро време за посета на музејот Stedelijk е петок навечер, околу 6 часот.

Бидејќи Музејот е отворен до 10 часот во петок, имате четири часа да ја истражувате модерната уметност.

За време на шпицот (викенди и празници), отворен е максималниот број шалтери за билети. Но, дури и тогаш, периодот на чекање може да достигне еден час. За да го избегнете ова чекање, ви предлагаме купете билети за музејот Stedelijk преку Интернет.

Колку време трае турнејата

Целосна обиколка на музејот Stedelijk трае два до три часа.

Ако не сте љубител на уметност, вашата посета ќе трае околу еден и пол час.

По истражувањето на експонатите, можете да поминете време во библиотека или продавница.

Така, за околу два часа, можете да завршите со музејот Stedelijk.

Збирка на музејот Stedelijk

Изложба на музејот Stedelijk
„Како што отворив оган“ е сликарство со масло и Магна на платно од 1964 година на Рој Лихтенштајн. Слика: Stedelijk.nl

Музејот Stedelijk е еден од најголемите музеи во Холандија.

Изложени се вкупно околу 2,500 уметнички предмети кои датираат од 1870 година до денес.

Истакнувањата на музејот Штеделијк вклучуваат модерни движења на сликарството како што се импресионистите, фовизмот, кубизмот, експресионизмот итн.

Единствената постојана колекција во овој музеј содржи уметност од Енди Ворхол, Џексон Полок, Анри Матис, Вилем де Кунинг, Карел Апел, Василиј Кандински, Казимир Малевич, Пол Сезан, Винсент ван Гог итн.

Осврти на Tripadvisor

Амстердамскиот музеј Stedelijk е високо оценет Туристичка атракција.

Проверете две рецензии на музејот Stedelijk што ги избравме од Tripadvisor, кои ви даваат идеја што да очекувате во музејот.

Интересен музеј за модерна уметност

Овој музеј имаше интересна модерна уметност. Некои од нив беа „таму надвор“ и бараа малку имагинација за уживање. Некои можеби го сметаат за малку претенциозно, но уметноста е дефинитивно во очите на гледачот. Потполно уживав.

Ако модерната уметност не е ваш стил, има и традиционална и современа уметност од уметници како Шагал, Пикасо, Матис, Ворхол, Полак и Кандински. Генерално, овој музеј ви понуди убава мешавина на различна уметност. - kgv2828, Сан Франциско

Фантастично искуство, дури и за оние кои не се запознаени со модерната уметност

Какво брилијантно место. Галеријата е поставена за да можете систематски да работите низ неа следејќи водич или да влегувате и излегувате по желба.

Двата „главни“ експонати што го сочинуваат првиот дел се фантастично куриран поглед на уметноста низ годините, па се до денес. Прекрасно е куриран за да ви даде добар преглед и помага да се стават парчиња што инаку не би ги „навлезат“ во контекст. Како почетник во уметноста, ова беше непроценливо и ме поттикна да се справам со останатите експонати со идеја што да барам. -Хотелски, Нотингем

Продавница на музејот Stedelijk

Продавницата на музејот Stedelijk се отвора секој ден во 10 часот и се затвора во 6 часот.

Во петок, во склад со Музејот, продавницата останува отворена до 10 часот.

Не му треба билет за музеј посетете ја продавницата

Продавницата нуди за купување неверојатни уметнички дела, меѓународни дизајни, накит, книги базирани на уметност, фотографии и разгледници итн.

Ресторан Stedelijk во Музејот

Ресторан Stedelijk Museum се наоѓа на приземјето на Музејот и е отворен во текот на сите денови.

Од понеделник до петок, Ресторан Stedelijk се отвора во 9.30 часот, а за викенди започнува со работа во 10 часот.

Во ресторанот се служи вкусен појадок, ручек и вечера, за да не се заборави прекрасното кафе и вино.

Најчесто поставувани прашања за музејот Stedelijk

Еве неколку често поставувани прашања за музејот Stedelijk.

Може ли да ја прескокнам линијата со овој онлајн билет за музејот Stedelijk?

Можете да ја прескокнете линијата кога влегувате во музејот со овој билет и можете да ја посетите во секое време од вашиот резервиран ден.

Може ли да ги дадам моите билети од музејот Stedelijk на некој друг?

Да, можете да ги дадете вашите редовни билети на друго лице ако не можете да го посетите музејот.

Колку долго важи мојот билет за музејот Stedelijk?

Билетите важат дванаесет месеци по датумот на купување. Ако не можете да го користите вашиот билет на датумот што сте го резервирале, можете да го промените датумот на вашиот билет на бирото за регистрација во музејот.

Дали музејот е достапен за лицата со посебни потреби?

Музејот Stedelijk е достапен за сите посетители. Музејот има капацитети и услуги за лицата со посебни потреби, вклучувајќи пристап за инвалидска количка и пристапни тоалети.

Дали е дозволено фотографирање во музејот Штеделијк?

Фотографирањето за лична употреба е дозволено во повеќето музејски области, но користењето блиц, стативи или стапчиња за селфи е забрането.

Може ли да внесам храна или пијалоци во музејот?

Stedelijk не дозволува храна и пијалоци во музејот.

Дали има аудио водичи или информации достапни на повеќе јазици?

Музејот Stedelijk нуди аудио водичи на холандски и англиски јазик.

Извори
# Stedelijk.nl
# Wikipedia.org
# Amsterdam.info
# Iamsterdam.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Амстердам

националниот музејМузеј на Ван Гог
Куќата на Ана ФранкКрстарење по каналот Амстердам
Градини КеукенхофЗоолошката градина ARTIS Амстердам
Heineken искуствоA'dam Lookout
Музеј СтеделикМадам Тисо
Body Worlds АмстердамРембрант музеј-куќа
Леден бар АмстердамСтадионот Јохан Кројф Арена
Тајни на црвено светлоНаучен музеј НЕМО
НаопакуАмстердам зандана
Музејот МокоКралската палата во Амстердам
Национален поморски музејКуќата на Болс
Музеј на конопВоодушевете го Амстердам
Чудесно искуствоХоландско искуство
Холандски музеј на отпоротМузејот Страат
Fabrique des LumieresРипли е Верувале или не!
Микропија АмстердамКабинетот за мачки
Музеј на филм за очиМузеј на дијаманти

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Амстердам

Оваа статија е истражувана и напишана од