Почетна » Амстердам » Крстарење по канал во Амстердам

Крстарење по каналот во Амстердам – билети, цени, попусти, што да очекувате

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Амстердам

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(133)

Не сте ја виделе убавината на Амстердам доколку не сте ја доживеале од вода.

Преземањето крстарење по каналот е едно од најпопуларните работи што треба да се прават во Амстердам - повеќе од 6 милиони туристи секоја година резервираат крстарење по каналот.

Лебдењето по каналите во Амстердам е еден од најнезаборавните начини за откривање на знаменитостите и атракциите на градот. 

За време на обиколките, кои обично траат еден час или малку повеќе, бродовите за крстарење поминуваат покрај познати трговски куќи, градски кули стари векови и стотици мостови и брави. 

Патувањата се популарни во текот на денот и ноќта кога патниците можат да го видат целиот осветлен Амстердам. 

Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да го купите вашиот билет за крстарење по каналот Амстердам.

Брод за крстарење по канал во Амстердам

За амстердамските канали

Амстердам го добива ова име затоа што градот се проширил околу браната на реката Амстел.

165-те канали во Амстердам биле создадени низ вековите за да се стимулира трговијата и транспортот; и денес се составен дел од градскиот шарм.

Не е ни чудо што градот се нарекува и „Венеција на север.'

Каналскиот прстен во Амстердам е локално познат како Грахтенгордел и во 2010 година беше признат како светско наследство на УНЕСКО.

Каналскиот систем на градот се состои од три прстени од полукружни водни патишта пресечени со помали канали кои зрачат од средината.

Овие канали на крајот создадоа 90 вештачки острови поврзани со над 1280 мостови.

Повеќе од три милиони туристи одат на крстарење по канал во Амстердам годишно.

Колку чини крстарење по канал?

на најевтиното крстарење по амстердамскиот канал чини 16 евра за патници од 14 години и повеќе. Децата на возраст од четири до 13 години плаќаат попуст од 8 €.

Луксузно крстарење по каналот е по цена од 22 евра за сите патници од 11 години и постари, а помладите гости плаќаат намалена цена од 13 евра.

Патувања со дополнителни важничене, како пица, вино, пиво итн., чинат од 25 до 35 евра по лице. 

Патувања со приватни канали се достапни за приближно 550 евра за групи од околу десет патници. 

Билетите преку Интернет се поевтини од цените за влез, плус заштедувате и време со избегнување на чекање на шалтерите за билети. 

Зошто онлајн билетите се подобри

Подобро е да ги резервирате билетите однапред, за кое крстарење ќе се одлучите. 

Билетите за крстарење преку Интернет ви помагаат да заштедите време бидејќи ги избегнувате линиите на бројачот за билети. 

Сите компании за крстарење ги ценат своите онлајн билети поевтини од билетите за влез, така што и вие заштедувате пари.

Кога однапред ги резервирате билетите, исто така ви е загарантирано крстарење во моментот по ваш избор.

Како функционираат билетите за крстарење преку Интернет

Веднаш по купувањето, вашите билети за крстарење по канал ви се испраќаат преку е-пошта. 

На денот на вашата посета, можете да го скенирате билетот од вашиот мобилен телефон и да се качите на бродот.

Нема потреба да земате отпечатоци. 

Патниците мора да бидат на местото на поаѓање најмалку десет минути однапред.

Крстарење по канал со вечера

Спарување на вашиот Крстарење по каналот Амстердам со вечера и пијалоците создаваат спомени кои остануваат цел живот.

Затоа и локалното население и туристите сакаат да уживаат во вкусните кулинарски задоволства додека крстарат низ осветлените канали на градот.

Има многу опции, а повеќето од овие крстарења по канали со вечера и пијалоци траат од 90 минути до два часа. 

Крстарење со хранацена
Вечерно крстарење со пица€ 38
Класично крстарење со сирење и вино€ 33
*Крстарење со скара со жив готвач590 евра за десет лица
Крстарење за дегустација на храна на улица€ 65
Романтично ноќно крстарење со закуски215 евра за двајца
Крстарење со хамбургери и хот-дог€ 42
*Приватно крстарење погодно за големи групи

Крстарење по канал со пијалоци

Најпознатите крстарења по канали во главниот град на Холандија се оние кои доаѓаат со неограничени пијалоци!

Овие тури по каналот во Амстердам ви ги прикажуваат најпознатите градски знаменитости додека седите, се опуштите и пиете пијалок по ваш избор. 

овие крстарења по канали со неограничени пијалоци Послужете и локални закуски како што се строопвафели, гауда сирење со Заансе сенф, холандски капка 'Hopjes' (сладунец), Speculaas (зачинет бисквит со кратка кора) итн. 

Сите чамци за крстарење по канали кои служат алкохол бараат од вас да понесете валидна лична карта како пасош, возачка дозвола, лична карта, студентска книшка итн.

Крстарење со пијалоцицена
Крстарење по канал со пица и пијалоци€ 35
Луксузно крстарење со пијалоци за разгледување€ 29
Лесно фестивалско крстарење со неограничени пијалоци€ 26
Крстарење за забави со отворен бар€ 39
*Крстарење со скара со готвач и пијалоци590 евра за десет лица
*Приватно крстарење со пијалоци и закуски485 евра за десет лица
Крстарење по каналот погодно за чад€ 25
*Приватно крстарење погодно за големи групи

Луксузни крстарења по канали

Градот има преку 100 километри канали, низ кои секојдневно пливаат илјадници бродови за крстарење. 

Овие чамци доаѓаат во многу вкусови - некои се обични чамци за разгледување знаменитости, додека луксузните крстарења по каналите нудат дополнителни работи како што се закуски, пијалоци на бродот, скара, ќебиња итн. 

Ако не сте на буџетски одмор, ви препорачуваме да потрошите неколку евра повеќе и да одите на тоа луксузно крстарење по каналот.

На крајот на краиштата, крстарењето со знаменитости по градските канали сигурно ќе го нагласи вашиот одмор во Амстердам.

Луксузни крстарењацена
Луксузно крстарење по каналот во градот€ 20
Луксузно вечерно крстарење по каналот со водич€ 20
Луксузно крстарење со пијалоци за разгледување€ 29
*Ексклузивно крстарење со BBQ со жив готвач590 евра за десет лица
Крајно искуство со крстарење по Амстердамскиот канал€ 16
Приватно луксузно крстарење со Prosecco€ 34
Романтично крстарење по Амстердамскиот канал215 евра за двајца
Крстарење со луксузен фестивал на светлината€ 27
*Приватно крстарење погодно за големи групи

Крстарење по канал во текот на ноќта

Ноќно крстарење по реката Амстел
Слика: Blueboat.nl

Амстердам е прекрасен град; откако ќе се стемни, добива уникатен шарм, кој подобро се гледа за време на крстарење по канал. 

Илјадници блескави светла осветлуваат стотици мостови и куќи на канали, давајќи му на градот магичен пресврт.

Не е ни чудо Патувања преку Амстердамскиот канал ноќе се популарни кај туристите како и дневните крстарења. 

Многу видови ноќни крстарења можат да бидат поразителни за туристите кои првпат патуваат.

Ноќни крстарењацена
Приватно романтично крстарење по канал во текот на ноќта215 евра за двајца
Вечерно крстарење по каналот на синиот брод€ 21
Луксузно вечерно крстарење по каналот со водич€ 20
Крстарење со вечерна пица во Амстердам€ 38
Вечерно крстарење со хамбургери и хот-дог€ 42

Патувања со приватен канал

Големите групи или семејства претпочитаат да имаат свој приватен брод за да се забавуваат заедно. 

Можете да клуб а приватно крстарење низ каналите во Амстердам со пица, скара, пиво, вино итн.

Бидејќи бродот е ваш за времетраењето на турата, капетанот ве консултира додека одлучува за рутата за истражување. 

Овие ексклузивни крстарења по канал се поскапи, но се и најзабавни.

Приватни крстарењаЦена по лице
Приватно крстарење со алкохол по каналот490 евра за десет лица
Приватно романтично крстарење по каналот215 евра за двајца
Приватен брод за пиво340 евра за десет лица
Ексклузивно крстарење со BBQ590 евра за десет лица
Специјално крстарење со Prosecco440 евра за десет лица
Приватно крстарење со пица495 евра за десет лица

Крстарење по канал со пица

Крстарење по пица канал во Амстердам
Слика: Stromma.com

Вечерното крстарење е врвното искуство во Амстердам, а кога ќе го комбинирате со свежа, топла пица, станува спомен што треба да го вкусите до крајот на животот.

Крстарењето со пица комбинира разгледување, релаксација и храна одеднаш.

Крстарење со пица во Амстердам се совршени за туристи - семејства со деца, групи пријатели, романтични парови или соло авантуристи.  

Пица крстарењацена
Крстарење со вечерна пица на Stromma€ 38
Крстарење на Lover's Pizza со пијалоци€ 35

Знаменитости што треба да се видат за време на крстарење по каналот

Она што ќе го видите прецизно зависи од крстарењето по каналот за кое ќе се одлучите, но сигурно ќе уживате во куќите на каналот од 17 век, прекрасните мостови, класичните чамци за куќи и градскиот живот кој ќе ве остави без зборови.

Во зависност од маршрутата на вашиот брод, ќе ја видите и куќата на Ана Франк, старата фабрика Хајнекен, областа на црвените светла, црквата Вестер, музејот Ријкс итн.

Речиси секое крстарење по каналот ве води до Магер Бриг (Скин мост), кој се отвора на секои 20 минути за да го пропушти речниот сообраќај. 

Чамците за тури се доволно ниски за да поминат под мостот дури и кога е затворен.

Вашиот капетан на брод додава личен допир на вашето патување со раскажување забавни анегдоти додека крстарите низ овие глетки. 

Можеби ќе ве одведат дури и до помалку познати делови од каналската мрежа ако имате среќа. 

Тајмингот на крстарење по каналот

Патувањата по каналот во Амстердам пловат од 9 до 10 часот во текот на целата година.

За време на шпицот од април до октомври, крстарењата тргнуваат на секои 15 минути до 6 часот, по што тргнуваат на секои 30 минути до 10 часот.

Во текот на зимската сезона од ноември до март, крстарењата обично тргнуваат на секои 30 минути во текот на денот.

Колку долго трае крстарењето по каналот?

Повеќето крстарења по канали траат околу 60 до 75 минути, за време на кои ќе го истражите прстенот на каналот во Амстердам и ќе ја откриете возбудливата историја и факти за главниот град на Холандија.

Продолжени крстарења по канали, како на пр крстарења за вечераромантични ноќни крстарењакрстарења за пицачамци за пивоитн., може да потрае малку подолго. 

Од каде тргнуваат тури со брод

Стотици чамци секојдневно минуваат низ каналите на Амстердам. 

Најпопуларните туристички чамци се на Принс Хендрикаде (пред Централната станица), покрај Дамрак и Рокин и Стадхудерскаде (во близина на Ријксмузеј). 

Кога ги резервирате билетите за крстарење по канал преку Интернет, добивате е-пошта во која се споменува локацијата од каде што ќе тргне вашата турнеја со брод.

Забелешка: Некои туристи ги купуваат билетите за крстарење по каналот на лице место и напаѓаат на измамници кои нудат „приватна“, но нелегална тура со брод. Овие се оператори кои летаат до ноќ за брзо да заработат, па избегнувајте ги. Вашето крстарење по каналот веројатно ќе биде многу пократко и помалку впечатливо од ветеното.

Најдобрите оператори за крстарење по каналот

Постојат неколку туристички оператори за крстарење по каналот. 

Заедно, овие оператори имаат околу 500 чамци за крстарење со дозвола за превоз на патници за плаќање. 

Сите тие се слични по тоа што секој ќе ви овозможи добро возење низ каналите и дел од пристаништето. 

Конфигурацијата на туристичките чамци се разликува од оператор до оператор, па дури и во рамките на истата компанија.

Бродовите земаат малку различни правци, а времето на пловење исто така може да варира.

Три од најпопуларните бродски тур-оператори се СтромаСин брод, и Љубовници

Извори

# Amsterdamcanalcruises.nl
# Iamsterdam.com
# Љубовници.nl
# Thingstodoinamsterdam.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Амстердам

националниот музејМузеј на Ван Гог
Куќата на Ана ФранкКрстарење по каналот Амстердам
Градини КеукенхофЗоолошката градина ARTIS Амстердам
Heineken искуствоA'dam Lookout
Музеј СтеделикМадам Тисо
Body Worlds АмстердамРембрант музеј-куќа
Леден бар АмстердамСтадионот Јохан Кројф Арена
Тајни на црвено светлоНаучен музеј НЕМО
НаопакуАмстердам зандана
Музејот МокоКралската палата во Амстердам
Национален поморски музејКуќата на Болс
Музеј на конопВоодушевете го Амстердам
Чудесно искуствоХоландско искуство
Холандски музеј на отпоротМузејот Страат
Fabrique des LumieresРипли е Верувале или не!
Микропија АмстердамКабинетот за мачки
Музеј на филм за очиМузеј на дијаманти

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Амстердам