Почетна » Амстердам » Научен музеј НЕМО

Научен музеј НЕМО – билети, што да очекувате, тајминг, најдобро време за посета

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Амстердам

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(190)

Истражете го најголемиот научен музеј во Холандија, NEMO - Научен музеј. 

Музејот е петкатна зграда, обликувана како брод на сидро и е обоен со забавна морско-зелена боја која се усогласува со обликот на зградата. 

Научниот музеј НЕМО е насочен кон забава и едукација на гости од сите возрасти со своите ангажирани демонстрации, експонати и информативни емисии. 

Музејот нуди целосно искуство со допирање на различни теми како биологија, физиологија, физика, геометрија, хемија, технологија, обновлива енергија, простор, па дури и историја. 

Музејот треба да биде задолжително да го посетите во вашата маршрута во Амстердам. 

Оваа статија споделува сè што треба да знаете пред да резервирате билети за Музејот на науката NEMO.

Научен музеј НЕМО

Што да очекувате во Научниот музеј НЕМО

Дали некогаш сте се запрашале како би можеле да бидете спроводник на струја? Дали некогаш сте размислувале за тоа како се формира виножито или како се движи ветрот? 

Не се грижи! Музејот НЕМО во Амстердам ги има сите одговори на вашите полноќни мисли. 

Научниот музеј Немо, Амстердам, е интерактивно место кое ви овозможува да учествувате во експерименти додека учите за чудата на науката. 

Музејот изгледа попривлечен за помладата публика со својата технологија, експерименти и лесно објаснување на сложените научни теории. 

Некои од главните изложби во музејот вклучуваат -

– Хуманија
– Сензационална наука
– Светот на формите
- Машината
– Енергетика
– Животот во универзумот
– Лабораторија
– Енергирајте
– Водоснабдување
– Конструкции
– Наука низ вековите
– Галерија на иновации
– Зависници од енергија
– Проект утре

Терасата е исто така нешто што мора да се види при посетата на Музејот. Погледнете ги прекрасните глетки на Амстердам како последен чекор во вашата посета. 

Уживајте во свежо направената храна во стаклениот салон на покривот NEMO со поглед на Амстердам кој го одзема здивот. 

По вашето патување, можете да се опуштите во кафулето додека учите сè што нуди NEMO. 

На второто ниво, во центарот на Музејот, можете да се одморите во Кафе. 

Тоа е одлично место за застанување за брза пауза и за ужина или пијалок. 

Има многу изложби за истражување во NEMO Science, некои од нив се: 

Подгответе се за забавен ден додека учите физика, инженерство, хемија и биологија со резервирање на билет за музејот NEMO и добивајќи клуч за ден исполнет со забава! 

Билети и патувањацена
Билети за научниот музеј НЕМО€ 26
Научен музеј НЕМО + крстарење по канал Амстердам€ 46

Вратете се на почетокот


Каде да купите билети за научниот музеј NEMO

Можете да купите билети за музејот НЕМО во Амстердам преку Интернет. 

Купувањето билети преку Интернет ви овозможува да ги набавите по пониска цена и да избегнете долги редици на шалтер за време на напорниот ден. 

Музејот НЕМО е познат меѓу посетителите од речиси сите возрасти, затоа резервирајте ги вашите билети онлајн бидејќи брзо се распродаваат. 

Резервирањето билети преку Интернет ви овозможува да изберете време според вашиот распоред и соодветно да го испланирате вашето патување. 

Кога купувате билети преку Интернет, можете да го задржите разочарувањето во последен момент.

Како функционира онлајн билетот

Изберете го претпочитаниот датум и бројот на билети на страница за резервации, и веднаш купете ги билетите.

Откако вашите билети се резервирани, билетите ќе ги добиете во вашата регистрирана е-пошта.

Покажете го вашиот билет за паметен телефон на влезот и влезете во музејот NEMO Amsterdam. 

Цена на билетите за Музејот на науката NEMO

на Билети за научниот музеј НЕМО чини 19 евра за сите посетители на возраст над 12 години. 

Децата до 12 години секогаш треба да бидат придружувани од возрасен (16 години или повеќе).

Децата до 4 години, посетителите со посебни потреби и нивните негуватели добиваат бесплатен влез во музејот.

Билети за научниот музеј НЕМО

Билети за научниот музеј НЕМО
Слика: NemoScienceMuseum.nl

Подгответе се за ден исполнет со забава и знаење во Научниот музеј НЕМО во Амстердам. 

Научните експерименти и верижните реакции со помош на џиновската машина Руб Голдберг имаат многу да ве научат, затоа резервирајте ги билетите веднаш!

Откако ќе научите сè што можете, упатете се на терасата за да уживате во уште неколку експерименти и прекрасни погледи на брегот на Амстердам.

Цена на билетот

Билет за возрасни (18+ години): € 19
Младински билет (од 13 до 17 години): € 19
Детски билет (од 4 до 12 години): € 19
Билет за доенчиња (до 4 години): слободен

Научен музеј НЕМО + крстарење по канал Амстердам

Научен музеј НЕМО + крстарење по канал Амстердам
Слика: NemoScienceMuseum.nl, Кануман / Getty Images

Додадете некоја авантура на вашата турнеја NEMO Science Museum со купување на билети во комбинација со Canal Cruise. 

Откако ќе земете часови по наука во музејот, можете да планирате да одите на едночасовно крстарење по Амстердамскиот канал со вашите пријатели и семејството, кое нуди спектакуларен поглед на градот.

Добијте огромен попуст до 15% при купувањето на овој комбиниран билет.

Цена на билет: 29 евра по лице 

Заштедете време и пари! Откријте го Амстердам со Амстердам Градска картичка. Посетете музеи и атракции од светска класа, добијте неограничен пристап до јавниот превоз во Амстердам и уживајте во бесплатното крстарење по каналот.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Научниот музеј НЕМО

Како да стигнете до Научниот музеј НЕМО
Слика: NemoScienceMuseum.nl

Музејот НЕМО се наоѓа во населбата Остердоксеиленд помеѓу Остердоксеиленд и Катенбург. 

адреса: Научен музеј НЕМО, Остердок 2, 1011 VX Амстердам. Најдете насоки

Еден од најлесните начини да стигнете до Научниот музеј Немо во Амстердам е со јавен превоз или автомобил.

Со воз 

Ако се возите со воз, слезете во Централна станица

Оттаму, до Научниот музеј НЕМО е на 15 минути пешачење. 

Со метро 

Ако возите со метро, ​​можете да ги користите линиите на метро 51 (портокалова линија), 53 (црвена линија) или 54 (жолта линија) и да се симнете на Nieuwmarkt

Оттаму, тоа е 13-минути пешачење. 

Со автобус

Ако се возите со автобус, користете автобус 22 или 43 и спуштете се во Принс Хендрикеде.

Оттаму, тоа е 10-минути пешачење.  

Со автомобил

Ако патувате со автомобил, вклучете го вашиот Гугл мапи и започнете! 

Во близина на музејот има многу паркинзи. 

Кликни тука да го пронајдете совршеното место за вас!

Тајмингот на научниот музеј NEMO

Научниот музеј НЕМО во Амстердам е отворен од 10 до 5.30:XNUMX секој вторник до недела. 

Во одредени понеделници, музејот е отворен, кој вклучува

- 2 јануари 2023 година
– 20, 27 февруари 2023 година
– 3, 10, 17, 24 април 2023 година
– 1, 8, 15, 22, 29 мај 2023 година
– 5, 12, 19, 26 јуни 2023 година
– 3, 10, 17, 24, 31 јули 2023 година
– 7, 14, 21, 28 август 2023 година
– 4 септември 2023 година
– 16, 23, 30 октомври 2023 година
– 25 декември 2023 година

Колку време трае Музејот на науката NEMO?

На просечен турист му требаат околу три часа за да го истражи научниот музеј НЕМО во Амстердам. 

Одвојте време гледајќи во различни изложби, театарски претстави, филмови, работилници и демонстрации.

Има многу можности за учење кои ќе ви го џвакаат мозокот и ќе ви дадат трка по вашите пари. 

Најдобро време за посета на научниот музеј НЕМО

Најдобро време за посета на Научниот музеј NEMO е или веднаш штом ќе се отвори во 10 часот или подоцна навечер за да се избегне гужва. 

Спакувајте ги работите и стигнете до NEMO – Научен музеј за време на викендот, особено рано наутро. 

Ако сакате да избегнете гужви, избегнувајте да одите во музејот во текот на работните денови, бидејќи има поголеми шанси за посети на училишни групи.

Популарни атракции во Амстердам

националниот музејМузеј на Ван Гог
Куќата на Ана ФранкКрстарење по каналот Амстердам
Градини КеукенхофЗоолошката градина ARTIS Амстердам
Heineken искуствоA'dam Lookout
Музеј СтеделикМадам Тисо
Body Worlds АмстердамРембрант музеј-куќа
Леден бар АмстердамСтадионот Јохан Кројф Арена
Тајни на црвено светлоНаучен музеј НЕМО
НаопакуАмстердам зандана
Музејот МокоКралската палата во Амстердам
Национален поморски музејКуќата на Болс
Музеј на конопВоодушевете го Амстердам
Чудесно искуствоХоландско искуство
Холандски музеј на отпоротМузејот Страат
Fabrique des LumieresРипли е Верувале или не!
Микропија АмстердамКабинетот за мачки
Музеј на филм за очиМузеј на дијаманти

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Амстердам