Почетна » Амстердам » Научен музеј НЕМО

Научен музеј НЕМО – билети, што да очекувате, тајминг, најдобро време за посета

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(190)

Истражете го најголемиот научен музеј во Холандија, NEMO - Научен музеј. 

Музејот е петкатна зграда, обликувана како брод на сидро и е обоен со забавна морско-зелена боја која се усогласува со обликот на зградата. 

Научниот музеј НЕМО е насочен кон забава и едукација на гости од сите возрасти со своите ангажирани демонстрации, експонати и информативни емисии. 

Музејот нуди комплетно искуство со допирање на различни теми како биологија, физиологија, физика, геометрија, хемија, технологија, обновлива енергија, простор и историја. 

Музејот треба да биде задолжително да го посетите во вашата маршрута во Амстердам. 

Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да резервирате билети за Музејот на науката NEMO.

Научен музеј НЕМО

Што да очекувате во Научниот музеј НЕМО

Дали некогаш сте се запрашале како би можеле да бидете спроводник на струја? Дали некогаш сте размислувале за тоа како се формира виножито или како се движи ветрот? 

Не се грижи! Музејот НЕМО во Амстердам ги има сите одговори на вашите полноќни мисли. 

Научниот музеј Немо, Амстердам, е интерактивно место кое ви овозможува да учествувате во експерименти додека учите за чудата на науката. 

Музејот изгледа попривлечен за помладата публика со својата технологија, експерименти и лесно објаснување на сложените научни теории. 

Некои од главните изложби во музејот вклучуваат -

– Хуманија
– Сензационална наука
– Светот на формите
- Машината
– Енергетика
– Животот во универзумот
– Лабораторија
– Енергирајте
– Водоснабдување
– Конструкции
– Наука низ вековите
– Галерија на иновации
– Зависници од енергија
– Проект утре

Терасата е исто така нешто што мора да се види при посетата на Музејот. Погледнете ги прекрасните глетки на Амстердам како последен чекор во вашата посета. 

Уживајте во свежо направената храна во стаклениот салон на покривот NEMO со поглед на Амстердам кој го одзема здивот. 

По вашето патување, можете да се опуштите во кафулето додека учите сè што нуди NEMO. 

На второто ниво, во центарот на Музејот, можете да се одморите во Кафе. 

Тоа е одлично место за застанување за брза пауза и за ужина или пијалок. 

Има многу изложби за истражување во NEMO Science, некои од нив се: 

Подгответе се за забавен ден додека учите физика, инженерство, хемија и биологија со резервирање на билет за музејот NEMO и добивајќи клуч за ден исполнет со забава.

Билети и патувањацена
Билети за научниот музеј НЕМО€26
Научен музеј НЕМО + крстарење по канал Амстердам€46

Вратете се на почетокот


Каде да резервирате билети

Билети за Научниот музеј Немо може да се купи онлајн или лично во атракција.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите во атракцијата.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите.

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваното време.

Бидејќи некои атракции продаваат ограничен број билети поради нивната голема побарувачка, раното резервирање помага да се избегнат разочарувања во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет

Посетете го Страница за резервација на билети во Музејот на науката NEMO, изберете го претпочитаниот датум, временско место и број на билети и купете ги билетите веднаш.

По купувањето, билетите ќе ги добиете на вашата е-пошта.

Отпечатоците на билетите не се потребни.

Можете да влезете во атракцијата со прикажување на е-билетот на вашиот паметен телефон.

Цените на билетите во Музејот на науката НЕМО

Билет за научен музеј НЕМО чини 18 евра за сите посетители на возраст од четири и повеќе, додека децата под четири може да влезат бесплатно.

Децата до 12 години секогаш треба да бидат придружувани од возрасен (16 години или повеќе).

Посетителите со посебни потреби и нивните негуватели добиваат бесплатен влез во музејот.

Билети за научниот музеј НЕМО

Билети за научниот музеј НЕМО
Слика: NemoScienceMuseum.nl

Подгответе се за ден исполнет со забава и знаење во Научниот музеј НЕМО во Амстердам. 

Научните експерименти и верижните реакции со помош на џиновската машина Руб Голдберг имаат многу да ве научат, затоа резервирајте ги билетите веднаш!

Откако ќе научите сè што можете, упатете се на терасата за да уживате во уште неколку експерименти и прекрасни погледи на брегот на Амстердам.

Цената на билетот

Билет за возрасни (4+ години): €18
Детски билет (до 4 години): слободен

Научен музеј НЕМО + крстарење по канал Амстердам

Научен музеј НЕМО + крстарење по канал Амстердам
Слика: NemoScienceMuseum.nl, Кануман / Getty Images

Додадете некоја авантура на вашата турнеја NEMO Science Museum со купување на билети во комбинација со Canal Cruise. 

Откако ќе земете часови по наука во музејот, можете да планирате да одите на едночасовно крстарење по Амстердамскиот канал со вашите пријатели и семејството, кое нуди спектакуларен поглед на градот.

Добијте огромен попуст до 15% за купување на овој комбиниран билет.

Цена на билет: 31 евра по лице 

Заштедете време и пари! Откријте го Амстердам со Амстердам Градска картичка. Посетете музеи и атракции од светска класа, добијте неограничен пристап до јавниот превоз во Амстердам и уживајте во бесплатното крстарење по каналот.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Научниот музеј НЕМО

Како да стигнете до Научниот музеј НЕМО
Слика: NemoScienceMuseum.nl

Музејот НЕМО се наоѓа во населбата Остердоксеиленд помеѓу Остердоксеиленд и Катенбург. 

адреса: Научен музеј НЕМО, Остердок 2, 1011 VX Амстердам. Најдете насоки

Еден од најлесните начини да стигнете до Научниот музеј Немо во Амстердам е со јавен превоз или автомобил.

Со воз 

Ако се возите со воз, слезете во Централна станица

Оттаму, до Научниот музеј НЕМО е на 15 минути пешачење. 

Со метро 

Ако возите со метро, ​​можете да ги користите линиите на метро 51 (портокалова линија), 53 (црвена линија) или 54 (жолта линија) и да се симнете на Nieuwmarkt

Оттаму, тоа е 13-минути пешачење. 

Со автобус

Ако се возите со автобус, користете автобус 22 или 43 и спуштете се во Принс Хендрикеде.

Оттаму, тоа е 10-минути пешачење.  

Со автомобил

Ако патувате со автомобил, вклучете го вашиот Гугл мапи и започнете! 

Во близина на музејот има многу паркинзи. 

Кликни тука да го пронајдете совршеното место за вас!

Работно време на Научниот музеј НЕМО

Научниот музеј НЕМО во Амстердам е отворен од 10 до 5.30:XNUMX секој вторник до недела. 

Во одредени понеделници, музејот е отворен, кој вклучува

- 2 јануари 2023 година
– 20, 27 февруари 2023 година
– 3, 10, 17, 24 април 2023 година
– 1, 8, 15, 22, 29 мај 2023 година
– 5, 12, 19, 26 јуни 2023 година
– 3, 10, 17, 24, 31 јули 2023 година
– 7, 14, 21, 28 август 2023 година
– 4 септември 2023 година
– 16, 23, 30 октомври 2023 година
– 25 декември 2023 година

Колку време трае турнејата

Целосна обиколка на научниот музеј НЕМО трае два до три часа.

Одвојте време гледајќи во различни изложби, театарски претстави, филмови, работилници и демонстрации.

Има многу можности за учење кои ќе ви го џвакаат мозокот и ќе ви дадат трка по вашите пари.

Најдобро време за посета на научниот музеј НЕМО

Најдобро време за посета на Научниот музеј NEMO е или веднаш штом ќе се отвори во 10 часот или подоцна навечер за да се избегне гужва. 

Спакувајте ги работите и стигнете до Научниот музеј NEMO за време на викендот, особено рано наутро. 

Ако претпочитате помалку преполно искуство, размислете за посета во работните денови и избегнувајте викенди и државни празници, бидејќи има поголеми шанси за посети на училишна група.

Најчесто поставувани прашања за научниот музеј НЕМО

Еве неколку често поставувани прашања за научниот музеј NEMO.

Може ли да излезам и повторно да влезам во Музејот на науката NEMO со истиот билет?

Научниот музеј НЕМО им овозможува на посетителите да излезат и повторно да влезат истиот ден користејќи го истиот билет. Посетителите можат да прават паузи, да излезат на ручек и да се вратат во музејот без да треба да купат дополнителен билет.

Дали музејот е достапен за лицата со посебни потреби?

NEMO се залага да биде достапен за сите посетители. Музејот има капацитети за посетителите со посебни потреби, вклучувајќи рампи, лифтови и пристапни тоалети. Тие нудат и инвалидски колички за посетителите да ги користат.

Дали научниот музеј НЕМО е погоден за деца?

NEMO е музеј погодна за семејството со многу практични и интерактивни експонати дизајнирани да ги ангажираат и едуцираат децата. Тоа е одлично место за децата да истражуваат наука и технологија.

Може ли да фотографирам во научниот музеј NEMO?

Фотографирањето е дозволено во повеќето делови на музејот. Сепак, од суштинско значење е да се почитуваат правилата за фотографирање и да не се користи блиц, особено во близина на чувствителни експонати.

Дали има кафуле или ресторан во Научниот музеј НЕМО?

Музејот има кафуле и ресторан каде што можете да земете оброк, закуски или пијалоци. Тој нуди пријатно место за одмор за време на вашата посета.

Дали музејот е домаќин на некои посебни изложби или настани?

Научниот музеј НЕМО е домаќин на специјални изложби, работилници и настани поврзани со науката и технологијата. Проверете ја нивната официјална веб-страница за информации за тековните и претстојните изложби и програми.

извор
# Tickets-amsterdam.com
# Thrillophilia.com
# Klook.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Амстердам

националниот музејМузеј на Ван Гог
Куќата на Ана ФранкКрстарење по каналот Амстердам
Градини КеукенхофЗоолошката градина ARTIS Амстердам
Heineken искуствоA'dam Lookout
Музеј СтеделикМадам Тисо
Body Worlds АмстердамРембрант музеј-куќа
Леден бар АмстердамСтадионот Јохан Кројф Арена
Тајни на црвено светлоНаучен музеј НЕМО
НаопакуАмстердам зандана
Музејот МокоКралската палата во Амстердам
Национален поморски музејКуќата на Болс
Музеј на конопВоодушевете го Амстердам
Чудесно искуствоХоландско искуство
Холандски музеј на отпоротМузејот Страат
Fabrique des LumieresРипли е Верувале или не!
Микропија АмстердамКабинетот за мачки
Музеј на филм за очиМузеј на дијаманти

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Амстердам

Оваа статија е истражувана и напишана од