Почетна » Амстердам » Билети за музејот на куќата Рембрант

Рембрант Куќа музеј – билети, цени, попусти, што да очекуваме

4.8
(173)

Рембрант се смета за еден од најголемите визуелни уметници во историјата на уметноста, што го прави музејот на куќата Рембрант популарна дестинација меѓу туристите. 

Куќата во која живеел холандскиот сликар од златното доба помеѓу 1639 и 1658 година била претворена во музеј во 1911 година.

Локално познат како Museum het Rembrandthuis, Музејот на Рембрант прикажува мебел и предмети од неговото време, заедно со отпечатоци, скулптури и неколку слики.

На посетителите им се допаѓа реконструкцијата на секојдневниот живот на Рембрант и гледањето на неговите станбени простории и работилница. 

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да резервирате билети за Музејот на куќата Рембрант.

Врвни билети за музејот на куќата Рембрант

# Билет за музејот Рембрант

# Бесплатен влез со I Amsterdam City Card

Што да очекувате во музејот Рембрант?

Кога посетителите првпат влегуваат во музејот на куќата Рембрант во Амстердам, тие се воодушевени од историјата поврзана со куќата во која стојат. 

Совршената реконструкција на собите и работилницата на Рембрант го вклучува целиот мебел и други предмети за домаќинството од неговото време, претставени со отпечатоци, скулптури, огради, скици и слики.

Не пропуштајте ги поседите на сликарот, вклучително и неговата колекција на оружје и морски школки.

Посетителите, исто така, можат да ги видат и да се обидат во неговите графички техники.

Во музејот се сместени и многу слики од учителот на Рембрант, ученици, па дури и современици.

Билети и патувања Цена
Билет музеј во куќата на Рембрант €18
Обиколка со водич на музејот Рембрант + музејот Ријкс €124
I Amsterdam City Card €60

Каде да резервирате билети

Билети за музејот на куќата Рембрант може да се купи онлајн или лично во атракција.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите во атракцијата.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите. 

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваното време.

Бидејќи некои атракции продаваат ограничен број билети, за време на шпицот тие може да се распродадат. Резервирањето навреме помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет

Посетете го Билет музеј во куќата на Рембрант страницата за резервации, одберете го претпочитаниот датум, временско место и број на билети и веднаш купете ги билетите.

По купувањето, билетите ќе ги добиете на вашата е-пошта. 

Отпечатоците на билетите не се потребни.

Можете да влезете во атракцијата со прикажување на е-билетот на вашиот паметен телефон.

Цена на билетот во музејот Рембрант

Билети за музејот на куќата Рембрант се по цена од 18 евра за сите посетители од 18 години па нагоре.

Децата на возраст од 6 до 17 години плаќаат попуст од 6 евра за влезен билет.

Децата на возраст од пет години па нагоре можат да влезат бесплатно, но овој музеј во Амстердам не нуди попусти за постари или студенти.

Билети за музејот на куќата Рембрант

Куќа музеј на Рембрант во Амстердам
Слика: Rembrandthuis.nl

на Билет за куќата на Рембрант вклучува прием во атракцијата, бесплатен аудио водич и разни практични активности. 

Со овој билет, посетителите можат да ги видат и постојаните поставки и привремените изложби на кои се прикажува работата на неговите претходници и современици.

Можете да ја истражите куќата во која живеел и работел Рембрант пред да банкротира.

Исто така, ќе можете да видите дела од речиси комплетната колекција на офорт на Рембрант.

Дополнително, можете да откриете уметност од некои современици на Рембрант и оние што тој ги инспирирал.

Цени на билетите

Билет за возрасни (18+ години): €15
Детски билет (од 6 до 17 години): €6
Билет за доенчиња (до 5 години): слободен

Ако сакате искуство со Рембрант во Амстердам, но не сакате да трошите многу на приватна турнеја, проверете го ова Комби-билет Rijksmuseum +Rembrandt House. Кога ќе ги купите заедно, заштедувате пари.

Бесплатен влез со I Amsterdam City Card

I Amsterdam City Card ви помага бесплатно да влезете во куќата на Рембрант во Амстердам.

Кога ќе ја купите картичката за попуст, добивате бесплатен пристап до 70 музеи и атракции во Амстердам, едно бесплатно крстарење по каналот и бесплатно патување со јавен превоз за паушална такса. 

Ако веќе ја имате картичката I Amsterdam, можете да го регистрирате датумот и времето на вашата посета овде

Инаку, дознајте повеќе за многу популарната картичка I Amsterdam.

Цена на I Amsterdam Card

Картичка за 24 часа: €60
Картичка за 48 часа: €85
Картичка за 72 часа: €110
Картичка за 96 часа: €125
Картичка за 120 часа: €135

Како да стигнете до музејот на куќата Рембрант

Музејот се наоѓа во центарот на Амстердам, во близина на познатиот Waterlooplein.

Тоа е блиску до кинескиот кварт на Амстердам и веднаш зад округот на црвено светло.

Адреса: Jodenbreestraat 4, 1011 NK Амстердам, Холандија. Најдете насоки

Најзгодниот начин да се стигне до музејот е со метро, ​​трамвај, автобус и со автомобил.

Со метро

Nieuwmarkt   Ватерлуплен се метро станиците најблиску до музејот на мајсторот сликар. Земете ги услугите на метрото M51, M53 и M54.

И двете се на околу 300 метри (984 стапки) од атракцијата, а растојанието можете да го пешачите за четири до пет минути. 

Со трамвај

Ако возите со трамвај, одлучете се за трамвајската линија 14 и застанете на Ватерлуплен.

Со автобус

Ватерлуплен е најблиската автобуска станица до музејот, на само две минути пешачење. Земете автобуси N85 и N87.

Со автомобил

Ако патувате со автомобил, вклучете го вашиот Гугл мапи за да започнете.

Ако планирате да возите, одлучете се за паркиралиштата Ватерлупленили Мобипарк

Сите тие се во близина на музејот Рембрант во Амстердам, а растојанието можете да го пешачите за околу три минути. 

Работно време на музејот на куќата Рембрант

Куќата музеј на Рембрант се отвора во 10 часот и се затвора во 6 часот од вторник до недела.

Музејот останува затворен во понеделник.

Последниот влез е еден час пред затворање.

Музејот останува затворен на 27 април и 25 декември. 

Колку време трае турнејата

Посетителите поминуваат околу два до три часа учејќи за Рембрант и неговиот живот и истражувајќи се што е изложено во Куќата музеј на сликарот ас. 

Подобро е да носите удобни чевли бидејќи има многу одење и многу чекори за искачување.

Најдобро време за посета на музејот Рембрант

Најдобро време за посета на музејот на куќата Рембрант е веднаш штом ќе се отвори во 10 часот.

Демонстрациите за офорт и сликање започнуваат во 10.15 часот и траат до 1.15 часот, а учеството во активноста ја прави вашата посета понезаборавна.

Ако не можете да стигнете наутро, следното најдобро време за посета е после ручекот - помеѓу 1.45 и 4.45 часот, кога ќе се рестартира демонстрацијата.

Ако претпочитате помалку преполно искуство, размислете за посета во работните денови и избегнувајте викенди и државни празници.

Историја на куќата Рембрант

Куќата на Рембрант е местото каде некогаш живееле богатите и славните од градот.

Рембрант живеел таму во куќата помеѓу 1639 и 1659 година, но морал да се ослободи кога банкротирал и морал да ја продаде и да се исели.

Тој се преселил во уметнички кварт во областа Џордаан во Амстердам, на крајот изнајмувајќи релативно мала куќа.

Двокатната куќа по него имала многу сопственици, кои неколку пати ја менувале, а состојбата со текот на годините се влошувала. 

По неколку векови, Амстердам ја купи трошната зграда за изложбата на Рембрант планирана во 1906 година.

Во 1907 година започнале со реставрација на куќата, за што биле потребни четири години за да се заврши, по што кралицата Вилхелмина го отворила музејот.

Од 1911 година наваму, колекцијата на музејот постојано растеше поради подароците и купувањата. 

Во деветнаесеттите и деведесеттите, поверениците ги добија соседните простории за да го прошират музејот посветен на асовиот холандски сликар.

Откако имаше повеќе простор за изложување на експонати, поранешниот дом на Рембрант беше вратен во првобитната состојба.

Најчесто поставувани прашања за куќата на Рембрант

Еве неколку често поставувани прашања за музејот на куќата Рембрант во Амстердам.

Колку долго важи мојот билет за музејот Рембрант?

Вашиот билет за Рембрант Хаус важи само еден ден на вашата закажана резервација.

Дали е достапна инвалидска количка со искуство во музејот Рембрант?

Музејот е делумно достапен за инвалидски колички, со лифт кој овозможува пристап до некои горни катови. Сепак, поради историската природа на зградата, таа може да биде недостапна за посетителите со пречки во движењето.

Може ли да добијам враќање на парите за мојот билет за Рембрант куќа по купувањето?

Мора да откажете најмногу 2 дена однапред за целосно враќање на средствата.

Дали е дозволено фотографирање во внатрешноста на музејот на куќата Рембрант?

Дозволено е фотографирање за лична употреба во музејските области, но забрането е користење на блиц, стативи или стапчиња за селфи.

Дали има достапни аудио водичи во Музејот на куќата Рембрант?

Музејот на куќата Рембрант има аудио тури на 10 јазици, вклучувајќи шпански, холандски, англиски, француски, германски, италијански, руски и водичи за знаковен јазик.

Дали посетителите можат да купат сувенири во музејот?

Музејот Рембрант има продавница каде посетителите можат да купат сувенири, книги и предмети поврзани со уметноста.

Извори

# Rembrandthuis.nl
# Wikipedia.org
# Amsterdam.info
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Амстердам

националниот музеј Музеј на Ван Гог
Куќата на Ана Франк Крстарење по каналот Амстердам
Градини Кеукенхоф Зоолошката градина ARTIS Амстердам
Heineken искуство A'dam Lookout
Музеј Стеделик Мадам Тисо
Body Worlds Амстердам Рембрант музеј-куќа
Леден бар Амстердам Стадионот Јохан Кројф Арена
Тајни на црвено светло Научен музеј НЕМО
Наопаку Амстердам зандана
Музејот Моко Кралската палата во Амстердам
Национален поморски музеј Куќата на Болс
Музеј на коноп Воодушевете го Амстердам
Чудесно искуство Холандско искуство
Холандски музеј на отпорот Музејот Страат
Fabrique des Lumieres Рипли е Верувале или не!
Микропија Амстердам Кабинетот за мачки
Музеј на филм за очи Музеј на дијаманти

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Амстердам

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар