Почетна » Амстердам » Музеј STRAAT

Музеј STRAAT – билети, цени, тури, ЧПП

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(190)

Музејот STRAAT е спектакуларен музеј посветен на уличната уметност и графитите. 

Музејот е изграден во огромен стар складиште за бродоградба со галериски простор од 8,000 метри квадратни.

Структурата е украсена со слика на Ана Франк од бразилскиот уличен уметник Едуардо Кобра.

Оваа статија објаснува сè што треба да знаете пред да купите билети за музејот STRAAT во Амстердам.

Музеј STRAAT

Што да очекувате во музејот STRAAT

STRAAT содржи дела од улична уметност од уметници од целиот свет. 

Сепак, уметничкиот музеј функционира и како прекугранична улица, обединувајќи ги различните стилови, техники и наративи на најголемото уметничко движење под еден покрив.

Посетителите можат да уживаат во турнеја на улична уметност низ уличките и крстосниците на нејзината изложба, поставена да имитира град.

Искористете ја предноста на Панорамската тераса, која нуди спектакуларен поглед на целиот музеј од висока гледна точка.

билетицена
Билети за музејот STRAAT€19
Разглед на музејот STRAAT со водич€28
Музеј STRAAT + FOAM Photography Museum€28
Музеј STRAAT + Наопаку€40

Вратете се на почетокот


Каде да купите билети за музејот STRAAT

Билетите за Музејот на улична уметност Страат во Амстердам се достапни на атракција или онлајн.

Сепак, резервирањето билети преку Интернет е најдобрата опција бидејќи обезбедува неколку придобивки.

– Добивате попуст за онлајн резервирање билети, што значи дека можете да заштедите пари.

– Не мора да патувате до атракцијата за да купите билети и да се испотите стоејќи во долги редици. 

– Можете да резервирате билети однапред и соодветно да ја испланирате вашата турнеја.

– Понекогаш, билетите брзо се распродаваат. Меѓутоа, ако купувате билети преку Интернет, можете да избегнете разочарувања во последен момент. 

– Избирате датум и време за турнејата што најдобро ви одговара. 

Како функционира онлајн билетот

Изберете го претпочитаниот датум, временскиот слот и бројот на билети на страница за резервации и веднаш купете ги.

Билетите ќе бидат испратени по е-пошта на вашата регистрирана адреса за е-пошта веднаш по плаќањето, така што нема потреба да ги печатите.

Мора да го скенирате билетот за паметен телефон на влезот.

Цена на билети за музејот STRAAT

Влезници во музејот STRAAT се по цена од 19 евра за сите посетители на возраст од 18 години и повеќе. 

Младите посетители на возраст од 13 до 17 години добиваат огромен попуст од 9 € и плаќаат само 10 € за влез. 

Студентите со валидни меѓународни лични карти добиваат попуст од 5 евра и плаќаат 14 евра за влез во музејот.

Деца до 12 години можат бесплатно да влезат во уметничкиот музеј. 

Возрасните мора да одат со деца под 16 години. 

Дозволени се најмногу 5 деца по возрасен. 

Билети за музејот STRAAT

Билети за музејот STRAAT
Слика: StraatMuseum.com

Уживајте во графитите и уличната уметност создадени на платна и прикажани во најсовремен внатрешен простор со Музеј STRAAT Билети. 

Билетот ќе ви овозможи да бидете сведоци на генијалноста на 140 уметници од 32 земји во 153 уметнички дела.

Можете исто така да истражите избор на тематски категоризирани жанрови заедно со илустративни есеи.

Цената на билетот

Билет за возрасни (18+ години): €19
Младински билет (од 13 до 17 години): €10
Детски билет (до 12 години): слободен
Студентски билет (со важечка меѓународна студентска лична карта): €14

Разглед на музејот STRAAT со водич

Разглед на музејот STRAAT со водич
Слика: StraatMuseum.com

Истражете го најголемиот музеј на улична уметност во светот и восхитувајте се на уметничките дела создадени таму!

Дозволете водич да ве води низ некои од најдобрите карактеристики на STRAAT додека учите повеќе за уличната уметност со еден час разглед на музејот STRAAT со водич на англиски и холандски.

На оваа турнеја, ќе уживате во широк спектар на жанрови кои се тематски групирани заедно со придружните текстови.

Турата со водич е ограничена на група од 10 учесници.

Цената на билетот

Билет за возрасни (18+ години): €28
Младински билет (од 13 до 17 години): €19
Детски билет (од 4 до 12 години): €10
Студентски билет (со валидна меѓународна студентска лична карта): €23

Комбинирани билети

Резервирајте комбо билет и подобрете го вашето искуство од патувањето во Амстердам. 

Овој билет ќе ви овозможи да истражите две атракции по намалена цена во ист ден. 

Можете да купите билети за STRAAT Museum во комбинација со FOAM Photography Museum или The Upside Down билети.

Најдобриот дел од овие билети е што можете да добиете попуст до 10%.

Музеј STRAAT + FOAM Photography Museum

Музеј STRAAT + FOAM Photography Museum
Слика: Facebook.com (FoamAmsterdam)

Потребни се 25 минути со автомобил за да се стигне од музејот STRAAT до музејот за фотографија FOAM, кој е оддалечен 9 км (6 милји).

Па зошто да го чекате следното патување во Амстердам и да ја посетите ПЕНА?

Резервирајте комбо билет за Музеј STRAAT и музеј за фотографија FOAM и добијте до 10% попуст на вашите билети. 

Истражете го фасцинантниот свет на фотографијата со овој комбо билет.

ПЕНА е совршено бегство за љубителите на фотографии!

Прошетајте низ историјата на фотографијата, од етаблирани главни имиња до новите таленти, во музејот FOAM.

Цена на билетите: €28

Музеј STRAAT + Наопаку

Музеј STRAAT + Наопаку
Слика: Тест-theupsidedown.nl

Сакате да покриете друга блиска атракција истиот ден откако ќе го истражите музејот STRAAT?

Музејот STRAAT и The Upside Down се оддалечени 22 километри (14 милји) и може да се стигне за 20 минути со автомобил. 

Не пропуштајте го комбинираниот билет за Музејот STRAAT и The Upside Down!

Можете да добиете попуст од 10% при купување онлајн билети. 

Можете радикално да ја промените вашата перцепција во The Upside Down.

Во овој уникатен музеј, испробајте огледала, јами за топки, оптички илузии, различни агли на камерата, па дури и соба која е наопаку!

Цена на билетите: €40

Заштедете време и пари! Откријте го Амстердам со Амстердам Градска картичка. Посетете музеи и атракции од светска класа, добијте неограничен пристап до јавниот превоз во Амстердам и уживајте во бесплатното крстарење по каналот.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до музејот STRAAT

Музејот на улична уметност STRAAT е лоциран во средината на стариот двор на НДСМ.

адреса: NDSM-Plein 1, 1033 WC Амстердам, Холандија. Најдете насоки

Со ферибот

Можете да застанете на најблискиот терминал за траект, НДСМ

Ако земете ферибот F6, можете да застанете и на Дистелвег терминал за траект. 

Со автобус

Најблиската автобуска станица е Амстердам, Клапрозенвег.

Автобусите 391 и 394 застануваат кај Амстердам, Стендоквег автобуска станица. 

Со автомобил

Вклучете го вашиот Гугл мапи да стигнат до музејот на улична уметност. 

Можете да најдете неколку места за паркирање во близина на атракцијата. 

Тајмингот на музејот STRAAT

Музејот STRAAT е отворен секој ден, но работното време се разликува.

Во понеделник се отвора во 12 часот и се затвора до 6 часот.

Додека од вторник до недела музејот работи од 10 до 6 часот. 

Колку време трае музејот STRAAT?

Музејот STRAAT можете да го истражите за еден и пол час. 

Но, можеби ќе одвоите уште малку време ако сте љубител на уметност.

Најдобро време за посета на музејот STRAAT 

Најдобро време за посета на музејот STRAAT
Слика: StraatMuseum.com

Бидејќи работното време на музејот STRAAT е различно цел ден, во понеделник, подобро е да се посети после 3 часот. 

Сепак, од вторник до недела, најдобро време за посета на музејот е веднаш штом ќе се отвори во 10 часот. 

Ако не можете, тогаш посетете го после 3 часот. 

Избегнувајте да одите за време на викендите бидејќи може да има многу гужва. 

Работи што треба да ги запомните пред да го посетите музејот STRAAT

– Нема потреба од моментална карта за прием на корона или да се носи маска за лице на турнејата во музејот STRAAT.

– Изложбената сала не дозволува багаж, ранци, алатки со остри рабови и чадори. 

– Чантите и ранците може да се прегледаат при влез во музејот.

– Во шкафче можете бесплатно да чувате мали чанти, ранци и палта.

– Не можете да го допрете уметничкото дело.

– Можете да користите фотографии и видеа само за приватна употреба. Не се дозволени блиц, стативи и стапчиња за селфи.

– Не можете да се обесувате или да седите на оградата на палубата Панорама.

– Не смеете да трчате во музејот.

– Во музејот не се дозволени миленичиња, освен службени кучиња со валидна лиценца.

– Пушењето, пиењето и испарувањето не се дозволени во музејот.

Што ќе видите во музејот STRAAT

Кога ќе влезете во музејот STRAAT, ќе се изненадите кога ќе видите улична уметност во уличната уметност.

Еве неколку главни моменти од музејот на улична уметност што не треба да ги пропуштите на вашето патување во Амстердам. 

Галерија STRAAT

Галеријата STRAAT е името на поискусен простор за прикажување на мезанин „бела коцка“. 

Масивната главна сала на музејот STRAAT ја содржи изложбата над музејската продавница.

Изложбата ќе ви овозможи да ја истражите уличната уметност и културите на графити ширум светот.

Детски лов на богатство

STRAAT нуди имагинативен и забавен лов на богатство за деца од 6 до 12 години. 

Децата можат да го обиколат музејот и се охрабруваат да ги испитаат уметничките дела.

Кафе STRAAT

Кафе STRAAT е на 2-ри и 3-ти кат и нуди прекрасен поглед на изложбата. 

Го има истото работно време како и музејот STRAAT.

Музејска продавница

Може да откриете широк спектар на предмети поврзани со музејот STRAAT во продавницата на STRAAT Museum. 

Музејската продавница е заинтересирана да соработува со улични уметници ширум светот, а истовремено да ја одржува продукцијата локално.


Вратете се на почетокот


Најчесто поставувани прашања за музејот STRAAT

Најчесто поставувани прашања за музејот STRAAT
Слика: StraatMuseum.com

Еве список на најчесто поставувани прашања од посетителите на музејот STRAAT.

Како можам да резервирам билет за музејот STRAAT?

Можете да резервирате билет преку Интернет. Кликни тука да резервирате билети!

Можеме ли да добиеме турнеја со водич во музејот STRAAT?

Можете лесно да добиете турнеја на музејот со водич со резервирање онлајн билети. Кликни тука!

Може ли посетител со посебни потреби да го посети музејот STRAAT?

Музејот располага со лифт специјално направен за посетителите со посебни потреби кој оди во кафулето и галеријата. На приземјето, некои тоалети се достапни по одредена рута. За жал, панорамската палуба сè уште не е достапна за инвалидска количка.

Може ли да го посетам STRAAT со мојата градска карта во Амстердам?

Сопствениците на градската картичка на Амстердам може да добијат 25% попуст на билетите за музејот STRAAT. Посетете ја оваа страница да купите билети со попуст. 

Дали STRAAT има кафуле или ресторан?

Кафе STRAAT е на втор и трет кат и нуди разни пијалоци и грицки.

Дали е отворено кафулето и музејската продавница во музејот STRAAT?

Кафулето е на располагање, а работното време е исто како и музејот. 

Може ли да го посетам музејот STRAAT, да заминам и да се вратам подоцна истиот ден?

Официјално е забрането напуштање и враќање во музејот истиот ден. Но, ако прашате убаво, музејската управа може да ве смести во зависност од околностите.

Дали е можно да се посети продавницата на музејот STRAAT без да се влезе во музејот?

Ова е можно само ако приемната екипа даде дозвола.

Дали има соблекувална во музејот STRAAT?

Достапни се само неколку шкафчиња за мал багаж и/или палта. Шкафовите се бесплатни и се чистат редовно.

Популарни атракции во Амстердам

националниот музејМузеј на Ван Гог
Куќата на Ана ФранкКрстарење по каналот Амстердам
Градини КеукенхофЗоолошката градина ARTIS Амстердам
Heineken искуствоA'dam Lookout
Музеј СтеделикМадам Тисо
Body Worlds АмстердамРембрант музеј-куќа
Леден бар АмстердамСтадионот Јохан Кројф Арена
Тајни на црвено светлоНаучен музеј НЕМО
НаопакуАмстердам зандана
Музејот МокоКралската палата во Амстердам
Национален поморски музејКуќата на Болс
Музеј на конопВоодушевете го Амстердам
Чудесно искуствоХоландско искуство
Холандски музеј на отпоротМузејот Страат
Fabrique des LumieresРипли е Верувале или не!
Микропија АмстердамКабинетот за мачки
Музеј на филм за очиМузеј на дијаманти

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Амстердам

Оваа статија е истражувана и напишана од