Почетна » Амстердам » Билети за зоолошката градина во Амстердам

Зоолошката градина во Амстердам – билети, цени, попусти, часови, Micropia

4.7
(175)

Зоолошката градина во Амстердам, официјално позната како Кралската зоолошка градина Артис, е една од најстарите и најпознати зоолошки градини во Холандија.

Кралската зоолошка градина Амстердам ARTIS е основана во 1838 година, што ја прави една од најстарите зоолошки градини во светот.

Дом на повеќе од 700 животински видови, зоолошката градина привлекува околу 1.5 милиони туристи годишно.

Зоолошката градина во Амстердам е оаза во средината на раздвижениот град, што ја прави претпочитана дестинација за деца и возрасни.

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да резервирате билети за Зоолошката градина во Амстердам.

Што да очекувате во зоолошката градина Artis Royal

Зоолошката градина во Амстердам е дом на широк спектар на животни ширум светот. Можете да видите цицачи, птици, влекачи и водни суштества во добро дизајнирани и пространи куќишта.

Најдобрите моменти вклучуваат лавови, слонови, жирафи, пингвини, горили и многу шарени и егзотични птици.

Низ зоолошката градина, ќе најдете информативни прикази и интерактивни експонати кои ги учат посетителите за животните, нивните живеалишта и важноста на зачувувањето на дивиот свет.

Зоолошката градина може да се пофали со прекрасна историска архитектура, вклучувајќи неверојатна влезна порта од 19 век и бројни историски градби.

Зоолошката градина во Амстердам е погодна за семејството, со игралишта за деца и активности за ангажирање и едукација на младите посетители.


Вратете се на почетокот


Каде да резервирате билети

Билети за зоолошката градина во Амстердам може да се купи онлајн или лично во атракција.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите во атракцијата.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите. 

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваното време.

Бидејќи некои атракции продаваат ограничен број билети поради нивната голема побарувачка, раното резервирање помага да се избегнат разочарувања во последен момент.

Билети за кралската зоолошка градина во Амстердам
Слика: Amsterdamtips.com

Како функционираат билетите преку Интернет

Посетете го Страница за резервација на билети во Зоолошката градина во Амстердам, изберете го претпочитаниот датум, временско место и број на билети и купете ги билетите веднаш.

По купувањето, билетите ќе ги добиете на вашата е-пошта. 

Отпечатоците на билетите не се потребни.

Можете да влезете во атракцијата со прикажување на е-билетот на вашиот паметен телефон.

Цените на билетите во Зоолошката градина во Амстердам

Билети за зоолошката градина во Амстердам се по цена од 25 евра за посетители на возраст од 13 и повеќе години.

За деца од три до 12 години, билетите чинат 21 евро.

Деца под три години можат да влезат бесплатно.

Совет: I Amsterdam City Card може да ве внесе во зоолошката градина во Амстердам бесплатно.

Билети за зоолошката градина во Амстердам

Истражете ја една од најстарите зоолошки градини во светот со билети за зоолошката градина ARTIS Amsterdam и сведочете на поголемото и поприродно заградување на Лавовите.

Ќе видите стотици видови, како што се лавови, зебри и жирафи. Исто така, поминете низ прекрасните ботанички градини и искористете ги програмите инспирирани од животните со чуварите на зоолошката градина, вклучувајќи слонови, морски лавови и многу повеќе.

Дополнително, можете да забележите 27 различни споменици, вклучувајќи неколку историски градби. И на крај, подгответе се да бидете ѕвездени во планетариумот, кој има различни ревии секој ден.

Овој билет, исто така, ви дава пристап до Аквариумот во Амстердам и Планетариумот во Амстердам, и двата во зоолошката градина.

Цената на билетот

Билет за возрасни (13+ години): €25
Детски билет (од 3 до 12 години): €21
Билет за доенчиња (до 3 години): слободен

Ако сакате да ја посетите зоолошката градина во Амстердам и Микропија во различни денови, подобро е да го купете го комбинираниот билет и побарајте попуст од 10%.

Визуелна приказна: 11 совети кои мора да ги знаете пред да ја посетите Зоолошката градина во Амстердам


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до зоолошката градина во Амстердам

Кралската зоолошка градина Артис се наоѓа во централниот дел на Амстердам, блиску до Hortus Botanicus.

адреса: ARTIS Royal Zoo, односно зоолошката градина во Амстердам е на 38-40 Plantage Kerklaan, 1018 CZ, Amsterdam. Најдете насоки.

Можете да стигнете до кралската зоолошка градина ARTIS преку јавен и приватен превоз.

Препорачуваме јавен превоз затоа што, за време на шпицот на сезоните или училишните празници, местата за паркирање автомобили во Зоолошката градина и местата во близина се пополнуваат многу брзо.

Со трамвај

Трамвај 14 тргнува од Централната станица во Амстердам и застанува во кралската зоолошка градина ARTIS Amsterdam.

Трамваите 7 и 19 исто така можат да ве испуштат на неколку минути пешачење од Зоолошката градина во Амстердам.

Ватерлуплен е најблиската метро станица, а Зоолошката градина е само 10 минути пешачење откако ќе ја напуштите станицата.

Со автомобил

Ако патувате со автомобил, вклучете Гугл мапи за да започнете.

ARTIS Кралската зоолошка градина во Амстердам има своја паркинг објект само 150 метри (500 стапки) од главниот влез. 

Можете да ги набавите билетите за паркирање од машината за билети за паркирање или од прозорецот за билети на главниот влез на зоолошката градина.

Паркингот е достапен од 8.30 часот до 12 часот на полноќ, а цената е 15 евра по автомобил.

За рамна такса, добијте бесплатен пристап до 44 музеи и атракции во Амстердам и бесплатно патување со јавен превоз. Купете картичка I Amsterdam

Работно време на Зоолошката градина во Амстердам

За време на шпицот на сезоната од март до октомври, зоолошката градина во Амстердам се отвора во 9 часот и се затвора во 6 часот, а за време на слабата сезона од ноември до февруари, таа се отвора во 9 часот и се затвора рано во 5 часот.

Последното влегување во зоолошката градина во Амстердам е половина час пред затворањето.

Микропија е отворена од 11 до 5 часот секој ден во неделата.

Колку време трае турнејата

Целосна обиколка на зоолошката градина во Амстердам трае три до четири часа. Ова овозможува лежерна посета за да се видат повеќето животински експонати, да се истражуваат градините и да се земат некои едукативни експонати.

Ако планирате пикник, сакате да присуствувате на одредени претстави или настани или планирате да вечерате во рестораните на зоолошката градина, вашата посета може да потрае подолго.

Најдобро време за посета на Зоолошката градина во Амстердам

Најдобро време за посета на зоолошката градина во Амстердам е кога ќе се отвори во 9 часот наутро.

Има четири предности да се започне рано, животните се најактивни рано наутро, температурите се сè уште умерени, гужвата допрва треба да влезе, а имате цел ден за истражување.

Кога ќе започнете рано, можете да истражувате неколку часа, да ручате во ресторан и повторно да започнете да ја истражувате зоолошката градина.

Препорачуваме работни денови за мирна посета бидејќи има гужва за викенди и училишни празници. Впрочем, холандската зоолошка градина е а високо оценет привлечност.


Вратете се на почетокот


Што да се види во зоолошката градина во Амстердам

Зоолошката градина во Амстердам постои повеќе од два века. Со текот на годините, тој се рафинира како оаза во инаку прометниот град Амстердам.

Дом на повеќе од 700 животински видови и околу 200 видови дрвја, оваа атракција на дивиот свет е во маршрутата на секој турист.

Покрај животните и птиците во Зоолошката градина во Амстердам, има уште шест други експонати кои мора да се видат и кои топло ги препорачуваме.

Аквариумот

Кралската зоолошка градина ARTIS има аквариум, кој е прилично популарен и кај децата и кај возрасните.

Аквариум во зоолошката градина во Амстердам
Слика: Smarttravelapp.com

Пристапот до овој аквариум е вклучен во билетите за зоолошката градина во Амстердам.

Можете да бидете сведоци на многу водни видови и водоземци во аквариумот, вклучувајќи ги и загрозените корални видови и ајкули.

Канал Амстердам

Амстердамскиот канал е дел од аквариумот на зоолошката градина и е извонреден приказ направен за да ја истакне глобалната грижа за пластиката во водата.

Планетариумот

Пристапот до планетариумот на зоолошката градина во Амстердам е исто така дел од Билети за зоолошката градина во Амстердам.

Две искуства кои мора да се направат во Планетариумот се - Патување во вселената и живеалиште на Земјата.

Планетариум во зоолошката градина Артис Амстердам
Слика: Aplf-planetariums.org

Вселенско патување

За време на патувањето во вселената, ќе патувате побрзо од брзината на светлината и ќе наидете на многу планети, месечини, ѕвезди и цели галаксии.

Ќе посетите неколку планети во нашиот Сончев систем пред да го продолжите патувањето надвор од галаксијата Млечен Пат.

Живеалиште на Земјата

Хабитат Земја е уникатно никогаш досега искуство, каде што посетителите доживуваат како целиот живот во светот е поврзан.

Посетителите се фрлаат под површината на океанот, доживуваат длабоки океански екосистеми, ја гледаат симбиотската врска помеѓу највисоките дрвја на Земјата и ситните габи, итн.

Музеј Микропија

Тој е единствениот музеј од ваков вид, кој го прикажува невидливиот свет на микроорганизми.

На оваа изложба во кралската зоолошка градина Артис му треба посебен влезен билет.

Совет за посета на Микропија
Ако планирате да ја посетите Зоолошката градина во Амстердам и Микропија истиот ден, купете го Билет во Зоолошката градина во Амстердам и додадете го билетот Micropia како додаток (ќе заштедите 11.50 € по лице). Ако сакате да ги посетите во различни денови, купете ги комбиниран билет и добијте 10% попуст. Ако сакате само да го видите музејот на микроби, купете го Билети за Micropia.

Зоолошки музеј

Зоолошкиот музеј во зоолошката градина Артис има некои од најпривлечните научни збирки од почетокот на 19 век.

Можете исто така да видите неколку изложби.

Павилјон за пеперутки

Павилјон на пеперутки во зоолошката градина во Амстердам
Слика: Iamsterdam.com

Павилјонот Батерфлај е одлично место за квалитетно поминување на време бидејќи е совршен за сите возрасни групи.

Во павилјонот се сместени повеќе од илјада пеперутки кои слободно летаат во тропскиот ограден простор од 1,000 m2.

Во зависност од сезоната, павилјонот обично содржи од 20 до 30 видови пеперутки.

Инсектариумот

Повеќе од 70 живи видови на инсекти се изложени во модерна средина во овој Инсектариум во Зоолошката градина во Амстердам.

Артис зоолошката градина Инсектариум
Слика: Northernlight.nl

На оваа мала изложба, и возрасните и децата ја гледаат огромната разновидност на светот на инсектите.

Во Insectarium, можете да ја направите вашата пајажина, да погледнете во гнездото на мравките со инфра-црвена камера, па дури и да дизајнирате свој „сопствен“ инсект.

Не пропуштајте го аудио-визуелното шоу на влезот со зголемени слики и сараунд звук.

Карта на зоолошката градина во Амстердам

Иако е релативно мала зоолошка градина, попаметно е да имате копија од мапата на зоолошката градина во Амстердам за да се движите низ различните експонати.

Картата може да ви помогне да ги лоцирате куќиштата за животни и објектите за посетителите, како што се тоалети, ресторани, простории за менување бебиња, медицински соби, продавници за сувенири итн. 

Препорачливо е да го носите распоредот на зоолошката градина во Амстердам ако патувате со деца затоа што нема да губите време наоѓајќи ги различните експонати и исцрпувајќи се.

Преземете карта (PDF, 530 Kb)


Вратете се на почетокот


Најчесто поставувани прашања во зоолошката градина во Амстердам

Еве некои од најчесто поставуваните прашања за зоолошката градина во Амстердам.

Колку е влезната такса и дали има попусти?

Билети за влез во Зоолошката градина во Амстердам се по цена од 25 € за возрасни на возраст од 13 години и повеќе и 21 € за деца помеѓу 3 и 12 години. Деца под три години можат да влезат бесплатно.

Дали има достапен паркинг во зоолошката градина?

Кралската зоолошка градина ARTIS Amsterdam има сопствен паркинг, на само 150 метри (500 стапки) од главниот влез. Картите за паркирање се достапни на прозорецот за билети или на машината за билети за паркирање на главниот влез. Зоолошката градина наплаќа 12.50 евра за членови и 15 евра за нечленови.

Дали има тури со водич во зоолошката градина во Амстердам?

Да, Зоолошката градина во Амстердам нуди тури со водич кои обезбедуваат вредни увиди во експонатите на зоолошката градина, животните и напорите за зачувување. Овие тури се закажани секоја сабота и недела во 11 часот и 1 часот. 

Дали е достапна инвалидска количка во Зоолошката градина во Амстердам?

Зоолошката градина во Амстердам е достапна за инвалидски колички, обезбедувајќи објекти за сместување на посетителите со предизвици за мобилност.

Дали е дозволено фотографирање во зоолошката градина во Амстердам?

Фотографирањето е дозволено, но важно е да се почитуваат животните и другите посетители. Не е дозволено фотографирање со блиц и употреба на дронови.

Дали има достапна апликација или мапа што ќе ви помогне да се движите низ зоолошката градина?

Зоолошката градина во Амстердам нема мобилна апликација. Сепак, можете да го користите детална карта на зоолошката градина, да се движите низ атракцијата на дивиот свет и да лоцирате одредени експонати и објекти.

Извори

Artis.nl
Wikipedia.org
Tripadvisor.com
Amsterdam.info

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Амстердам

националниот музеј Музеј на Ван Гог
Куќата на Ана Франк Крстарење по каналот Амстердам
Градини Кеукенхоф Зоолошката градина ARTIS Амстердам
Heineken искуство A'dam Lookout
Музеј Стеделик Мадам Тисо
Body Worlds Амстердам Рембрант музеј-куќа
Леден бар Амстердам Стадионот Јохан Кројф Арена
Тајни на црвено светло Научен музеј НЕМО
Наопаку Амстердам зандана
Музејот Моко Кралската палата во Амстердам
Национален поморски музеј Куќата на Болс
Музеј на коноп Воодушевете го Амстердам
Чудесно искуство Холандско искуство
Холандски музеј на отпорот Музејот Страат
Fabrique des Lumieres Рипли е Верувале или не!
Микропија Амстердам Кабинетот за мачки
Музеј на филм за очи Музеј на дијаманти

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Амстердам

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар