Почетна » Амстердам » Националниот поморски музеј Амстердам

Националниот поморски музеј Амстердам – билети, попусти, што да се види

4.8
(188)

Националниот поморски музеј поседува една од најголемите и најзначајните поморски збирки во светот.

Оваа колекција вклучува слики, модели на бродови, инструменти за навигација и морски карти.

Откријте 500 години холандска поморска историја и нејзината силна врска со денешното и утрешното општество.

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да купите билети за Националниот поморски музеј Амстердам.

Што да очекувате во Националниот поморски музеј

Нурнете во возбудата, храброста и авантурата на морнарите во последните 500 години во Националниот поморски музеј во Амстердам. 

Погледнете како враќањето на копното од морето, дивите морски битки и трговските патишта беа сите пресвртни точки во историјата. 

Проверете копија на едрење, сведочете како и зошто Европејците патувале на далечните континенти и видете неверојатни стари атласи и мапи.

Изложбата на музејот Dare to Discover е VR патување назад во холандското златно доба во 17 век. 

Застанете на повратниот брод Transom Амстердам, видете ја изградбата на Zeemagazijn - сега дом на музејот и сведочете на изградбата на воени бродови.

Удрете во океанот, преживејте ги морските битки и вратете ги најдобрите добра на оваа интерактивна изложба.

Тоа е ден на море и не мора да се навлажни.

Билети и патувања цена
Билети за Националниот поморски музеј €18
Национален поморски музеј + Научен музеј НЕМО €33
Rijksmuseum + Националниот поморски музеј €39

Вратете се на почетокот


Каде да резервирате билети

Билети за Националниот поморски музеј може да се купи онлајн или лично во атракција.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите во атракцијата.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите. 

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваното време.

Бидејќи некои атракции продаваат ограничен број билети поради нивната голема побарувачка, раното резервирање помага да се избегнат разочарувања во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет

Посетете го Билет за Националниот поморски музеј страницата за резервации, одберете го претпочитаниот датум, временско место и број на билети и веднаш купете ги билетите.

По купувањето, билетите ќе ги добиете на вашата е-пошта. 

Отпечатоците на билетите не се потребни.

Можете да влезете во атракцијата со прикажување на е-билетот на вашиот паметен телефон.

Цените на билетите на Националниот поморски музеј

Билети за Националниот поморски музеј чини 18 евра за сите посетители на возраст од 18 години и повеќе. 

Деца на возраст од 4 до 17 години добиваат попуст од 9 € и плаќаат само 9 €.

Билетите за студенти и сопствениците на CJP пропусницата се по цена од 9 евра.

Децата на возраст до 3 години можат да влезат во музејот бесплатно.

Билети за Националниот поморски музеј

Билети за Националниот поморски музеј
Слика: GetYourGuide.com

Овој билет ќе ви овозможи пристап до Националниот поморски музеј во Амстердам.

Добивате и аудио водич на англиски, холандски, француски, германски, италијански и шпански аудио водич.

Затоа, бидете подготвени да искусите 500 години поморска историја во стимулирање на интерактивни изложби.

Дојдете на репликата на Амстердам, едреник на холандската компанија од Источна Индија.

Наполнете ја вашата посета со Dare to Discover, VR патување кое ве враќа во холандското златно доба за да бидете сведоци на изградбата на воени бродови и многу повеќе.

Цената на билетот 

Билет за возрасни (18+ години): €18
Младински билет (од 4 до 17 години): €9
Студентски и CJP билет: €9 
Детски билет (од 0 до 3 години): слободен

Комбинирани билети

Комбо билетите се најдобриот начин за истражување на иконите атракции на Амстердам. 

Можете да купите билети за Националниот поморски музеј во Амстердам во комбинација со научниот музеј NEMO или Rijksmuseum. 

При купувањето на овие билети, можете да добиете попуст од 5 до 10%. 

Национален поморски музеј + Научен музеј НЕМО

Национален поморски музеј + Научен музеј НЕМО
Слика: HetscheepvaartMuseum.nl

Научниот музеј НЕМО е на само 600 метри (1968 стапки) од Националниот поморски музеј Амстердам и може да се стигне за 8 минути пеш.

Значи, дефинитивно може да размислите да ги посетите двата музеи во ист ден, еден по друг. 

Купете го овој комбиниран билет кој ви дава попуст до 10%.

Цена на билет: €33

Rijksmuseum + Националниот поморски музеј

Rijksmuseum + Националниот поморски музеј
Слика: Rijksmuseum.nl

Ријксмузејот е на само 5.5 километри (3.4 милји) од Националниот поморски музеј Амстердам, а до него можете да стигнете за 20 минути со автомобил.

Затоа, резервирајте го овој комбиниран билет и израмнете ја забавата и авантурата на вашата турнеја.

Со купување на овој билет добивате попуст до 5%.

Цена на билет: €39

Заштедете време и пари! Откријте го Амстердам со Амстердам Градска картичка. Посетете музеи и атракции од светска класа, добијте неограничен пристап до јавниот превоз во Амстердам и уживајте во бесплатното крстарење по каналот.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Националниот поморски музеј 

Националниот поморски музеј се наоѓа во Заедница Marineterrein.

Адреса: Kattenburgerplein 1, 1018 KK Амстердам, Холандија. Најдете насоки 

Најзгодниот начин да се стигне до музејот е со автобус и автомобил.

Со автобус

Катенбургерплејн е најблиската автобуска станица до музејот, на само две минути пешачење. Земете автобус 22.

Со автомобил 

Ако патувате со автомобил, вклучете го вашиот Гугл мапи за да започнете.

Мобипарк - паркинг на Стивен е најблискиот паркинг до Националниот поморски музеј, на само осум минути пешачење.

Тајмингот на Националниот поморски музеј

Националниот поморски музеј во Амстердам е отворен секој ден во неделата од 10 до 5 часот.

Музејот останува затворен на Денот на кралот (27 април), Божиќ и Нова Година.

Колку време трае турнејата

Целосна обиколка на Националниот поморски музеј трае околу два до три часа.

Ова ви овозможува да ги видите различните колекции, да научите за холандската поморска историја и да уживате во интерактивните експонати.

Меѓутоа, ако сте во брзање, можете да ја завршите турата за час и половина или помалку.

Најдобро време за посета на Националниот поморски музеј

Најдобро време за посета на Националниот поморски музеј
Слика: Prestigiousvenues.com

Најдобро време за посета на Националниот поморски музеј во Амстердам е веднаш штом ќе се отвори во 10 часот. 

Ако го посетите музејот рано, нема да го најдете многу преполн, а местото можете да го истражите по ваша погодност.

За најдобро искуство, избегнувајте шпиц од 1 до 3 часот.

Ако претпочитате помалку преполно искуство, размислете за посета во работните денови и избегнувајте викенди и државни празници.


Вратете се на почетокот


Што да се види во Националниот поморски музеј

Луѓето на море

Луѓето на море
Слика: HetscheepvaartMuseum.nl

Humans at Sea дава увид во неверојатната колекција на фотографии на Националниот поморски музеј од дури 150,000 предмети.

Од најстариот познат портрет на холандски морнар до современи морски пејзажи на Долф Кеслер и Миша Кејсер, ќе можете да откриете многу.

Исто така, видете ги стаклените негативи на првиот колега Вилем Дирк Дујф кои го покажуваат рангот на бродска компанија и многу повеќе.

Република на море

Република на море
Слика: HetscheepvaartMuseum.nl

Оваа изложба беше лансирана во мај 2019 година во Националниот поморски музеј во Амстердам. 

Приказите се на поморски слики и портрети кои раскажуваат борбени приказни; модели на бродови како холандски „човек на војната“ кој ги покажува своите многубројни пиштоли.

Осмели се да откриеш 

Осмели се да откриеш
Слика: HetscheepvaartMuseum.nl

Ова е патување со виртуелна реалност (VR) инспирирано од ремек-делото од 1664 година „Поглед на реката Ај Џеј со „Земји Земагазијн“ од Рениер Номс. 

Виртуелно патување веднаш надвор од самиот Национален поморски музеј, прикажувајќи го променливиот хоризонт на Амстердам. 

Рајние Нумс е еден од најважните поморски сликари на 17 век. 

Својот прекар „Зиман“ (Поморскиот човек) го должи на неговите многубројни патувања.

Кралскиот шлеп

Кралскиот шлеп
Слика: HetscheepvaartMuseum.nl

Со должина од седумнаесет метри, Royal Barge не само што е долг, туку е и многу тенок и богато украсен со украси од златни листови, ракови, водни растенија итн.

Нептун и неговите три морски коњи го украсуваат лакот. 

Нептун е секако симбол на големината на шефот на државата но и безбедно патување. 

Најчесто поставувани прашања за Националниот поморски музеј

Еве список на често поставувани прашања од посетителите за Националниот поморски музеј.

Може ли да добијам рефундирање или да го заменам мојот билет по купувањето?

Е-билетите на Националниот поморски музеј не се враќаат и важат 12 месеци од датумот на купување. Во овој период, можете да ги менувате датумите во секое време.

Колку долго важи мојот билет за Националниот поморски музеј?

Вашиот билет важи само за избраниот датум. Може да презакажете бесплатно доколку се појават неочекувани околности.

Зошто е познат Поморскиот музеј?

Музејот ги има најважните имоти во светот за историјата на Британија на море, со повеќе од два милиони предмети.

Дали музејот е достапен за лицата со посебни потреби?

Националниот поморски музеј е достапен за сите посетители, вклучувајќи ги и оние со посебни потреби. Музејот има карактеристики за пристапност, како што се рампи, лифтови и објекти за луѓе со предизвици во мобилноста.

Дали е дозволено фотографирање во Националниот поморски музеј?

Дозволено е да фотографирате и филмови. Фотографирањето за лична употреба е дозволено во музејските области, но често е забрането користење блиц, стативи или стапчиња за селфи.

Дали има продавница за подароци во Националниот поморски музеј?

Музејот има продавница за подароци каде што посетителите можат да купат сувенири, книги и предмети поврзани со поморството.

Популарни атракции во Амстердам

националниот музеј Музеј на Ван Гог
Куќата на Ана Франк Крстарење по каналот Амстердам
Градини Кеукенхоф Зоолошката градина ARTIS Амстердам
Heineken искуство A'dam Lookout
Музеј Стеделик Мадам Тисо
Body Worlds Амстердам Рембрант музеј-куќа
Леден бар Амстердам Стадионот Јохан Кројф Арена
Тајни на црвено светло Научен музеј НЕМО
Наопаку Амстердам зандана
Музејот Моко Кралската палата во Амстердам
Национален поморски музеј Куќата на Болс
Музеј на коноп Воодушевете го Амстердам
Чудесно искуство Холандско искуство
Холандски музеј на отпорот Музејот Страат
Fabrique des Lumieres Рипли е Верувале или не!
Микропија Амстердам Кабинетот за мачки
Музеј на филм за очи Музеј на дијаманти

извор
# Rmg.co.uk
# Wikipedia.org
# Britannica.com
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Амстердам

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар