Почетна » Амстердам » Билети за музејот Моко

Музеј Моко – билети, цени, попусти, што да очекуваме

4.8
(184)

Посета на MOCO (Modern Contemporary) музеј Амстердам е незаборавно искуство и вистинско отварање очи бидејќи ве фрла во светот на уметноста што ја предизвикува вашата перцепција.

Зградата на музејот е дизајнирана во 1904 година од Едуард Кујперс, внук на познатиот Пјер Кујперс, дизајнер на централната станица во Амстердам и музејот Рајкс. 

Оваа резиденција во приватна сопственост беше една од првите семејни куќи изградени долж Музејот, која функционираше до 1939 година. 

Куќата им била оставена на свештениците кои предавале во училиштето „Свети Никола“ во Амстердам, а подоцна, таа била претворена во канцеларија за адвокатска канцеларија, а потоа конечно во уметнички музеј.

Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да купите билети за музејот Амстердам Моко.

Што да очекувате во музејот Моко

Во Музејот Моко во Амстердам, ќе видите познати улични уметнички дела како што се сериите Laugh Now, Баркод, Девојка со балон и Love Is In The Air (Flower Thrower).

Можете да ги видите и конфронтирачките дела на Бенкси во затворен простор што можеби не сте ги виделе досега, спротивставени на класичниот, конзервативен стил на елегантна градска куќа.

Некои дела беа спасени од урнатините на урнати згради, што ви дава претстава за нивната вредност!

На долниот приземје, музејот прикажува други влијателни уметници во извонредни изложбени простори.

Билети и патувања цена
Билети за музејот Моко €23
Музеј Ван Гог + Музеј Моко Амстердам €43
Наопаку + Музејот Моко Амстердам €46
Рајксмузеум + Музеј Моко во Амстердам билети €44

Вратете се на почетокот


Каде да резервирате билети за Музејот Моко

Билети за музејот Моко може да се купи онлајн или лично во атракција.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите во атракцијата.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите. 

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваното време.

Бидејќи некои атракции продаваат ограничен број билети поради нивната голема побарувачка, раното резервирање помага да се избегнат разочарувања во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет

Посетете го Страница за резервација на билети во Музејот Моко, изберете го претпочитаниот датум, временско место и број на билети и купете ги билетите веднаш.

По купувањето, билетите ќе ги добиете на вашата е-пошта. 

Отпечатоците на билетите не се потребни.

Можете да влезете во атракцијата со прикажување на е-билетот на вашиот паметен телефон.

Цените на билетите во Музејот Моко

Билети за музејот Амстердам Моко чини 23 евра за сите посетители на возраст од 18 години и повеќе. 

Младите посетители на возраст од 7 до 17 години и студенти со валидна лична карта добиваат попуст од 3 евра и плаќаат само 20 евра за влез.

Деца до 6 години можат да влезат во музејот бесплатно, но возрасен мора да ги придружува.

Билети за музејот Моко

Билети за музејот Моко
Слика: MocoMuseum.com

Со овој билет, посетете ја првата изложба на Бенкси што се појави во музеј и погледнете ги класиците како Love Is In The Air, Barcode, Girl with Balloon и ретко видениот, поголем од животот Beanfield.

Овие билети ви даваат онолку време колку што сакате во најнеобичниот и најкул музеј на современа уметност во Амстердам.

Обезбедете ги вашите билети во Музејот Моко во Амстердам до најкул музејот на уметноста во градот.

Цени на билетите

Билет за возрасни (18+ години): €23
Младински билет (од 7 до 17 години): €20
Детски билет (до 6 години): Бесплатни влез 
Студентски билет (со важечка лична карта): €20

Комбинирани билети

Комбо билетите се најдобриот начин за истражување на иконите атракции на Амстердам. 

Можете да купите билети за музејот Moco во Амстердам во комбинација со музејот Ван Гог, The Upside Down или Rijksmuseum. 

При купувањето на овие билети, можете да добиете попуст од 5 до 8%. 

Музеј Ван Гог + Музеј Моко Амстердам

Музеј Ван Гог + Музеј Моко Амстердам
Слика: Vangoghmuseum.nl

Музејот на Ван Гог е на само 100 метри (328 стапки) од музејот Моко, а растојанието можете да го поминете за само една минута.

Ова е причината зошто посетителите сакаат да ги истражуваат двете атракции заедно.

Можете да го купите овој комбиниран билет ако сакате да ги посетите двете атракции во ист ден.

Со купување на овој билет добивате попуст до 5%.

Цена на билет: €43

Наопаку + Музејот Моко Амстердам 

Музејот наопаку + Моко во Амстердам
Слика: The-Upsidedown.com

Наопаку е на речиси 3 километри (2 милји) од музејот Моко, а растојанието можете да го поминете со автомобил за околу 12 минути.

Па зошто да не ги посетите двата музеи во ист ден и да ја подигнете турнејата?

Резервирајте го овој комбиниран билет и добијте попуст до 8%.

Цена на билет: €46

Рајксмузеум + Музеј Моко во Амстердам билети

Рајксмузеум + Музеј Моко во Амстердам билети
Слика: Rijksmuseum.nl

Rijksmuseum и музеј Moco се оддалечени 270 метри (886 стапки) и може да се стигне за 3 минути пешачење.

Така, дефинитивно можете да планирате да ги истражувате овие музеи еден по друг и да се нурнете во светот на историјата и современите уметности. 

Добивате попуст до 5% при купување на овој билет.

Цена на билет: €44

Заштедете време и пари! Откријте го Амстердам со Амстердам Градска картичка. Посетете музеи и атракции од светска класа, добијте неограничен пристап до јавниот превоз во Амстердам и уживајте во бесплатното крстарење по каналот.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до музејот Моко 

Музејот Моко е во Музејскиот округ во Амстердам во градската куќа Вила Алсберг на Музејплеин.

Адреса: Honthorststraat 20, 1071 DE Амстердам, Холандија. Најдете насоки 

Најзгодниот начин да се стигне до Музејот Моко е со автобус, железница и автомобил.

Со автобус

Амстердам, Музејот е најблиската автобуска станица до музејот Амстердам Моко, на само минута пешачење. Земете автобуси 347, 357, 397, N47, N57 и N97.

Со лесна железница

Амстердам, Музејот е најблиската лесна железничка станица до музејот, на само пет минути пешачење.

Со автомобил 

Ако патувате со автомобил, вклучете го вашиот Гугл мапи за да започнете.

Паркинг за тренер е најблискиот паркинг до музејот Амстердам Моко, на само една минута пешачење.

Тајмингот на музејот Моко

Можете да истражите некои воодушевувачки експонати во музејот Амстердам Моко во секој ден од неделата, бидејќи работи секој ден.

Музејот работи од 10 до 7 часот од понеделник до четврток.

Од петок до недела работи малку подолго, од 10 до 9 часот.

Колку време трае турнејата

Колку време трае Музејот Моко?
Слика: MocoMuseum.com

Целосната обиколка на музејот Моко трае околу два до три часа.

Има многу работи што треба да се истражат во музејот, како изложби на Бенкси, Харинг, Хирст, ЈР и делата на KAWS и многу повеќе.

Меѓутоа, ако сте во брзање, можете да ја завршите вашата турнеја за еден час.

Најдобро време за посета на музејот Моко 

Искористете го максимумот од вашата посета со пристигнување во музејот Моко во првите часови од отворањето во 10 часот.

Планирајте ја вашата посета во текот на работните денови и запомнете, од 11 до 5 часот, музејот останува најпреполн.

Однесете ги вашите деца во музејот Моко додека децата уживаат бесплатни билети и попусти во музејот Моко.

Ако претпочитате помалку преполно искуство, размислете за посета во работните денови и избегнувајте викенди и државни празници.

Најчесто поставувани прашања за музејот Моко 

Еве список на најчесто поставувани прашања од посетителите за музејот Моко.

Може ли да ја прескокнам линијата со овој онлајн билет за Музејот Моко?

Можете да ја прескокнете линијата кога влегувате во музејот со овој билет и можете да ја посетите во секое време од вашиот резервиран ден. Нема потреба да избирате временско слот.

Може ли да присуствувам во Музејот Моко пред или по мојот закажан временски период?

Можете да влезете во музејот ако пристигнете во вашето време. За секој временски простор има маргина на влез од 5 минути. Ако пристигнете во различно време, можеби нема да можете веднаш да влезете во музејот.

Може ли да фотографирам во музејот Моко?

Дозволено е да фотографирате и филмови. Фотографирањето за лична употреба е дозволено во музејските области, но често е забрането користење блиц, стативи или стапчиња за селфи.

Кој е јапонскиот уметник во музејот Моко?

Јајои Кусама е еден од највлијателните современи уметници на сите времиња. Во музејот Моко во Амстердам, изложбата Јајои Кусама е извонредно искуство посветено на нејзината љубов кон тиквите.

Дали има аудио водичи или информации достапни на повеќе јазици?

Музејот Моко нуди аудио водичи на различни јазици за да се сместат меѓународните посетители. Аудио водичите се достапни на холандски, англиски, француски, германски, италијански и шпански јазик.

Кои предмети не се дозволени во музејот Моко?

Во музејот не се дозволени колички, колички или куфери.

Дали Музејот Моко Амстердам е достапен за корисници на инвалидска количка?

За жал, музејот не е достапен за корисници на инвалидска количка. Музејот има многу скали и нема лифтови, што го прави недостапен за корисниците на инвалидски колички.

Популарни атракции во Амстердам

националниот музеј Музеј на Ван Гог
Куќата на Ана Франк Крстарење по каналот Амстердам
Градини Кеукенхоф Зоолошката градина ARTIS Амстердам
Heineken искуство A'dam Lookout
Музеј Стеделик Мадам Тисо
Body Worlds Амстердам Рембрант музеј-куќа
Леден бар Амстердам Стадионот Јохан Кројф Арена
Тајни на црвено светло Научен музеј НЕМО
Наопаку Амстердам зандана
Музејот Моко Кралската палата во Амстердам
Национален поморски музеј Куќата на Болс
Музеј на коноп Воодушевете го Амстердам
Чудесно искуство Холандско искуство
Холандски музеј на отпорот Музејот Страат
Fabrique des Lumieres Рипли е Верувале или не!
Микропија Амстердам Кабинетот за мачки
Музеј на филм за очи Музеј на дијаманти

извор
# Mocomuseum.com
# Wikipedia.org
# Iamsterdam.com
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Амстердам

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар