Почетна » Амстердам » Верувале или не на Рипли

Рипли верувале или не! Амстердам – билети, цени, тајмингот, што да очекуваме

4.8
(189)

Музејот на Рипли, верувале или не, Амстердам е забавен, интерактивен музеј создаден од Роберт Рипли, кој патувал низ светот и се вратил со чудни реликвии и неочекувани информации. 

Додека ги истражувате петте нивоа на неверојатни артефакти во музејот, ќе разберете зошто ова се нарекува Најчудниот музеј во Амстердам!

Музејот ќе ве изненади со својата сложена скулптура направена целосно од прибор за јадење и гански ковчег во облик на летечко возило.

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да резервирате билети за Ripley's Believe It or Not во Амстердам.

Што да очекувате во Рипли, верувале или не! Амстердам

Ripley's Believe It or Not!, кој посетителите често го нарекуваат најчудниот музеј во Амстердам, ги пречекува гостите да ги споделат необичностите и збирките на светот на природата, науката и уметноста. 

Музејот може да се истражува преку 19 тематски галерии за деца и возрасни.

Можете да ја истражите неверојатната уметност, сувенири од поп-култура, интерактивни игри и приказни за луѓе и места во кои е неверојатно тешко да се поверува. 

Некои неверојатни артефакти и скапоцени камења се најдолгите нокти на светот, прикажани во Рипли, верувале или не! Амстердам. 

Ноктот е долг преку 31 стап (10 метри), или висина на трикатна зграда!

Одете во магацинот на Рајли и добијте практично искуство со новите интерактивни простории, како што се мини-кино, соба за врескање и фото-операции за илузија. 

Направете селфи со највисокиот човек на планетата и истражете широк спектар на фасцинантни необичности подетално.

Има повеќе од 500 различни работи што треба да ги истражувате, затоа подгответе се додека ги откривате најчудните предмети од целиот свет. 

Билети и патувања цена
Билети за Рипли, верувале или не! €23
Тајните на црвено светло + најчудниот музеј во Амстердам €35
Кралската зоолошка градина ARTIS + најчудниот музеј во Амстердам €45

Вратете се на почетокот


Каде да резервирате билети

Билети за Рипли, верувале или не! може да се купи онлајн или лично во атракција.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите во атракцијата.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите.

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваното време.

Бидејќи некои атракции продаваат ограничен број билети, за време на шпицот тие може да се распродадат. Резервирањето навреме помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционира онлајн билетот

Посетете го Рипли верувале или не! страница за резервации, изберете го претпочитаниот датум, временско место и број на билети и купете ги билетите веднаш.

По купувањето, билетите ќе ги добиете на вашата е-пошта.

Отпечатоците на билетите не се потребни.

Можете да влезете, да го скенирате е-билетот на вашиот паметен телефон на турникетот на првиот кат и да влезете во музејот.

Рипли верувале или не! цените на билетите

Билети за Рипли, верувале или не! се по цена од 23 евра за сите посетители на возраст од 16 години и повеќе. 

За деца на возраст од пет до 15 години, влезниците чинат 14 евра. 

Децата до четири години можат да влезат во музејот бесплатно.

Билети Ripley's Believe It or Not

Билети за Ripleyss Верувале или не
Слика: Facebook.com (RipleysAmsterdam)

Овој билет дозволува влез на Рипли, верувале или не! Амстердам, каде што можете да научите како да ја намалите човечката глава, да учествувате во експерименти или да одите кај грофот Дракула, создаден од Брам Стокер, ентузијаст за мачење!

Излезете вечер и дознајте го секој чуден и случаен факт за забави со вашите пријатели! 

Откако ќе го купите овој билет, можете да го напуштите и повторно да влезете истиот ден користејќи го истиот билет.

Цени на билетите

Билет за возрасни (16+ години): €23
Детски билет (од 5 до 15 години): €14

Комбинирани билети

Еден од најдобрите начини да откриете град како Амстердам е со комбинирани билети. 

Овие билети ви овозможуваат да ги посетите туристичките атракции блиску една до друга.

Можете да резервирате комбинирани билети до Тајни на црвено светло Кралската зоолошка градина ARTIS за време на посетата на Рипли, верувале или не Амстердам. 

Тајните на црвено светло + најчудниот музеј во Амстердам

Тајните на црвено светло + најчудниот музеј во Амстердам
Слика: Redlightsecrets.com

Red Light Secrets е на 500 метри (1640 стапки) од најчудниот музеј во Амстердам и може да се стигне со пешачење за само 5 минути.

Со овој билет, добијте пристап до Red Light Secrets и аудио водич за да дознаете повеќе за она што се случува зад сцената во Музејот на проституција во Амстердам. 

По вашата обиколка на Red Light Secrets, влезете во музејот на Рипли со забавни и различни необичности ширум светот. 

Резервирајте го овој билет со попуст од 5% и истражете ги двата уникатни музеи во Амстердам.

Цена на билет: €35

Кралската зоолошка градина ARTIS + најчудниот музеј во Амстердам

Кралската зоолошка градина ARTIS + најчудниот музеј во Амстердам
Слика: Artis.nl

Кралската зоолошка градина ARTIS е на 1.6 км (1 милја) од најчудниот музеј во Амстердам и може да се стигне за 9 минути со автомобил.

Па зошто да не резервирате комбо билет и да ги посетите ARTIS Royal Zoo и Ripley's Believe It or Not истиот ден?

Посетете ја зоолошката градина ARTIS Amsterdam и приближете се до егзотичната флора и фауна. 

Резервирајте го овој билет со попуст од 5% и истражете ги овие познати туристички места. 

Цена на билет: €45

Заштедете време и пари! Откријте го Амстердам со Амстердам Градска картичка. Посетете музеи и атракции од светска класа, добијте неограничен пристап до јавниот превоз во Амстердам и уживајте во бесплатното крстарење по каналот.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Рипли, верувале или не!

Како да стигнете до Риплис Верувале или не
Слика: Facebook.com (RipleysAmsterdam)

Рипли верувале или не! Амстердам се наоѓа во центарот на градот, на плоштадот Дам.

адреса: Брана 21, 1012 JS Амстердам, Холандија. Земете Directiдодатоци

Можете да стигнете до локацијата или со јавен превоз или со автомобил.

Со автобус 

Ако се возите со автобус, земете ги N82, N83, N85, N87, N89, N91 или N93 и спуштете се во Брана, на само две минути пешачење од музејот.

Со трамвај 

Ако возите со трамвај, земете го 2 или 12 и слезете во Амстердам, Палеистраат. Оттаму, музејот е четири минути пешачење.

Земете го трамвајот 4, 14 или 24 и слезете во Брана. Оттаму, музејот е на две минути пешачење.

Со автомобил

Ако патувате со автомобил, вклучете Гугл мапи за да започнете.

Во близина на музејот има повеќе места за паркирање.

Работно време на Рипли, верувале или не!

Музејот на Рипли, верувале или не, е отворен сите денови во неделата.

Од понеделник до четврток, музејот останува отворен од 11 до 6.30:XNUMX часот.

Во петок, сабота и недела, музејот останува отворен од 10 до 6.30:XNUMX часот.

Последниот прием е на 30 минути пред затворање.

Колку време трае турнејата

Турнеја на Рипли, верувале или не! Музејот во Амстердам трае околу еден до два часа.

Меѓутоа, ако сакате да ги истражите експонатите и чудните откритија во музејот, можеби ќе ви треба повеќе време.

Најдобро време за посета на Рипли, верувале или не!

Најдобро време за посета на Ripley's Believe It or Not е наутро кога се отвора во 10 часот или еден час пред затворање.

Музејот не е преполн во ова време, и лесно можете да ги истражите експонатите и да уживате во вашето време.

Викендите и државните празници се преполни.

Најчесто поставувани прашања за Рипли, верувале или не! музеј

Еве неколку често поставувани прашања за Рипли, верувале или не! Музеј на Амстердам.

Може ли да излезам и повторно да влезам во музејот со истиот билет?

Музејот на Рипли, верувале или не, им дозволува на посетителите да излезат и повторно да влезат истиот ден користејќи го истиот билет. Посетителите можат да прават паузи, да излезат на ручек и да се вратат во музејот без да купат дополнителен билет.

Дали музејот е достапен за лицата со посебни потреби?

Рипли верувале или не! Музејот е достапен за сите посетители. Тие обезбедуваат капацитети и услуги за лицата со посебни потреби, вклучувајќи пристап за инвалидска количка и пристапни тоалети.

Може ли да фотографирам во Рипли, верувале или не! Музеј?

Фотографирањето за лична употреба е дозволено во музејските области, но често е забрането користење блиц, стативи или стапчиња за селфи.

Дали има интерактивни или практични експонати во музејот?

Рипли верувале или не! Музеите имаат интерактивни експонати и изложби кои им овозможуваат на посетителите да се вклучат и да ги истражуваат необичностите и куриозитетите.

Може ли да купам сувенири во музејот?

Музеите Рипли имаат продавници за подароци каде што можете да купите уникатни сувенири, вклучувајќи предмети поврзани со необичните експонати и артефакти изложени.

извор
# Ripleys.com
# Thrillophilia.com
# Tripadvisor.in

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Амстердам

националниот музеј Музеј на Ван Гог
Куќата на Ана Франк Крстарење по каналот Амстердам
Градини Кеукенхоф Зоолошката градина ARTIS Амстердам
Heineken искуство A'dam Lookout
Музеј Стеделик Мадам Тисо
Body Worlds Амстердам Рембрант музеј-куќа
Леден бар Амстердам Стадионот Јохан Кројф Арена
Тајни на црвено светло Научен музеј НЕМО
Наопаку Амстердам зандана
Музејот Моко Кралската палата во Амстердам
Национален поморски музеј Куќата на Болс
Музеј на коноп Воодушевете го Амстердам
Чудесно искуство Холандско искуство
Холандски музеј на отпорот Музејот Страат
Fabrique des Lumieres Рипли е Верувале или не!
Микропија Амстердам Кабинетот за мачки
Музеј на филм за очи Музеј на дијаманти

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Амстердам

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар