Почетна » Амстердам » Билети за музејот Ван Гог

Музеј на Ван Гог – билети, цени, попусти, часови, тури со водич

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(184)

Музејот на Ван Гог е уметнички музеј посветен на сликарот од 19 век Винсент Ван Гог и неговите современици.

Постојаната колекција на музејот вклучува над 200 слики од Винсент ван Гог, 500 цртежи и повеќе од 750 писма.

Со повеќе од 2.5 милиони туристи секоја година, тој е најпосетуваниот музеј во Амстердам.

Во оваа статија споделуваме сè што мора да знаете пред да купите билети за музејот Ван Гог.

Музеј на Ван Гог, Амстердам

Што да очекувате во музејот на Ван Гог

Музејот на Ван Гог во Амстердам го следи уметничкиот живот на Ван Гог и е домаќин на најголемата колекција на неговите дела во светот.

Уметничките дела на музејот се прикажани хронолошки од приземје до кат 3 и нудат интимен поглед во животот и умот на уметничкиот гениј.

Покрај сликите на Ван Гог, можете да видите и некои дела од неговите современици, вклучувајќи го Гоген, Тулуз-Лотрек и Моне.


Вратете се на почетокот


Каде да резервирате билети

Билети за музејот Ван Гог може да се купи онлајн или лично во атракција.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите во атракцијата.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите.

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваното време.

Бидејќи некои атракции продаваат ограничен број билети поради нивната голема побарувачка, раното резервирање помага да се избегнат разочарувања во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет

Посетете го Страница за резервација на билети во музејот Ван Гог, изберете го претпочитаниот датум, временско место и број на билети и купете ги билетите веднаш.

По купувањето, билетите ќе ги добиете на вашата е-пошта.

Отпечатоците на билетите не се потребни.

Можете да влезете во атракцијата со прикажување на е-билетот на вашиот паметен телефон.

Цените на билетите во музејот Ван Гог

на само-воден музеј на Ван Гог билетот е најевтиниот и најпопуларниот билет и чини 22 евра за сите возрасни на возраст од 18 години и повеќе. 

Мултимедијалниот водич на музејот Ван Гог чини 4 евра за сите посетители на возраст од 18 и повеќе години, а за посетителите на возраст од 17 и помлади мора да, мултимедијалниот водич чини 2 евра.

Влезот во Музејот на Ван Гог е бесплатен за посетители на возраст од 18 години па нагоре, но мора да ги споменете и да добиете бесплатни билети додека резервирате.

на Тура со водич во музејот на Ван Гог билетот чини 126 евра за сите посетители на возраст од 18 и повеќе години, додека билетите чинат 111 евра за деца на возраст од 10 до 17 години, а за деца под девет години билетот чини 90 евра.

Музејот не нуди попусти за постари или студенти. 

Ако го држите Амстердам картичка, се квалификувате за 100% попуст на билетот за музејот Ван Гог. Така да, можете да ја покажете вашата картичка и да влезете!

Билети за музејот Ван Гог

Билети за музејот Ван Гог

На слика: Интересно е дека музејот ги користи сликите на Ван Гог на своите билети. Слика - Adellbaker.com

Прескокнете ги билетите за линијата

Овој билет ви овозможува прескокнување на линијата до музејот на Ван Гог. 

Односно, можете да поминете покрај сите луѓе кои чекаат и да влезете во Музејот кога ќе пристигнете.

Овој билет ви дава пристап до сите привремени и постојани изложби во музејот.

На страницата за резервација на билети, можете да изберете аудио водич. 

Цени на билетите

Билет за возрасни (18+ години): €22
Детски билет (од 0 до 17 години): Слободен влез

Разглед на музејот Ван Гог со водич

Разглед на музејот на Ван Гог

Локален експерт за уметност ве води наоколу за време на оваа двочасовна тура и ги прикажува ремек-делата на Ван Гог изложени во музејот.

По турнејата, можете да останете и да уживате во најобемната колекција на слики на Ван Гог во светот.

Можете или да се одлучите за мала групна турнеја (максимум осум посетители) или приватна турнеја.

Цени на билети (мала групна турнеја)

Билет за возрасни (18+ години): €126
Младински билет (од 10 до 17 години): €111
Детски билет (9 или подолу): €90

Цени на билети (приватна турнеја)

Билет за возрасни (18+ години): €540
Младински билет (од 10 до 17 години): €111
Детски билет (9 или подолу): €90

Комбинирани турнеи во Музејот на Ван Гог

Комбинации или пакети се одличен начин да заштедите пари - тие се обично 10 до 15% поевтини отколку ако сте резервирале искуства поединечно.

Друга причина зошто комбинираните тури се прилично популарни меѓу посетителите во Амстердам е тоа што туристичките атракции се во близина.

На пример, дали знаевте дека само 300 метри (985 стапки) ги делат музејот на Ван Гог и музејот Ријкс.

Еве ги најпопуларните комбо тури, кои вклучуваат и посета на музејот Ван Гог.

Билети за музејот Ван Гогцена
Rijksmuseum + музеј Ван Гог€232
Музеј на Ван Гог + крстарење по канал€36

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ЗА ПОПУСТ
на Лозинка Амстердам вклучува билети за Rijksmuseum, музејот Ван Гог, 1-часовно крстарење по каналот и неограничени возења на системот за јавен превоз во Амстердам во времетраење од 48 часа. Добивате и код за попуст од 10%, кој можете да го користите (пет пати!) за да добиете попусти за идните купувања.


Вратете се на почетокот


Мултимедијален водич во музејот Ван Гог

Музејот на Ван Гог е подобро истражен со уметнички експерт кој ве води.

Меѓутоа, ако не сакате да резервирате а Разглед на музејот Ван Гог со водич, Мултимедијалниот водич на музејот е следното најдобро нешто.

Додека резервирате билети за музејот Ван Гог, можете да го резервирате и водичот. Или можете да ги земете од Мултимедијалниот пулт во музејот.

Како да стигнете до музејот Ван Гог

Музејот на Ван Гог се наоѓа на плоштадот Музеј во околината на Амстердам Југ, блиску до музејот Штеделијк, Ријксмузеумот и Концертгебау. 

адреса: Museumplein 6, 1071 DJ Амстердам, Холандија.Најдете насоки

Можете или да земете јавен превоз или да го однесете вашиот автомобил до местото. 

Трамваите се најдобриот начин да стигнете до музејот Ван Гог. 

Со трамвај

Може да земете трамвај 2, 5 или 12 и да се симнете во Ван Баерлестраат или земете трамваи 3, 5 или 12 и спуштете се во Музејот.

Од двете постојки, уметничкиот музеј е помалку од пет минути пешачење. 

Со автобус

Можете исто така да се качите во автобусот број 347 или 357 и да се симнете во Музејот стоп, пет минути пешачење од музејот.

Со автомобил

Ако патувате со автомобил, вклучете Гугл мапи за да започнете.

Можете да го користите паркингот на музејот Ван Гог на Кју-парк, под Museumplein, ако планирате да возите.

Работно време на музејот Ван Гог

Музејот на Ван Гог останува отворен од 9 до 6 часот во сите денови освен среда.

Во среда музејот е отворен од 9 до 5 часот.

За време на шпицот на сезоната од јули до септември, музејот на Ван Гог се отвора во 9 часот и се затвора во 6 часот.

Последниот прием е 30 минути пред затворањето.

Време на чекање во музејот на Ван Гог

Со повеќе од 2.5 милиони туристи кои го посетуваат музејот на Ван Гог секоја година, сигурно ќе има редица на шалтерот за билети на музејот.

Времето што ќе го поминете во редот ќе зависи од времето и денот во неделата.

Од 9 до 10:XNUMX часот: 15 минути време на чекање во работните денови и повеќе од 30-35 минути за време на викендите.

10 до 1 часот: Во зависност од сезоната и временските услови, времето на чекање во овој период се движи од 90 минути до 2 часа за време на викендите. Во работните денови, се сведува на нешто повеќе од еден час.

1 до 3:XNUMX часот: Повеќето од викендите, времето на чекање во овие часови е околу 45 минути и повеќе. Во работните денови, веројатно ќе биде околу 30 минути.

3 до 6:XNUMX часот: Умерена гужва во петок и викенд со време на чекање од околу 15-20 минути. Во другите денови, ако имате среќа, може да ги добиете билетите за само десет минути.

Меѓутоа, ако купите Билети за музејот Ван Гог онлајн, можете да ги избегнете овие редици, да заштедите време и да одите веднаш во Музејот.

Колку време трае турнејата

Целосното разгледување на музејот Ван Гог трае околу еден до два часа. Ако сте уметнички ентузијаст или сакате да ги испитате деталите за секое уметничко дело, можеби ќе поминете повеќе време во музејот.

Сепак, се знае дека вистинските љубители на Ван Гог поминуваат до четири часа истражувајќи ги неговите слики.

Музејот на уметност има четири ката во главната зграда и три во изложбеното крило, со многу скали, затоа бидете подготвени за многу пешачење.

Карта на музејот Ван Гог

Ако не си резервирал турнеја со водич, следната најдобра опција за време на вашата посета на музејот Ван Гог е мултимедијалниот водич.

Но, ако сте со буџет и не сакате да ги потрошите дополнителните 3 евра по лице за Мултимедијалниот водич во музејот Ван Гог, предлагаме да носите мапа.

Овој уметнички музеј е колосален и има што да се види - трикот е да не се изгубите и да пропуштите ремек-дела. 

Од локацијата на скалите до деловите на слики и писма, оваа карта на музејот ви дава идеја за секој дел од музејот Ван Гог.

Имајќи го План на музејот Ван Гог на вашиот мобилен телефон е пригоден начин да се водите внатре во музејот.

ДАЛИ ЗНАЕШЕ?
За време на неговиот врв, Ван Гог работел на 900 слики за 10 години - тоа е една слика на секои четири дена. За жал, во текот на животот успеал да продаде само една своја слика. Сепак, по неговата смрт, неговите слики беа многу барани. Портретот на д-р Гашет е продаден дури и за 148.6 милиони долари.


Вратете се на почетокот


Сликите на музејот Ван Гог

Секоја слика на Ван Гог е уникатна, но некои се попосебни од другите.

Изворите на инспирација на Ван Гог и длабочината на неговите слики вреди да се разберат пред да ги истражите лично.

Еве девет слики кои не смеете да ги пропуштите при посетата на музејот Ван Гог.

1. Јадачите на компири

Јадачите на компири во музејот на Ван Гог
Слика: Vangoghmuseum.nl

Едно од најпознатите дела на Ван Гог, „Јадачите на компири“, е направено помеѓу април - мај 1885 година.

Сликата тогаш беше критикувана поради темните бои и несовршеностите, но нејзината порака е за пофалба.

Сликата прикажува група луѓе од работничката класа на вечера.

Имаат несреќни, коскени лица обоени во правливи бои како неизлупен компир.

2. Сончогледи

Ван Гог го насликал „Сончогледи“ со само три нијанси на жолта и ништо друго во 1888 и 1889 година.

Преку оваа слика, тој сакаше да покаже дека може да се создаде уметничко дело со различни варијации на една боја без да се изгуби артикулацијата.

Според Ван Гог, сликата соопштувала „благодарност“.

3. Цвет од бадем

Бадемите се симбол на животот бидејќи цветаат рано во пролет.

Винсент им ја подари сликата на цветот на бадемот на својот брат и снаа, кои штотуку добија бебе.

Тео му ветил на својот брат дека неговиот син ќе го носи името на Винсент.

Интересно, токму Винсент Вилем (син на Тео) го основал музејот на Ван Гог.

4. Градина со додворувачки парови: Плоштад Сен Пјер

Ван Гог ја нарече оваа слика „слика на градината со љубовници“.

Има парови кои се дружат под костени во парк.

Винсент копнеел да добие жена и семејство, но за жал, имал комплицирани љубовни врски.

5. Автопортрет како сликар

Автопортрет како сликар во музејот Ван Гог

Последното дело што Ван Гог го направи во Париз беше неговиот портрет како сликар со палета и четки за сликање зад штафетата.

Во „Автопортрет како сликар“, тој користеше светли, неизмешани бои за да се покаже како модерен уметник.

Парис го исцрпи физички и психички, па се наслика тажен на сликата.

Слика: Vangoghmuseum.nl

6. Жолтата куќа

Сликата на Жолтата куќа била онаа на куќата во која конечно се вселил Ван Гог.

Тоа беше неговиот дом од соништата каде што истомислениците можеа да дојдат, да живеат и да работат со него.

Еден негов пријател живеел во близина на железничкиот мост прикажан на сликата.

Го обоил и ресторанот блиску до оваа куќа каде често јадел.

7. Спалната соба

Спалната соба во музејот на Ван Гог
Слика: Vangoghmuseum.nl

Ван Гог ја подготвил својата соба во Жолтата куќа со едноставен мебел и неговите слики што ги красат ѕидовите.

Додека ја сликал „Спалната соба“, Ван Гог користел светли бои, кои се обезбојувале со текот на годините и на тој начин изгледаат контрастно.

За да личи на јапонски принт, тој ја израмни внатрешноста и ги пропушти сенките. Оваа слика многу му се допадна.

8. Перуника

Ван Гог ги насликал „Ириси“ во 1890 година, додека бил во психијатриската болница Сен Реми.

За него, сликата беше главно проучување на бојата.

Тој постави моќен контраст на бои со поставување на виолетови цветови на жолта позадина, правејќи ги цвеќињата уште посилно да се истакнат.

Сега, бојата избледе и стана сина.

9. Пченично поле со врани

Пченично поле со врани во музејот на Ван Гог
Слика: Vangoghmuseum.nl

За оваа слика, на која тој насликал бурно небо со врани и ќорсокак, се тврди дека е едно од неговите последни дела.

Безизлезната патека натера многу луѓе да тврдат дека тој мислел на неговата смрт што се приближува.

Преку оваа слика, тој изрази тага и екстремна осаменост заедно со здравата и зајакнувачка страна на селата.

Најдобро време за посета на музејот Ван Гог

Посета на музејот на Ван Гог
Слика: Vangoghmuseum.nl

Најдобро време да се стигне до музејот Ван Гог е пред 10 часот. 

Од 11 часот, холандскиот музеј на уметност почнува да се преполнува, а до 3 часот има долги редици на влезот и на експонатите. 

Ако не можете да стигнете пред 10 часот, следното најдобро време да го посетите музејот на Ван Гог е после 3 часот.

Викендите се преполни, а чекањето во редиците може да трае од 90 минути до два часа.

Ако претпочитате помалку преполно искуство, размислете за посета во работните денови и избегнувајте викенди и државни празници.

Подобро е да се избегнува Музејот на Ван Гог во дождливи денови - во лоши временски денови, сите туристи слетуваат на внатрешната атракција.


Вратете се на почетокот


Најчесто поставувани прашања за музејот Ван Гог

Еве неколку често поставувани прашања за музејот Ван Гог.

Дали е дозволено фотографирање во музејот на Ван Гог?

Фотографирањето за лична употреба обично е дозволено во повеќето музејски области, но користењето блиц, стативи или стапчиња за селфи е забрането.

Дали се достапни тури со водич во музејот на Ван Гог?

Музејот нуди тури со водич  само-водени тури исто така. Аудио водичи и информативни брошури се исто така достапни за посетителите.

Дали има кафуле или ресторан во музејот на Ван Гог?

Музејот има кафуле и ресторан каде што можете да уживате во оброк, ужина или кафе за време на вашата посета.

Дали музејот е достапен за лицата со посебни потреби?

Музејот на Ван Гог е достапен за сите посетители. Достапни се капацитети и услуги за лицата со посебни потреби, вклучувајќи пристап за инвалидска количка и пристапни тоалети.

Дали постои конкретен редослед по кој се гледаат колекциите на музејот?

Музејот на Ван Гог е дизајниран да се води самостојно и нема строга наредба. Сепак, можете да започнете со воведните делови за животот на Ван Гог, а потоа да ги истражите неговите дела хронолошки за подобро да го разберете неговиот уметнички развој.

Извори
# Vangoghmuseum.nl
# Wikipedia.org
# Britannica.com
# Amsterdam.info

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Амстердам

националниот музејМузеј на Ван Гог
Куќата на Ана ФранкКрстарење по каналот Амстердам
Градини КеукенхофЗоолошката градина ARTIS Амстердам
Heineken искуствоA'dam Lookout
Музеј СтеделикМадам Тисо
Body Worlds АмстердамРембрант музеј-куќа
Леден бар АмстердамСтадионот Јохан Кројф Арена
Тајни на црвено светлоНаучен музеј НЕМО
НаопакуАмстердам зандана
Музејот МокоКралската палата во Амстердам
Национален поморски музејКуќата на Болс
Музеј на конопВоодушевете го Амстердам
Чудесно искуствоХоландско искуство
Холандски музеј на отпоротМузејот Страат
Fabrique des LumieresРипли е Верувале или не!
Микропија АмстердамКабинетот за мачки
Музеј на филм за очиМузеј на дијаманти

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Амстердам

Оваа статија е истражувана и напишана од