Почетна » Амстердам » Билети за Fabrique des Lumières

Fabrique des Lumières – билети, цени, изложби, тајмингот, што да очекуваме

4.9
(191)

Fabrique des Lumières во Амстердам е центар за дигитална уметност каде што прекрасните уметнички дела се оживуваат со помош на врвна технологија преку проектори и придружна музика.

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да резервирате билети за Fabrique des Lumières во Амстердам.

Врвни билети за искуство со WONDR

# Влезници за Fabrique des Lumières

# Амстердам Градска картичка

Што да очекувате во Fabrique des Lumières

Восхитувајте се на извонредните уметнички дела во најголемиот холандски центар за дигитална уметност, Fabrique des Lumieres. 

Овде ќе видите како оживуваат величествените креации на Густав Климт и Хундертвасер.  

Опкружете се со 3800 квадратни метри (40902 квадратни стапки) уникатни и шарени уметнички проекции.

Откријте нова перспектива на класичната, модерната и современата уметност.

Фабриката на светла во Амстердам на посетителите им нуди незаборавно, извонредно, сетилно и уметничко искуство.


Вратете се на почетокот


Каде да резервирате билети

Билети за Fabrique des Lumières може да се купи онлајн или лично во атракција.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите во атракцијата.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите. 

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваното време.

Бидејќи некои атракции продаваат ограничен број билети, за време на шпицот тие може да се распродадат. Резервирањето навреме помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционира онлајн билетот

Посетете го Билет Fabrique des Lumieres страницата за резервации, одберете го претпочитаниот датум, временско место и број на билети и веднаш купете ги билетите.

По купувањето, билетите ќе ги добиете на вашата е-пошта.

Отпечатоците на билетите не се потребни.

Можете да влезете во атракцијата со прикажување на е-билетот на вашиот паметен телефон.

Цените на билетите за Fabrique des Lumières

Билети за Fabrique des Lumières чинат 16 евра за посетители на возраст од 18 и повеќе години, додека за посетители на возраст од пет до 17 години, билетите чинат 12 евра. 

За студенти со валидна лична карта, билетите чинат 13 евра.

Децата до четири години добиваат бесплатен влез.

Билети за Fabrique des Lumières

Влезници за Fabrique des Lumieres
Слика: Facebook.com (Fabriquedeslumieres)

Овој билет за прескокнување до Fabrique des Lumières ви овозможува да се нурнете во најпознатите психоделични уметнички дела на Дали, кои ги оживува музиката на легендарниот бенд Пинк Флојд.

Ќе бидете опкружени со реални проекции на вашите омилени уметнички ремек-дела на ѕидови високи до 17 метри (56 стапки).

Со напредната технологија за светлина, видео и звук, ќе се чувствувате како да живеете во слика.

Билетот овозможува пристап до личните шкафчиња и до центарот за дигитална уметност.

Цени на билетите

Билет за возрасни (18+ години): €16
Младински билет (од 5 до 17 години): € 12
Студентски билет (со важечка лична карта): €13
Детски билет (до 4 години): слободен

Заштедете време и пари! Откријте го Амстердам со Амстердам Градска картичка. Посетете музеи и атракции од светска класа, добијте неограничен пристап до јавниот превоз во Амстердам и уживајте во бесплатното крстарење по каналот.

Како да стигнете до Fabrique des Lumières

Како да стигнете до Fabrique des Lumieres
Слика: Facebook.com (Fabriquedeslumieres)

Fabrique des Lumières е во Вестерпарк, 10 минути од историскиот центар на градот. 

адреса: Pazzanistraat 37, 1014 DB Амстердам, Холандија. Најдете насоки

Може да земете автобус или автомобил за да стигнете до атракцијата. 

Со автобус

Слезете во Амстердам, Van Hallstraat (автобус бр. 21), или Van L.Stirumstraat (автобус бр. N88), кои се на растојание од 300 до 350 метри (1000 стапки) и се стигнуваат за четири минути.

Амстердам, Vd Hoopstraat Автобуската станица е само осум минути од атракцијата. 

Со автомобил

Ако патувате со автомобил, вклучете го вашиот Гугл мапи и започнете!

Fabrique des Lumières нуди паркинг места на Q-Park Westergasfabriek.

Има доволно паркинг гаражи околу атракцијата.


Вратете се на почетокот


Работно време на Fabrique des Lumières

Од понеделник до четврток, Fabrique des Lumières се отвора во 9.30 часот и се затвора во 5 часот.

Во петок и сабота, атракцијата останува отворена од 9.30 до 9 часот.

Во недела, Fabrique des Lumières останува отворен од 9.30 до 6 часот.

Колку време трае турнејата

Целосна обиколка на Fabrique des Lumières трае 90 минути.

Сепак, можете да потрошите повеќе време ако сакате детално да ги истражите сите експонати.

Најдобро време за посета на Fabrique des Lumières

Најдобро време за посета на Фабриката за светла во Амстердам е кога ќе се отвори во 9.30 часот или подоцна во денот кога толпата ќе се намали.

Центарот за дигитална уметност е преполн со големи туристички групи од 11 до 2 часот. 

Ако претпочитате помалку преполно искуство, размислете за посета во работните денови и избегнувајте викенди и државни празници.

Изложби во Fabrique des Lumières

Изложби во Fabrique des Lumieres
Слика: Facebook.com (Fabriquedeslumieres)

Еве неколку изложби што мора да ги видите кога го посетувате Fabrique des Lumières.

Долга изложба: Дали

Уметничките дела на Салвадор Дали, еден од најпознатите уметници на сите времиња, го осветлуваат Fabrique des Lumières.

Потопете се во зачудувачките и исклучително креативните слики на Дали, следејќи ја тематската маршрута која вклучува надреалистички и метафизички средини.

Современо создавање: Рекодирање на Ентропија

Recoding Entropia е уникатно аудиовизуелно искуство создадено специјално за Culturespaces.

Кратка изложба: Гауди

Изложбата „Архитектот на имагинарното“ се фокусира на сликите на Антонио Гауди, клучен извор на инспирација за Дали. 

Оваа извонредна изложба го почестува талентот на архитектот со истакнување на структури означени како места на светско наследство на УНЕСКО. 

Fabrique des Lumières е украсен со хиперболични сводови, коси столбови, брановидни фасади и керамички мозаици преку интеракција на текстури и рефлексии.

Продавница Fabrique des Lumières

Fabrique des Lumières има мала продавница која нуди книги на уметноста во архитектурата, дизајнот, главните движења во историјата на уметноста и Амстердам и многу повеќе. 

Продавницата за подароци нуди и широк спектар на уметнички монографии. 

Откријте ги монографиите на Климт, Хундертвасер и Виенската сецесија.

Ќе најдете и разни украсни предмети, разгледници, накит, добрите погодни за деца и многу канцелариски материјал и додатоци поврзани со изложбата. 

Продавницата за подароци е отворена за време на работното време на центарот за дигитална уметност и може да се пристапи со влезен билет.


Вратете се на почетокот


Најчесто поставувани прашања за Fabrique des Lumières

Најчесто поставувани прашања за Fabrique des Lumieres
Слика: Facebook.com (Fabriquedeslumieres)

Еве неколку често поставувани прашања за Fabrique des Lumières.

Дали Fabrique des Lumières дозволува колички?

Заради безбедност, количките не се дозволени во Fabrique des Lumières. Наместо тоа, можете да носите носач за бебиња.

Дали Fabrique des Lumières има гардероба за чување на багажот?

Да, има сигурна гардероба со шкафчиња во Fabrique des Lumières. Не се дозволени куфери.

Дали гостите можат да се сликаат внатре во Fabrique des Lumières?

Дозволено е да фотографирате и филмови. Фотографирањето за лична употреба е дозволено во музејските области, но често е забрането користење блиц, стативи или стапчиња за селфи.

Дали Fabrique des Lumières е достапен за лицата со посебни потреби?

Fabrique des Lumières е достапен за инвалидски колички, освен за местата за седење во Салата. 

Дали има достапни опции за седење во изложбените области во Fabrique des Lumières? 

Во главниот изложбен простор, Салата, на располагање има вкупно четириесет места. На влезот има ограничен број на преклопливи столчиња.  

Има ли во близина паркинг за лица со посебни потреби во Fabrique des Lumières?

По прикажувањето на паркинг карта за лица со посебни потреби на чуварот на лице место, ограничен број паркинг места во Westergasbrug стануваат веднаш достапни за три часа (освен за време на фестивали). Има и места за паркирање за лица со посебни потреби во паркинг гаражата Q-park Westergasfabriek.

Популарни атракции во Амстердам

националниот музеј Музеј на Ван Гог
Куќата на Ана Франк Крстарење по каналот Амстердам
Градини Кеукенхоф Зоолошката градина ARTIS Амстердам
Heineken искуство A'dam Lookout
Музеј Стеделик Мадам Тисо
Body Worlds Амстердам Рембрант музеј-куќа
Леден бар Амстердам Стадионот Јохан Кројф Арена
Тајни на црвено светло Научен музеј НЕМО
Наопаку Амстердам зандана
Музејот Моко Кралската палата во Амстердам
Национален поморски музеј Куќата на Болс
Музеј на коноп Воодушевете го Амстердам
Чудесно искуство Холандско искуство
Холандски музеј на отпорот Музејот Страат
Fabrique des Lumieres Рипли е Верувале или не!
Микропија Амстердам Кабинетот за мачки
Музеј на филм за очи Музеј на дијаманти

извор
# Thingstodoinamsterdam.com
# Klook.com
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Амстердам

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар