Light Art Museum – билети, цени, попусти, што да очекуваме

Музеј на светлината уметност во Будимпешта

Истражете го светот на осветлувачката светлина и современата уметност во најголемиот светски музеј за светлосна уметност. Нурнете во магичниот свет на светлината и истражете ја модерната револуција во светлосната уметност. Оваа статија споделува сè што треба да знаете пред да купите билети за Музејот на светлината на уметноста во Будимпешта. Најдобри билети за музеј на светлината уметност # Light… Прочитај повеќе

Термална бања Лукач – билети, цени, временски распореди, што да очекувате

Термална бања Лукач во Будимпешта

Термалната бања Лукач во Будимпешта е историски комплекс каде термалните бањи природно се загреваат со топли извори. Популарната туристичка атракција може да се пофали со внатрешни и надворешни термални бањи со различни големини и температури. Бањата била основана во 12 век од витезите од редот на Свети Јован, кои биле… Прочитај повеќе

Музеј на илузии Барселона – билети, цени, што да очекуваме

Музеј на илузии Барселона

Станете дел од уметничките дела во Музејот на илузии во Барселона, една од првите такви атракции во Европа. Повеќе од 70 3D слики од големи размери на ѕидови и подови создаваат сцени кои предизвикуваат очи кои ви дозволуваат да се ставите себеси во сликата користејќи буквално оптички илузии. Оваа статија споделува сè што треба да знаете пред… Прочитај повеќе

Sant Pau Art Nouveau- билети, цени, попусти, што да очекуваме

Сант Пау Арт Нову

На кратко пешачење од Саграда Фамилија, локацијата Сант Пау Арт Нову е една од најинтересните архитектонски и историски атракции во Барселона. Изградена на почетокот на 20 век, локацијата содржи 27 згради во Арт Нову и беше работна болница дури во 2009 година. Оваа статија споделува сè што ви треба… Прочитај повеќе

Tablao Flamenco Cordobés – билети, цени, попусти, што да очекуваме

Таблао Кордобес Фламенко

Таблао Фламенко Кордобес од Барселона има целосно право да се смета за најважното историско табла во градот. Од своето основање во 1970 година, под раководство на семејство уметници, го пречека секој голем изведувач на фламенко во Барселона. Без да изгуби трошка автентичност, тој прерасна во стандард за фламенко индустрија додека… Прочитај повеќе

Музеј на современа уметност во Барселона – билети, музејска карта на Барселона

Музеј на современа уметност во Барселона

Влезете во најголемиот музеј за современа уметност во Барселона и искористете ја вашата креативност за декодирање на некои од најдобрите уметнички дела што ги нуди градот. Музејот на современа уметност на Барселона, или MACBA, е организација која се стреми да размислува за блиското минато (во уметноста) со функција на создавање на иднината. … Прочитај повеќе

Colonia Güell – билети, цени, тури, криптата на Гауди

Колонија Гуел во Барселона

Колонија Гуел е сместена во ридовите на Барселона повеќе од еден век. Создаден е од познатиот индустријалец Еузеби Гуел, а го конструира големиот архитект Антони Гауди. Сепак, постојаното јужно проширување на градот кон главниот аеродром на Ел Прат значи дека неговото откривање е само прашање на време, што… Прочитај повеќе

Casa Vicens – билети, цени, тури, изложби и активности

Каза Висенс

Помеѓу 1883 и 1885 година, Casa Vicens била изградена од Антони Гауди како релаксирачка летна куќа за семејството Висенс. Само со посета на Gaudi Casa Vicens ќе можете да ги разберете беспрекорните дела на уметникот и како тој работел со други занаетчии за да ги обликува своите соништа за изградба на овој музеј. Во 2005 година… Прочитај повеќе

Ски Дубаи – билети, цени, тајмингот, пингвини, снежен парк во Дубаи

Ски дубаи

Ски Дубаи е првата скијачка патека на Блискиот Исток, која привлекува повеќе од милион посетители годишно. Туристите го посетуваат Ски Дубаи за да скијаат, сноуборд и да играат многу други зимски игри. Генту и Кинг пингвините се исто така голема привлечност на оваа атракција во трговскиот центар Дубаи на Емиратите. Скијачкиот центар во Дубаи нуди опсег… Прочитај повеќе

Papilonia Butterfly House – билети, цени, попусти, што да очекувате

Куќа за пеперутки Папилонија

Куќата на пеперутките, која се наоѓа во срцето на Прага, е популарна дестинација меѓу туристите од сите возрасти. Стотици пеперутки слободно летаат во затворениот простор со тропска атмосфера и продолжуваат да скокаат на растенијата. Можете да ги фотографирате овие прекрасни пеперутки со различни нијанси и дезени. Оваа статија објаснува сè што треба да знаете… Прочитај повеќе

Vintage Car Tour – билети, цени, попусти, што да очекувате

Гроздобер автомобил турнеја

Уживајте во старите автомобилски тури во Прага во целосно реновирани историски возила произведени во класичниот период од 1928 до 1935 година, период познат по своите луксузни автомобили. Крстарењето со овие прекрасни автомобили во винтиџ стил е најдобриот начин да се впие атмосферата на Прага и нејзините древни улици. Возачот ќе ве земе… Прочитај повеќе

Влезници во чешкиот музеј за пиво – цени, попусти, дегустација на пиво, капење со пиво

Чешки музеј за пиво

Пивото има долга историја во Чешка, а Чесите се познати и по тоа што пијат најмногу пиво во светот. Не е изненадувачки што таквата култура на пиво резултираше со пивски музеи - најпопуларниот од нив е во Прага. Прашкиот музеј за пиво се наоѓа во средината на Стариот град и туристите… Прочитај повеќе

Траект за Статуата на слободата од Њу Џерси – терминал, распоред, билети, цени

Статуа на слободата со хоризонт на Њу Џерси

Еден од најнаградувачките излети од Њу Џерси е посетата на Статуата на слободата на островот Либерти и Музејот за имиграција на островот Елис. Не можете да го земете вашиот превоз до Островите. Единствениот начин да се дојде до Статуата на слободата на островот Либерти е преку фериботите со кои управува Statue Cruises. На… Прочитај повеќе

Билети во зоолошката градина во Сингапур, цени, попусти, часови, животни, претстави и мапа

Зоолошката градина во Сингапур

Зоолошката градина во Сингапур е една од најдобрите зоолошки градини во Азија и секоја година привлекува речиси 2 милиони посетители. Сакани и од децата и од возрасните, локалното население често ја нарекува зоолошката градина во Сингапур како зоолошката градина Мандаи. Зоолошката градина е позната по своите иновативни и извонредни експонати, кои им овозможуваат на посетителите да ги искусат животните одблиску и лично. Некои… Прочитај повеќе

Сингапур Ривер Сафари – билети, цена, попусти во Ривер Вондерс

Сафари на реката Сингапур

Сингапурскиот Ривер Вондерс е првиот и единствен парк за диви животни со тематика на реката во Азија. Порано беше познат како сафари на реката Сингапур. Во овој резерват за диви животни од 12 хектари, го истражувате екосистемот на осум од најголемите реки во светот - Мисисипи, Конго, Амазон, Нил, Ганг, Мери, Меконг и реката Јангце. Покрај овие речни патеки, вие… Прочитај повеќе

Факти за Саграда Фамилија – забавни факти за базиликата Гауди во Барселона

Скулптури на Саграда Фамилија

La Sagrada Familia е задолжителна туристичка атракција во Барселона, Шпанија. Откако ќе заврши неговата изградба, таа ќе биде највисоката религиозна градба во Европа. Дали го знаевте овој факт за Саграда Фамилија? Како за овој факт на Саграда Фамилија: Изградбата на ова наследство на УНЕСКО започна во 1882 година и се очекува да заврши до 2026 година… Прочитај повеќе

Голф одмор во Зимбабве

Голф одмор во Зимбабве

Голфот се игра во Зимбабве повеќе од 100 години. Спортот беше донесен во земјата од раните бели доселеници и остана еден од омилените спортови во земјата до денес. Зимбабве е дом на речиси 50 терени за голф и многу голф турнири поради кои илјадници туристи планираат… Прочитај повеќе

Авантуристички парк Орландо Tree Trek – билети, цени, zipline

Дама на поштенска линија во Orlando Tree Trek

Авантуристичкиот парк Orlando Tree Trek е целосна авантуристичка дестинација, а не само зип-лајн. Можете да се качите на течени на дрвја со различни потешкотии и да се вивнете со лулашки од Тарзан, мрежи, јажиња, трапез итн. Предизвикувачките патеки ве носат повисоко во шумската крошна, достигнувајќи максимална висина од 15 метри (50 стапки) во борот… Прочитај повеќе

San Francisco Ghost Tour- билети, цени, попуст, што да очекуваме

Турнеја со духови во Сан Франциско

Ако сте љубител на возбуда и ужас, тогаш не треба да ја пропуштите турнејата за лов на духови во Сан Франциско. Пребарувајте по улиците откако ќе се стемни за докази за паранормални активности на оваа турнеја со вашите пријатели и семејството. Оваа статија споделува сè што треба да знаете пред да купите билети за турнеи за духови во Сан Франциско. Врвен дух од Сан Франциско… Прочитај повеќе

San Francisco Go Car Tour- билети, цени, попусти, што да очекувате

Турнеја со автомобил во Сан Франциско

Што би можело да биде подобар начин да се види Сан Франциско отколку во Go Car? Возете GoCar низ целиот Сан Франциско додека тој се движи за вас и обезбедува тура со водич. Одвојте онолку долго колку што сакате да го истражувате градот со автомобил кој раскажува како ваш водич. Оваа статија споделува сè што… Прочитај повеќе