Почетна » Лисабон » Билети за Фадо во Чиадо

Фадо во Чиадо во живо шоу – билети, цени, што да очекуваме

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(186)

Фадо, што значи судбина или судбина, е еден од најпопуларните и најомилените музички жанрови во Португалија што се појави во почетокот на 19 век. 

Фадо во Лисабон е синтеза на музика и поезија, што го прави попривлечен и смирувачки. 

Во 2011 година, УНЕСКО го додаде Фадо на својата Репрезентативна листа на нематеријално културно наследство на човештвото. 

Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да ги купите вашите билети за Fado in Chiado.

Топ Фадо во тури во Чиадо

# Билети за шоу во живо на Фадо во Чиадо

Што е Фадо во Чиадо

Фадо е форма на португалско пеење што одекнува на меланхолија. 

Прилично е тешко да се следи точното потекло на Фадо, но многумина веруваат дека се појавил во текот на 1800-тите како одговор на опасните морски патувања. 

Морнарите, боемите, куртизаните итн., играа и пееја за да им го олеснат расположението. 

Фадо во Лисабон е вкоренет во маргиналност и престап. 

Соло пејач, машки или женски, обично изведува фадо песни.

Придружуван е од акустична гитара со жица и португалска гитара - цитра во облик на круша со дванаесет жици уникатни за Португалија.

Обично претставен во кафулиња, барови и ресторани, Фадо сега се изведува во театри специјално формирани за фадо пеење. 


Вратете се на почетокот


Што да очекувате за време на изведбата на Фадо

Уживајте во Фадо во Чиадо и откријте ја културата на Лисабон преку музика. 

Слушајте ги душевните, тажни и страсни пејачи кои во живо ги пренесуваат социјалните контексти на Лисабон преку нивната музика.

На шоуто Фадо во Лисабон учествуваат двајца пејачи и двајца музичари. Музичарите свират португалска гитара и класична гитара. 

Добриот распоред за седење во театарот ви помага да уживате во изведбата од удобноста на вашите седишта. 

Проекцијата на движење зад музичарите ви дава мулти-сензорно искуство. 

Туристите кои присуствуваа на сесијата Фадо тврдат дека изведбите им нанеле напнатост. 

На крајот на шоуто, ќе го пофалите овој еклектичен, суров и волшебен музички жанр. 

Цена на билетите: €21


Вратете се на почетокот


Каде да резервирате билети

Билети за Фадо во Чиадо може да се купи онлајн или лично во атракција.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите во атракцијата.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите.

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваното време.

Бидејќи претставата продава ограничен број билети, за време на шпицот тие може да се распродадат. Резервирањето навреме помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет

Посетете Страница за резервации на билети Фадо во Чиадо, изберете го претпочитаниот датум, временско место и број на билети и купете ги билетите веднаш.

По купувањето, билетите ќе ги добиете на вашата е-пошта.

Отпечатоците на билетите не се потребни.

Можете да влезете во местото на одржување со прикажување на е-билетот на вашиот паметен телефон.

Цените на билетите на Фадо во Чиадо

Билет Фадо во Чиадо и чини 21 € за посетители од сите возрасти. 

Фадо во Чиадо не обезбедува никакви попусти за своите посетители.


Вратете се на почетокот


Билети за шоу во живо на „Фадо во Чиадо“.

Настап на Фадо во Чиадо
Слика: Fadoinchiado.com

Овој билет ви овозможува да го прескокнете пристапот до шоуто во живо на Фади во Чиадо. Не треба да чекате во редот на влезот.

Со овој билет, можете да уживате во настапот на кој настапуваат машки и женски пејач, придружувани од двајца музичари на класична и португалска гитара.

Можете исто така да се восхитувате на сликите на уникатните места што мора да се видат во Лисабон додека ја гледате изведбата.

Цена на билет (4+ години): € 21


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Чиадо

Чиадо, каде што е претставено шоуто Фадо, се наоѓа во срцето на Лисабон во близина на Археолошкиот музеј.

адреса: R. da Misericórdia 14, Лисабон, 1200-443. Најдете насоки

Можете да земете јавен превоз или да возите автомобил до Фадо во Чиадо. 

Со метро / метро

Најблиската метро или метро станица до салата е Баикса-Кјадо, во рок од две минути пешачење. 

Со воз

Каис до Содре железничката станица е оддалечена 7 минути од Фадо во Чиадо. 

Со автобус

Можете исто така да се качите во автобусот со броевите 202 и 758 до салата за изведба Фадо. 

Мора да се спуштите во Praça Luís De Camões, на 1 минута пешачење. 

Со трамвај 

Влезете во трамвајот 24E и спуштете се во Praça Luís De Camões да присуствува на претставата. 

Со кола 

Ако патувате со автомобил, вклучете Гугл мапи за да започнете. 

Постојат неколку паркинг гаражи во близина на местото на одржување.

Работно време

Фадо во Чиадо работи од понеделник до сабота, со почеток во 7 часот.

Останува затворено во недела. 

Едночасовното ноќно шоу е најдобриот начин да се впиете во културата на Лисабон. 


Подобро е да пристигнете половина час порано за да добиете добри места, бидејќи местото ја следи политиката за отворени седишта. 

Колку време трае шоуто

Настапот во живо на Фадо во Чиадо трае околу еден час.

Меѓутоа, ако сакате да ги прегледате сликите на градот, можеби ќе поминете повеќе време во галеријата.

Најчесто поставувани прашања за Фадо во Чиадо

Еве неколку често поставувани прашања за Фадо во Чиадо,

Може ли да купам билети за Фадо во Чиадо преку Интернет?

Да, Билети за Фадо во Чиадо може да се купи онлајн. Се препорачува да резервирате однапред, особено за време на шпицот на туристичките сезони.

Може ли да ја прескокнам линијата со овие билети?

Да, можете да ја прескокнете линијата со ова Билети за Фадо во Чиадо.

Дали Фадо се изведува само во Чиадо?

Не, Фадо се изведува низ Лисабон и други делови на Португалија. Чиадо, сепак, е популарна област за изведбите на Фадо поради неговото историско и културно значење.

Дали Фадо е само за тага и копнеж?

Додека многу песни на Фадо изразуваат теми на носталгичен или длабок копнеж, има и живи и оптимистички песни на Фадо кои ги слават животот и љубовта.

Дали има старосно ограничување за присуство на настапите на Фадо во Чиадо?

Изведбите на Фадо се погодни за семејството и нема строго старосно ограничување. Сепак, од суштинско значење е да се земе предвид атмосферата на местото, особено ако го комбинира Фадо со јадење и пијалоци.

Извори

# Tripadvisor.com
# Fadoinchiado.com
# Visitlisboa.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Лисабон

Океанариум Лисабон Лисабонски трамвај 28
Зоолошката градина во Лисабон Националната палата Синтра
Замокот Сао Хорхе Палатата Пена
Арко да Руа Аугуста Жичарница Лисабон
Стадион Луз и музеј на Бенфика HIPPOtrip Лисабон
Палатата Монсерат Музеј Калусте Gulулбенкијан
Фадо во Чиадо Квинта да Регалеира
Центар за приказни за Лисабоа Парк Луриња Дино
Крстарење со зајдисонце во Лисабон Манастир Јеронимос
Замокот на Маврите Музеј на 3D забавна уметност
Музеј на Кралското богатство Белем кула
Националната палата и градините на Келуз

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Лисабон

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар