Почетна » Даблин » Обиколки на ирскиот музеј на виски

Музеј на ирско виски – тури за дегустација, билети, цени, искуство со мешање

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

0
(0)

Музејот на ирското виски е почит на ирската љубов кон вискито.

Овој музеј во Даблин раскажува 2000 години историја на ирското виски и нуди дегустации на широк спектар на ирски вискии како дел од нивните турнеи.

Бидејќи е независен од сите дестилерии за виски (не е поврзан со ниту една марка), посетителите можат да вкусат над 100+ различни видови ирски виски.

И покрај тоа што беше отворен само во 2014 година, Музејот на ирското виски брзо стана составен дел од секоја посета на Даблин.

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да ја резервирате вашата турнеја во Музејот на ирското виски.

Што да очекувате од ирскиот музеј на виски?

Истражете го обемниот виски бар, историските експонати и просторијата за дегустација, сите сместени во историска зграда во близина на центарот на градот Даблин.

Музејот нуди обиколки со водич за да претставуваат различни периоди од ирската историја, обезбедувајќи сеопфатен преглед на наследството на вискито во земјата.

Учествувајте во интерактивни дегустации на виски, каде што можете да пробате и споредувате различни ирски вискии, стекнувајќи подлабока благодарност за вкусовите и нијансите на овој иконски дух.

Видете антички предмети од виски од 1800-тите и откријте ја историјата на овој пијалок, вклучувајќи го и неговиот почеток, искачувањето до славата и сегашната ренесанса.

Создадете свое мало шише виски од 30 ml за да го однесете дома и да ја тестирате вашата вештина за мешање!

Бидете предводени од стручен водич кој ќе ве расположи со приказни, анегдоти и просветлувачко знаење во текот на целата турнеја.

Турс Цената на билетот
Музеј на ирско виски: турнеја со водич €23
Билети за искуство со мешање на виски €32

Каде да резервирате билети

Билети за ирскиот музеј на виски се достапни на интернет и на атракција.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите во атракцијата.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите. 

Бидејќи ирскиот музеј на виски продава билети во ограничен број, тие може да се распродадат за време на шпицот.

Резервирањето навреме помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет

Посетете го билетот страница за резервации за ирскиот музеј на виски, изберете го претпочитаниот датум, временскиот слот и бројот на билети и веднаш купете ги билетите.

Откако ќе купите билети, тие се испорачуваат на вашата адреса за е-пошта.

Нема потреба да добивате отпечатоци од билетот. 

Покажете го е-билетот на вашиот паметен телефон на влезот и влезете.

Носете важечка лична карта со вас.

Билети за ирскиот музеј на виски

За Музеј на ирско виски, цената на општ билет за сите возрасти помеѓу 13 и 64 години е 23 €.

Децата на возраст меѓу пет и 12 години можат да ги добијат своите билети за 10 евра.

Студентите над 18 години со лична карта и постарите лица над 64 години можат да добијат влез за 21 евра.

На децата под пет години придружувани од возрасни не им се наплаќа ништо.

Комбинацијата на билети за семејна турнеја со двајца возрасни и две деца чини 62 евра.

За Искуство со мешање на виски, цената на општ билет за возраст над 18 години е 35 €.

Не се дозволени посетители под 18 години.

Билети за ирскиот музеј на виски

Музејот на ирското виски нуди четири типа на тури.

 • Класична турнеја на музејот на виски
 • Премиум турнеја на музејот на виски
 • Искуството со мешање 
 • Музејски бранч (само за време на викендите)

Во овој дел, ги објаснуваме сите тури и ги даваме и нивните цени. 

Билети за ирскиот музеј на виски

Музејот на ирското виски нуди четири типа на тури.

 • Класична турнеја на музејот на виски
 • Премиум турнеја на музејот на виски
 • Искуството со мешање 
 • Музејски бранч (само за време на викендите)

Во овој дел, ги објаснуваме сите тури и ги даваме и нивните цени:

Музеј на ирско виски: турнеја со водич

Класична турнеја

Класичната турнеја на музејот на виски е 1-часовна тура каде експертите за виски во Музејот ве водат низ историјата на ирското виски со помош на приказни и визуелни помагала.

Посетителите дознаваат како популарноста на ирското виски постојано се намалува со текот на времето и е повторно во пораст денес. 

Додека ги истражувате сите соби, можете да видите сувенири од виски кои датираат од 19 век.

Дегустации во музејот на ирското виски

На последниот дел од турнејата, можете да уживате во три совршено изработени дегустации на ирско виски. 

Премиум турнеја

Кога ќе ја резервирате премиум турнејата на музејот на виски, ќе добиете сè што ќе ви донесе Класичната турнеја, плус уште едно убаво старо ирско виски фрлено за време на сесијата за дегустација. 

Така, всушност, на премиум турнеја, може да се вкусат четири ирски вискиа од светска класа. 

На крајот од турнејата, секој сопственик на билет добива и уникатна чаша за сувенир за виски за да ја однесе дома. 

Сите билети за турнеја во Музејот на виски доаѓаат со бесплатни аудио водичи на шпански, италијански, француски, германски и мандарински.

Цени на билетите

Цена на билет за класична турнеја

Билет за возрасни (од 13 до 64 години): €23
Детски билет (од 5 до 12 години): €10
Студентски билет (со важечка лична карта): €21
Билет за сениори (65+ години): €21
Семеен билет (2 возрасни + 2 деца): €62

*На страницата за резервација на билети, мора да изберете „Класична турнеја“

Премиум цена на билет за турнеја

Билет за возрасни (од 13 до 64 години): 23 евра
Студентски билет (со важечка лична карта): 21 евра
Билет за сениори (65+ години): 21 евра

*Бидејќи поволностите на премиум турнејата не важат за децата, мора да резервирате билети за „Класична турнеја“ за нив. 

**На страницата за резервација на билети, мора да изберете „Премиум турнеја“

Искуство со мешање

Искуството за мешање на ирскиот музеј за виски е 90-минутна авантура која сигурно ќе ви го разнесе умот.

Искуство со мешање во музејот на ирскиот виски

Прво, ги обиколувате сите изложени експонати дури и додека слушате неверојатни приказни од туристичките водичи. 

Целосно водена турнеја е проследена со интерактивна дегустација на четири варијанти на ирско виски.

На третиот дел од турнејата, учите да правите и мешате виски по ваш вкус и да однесете дома брендирано шише од музејот Ирски виски од 30 ml.

Ќе добиете и четири различни вкусови на ирско виски!

Оваа тура Blending Experience е достапна само два пати на ден - во 4 часот и 6 часот. 

Ова искуство е отворено само за 18+ посетители. 

Ќе имате пристап до туристички водич што зборува англиски, а исто така ќе имате можност да изберете аудио водич од повеќе јазици.

Цена на билетите: €35

Не сум сигурен дали мора да го обиколите Ирски музеј за виски или дестилерија Џејмсон? Следете ја врската за фантастична споредба.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до музејот

Музејот на ирското виски се наоѓа во средината на градот, лоциран директно преку главниот влез на колеџот Тринити. 

Адресата: 119, улица Графтон, Даблин 2, Ирска. Најдете насоки

Карта на локацијата на музејот за ирско виски
Учтивост на картата: Windintegrationworkshop.org

Сите опции за јавен превоз, како што се автобусот, трамвајот LUAS, возот, таксито итн., можат да ве доближат до атракцијата.

Со автобус

Ако патувате од околу центарот на Даблин, качете се во автобусот бр. 123, 9, 13 или 40 и спуштете се во Колеџ Грин (стоп 1278), на само една минута пешачење.

на Автобуска станица на колеџот Тринити е исто така само една минута пешачење далеку.

Со трамвај

на Трамвајската станица на колеџот Тринити е на само две минути пешачење од музејот.

Со автомобил

Стави Гугл мапи да отидете до Музејот на ирското виски.

Иако може да се најдат неколку места за паркирање на автомобили во областа, не го препорачуваме бидејќи Музејот е во прометна област.

Ако го барате, еве неколку паркинг места што може да се најде во близина.


Вратете се на почетокот


Тајмингот на ирскиот музеј на виски

Музејот на ирското виски се отвора во 10.30 часот и се затвора во 6 часот секој ден од годината. 

Тие се отворени дури и на Денот на Свети Патрик, Божиќ и Нова Година.

Класичните и премиум тури се најпопуларни во Музејот на ирското виски и започнуваат во 10.30 часот. 

На секои половина час започнува нова тура, а последната е во 5.30 часот. 

Турнејата Whisky Blending Experience се одржува во 4 часот и 6 часот секој ден. 


Вратете се на почетокот


Колку долго трае турнејата

Класични и премиум тури се две од најпопуларните тури во Музејот на ирското виски, и тие траат еден час. 

Во 1 час и 15 минути, на Искуство со мешање на виски трае малку подолго.

Откако ќе завршат вашите обиколки, посетителите можат да се дружат во барот Мекдонел на музејот, кој гледа на историските главни порти на колеџот Тринити во Даблин.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета

Најдобро време за посета на Музејот на ирското виски е веднаш штом ќе се отворат во 10.30 часот, бидејќи тоа ви овозможува цел ден да посетите уште една атракција. 

Некои посетители претпочитаат вечерно време - околу 5 часот, за да можат да продолжат со пиењето до доцна во ноќта. 


Вратете се на почетокот


Посета на музејот на виски со деца

Децата се добредојдени да се придружат на обиколките Classic и Premium во Музејот на ирското виски, Даблин. 

Децата под пет години не треба да купуваат билети, но оние на возраст од 5 до 12 години мора да купат билет со попуст, кој чини 10 евра.

Меѓутоа, за време на дегустацијата на вискито, децата ќе добијат или чаша вода или безалкохолен пијалок.

*Истото ќе го добијат и возрасните кои не пијат.

Што да се види во ирскиот музеј на виски

Ирскиот музеј на виски во Ирска е три ката за забава, вклучувајќи кафуле, продавница за подароци и бар МекДонел.

Како дел од турите, посетителите можат да ги истражат сите три ката на Музејот. 

Прв кат

Сите посетители влегуваат во Музејот на виски на ова ниво. 

На овој кат има рецепција и продавница за подароци, во која има повеќе од 100 различни ирски вискии и прекрасни ирски подароци за сувенири.

Втор спрат

Турата започнува од вториот кат, кој има три соби - Аптекар, Шебин и Викторијански бар. 

За да ви дадат чувство за големината на собите, Аптекарството и Шебинот можат да примат по 25 луѓе кои стојат, додека Викторијанскиот бар може да собере 45 луѓе кои стојат. 

Секоја од овие простории ја раскажува историјата на ирското виски во одредено време. 

Аптекарска соба

Во оваа соба е раскажана приказната за „Потеклото на ирското виски“.  

Овде, се дознава зошто Ирците го нарекоа вискито „Uisce Beatha“ (или вода на животот).

Оваа соба го следи потеклото на ирското виски, почнувајќи од раните обиди за дестилација. 

Шебинска соба

Оваа соба е за сите „Старите времиња на ирското виски“.  

Собата го добила името Шебинс, што е нелиценциран бар или приватна куќа што продава недозволени алкохолни пијалоци во руралните средини.

Во овој период, Ирска беше полна со дестилатори во дворот кои ги користеа своите сурови кадри и правеа потеен, традиционалниот недозволен ирски пијалок. 

Викторијански бар

Оваа соба е стилизирана како викторијански бар и ја раскажува приказната за „The Boom Times of Irish Whisky“.

За време на оваа златна ера на ирското виски, Ирска имаше бројни мултинационални дестилатори кои извезуваа во сите делови на светот. 

Третиот кат

На третиот кат од Музејот на ирското виски во Даблин се наоѓа ренесансната соба и просториите за дегустација и мешање. 

Ренесансна соба

Ова е последната изложбена просторија на турнејата, и тука, ќе го истражувате падот на ирската индустрија за виски во текот на 20 век и нејзиното оживување почнувајќи од 1980-тите.

Бар за дегустација и соба за мешање

По 35 минути историја на ирското виски, стигнувате во оваа просторија на 15-минутна сесија за вкусовите и аромите на 3 ирски виски од различни дестилерии. 

Ако сте се одлучиле за турнејата Premium, можете да вкусите четири различни виски. 

Откако ќе заврши дегустацијата, вашата турнеја е официјално завршена. 

Потоа се враќате на првиот кат во спектакуларен стаклен лифт, кој ви овозможува да уживате во едвардијанската архитектура на зградата.

Откако ќе се спуштите, можете да се упатите кон целосно функционалниот бар МекДонел, кој има импресивен избор на ирски вискии.


Вратете се на почетокот


Осврти на Tripadvisor

Ирскиот музеј на виски е високо оценет на Tripadvisor.

Подолу споделуваме две осврти на Музејот на виски во Ирска, кои ви даваат идеја што да очекувате. 

Задолжителна работа додека ја посетите Ирска

Ја направив оваа турнеја минатата година во мај, и сè уште зборувам за тоа колку беше информативно и забавно патувањето. Уживав во учењето на историјата на вискито. Марк, нашиот туристички водич, го направи искуството многу интересно, а да не зборуваме за ирските кафиња со мојот сопруг и јас додека чекавме, кои беа супер вкусни! Би ја препорачал оваа турнеја на секој што сака историја со одлично виски. - Малори Т

Одлично искуство за учење

Мојот пријател и јас направивме турнеја и дегустација на Музејот на ирското виски на 12 март. Педи беше нашиот водич и беше фантастичен. Патувањето беше одлична комбинација на едукативна и забава! Научив многу за богатата историја на ирското виски. Ако сте во Даблин, ви го препорачувам! - Мет С

Сакате виски Џејмсон? Пронајди која дестилерија за виски Џејмсон е подобра.


Вратете се на почетокот


Најчесто поставувани прашања за ирскиот музеј на виски

Кога станува збор за ирскиот музеј на виски, посетителите имаат многу прашања.

Се обидуваме да одговориме на неколку од нив -

 1. Дали вреди ирскиот музеј на виски?

  Овој уникатен музеј во Даблин целосно вреди од три причини. Тој е најголемиот музеј на виски во светот, тој е единствениот ирски музеј на виски во светот и не е поврзан со ниеден бренд на виски, што му овозможува да биде независен хроничар на историјата на вискито.

 2. Може ли оние кои не пијат да се придружат на турнеите на ирскиот музеј на виски?

  Да, возрасните кои не пијат исто така може да се придружат на турите. За време на сесиите за дегустација, тие можат да побараат ладен пијалок или чаша вода.

 3. Дали децата можат да го посетат Музејот на ирското виски?

  Да, децата од сите возрасти можат да го посетат Музејот на виски во Ирска. Сепак, децата под 18 години не можат да учествуваат во дегустациите на вискито.

  За време на сесиите за дегустација ќе им биде понуден ладен пијалок или чаша вода.

 4. Дали на посетителите им треба билет за турнеја за да го посетат барот во Музејот на ирското виски?

  Не, на посетителите не им требаат билети за пристап до МекДонелс барот и продавницата за подароци.

 5. Дали може да се направи дегустација на виски во барот во ирскиот музеј на виски?

  Музејот на виски нуди различни „летови“ со вкус на виски во барот МекДонел.

  За време на овие сесии за дегустација, шанкерите, кои се и експерти за виски, зборуваат за вискиите и ги водат посетителите.

 6. Може ли да купам билети за турнеја на ирскиот музеј на виски на врата?

  Да, посетителите можат да купат билети од шалтерот во Музејот.

  Сепак, не го препорачуваме од две причини – онлајн билетите се поевтини, а за време на напорни периоди/викенди, претпочитаниот временски простор можеби веќе е распродаден.

  Затоа е подобро да се резервирајте ги вашите билети однапред.

 7. Колку луѓе има на секоја турнеја во Музејот на виски?

  Турите можат да имаат најмногу 28 луѓе. Сепак, водичите не чекаат да се постигнат овие бројки пред да ги започнат своите тури.

  Турите започнуваат во предвиденото време, со сите расположливи туристи.

 8. Дали Dublin Pass дозволува бесплатен влез во ирскиот музеј на виски?

  За жал не. На Даблин пас ви дава бесплатен пристап до над 30 атракции во Даблин, но го пропуштате овој музеј на виски. 

 9. Како да одите од Музејот на ирското виски до складиштето на Гинис?

  Складиштето на Гинис е на 2 км (1.25 милји) од Музејот на ирското виски.

  Музеј на ирско виски до складиште за Гинис

  Некои посетители го минуваат ова растојание за околу 25 минути, додека други се одлучуваат за такси што може да ве однесе таму за пет минути.

Гинисовата Магацин Гробиштата Гласневин
Замокот Малахид Музеј на ирско виски
Дестилерија Џејмсон Телинг дестилерија
Замокот Бларни Музеј на генерална пошта
Националниот музеј за восок Плус Патека на џин
Долината на Селтик Бојн Малиот музеј во Даблин
Книга на Келс Замокот Даблин
Карпи на Мохер Крстарење за разгледување на реката Лифи
Музеј на литература Ирска Даблин Ghostbus турнеја
Христовата црква катедрала Дестилерија Пирс Лајонс
Катедралата Свети Патрик Ирскиот рокенрол музеј
Турнеја во студиото „Игра на тронови“.

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Даблин

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар