Почетна » Даблин » Тури во дестилерија за теилинг

Teeling Destillery – билети за турнеја за дегустација на виски, цени, попусти, бесплатни посети

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Даблин

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(181)

Започна во 2015 година, Teeling Destillery е првата нова дестилерија за виски отворена во Даблин во последните 125 години.

Откако дестилеријата Џејмсон се пресели во Мидлтон, Корк, во 1976 година, Телинг дестилери е првата што дестилира виски во главниот град на Ирска во последните 40 години.

За краток временски период, тој стана популарно место за туристите кои сакаат да го вкусат ирското искуство со виски.

Во овој напис, објаснуваме сè што мора да знаете пред да ја резервирате вашата турнеја Teeling Destillery.

Дали вреди Teeling Destillery?

Постојат три причини зошто повеќето љубители на виски кои го посетуваат Даблин завршуваат во дестилеријата Teeling - 

Наградувана турнеја со виски

Четврта година по ред, оваа нова дестилерија во Даблин е номинирана за водечката европска турнеја за дестилерија на Светските награди за Патување

Одлични вискии

Дестилаторите од Шкотска и Јапонија речиси секогаш ја освојувале наградата за најдобар поединечен слад во светот, но во 2019 година за прв пат, ирското виски дестилирано од Teeling ја освои посакуваната награда.

Наградено виски на Teeling Destillery
Наградено виски на Teeling Destillery – Teeling 24 Year Old Vintage Reserve. Слика: Thewhiskyexchange.com

Единствената оперативна дестилерија во Даблин

Освен што нуди одлична турнеја и неверојатни вискии, Teeling е и единствената оперативна дестилерија во Даблин.

Односно, тоа е единственото место во целиот град каде што можете да ја прошетате целата работна опрема и да го истражите процесот на вистинското производство на виски.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Телинг дестилерија

Дестилеријата за виски Teeling се наоѓа на Њумаркет 13-17, во областа Либертис, точно во срцето на центарот на градот Даблин. Најдете насоки

Заедно со Гинис Сторхаус и дестилеријата Џејмсон, формира совршен триаголник во средината на Даблин.

Одалеченост од Магацин Гинис: 900 метри (половина милја)

Одалеченост од дестилеријата Џејмсон: 1.5 км (1 милја)

Постојат многу начини да стигнете до Teeling Destillery, а ние ги наведуваме подолу - 

До Teeling со автобус

Ако автобусот е вашиот префериран начин на транспорт, можете да се качите на автобуските линии 27, 151, 56а или 77а за да стигнете до Teeling Destillery. 

Автобуската постојка на која мора да се симнете се:

Автобуска линија 27: Раскрсница на Улицата Корк, ул. Арде (3 минути пешачење)

Автобуска линија 151: Арде суд, стоп 2313 (2 минути пешачење) 

Автобуска линија 56а / 77а: Улица Арде, Стоп 2380 (3 минути пешачење)

Со Hop On Hop Off автобус

Доколку сте резервирале а DoDublin Hop-on Hop-off автобуска турнеја, можете да се симнете на плоштадот Њумаркет (Стоп бр. 21) и да пешачите до Телинг Дестилерија. 

Во моментот кога ќе се симнете, ќе можете да ја видите дестилеријата. 

Автобусите ДоДаблин тргнуваат во 9 часот од надвор 59 Upper O'Connell улица. Автобусите тргнуваат од постојката на секои 15 минути потоа, а последниот туристички автобус тргнува во 5 часот.

Ако купи Dublin Pass бесплатно ќе ја добиете и турнејата за дегустација на DoDublin Bus Tour и Teeling Destillery.

Паркинг

Да, има ограничен број места за плаќање и паркирање на плоштадот Њумаркет, во близина на Телинг дестилерија.

Тие се измерени и бараат промена. 


Вратете се на почетокот


Работно време на Teeling Destillery

Дестилеријата „Teeling Whisky“ се отвора во 10 часот и се затвора во 7 часот секој ден во неделата, во текот на целата година. 

Првата тура Teeling Whisky Experience започнува во 10 часот, а трае до 5.40 часот. На секои 20 минути започнува нова турнеја со нова група.

Тајмингот на Кафе Феникс

Од понеделник до петок, кафето Феникс е отворено од 7.30 до 5 часот.

За време на викендите и празниците, Кафето се отвора во 8 часот, а се затвора во 5 часот. 

Продавницата за подароци кај оваа туристичка атракција работи од 10.30 до 7 часот. Во недела и празници се отвора малку подоцна - во 12.30 часот. 

Кога е затворен Teeling?

Дестилеријата Teeling е затворена три дена во годината - 24, 25 и 26 декември.


Вратете се на почетокот


Колку време трае Teeling Destillery?

Турнејата и дегустацијата на дестилеријата Teeling траат приближно 60 минути. 

Ако не сте ги купиле билетите преку Интернет, можеби ќе ви требаат уште 10 минути на шалтерот за билети. 

По или пред вашата турнеја за дегустација на виски, можете да се дружите во кафулето Phoenix колку долго сакате - така што, всушност, нема ограничување на времето што можете да го поминете во оваа атракција во Даблин. 

Ресторан во дестилеријата Teeling
Кафето „Феникс“ во дестилеријата „Тилинг“. Слика: Frenchfoodieindublin.com

Поврзано читање: Телинг дестилерија или дестилерија Џејмсон


Вратете се на почетокот


Бесплатна посета на Teeling

Ако сте на буџетски одмор, на Градската карта на Даблин е вистинска кражба бидејќи ви овозможува бесплатен влез во 33 градски атракции.

Редовната тура Teeling Destillery е бесплатна со Dublin Pass.

Бесплатен влез во Teeling Destillery со Dublin Pass

Сè што треба да направите е навреме да стигнете до дестилеријата, да ја покажете вашата Dublin Pass и да се придружите на следната тура.

Како носител на Dublin Pass, се квалификувате за турнеја во дестилерија, дегустација на виски со мала серија и коктел.

Ако сакате поинаква турнеја, можете да ја надградите на рецепција за дополнителни трошоци.

Продолжете со читање за да ги дознаете различните видови на дегустации на виски достапни во Teeling Destillery.


Вратете се на почетокот


Избор на вистинска тура за дегустација

Сите тури на Teeling Destillery се целосно водени и водени од Teeling Whisky Ambassadors. 

Секоја тура има два дела – обиколка на дестилеријата и дегустација на виски.

За време на првиот дел од турата, ќе го видите и научите целосниот процес на правење виски што се следи во дестилеријата. 

Посетителите можат да го прилагодат вториот дел од турнејата, односно дегустацијата на вискито.

Постојат три типа на дегустации од кои посетителите можат да изберат во зависност од нивната желба. 

Teeling Дегустација 

Оваа опција за дегустација е најдобра ако сте нов на виски или не сте голем обожавател.

Можете да ги вкусите мешавините на Teeling Distillery's Small Batch и сезонски рачно изработен коктел. 

Teeling Trinity Дегустација

Ако сакате да пробате различни стилови на Desillery за виски, опцијата Trinity Tasting е многу препорачлива. 

Вашата сесија за дегустација ќе ги вклучи наградуваните Small Batch, Single Grain и Single Malt Whisky.

Дестилерија Изберете дегустација

Ако сте познавач на виски и сакате да пробате нешто ексклузивно, уникатно и необично, мора да се одлучите за дегустација на Distillery Select. 

За време на оваа премиерна сесија за дегустација, можете да пробате Teeling Small Batch, Single Malt, Destillery Exclusive и Single Pot Still.

Ова се водечките виски на Teeling и оние кои се ексклузивно достапни во нивната дестилерија.

Додека дегустацијата на Teeling е најевтината турнеја, дегустацијата на Destillery Select е најскапата опција. 


Вратете се на почетокот


Билети за турнеја во „Teeling Whisky Destillery“.

Во овој дел, ви кажуваме сè што треба да знаете за билетите за турнеја Teeling Whisky пред да направите резервација. 

Поништување на политика

Сите билети за влез во Teeling Whisky доаѓаат со 24-часовна гаранција за откажување - односно, можете да откажете 24 пред датумот на вашата посета за целосно враќање на средствата. 

Содржини

Секој билет доаѓа со обиколка на дестилеријата и дегустација, во зависност од вашиот избор. 

Телинг чашка за виски

Додека ги резервирате вашите билети, ако се одлучите за надградба на Teeling Whisky Tumbler, тоа исто така ќе биде вклучено. Со однапред резервирање, заштедувате 15% од цената на ролната.

Teeling Destillery попуст

Најдобар начин да добиете попуст на вашиот билет Teeling Whisky е да добиете Dublin Pass. 

Сопствениците на Dublin Pass добиваат бесплатен Skip The Line пристап до дестилеријата, секој ден по свој избор. 

Тоа е 100% попуст на цената на билетот! Дознај повеќе

Билети за дестилерија Teeling на местото на одржување

Да, посетителите можат да ги купат билетите за Teeling на влезот на местото на денот на нивната посета, но ние не го препорачуваме тоа. 

За време на вечерните часови (кои се најпопуларни), викендите и шпицот на туристичките сезони, ќе има ред на шалтерот за билети, што ќе го одложи вашето влегување. 

Освен тоа, онлајн билетите се поевтини од билетите на местото на одржување. 

И најдобриот дел е тоа што не треба да отпечатите од овие онлајн билети за Teeling Destillery. 

На денот на вашата посета, само покажете ја е-поштата за потврда на билетот (која ќе ја добиете веднаш штом ќе го купите), а билетарницата ќе ви испечати физички билет. 

Цена на билет за турнеја

Телинг турнеја: 17 евра
Троица што се навива: 22 евра
Избор на дестилерија за дегустација: 30 евра 

*Можете да додадете 'Teeling Whisky Tumbler' за по 5 евра. Тоа е одлично сеќавање за носење од Дестилеријата Телинг. 


Вратете се на почетокот


Дали децата можат да ја посетат Телинг дестилеријата?

Да, децата можат да ги придружуваат возрасните на нивните тури за дегустација на виски. 

Децата под десет години можат да се придружат бесплатно, додека оние од 10 до 17 години можат да купат билет со попуст. 

Сепак, посетителите не можат да купат билети за овие деца преку Интернет. Ако планирате да ја посетите со вашето дете под 18 години, ве молиме е-пошта на reservations@teelingwhiskey.com.  

Како што може да се замисли, за време на сесијата за дегустација на виски, на децата наместо тоа ќе им биде понуден безалкохолен пијалок. 

Важно: Бидејќи оваа турнеја со виски се случува во работна дестилерија, децата од две години па нагоре не можат да се придружат. 

Сакате виски Џејмсон? Откријте што е подобро: Џејмсон дестилерија во Даблин или Џејмсон дестилерија Мидлтон.

# Гинисовата Магацин
# Гробиштата Гласневин
# Замокот Малахид
# Дестилерија Џејмсон
# Музеј на ирско виски

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Даблин