Почетна » Чикаго » Билети за историскиот музеј на Чикаго

Историски музеј на Чикаго – билети, цени, што да очекуваме

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Чикаго

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(164)

Историскиот музеј на Чикаго ја прикажува историјата на Чикаго и Америка со избирање постојани и привремени експонати извлечени од речиси 22 милиони предмети на Музејот. 

Музејот е основан во 1856 година за да ја проучува и толкува историјата на Винди Сити. 

Тоа е задолжителна атракција во Чикаго и за деца и за возрасни. 

Што да очекувате во историскиот музеј во Чикаго

Ќе видите бројни историски богатства, вклучително и парче од старата Форт Дирборн, реставриран оригинален воз вагон L, повторно создаден џез клуб и првата локомотива што функционира во Чикаго.

Дознајте за историјата на Чикаго со изложбата „Sensing Chicago“, возење велосипед на високи тркала, слушање на Големиот пожар во Чикаго, па дури и јадење познат хот-дог во стилот на Чикаго.

Привремените изложби покриваат сè, од уметноста во Чикаго до историјата на лезбејките, гејовите, бисексуалците и трансродовите жители на Чикаго, како и модната историја на градот.

Истражете ги глетките на раздвижената улица Максвел во 1950-тите.

Гледајте надолу од I-beam на врвот на Sears Tower во 1970-тите.

Можете исто така да го почувствувате интензитетот на Големиот пожар во Чикаго и величественоста на Светската колумбиска изложба.


Вратете се на почетокот


Билети за историскиот музеј на Чикаго

Внатре во историскиот музеј во Чикаго
Слика: Chicagohistory.org

Овој билет за историски музеј во Чикаго ви дава пристап до сите постојани и привремени изложби.

Бидејќи ова е билет Skip the Line, можете да ги избегнете линиите на шалтерот за билети. 

На денот на вашата посета, можете да го покажете влезниот билет во Историскиот музеј на вашиот мобилен телефон и да влезете. 

Мора да изберете помеѓу утринска или попладневна посета на страницата за резервации. 

Можете да го откажете овој билет до 24 часа однапред за да добиете целосна рефундација.

Цена на билети

Билет за возрасни (од 13 до 64 години): САД $ 19
Билет за сениор (65+ години): САД $ 17
Студентски билет (од 13 до 22 години, со лична карта): САД $ 17
Детски билет (до 12 години): Слободен влез


Вратете се на почетокот


Распоред на Музејот

Распоред на првиот кат на историскиот музеј во Чикаго
Распоред на вториот кат на историскиот музеј во Чикаго

превземи план на подот на Историскиот музеј во Чикаго (155 kb, PDF)


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Историски музеј

Адресата на историскиот музеј на Чикаго е 1601 N Clark St, Чикаго, IL 60614, САД. Најдете насоки

Најдобро е да стигнете до Музејот со јавен превоз. 

Автобусите CTA 22, 36, 72, 73, 151 и 156 застануваат во близина. 

Станицата Brown Line Sedgwick и Red Line Clark/Division станицата се на помалку од еден километар (половина милја) од Музејот.


Вратете се на почетокот


Тајмингот на историскиот музеј на Чикаго

Историскиот музеј во Чикаго е отворен од 9.30 до 4.30 часот од вторник до сабота.

Во недела е отворен од 12 до 5 часот.

Музејот останува затворен во понеделник.

Последниот влез е еден час пред затворање.

# Тури за архитектура во Чикаго
# Институт за уметност во Чикаго
# Музеј на терен
# SkyDeck Чикаго
# 360 Чикаго
# Турнеја на гангстери и духови
# Криминал и толпа автобус турнеја
# Леголанд центар за откривање
# Архитектонски центар во Чикаго
# Морнарица Пјер панорамско тркало
# iFly Чикаго
# Средновековен музеј за мачење
# Музејот на современа уметност
# BlueMan Group Чикаго
# Музеј на хируршка наука

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Чикаго