Почетна » Лас Вегас » Билети за природонаучен музеј во Лас Вегас

Природонаучен музеј во Лас Вегас – билети, цени, хранење ајкули

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(187)

Природонаучниот музеј на Лас Вегас (LVNHM) е идеална семејна атракција лоцирана во центарот на Лас Вегас, Невада.

Сместен во културниот коридор во Лас Вегас, музејот ги превезува посетителите назад во времето низ два ката на праисториски и диви животни експонати. 

Тоа е отстапување од атракциите што ги очекува во Лас Вегас и е идеална пауза од Стрип.

Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да резервирате билети за Природонаучниот музеј во Лас Вегас.

Врвни билети за природонаучен музеј во Лас Вегас

# Билети за природонаучен музеј во Лас Вегас

# Природонаучен музеј + SeaQuest Лас Вегас

Природонаучен музеј во Лас Вегас

Што да очекувате во Музејот

Природонаучниот музеј во Лас Вегас е природонаучен музеј кој изложува огромен спектар на примероци од различни сегменти на природната историја.

Посетата на овој музеј ќе ви помогне да најдете новопронајдено ценење за животните и нивната единствена историја и околина.

Природонаучниот музеј е дом на живи и зачувани диви животни и историски експонати од праисторијата до денес. 

Експонатите вклучуваат праисториски фосили од животни, галерија на морски животни со живи ајкули и жили, мумија на диносаурус и галерија на диви животни кои прикажуваат мечки, големи мачки, антилопи итн.

Богатствата на Египет се однесува на откритието и артефактите пронајдени во гробницата на Тутанкамон. 

Музејот е и едукативен и забавен и е совршен за оние кои го посетуваат Лас Вегас со деца. 


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до музејот

Природонаучниот музеј во Лас Вегас се наоѓа на булеварот Северен Лас Вегас, северно од центарот на градот. 

Веднаш помеѓу Неонскиот музеј и стариот историски парк Мормон Форт во Лас Вегас во Културниот коридор.

Тоа е 1.5 км (1 милја) од центарот на Вегас, а растојанието можете да го пешачите за приближно 20 минути. Најдете насоки

Тоа е 8 км (5 милји) северно од Вегас Стрип на бул. Лас Вегас, а ако сте во Стрип, такси е најдобрата опција. 

Доколку планирате да го земете Монорел во Лас Вегас, спуштете се на Станица Сахара, кој е најблиску до музејот. 

Од станицата Сахара, Природонаучниот музеј во Лас Вегас е 7.5 км (4.7 милји), а такси може да помогне да се помине растојанието за десет минути. 

Музејот нуди бесплатен паркинг на лице место.


Вратете се на почетокот


Работно време на музејот

Природонаучниот музеј во Лас Вегас се отвора во 9 часот и се затвора во 4 часот, во текот на целата година. 

Последниот влез е еден час пред затворање. 

Останува затворен на Денот на благодарноста и Божиќ. 

Хранење на ајкули

Во Природонаучниот музеј во Лас Вегас, хранењето на ајкулите се случува три пати неделно - вторник и четврток во 2.30 часот и сабота во 2 часот.

Покрај тоа што на ајкулите им давате вкусни задоволства за време на сесијата за хранење, вие учите и за ајкулите од тимот за нега на животни во музејот.

Хранењето на ајкулата се случува во галеријата за морски животи и е вклучено во редовен билет за природен музеј.


Вратете се на почетокот


Колку долго е потребно

Бидејќи Природонаучниот музеј во Лас Вегас е добро поставен мал музеј, посетителите можат да го истражат за околу 90 минути. 

Ако одите на гости со деца, можеби ќе ви треба половина час повеќе.


Вратете се на почетокот


Цените на Природонаучниот музеј во Лас Вегас

Билетот за возрасни од Природонаучниот музеј во Лас Вегас за посетители од 12 до 54 години чини 12 долари. 

Попусти на билети

Постарите посетители (55 години и повеќе) и студентите со валидни лични карти добиваат попуст од 2 долари на нивните билети и затоа мора да платат само 10 долари за билетите. 

Децата од 3 до 11 години плаќаат намалена цена од 6 долари за влезен билет во музејот. 


Вратете се на почетокот


Билети за природонаучен музеј во Лас Вегас

И покрај тоа што Природонаучниот музеј во Лас Вегас не е секогаш преполн, сепак има смисла да ги купите вашите билети преку Интернет. 

Откако ќе го купите, билетите ви се испраќаат преку е-пошта - нема потреба да се отпечати. 

На денот на вашата посета, можете да ги покажете билетите на вашиот паметен телефон и да влезете внатре. 

На децата под три години не им требаат билети. 

Цени на билетите

Билет за возрасни (од 12 до 54 години): $12
Студентски билет (со важечка лична карта): $10
Билет за сениори (55+, со валидна лична карта): $10
Детски билет (од 3 до 11 години): $6


Вратете се на почетокот


Природонаучен музеј + SeaQuest Лас Вегас

Бидејќи и Природонаучниот музеј во Лас Вегас и SeaQuest Лас Вегас им се допаѓаат на семејствата со деца и не се далеку едни од други, туристите имаат тенденција да ги купуваат своите билети заедно. 

Тие се само 7 километри (4.5 милји), а такси може да го помине растојанието за околу 15 минути. 

Ако ја купите комбинацијата Museum + SeaQuest, можете да добиете 10% попуст на цената на билетот. 


Вратете се на почетокот


Што да се види во Природонаучниот музеј во Лас Вегас

Природонаучниот музеј во Лас Вегас има бројни делови, кои ги објаснуваме подолу. 

Богатства на Египет

Богатства на Египет во LVNHM
Слика: Lvnhm.org

Во Treasures of Egypt, посетителите истражуваат како археолозите на почетокот на 20 век откопале некои од најпознатите богатства во Египет, вклучувајќи го и гробот на Тутанкамон. 

Овој дел е изложба од 4,000 квадратни стапки на која се прикажани околу 500 реплики на египетски артефакти, вклучувајќи го златниот престол, светилиштето и колите на кралот Тут. 

Едно од највпечатливите парчиња е златно обоениот саркофаг, кој се наоѓа на врвот на гробницата на кралот Тут. 

Посетителите можат да доживеат прошетка низ погребната комора на фараонот Тутанкамон.

Ова е можност што се случува еднаш во животот, бидејќи овие реплики се еден од двата комплети што ги овласти египетското Министерство за антиквитети.

Посетителите можат да истражуваат и египетска мумија со користење на најсовремена технологија која му овозможува на корисникот да „скенира“ реплика на мумија во реално време.

Галерија на праисториски живот

Галерија на праисториски живот во LVNHM
Слика: Lvnhm.org

Во галеријата Prehistoric Life ќе го видите 35-метарскиот тираносаурус Рекс кој ја спушта главата и рика по вас.

Компанијата на Т Рекс ќе биде Трицератопс, Анкилосаур и жесток грабувач од минатото. 

Не пропуштајте го Ichthyosaur, џиновски морски рептил кој пливал во водите на Невада за време на диносаурусите.

Во детското катче, вашето дете може да се препушти на триење на диносаурусите и да го бара „Немо“ во резервоарот Најди Немо.

Галерија за морски живот

Галерија за морски живот во LVNHM
Слика: Lvnhm.org

Во галеријата Marine Life, посетителите се препуштаат на специјалните ефекти на ова океанско искуство. 

Резервоарот од 3,000 галони со живи ајкули и жили е врв на овој дел. 

Шарени и фасцинантни суштества од длабоките мориња заземаат дополнителни резервоари за скапоцени камења. 

Од таваните и ѕидовите висат рекреации во природна големина на масивни китови и ајкули.

Посетителите ги слушаат и звуците на грбав кит, кит убиец, кит-пилот, делфин итн., со притискање на копче. 

Не пропуштајте го мрестилиштето за јајца од ајкула.

Галерија Африка Савана

Африканска савана во LVNHM
Слика: Lvnhm.org

Сместена долу, африканската галерија Савана ја прикажува неверојатната убавина на јужна Африка што го одзема здивот, прикажувајќи сцена од дупката и односите предатор-плен.

Посетителите можат да видат животни како лавови, диви пчели, зебри, нилски коњи, хиени, брадавица итн. 

Дали сакате да играте Бог? Проверете ја изложбата на африканските прашуми, каде што можете да направите да врне со притискање на копче.

Меѓународна галерија за дивиот свет

Меѓународен див свет во Природонаучниот музеј во Вегас
Слика: Lvnhm.org

Меѓународната галерија за диви животни ги прикажува фантастичните адаптации на семејствата на цицачи. 

Животинските семејства кои се изложени вклучуваат мечки, антилопи, големи мачки, диви кучиња, елени и многу повеќе.

Монтираните животни им помагаат на посетителите да разберат колку бројни цицачи се прилагодиле физички и во однесувањето за да преживеат. 

Во овој дел можете да ја почувствувате и текстурата на крзното на црната мечка. 

Галерија Дива Невада

Галерија Дива Невада во музејот во Лас Вегас
Слика: Lvnhm.org

Галеријата Дива Невада ги привлекува посетителите во живописната, но груба убавина на пустината Мохаве. 

Овој дел го прикажува растителниот и животинскиот свет роден во Јужна Невада, вклучително и овците, којотите, комплетните лисици итн. 

Оваа мулти-сензорна галерија ги ангажира посетителите со компјутерска анимација и интерактивни експонати.

Галерија на праисториски цицачи

Праисториски цицачи во Природонаучниот музеј во Вегас
Слика: Lvnhm.org

Овој дел ги прикажува праисториските цицачи, кои ги познаваме само од фосилните записи. 

Посетителите дознаваат бизарни карактеристики на ѕверовите од леденото доба, вклучително и Смилодон (мачка со сабја), џиновска мрзливост на земја итн.

Можете исто така да видите праисториски фосили од камили и мамути пронајдени во Лас Вегас.

Галерија за геологија

Геолошка галерија во музејот во Лас Вегас
Слика: Lvnhm.org

Геолошката галерија на музејот ги истражува најновите научни вести, феноменот на флуоресцентни минерали и природните геолошки ресурси.

Центар за млади научници

Центар за млади научници при LVNHM
Слика: Lvnhm.org

Центарот за млади научници е дел кој мора да се посети ако го посетите Природонаучниот музеј во Лас Вегас со деца.

Децата ја преземаат улогата на палеонтолозите и копаат по фосили или ги истражуваат длабочините на океанот како морски биолог во подморница. 

Музејот во Лас Вегас ги приближува децата до технологијата со компјутери, микроскопи и интерактивни експонати.


Вратете се на почетокот


Карта на Природонаучниот музеј Лас Вегас

И покрај тоа што е релативно мал музеј, има многу експонати што треба да се видат во Природонаучниот музеј во Лас Вегас.

Свесноста за планот на музејот помага да се избегне губењето и пропуштањето на значајни експонати. 

Освен што ќе ви помогне со локацијата на експонатите, мапата на музејот ќе ви помогне и да ги забележите услугите на посетителите како што се тоалети, продавници за сувенири, кабини за помош на посетители итн.

Забелешка: Природонаучниот музеј во Лас Вегас нема ресторан или кафуле на лице место.

Извори

# Lvnhm.org
# Wikipedia.org
# Вегас.com
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Ајфеловата кула Лас ВегасLinq висок валјак
SeaQuest ВегасМадам Тисо Вегас
Музеј на толпаПриродонаучниот музеј
Fly Linq ZiplineИлуминариум Лас Вегас
Возење со топол воздухПовршина 51
Музеј на еротско наследствоПалубата за набљудување на Skypod STRAT Tower
Marvel Avengers STATION Лас ВегасОбиколка со автобус во Лас Вегас во текот на ноќта
Пукање со огнено оружјеИгралиште за тешка опрема во Лас Вегас
Прелетување во Лас ВегасBlue Man Group во Лас Вегас
Титаник: Изложба на артефактОмега Март на Meow Wolf во AREA15
Френклин вози низ сафариПоднесувач на големо јаболко
Турнир на кралевите шоу во ЕкскалибурПортокал шоу
Падобран во затворен просторSkyJump во Лас Вегас

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Лас Вегас

Оваа статија е истражувана и напишана од