Почетна » Сингапур » Билети за жичарница во Сингапур

Жичарница Сингапур – билети, цени, попусти, Sky Pass, станици

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(142)

Сингапурската жичарница е еден од најдобрите начини да ги видите иконите знаменитости на Сингапур.

За време на возењето со жичарница во Сингапур, туристите добиваат поглед од птичја перспектива на прекрасниот хоризонт на Сингапур, живописните плажи, бујните зелени шуми, пристаништето и атракциите и тематските паркови на градот.

Скоро 60 милиони туристи досега се возеле на жичарница во Сингапур.

Кабините на жичарницата се дизајнирани со големи прозорци, овозможувајќи им на патниците да уживаат во прекрасните глетки од птичја перспектива.

Во оваа статија, објаснуваме сè што мора да знаете пред да резервирате билети за жичарница во Сингапур.

Сингапурска жичарница

Билети за жичарница во Сингапур

Билети за жичарница во Сингапур
Кога купувате билети за жичарница во Сингапур на една од станиците, добивате физички билет (како на сликата). Сепак, ви препорачуваме да ги купите вашите билети преку Интернет за да избегнете чекање во линиите на бројачот за билети. Слика: Sg.carousell.com

Зошто е подобро да се купува преку Интернет

Туристите можат да ги купат стандардните билети за Mount Faber Line или Sentosa Line на која било од станиците на жичарницата. 

Сепак, препорачуваме да купите Сингапурска жичарница Sky Pass онлајн бидејќи тоа нуди подобро искуство. 

Со Sky Pass, можете да се качите на Mount Faber Line или Sentosa Line од која било станица по ваш избор и да се симнете кога сакате.

Кога купувате билети за жичарница преку Интернет, избегнувате да трошите време и на линиите на шалтер за билети. 

Како функционираат онлајн билетите

Кога ги резервирате билетите за жичарница во Сингапур преку Интернет, го избирате претпочитаниот датум на посета.

Веднаш по купувањето, вашите билети ви се испраќаат преку е-пошта. 

Не треба да земате никакви отпечатоци. 

На денот на вашата посета, покажете го билетот што сте го добиле на вашиот паметен телефон и добијте хартиен билет на кој било шалтер за билети на станицата за жичарница во Сингапур.

Валидност на билетот

Вашиот билет за возење на жичарницата на Сингапур важи 90 дена од датумот на купување. 

Меѓутоа, откако ќе го користите, важи само за тој ден - мора да го користите истиот ден. 

Вклучувања на билети

Сингапурска жичарница Sky Pass
Слика: Klook.com

на Скај пропусница за жичарница добивате едно кружно патување на линијата Mount Faber и едно на линијата Sentosa.

Тоа е, можете да пристапите до сите станици на двете линии на жичарница двапати за време на вашето патување. 

Билетот вклучува и такси за влез на островот Сентоса.

Цени на билети за жичарница

Билетите за жичарница во Сингапур за посетители на возраст од 13 години и повеќе чинат 28 S$ по лице.

Деца на возраст од 4 до 12 години плаќаат намалена цена од 20 S$ за нивниот влез.

Повозрасните и инвалидите не добиваат никакви попусти.

Деца помлади од четири години можат бесплатно да се приклучат на возењето.

Билет за возрасни (13+ години): S $ 28
Детски билет (од 4 до 12 години): S $ 20
Билет за доенчиња (до 3 години): Слободен влез

За да постигнете попуст од 10%, можете да резервирате билети за жичарница во Сингапур заедно со Мадам Тисо or Градини од заливот.

Билети за жичарница со пијалоци

Овој билет ви овозможува неограничено возење на жичарницата во Сингапур низ сите правци, заедно со бесплатен алкохолен или безалкохолен пијалок. 

Откако ќе пловете по линиите на планината Фабер и Сентоса за да погледнете надолу во различните пејзажи на Сингапур од небото, можете да изберете еден од наведените пијалоци.

Опција за алкохол: Пиво Арбора Крафт. Достапно во Summer Ale, American Pale Ale, Lager

Опција без алкохол: Тропски Кејп Физ, Свежо замрзнување на лимета, свежо овошје, овошен кулис, Ната Д'Коко, жело бомба. Достапно во вкусови на манго / личи / лубеница / јузу / диви бобинки


Вратете се на почетокот


Преглед на жичарница во Сингапур

Сингапурската жичарница е најдобриот начин да стигнете до островот Сентоса од копното Сингапур.

Тоа е исто така најдобриот начин да се истражат сите атракции на островот Сентоса.

Сингапурската жичарница има две линии - Mount Faber Line и Sentosa Line.

И двете линии на жичарница во Сингапур имаат по три станици.

Монт Фабер линија

Линијата Маунт Фабер го поврзува копното на Сингапур со островот Сентоса.

Оваа линија на жичарница започнува од единствената дестинација на врвот на ридот во Сингапур Фабер Пик и завршува на Остров Сентоса

Има 67 кабини во кои можат да се сместат по осум возрасни патници.

Должина на линијата на планината Фабер: 1.65 км (1 милја)

Времетраење на патувањето: 15 минути, во еден правец

Станици на Mount Faber Line

Можете да купите билети за жичарница во Сингапур од сите три станици на Mount Faber Line. 

Сепак, ви препорачуваме да ги купите преку Интернет за да избегнете чекање во ред и да заштедите пари. Купете билети

Станица Монт Фабер

Mount Faber Line започнува од станицата Mount Faber.

Мора да се симнете на оваа станица ако сакате да ја истражите планината Фабер.

Адресата на станицата е 109, Mount Faber Road, Сингапур, 099203. Најдете насоки

Пристаништето станица

Станицата за жичарници Харборфронт се наоѓа во облакодер наречен HarbourFront Tower 2 - на 15-ти кат. 

Билетарницата е на првиот кат од зградата. 

Спуштете се на оваа станица на жичарница ако сакате да го посетите VivoCity или HarbourFront MRT.

Адресата е 3, HarbourFront Place, Ниво 1, Сингапур, 099254. Најдете насоки

Станица Сентоса

Станицата Сентоса е последната станица на линијата Маунт Фабер.

Се наоѓа на Имбијах Локаут, најголемиот кластер на атракции во Сингапур, на островот Сентоса.

Ако сакате да го истражите островот Сентоса или да се префрлите на линијата Сентоса на станицата Имбија, спуштете се на станицата Сентоса. 

Адресата е 50 Imbiah Road, Sentosa. Најдете насоки

Атракции долж линијата на планината Фабер

Кога ќе се качите на жичарницата на линијата Маунт Фабер, прво се движите низ автопатот од светска класа гледајќи ги импресивните глетки на Централниот деловен округ во Сингапур.

По преминувањето на автопатот одозгора, линијата Mount Faber минува низ зграда (да, така е!). 

Оваа станица на Ниво 15 на Харборфронт Тауер 2 е позната како станица Харборфронт.

Во моментот кога ќе ја напуштите станицата Харборфронт, го гледате пристаништето Кепел, вклучувајќи го и центарот за крстарење Харборфронт. 

На работ на пристаништето, бујното зеленило почнува да покажува дека сте на врвот на островот Сентоса.  

Тогаш ќе го забележите Мерлион како ви посакува добредојде во Сентоса. 

Поглед од птичја перспектива на тоа што да очекувате на линијата Маунт Фабер, додека патувате од копното Сингапур до островот Сентоса.

Вратете се на почетокот


Сентоса линија

Линијата Сентоса е најновата од двете и е патување со жичарница меѓу островот. 

Ја покрива должината на островот Сентоса, помагајќи ви да скокнете на бројните атракции. 

Се состои од педесет и една кабина со 8 седишта.

Должина на линијата Сентоса: 890 метри (2920 стапки)
Времетраење на патувањето: 7 минути, во еден правец

Станици на линијата Сентоса

Иако станиците на линијата Sentosa имаат шалтери за билети, ви предлагаме да купите билети за жичарница во Сингапур преку Интернет. 

Тоа е поевтино и многу погодно. Купете билети

Мерлион станица

Станицата Мерлион е првата станица на линијата Сентоса. 

Ако планирате да ги посетите Sentosa Merlion, SEA Aquarium, Universal Studios Singapore итн., мора да слезете овде. 

Адресата на оваа жичарница е 2, Siloso Road, Сингапур, 098973. Најдете насоки

Станица за набљудување на Имбија

Станицата за набљудување Имбија е втората станица на линијата Сентоса и е во Имбијах.

Некои од главните атракции на Сингапур лоцирани во Изгледа на Имбија се -

  • Мадам Тисо Сингапур
  • Сентоса откривање на природата
  • Слики од Сингапур
  • Парк на пеперутки и Кралство на инсекти
  • Sentosa 4D Adventureland
  • Sentosa CineBlast
  • Мега авантуристички парк
  • Sentosa Luge & Skyride
  • Летечкиот трапез

Ако сакате да отидете на една од овие атракции или ако сакате да се префрлите на линијата Mount Faber, мора да се симнете на оваа станица. 

Адресата е 60, Imbiah Road, Сингапур, 098466. Најдете насоки

Станица Силосо Поинт

Станицата Силосо Поинт е последната станица на линијата Сентоса. 

За да отидете до Форт Силосо или плажата Силосо, мора да се симнете на оваа станица. Нејзината адреса е 81 Siloso Road, Сингапур, 098979. Најдете насоки

Атракции по линијата Сентоса

Жичарницата Сентоса е помалку визуелно уживање, а повеќе средство за заобиколување на атракциите на островот Сентоса. 

Сепак, добивате брилијантни погледи на островот Сентоса кога ќе се префрлите во воздухот. 

Кога тргнувате од станицата Мерлион, ги гледате патеките на Skyline Luge, Skylift и беспрекорните сини води на плажата.

За време на вашето патување од станицата Imbiah Lookout до станицата Siloso Point, можете да ја видите бујната зелена џунгла на планината Imbiah, авантуристичкиот парк MegaZip, Fort Siloso, одморалиштето Siloso Beach и плажата Siloso.

Ова видео снимено од кабината на линијата Сентоса го покрива растојанието од станицата Мерлион до станицата Силосо Поинт и назад.

Вратете се на почетокот


Како да ги смените линиите на жичарницата

Линијата Mount Faber на Сингапурската жичарница и линијата Sentosa не се спојуваат на ниту една станица. 

Сепак, менувањето од една линија во друга е релативно лесно.

Ако сте на планината Фабер линија, спуштете се во Станица Сентоса и одиме до Станица за набљудување на Имбија.

Ако сте на линијата Сентоса, спуштете се на Станица за набљудување на Имбија и одиме до Станица Сентоса.

Растојанието помеѓу влезовите на двете станици е помало од 100 метри.


Вратете се на почетокот


Часови за жичарница во Сингапур

Сингапурската жичарница започнува со работа во 8.45 часот секој ден во неделата.

Од понеделник до четврток и недела се затвора во 10 часот, а во петок и сабота на полноќ.

Во деновите на врвот, жичарницата останува отворена подолго за да се грижи за гужвата за викенд.

Шалтерите завршуваат 45 минути пред затворање, а последното качување е половина час пред да престане услугата за тој ден.


Вратете се на почетокот


Јадење со жичарница во Сингапур

Сингапурска жичарница вечера
Слика: Onefabergroup.com

Резервирањето приватна кабина со жичарница во Сингапур за вечера со вашата сакана е совршен начин да кажете дека се грижите. 

Вечерите со жичарница се популарни и кај семејствата и кај паровите кои сакаат интимно искуство. 

Искуството за јадење започнува во 6 часот, а последното качување е во 7 часот. 

Додека резервирате вечера со жичарница во Сингапур, можете или да се одлучите за Stardust Cabin или Singapore Flavors Cabin. 

Кабина од Ѕвезден прав

Кога ја резервирате кабината Stardust, можете да поминете 90 минути (три повратни патувања!) во кабина на жичарница во Сингапур на линијата Mount Faber.

Додека сте високо во воздухот, можете да уживате во вкусен оброк од 4 јадења и пијалок за добредојде.

Додека резервирате искуство за јадење, можете да изберете од четири различни главни курсеви:

1. Бавно пржен говедски образ Wagyu
2. Филе од норвешки лосос печено во тава
3. Вегетаријанска опција
4. Индиска вегетаријанска опција

Забелешка: На гостите кои ќе пристигнат после 7 часот, нивното искуство со јадење со жичарница ќе биде скратено на два, наместо на три.

Цена на вечера во кабината Stardust: 153 S$ по глава

На страницата за резервација мора да се одлучите за „Кабина од ѕвезден прав“

Ова искуство не е достапно поради пандемијата.

Кабина за вкусови на Сингапур

За време на ова јадење искуство, ќе поминете 60 минути (две кружни патувања!) во кабина на жичарница во Сингапур на линијата Mount Faber.

Како што сугерира името, искуството за јадење во Singapore Flavours е можност да уживате во седум од омилените јадења во Сингапур, притоа уживајќи во прекрасен поглед на градот. 

Седумте ставки на менито Singapore Flavors Cabin се:

1. Вок-пржено месо од чили рак со мини манту
2. Crispy Prawn Wanton
3. Традиционален хаинански пилешки ориз
4. Керопок
5. Бандунг
6. Тауху Горенг со сос од кикирики
7. Обој ме торта Виножито

Забелешка: На гостите кои ќе пристигнат после 7 часот, нивното искуство со јадење со жичарница ќе биде скратено на еден круг наместо на два.

Цена на оваа вечера: 69 S$ по глава

На страницата за резервации мора да се одлучите за „Кабина со вкусови на Сингапур“.

Ова искуство не е достапно поради пандемијата.

Јадење во Faber Peak или Sentosa

Ако сметате дека и кабината Stardust и кабината на Singapore Flavors се малку скапи, секогаш можете да резервирате искуство за јадење на Faber Peak или на островот Сентоса. 

Може да се одлучите да ручате на шведска маса во Arbora на Faber Peak или вечера на шведска маса во старите добри денови на островот Сентоса.

Ручек вклучена во Арбора

За да уживате во овој ручек на шведска маса, мора да се симнете на станицата Маунт Фабер. 

Адресата на ресторанот Арбора е 109, Mount Faber Rd, Сингапур, 099203. Добијте насока

Вечера на шведска маса во Gold Old Days

Овој ресторан се наоѓа на 60, Siloso Beach Walk, островот Сентоса, 098997. Добијте насока

Цената на билетот за жичарница Skypass + ручек во Арбора е 57 S$ за сите посетители на возраст над 13 години.

За деца на возраст од 4 до 12 години, цените на билетите за жичарница Skypass + ручек во Арбора се 49 S$.

Ручекот се служи од 12 до 2.30 часот.

Цената на билетот за жичарница Skypass + Вечера во старите добри денови е 57 S$ за сите посетители на возраст од 13 и повеќе години.

За деца на возраст од 4 до 12 години, цената на билетот за жичарница Skypass + вечера во старите добри денови е 49 S$.

Вечерата се служи од 5 до 8 часот.


Вратете се на почетокот


Сингапур жичарница мапата

Оваа мапа на маршрутата на жичарница во Сингапур е корисна за да се разбере мрежата додека сте во движење.

Ви препорачуваме да ја обележите оваа страница или да ја зачувате оваа карта за подоцна.

Сингапур жичарница пат мапата
Учтивост на картата: Onefabergroup.com

Вратете се на почетокот


Како да стигнете до жичарница во Сингапур

Ако планирате да ја користите МРТ во Сингапур за да стигнете до жичарницата, најдобро е да стигнете до станицата Харборфронт, втората станица на линијата Маунт Фабер. 

Ако планирате да возите надолу (или да земете такси), подобро е да стигнете до првата станица наречена станица Mount Faber. 

Ги детализираме двата пристапи подолу - 

Сингапурска жичарница од МРТ

HarbourFront станица на МРТ е најблиску до станица на жичарница во Сингапур.

За да стигнете до станицата HarbourFront MRT, треба да се качите или на североисточната линија (виолетова) или на кружната линија (жолта) на Сингапурска МРТ мрежа.

Откако ќе стигнете до станицата HarbourFront MRT, одете на излезот B кон HarbourFront Centre. 

Упатете се на запад по патот Телок Бланга, а потоа свртете лево на авенијата Харборфронт. 

По една минута пешачење по авенијата Харборфронт, лево, ќе ја видите HarbourFront Tower Two, во која се наоѓа станицата на жичарница во Сингапур. 

Од оваа жичарница може да одите или на Фабер Пик или на островот Сентоса. Насока до станицата HarbourFront

За подетално објаснување за тоа како да одите од станицата HarbourFront MRT до станицата Cable Car, проверете го ова Видео.

Возење до жичарница во Сингапур

Ако планирате да возите до станицата на жичарница во Сингапур, најдобро е да отидете до првата станица на Mount Faber Line, која е (како што можете да претпоставите!) на планината Фабер.

Планината Фабер е на околу 19 километри (12 милји) од центарот на градот Сингапур, а возењето трае од 25 до 30 минути во зависност од сообраќајот. 

За да возите до Фабер Пик Сингапур, прво треба да се качите на патот Монт Фабер. Добијте насока

Паркинг на Фабер Пик

Откако ќе стигнете до планината Фабер, можете да го паркирате вашиот автомобил на едно од трите бесплатни јавни паркиралишта.

ИмеНа располагање слотовиКако да се постигне
Паркинг А70Лидерство
Паркинг Б50Лидерство
Паркинг Ц10Лидерство

До планината Фабер со такси

Ако немате сопствен автомобил, можете да земете такси и до станицата на жичарницата во Сингапур на планината Фабер. 

За да резервирате такси, јавете се на телефонската линија за такси на 6-DIAL-CAB (6 342 5222).

Извори
# Mountfaberleisure.com
# Tripadvisor.com
# Wikipedia.org
# Singapore-tickets.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Градини од заливотСингапурска жичарница
Зоолошката градина во СингапурНоќно сафари во Сингапур
Сафари на реката СингапурУниверзална студија Сингапур
Еј Џеј Хакет во СентосаНационална галерија Сингапур
iFly СингапурМузеј за уметност наука
NERF Action XperienceПалубата за набљудување на Skypark
Див див влажен СингапурНационален музеј на синапоре
Воден парк Авантуристички заливСЕА Аквариум Сингапур
Мадам Тисо СингапурСуперпарк Сингапур
Крилја на времетоSkyline Luge Sentosa
Снежен град СингапурМузеј на сладолед Сингапур
Сингапур патка турнејаБожиќна земја на чудата

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Сингапур

Оваа статија е истражувана и напишана од