Почетна » Лисабон » Билети за музејот Калуст Гулбенкијан

Музеј Калуст Гулбенкијан – билети, цени, попусти, што да очекуваме

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(149)

Фондацијата и музеј Калуст Гулбенкијан се местото каде што историјата, географијата, културата и уметноста се спојуваат за да им кажат на луѓето колку различни или уникатни цивилизации биле.

Ruy Jervis d'Athouguia, Pedro Cid и Alberto Pessoa го архитектираа Museu Calouste Gulbenkian за да создадат совршен простор за неговата колекција.

Оваа статија објаснува сè што мора да знаете пред да резервирате билети за музејот Калуст Гулбенкијан.

Што да очекувате во музејот

Експонати во музејот Калуст Гулбенкијан
Слика: Gulbenkian.pt

Во музејот Калуст Гулбенкијан ќе копате во уникатната и неверојатна приватна колекција на артефакти.

Патувајте низ 5000 години историја и вкусете ја уметноста на Египќаните, Грчко-Римјаните, Месопотамците, Источните Исламци, Ерменците, Кинезите и многу други. 

Дојдете поблиску и погледнете ги портретите и сликите кои претставуваат болка, среќа, слава, љубомора, љубов итн. 

Некои од познатите слики што ги украсуваат ѕидовите на Музејот се:

 • Портрет на Хелена Фурмент, Камил Моне, Томас Жермен и неговата сопруга
 • Презентацијата во храмот / Стигматизацијата на Свети Фрањо
 • Распадот на мразот
 • Паун и ловечки трофеи
 • Каналот Џудекка со црквата Света Марта
 • Дама и дете спијат во пункт под врбите
 • Мртва природа или „La Table Garnie“
 • „Sacra Conversazione“ или одмор на летот во Египет

Сведочете ја убавината на скулптурите издлабени од уметници кои поттикнувале живот на фигурите што ги обликувале.

Некои од скулптурите поставени околу музејот се:

 • „Baigneuse“
 • Бахус
 • "L'Amour à la Folie"
 • Света и профана љубов
 • Портрет биста на Луј XIV
 • Нимфа и сатир
 • скулптура
 • Пантер фаќа елен
 • Верата
 • Крилеста сирена фаќа адолесцент

Истражете ја колекцијата декоративни уметности од Брисел, Париз, Венеција, Кина итн.

Некои од интригантните украсни уметности пронајдени во Музејот се:

 • Таписерија „Вертумнус и помона“
 • Кабинет за медали (еден од пар)
 • Евер со капак
 • Покривка за садови
 • Ролтоп биро
 • Турен со плех и лажица
 • Три вазни во форма на риба

Откријте ја книгата и книжевната збирка на Калуст Гулбенкијан и вратете се на страниците од историјата и културата. 

Збирката Уметност на книгата вклучува:

 • „Fêtes galantes“
 • Дон Кихот де ла Манш
 • „Бувар и Пекуше“
 • Книга на часови на Алфонсо I d'Este
 • Апокалипса
 • Часови на Маргарет од Кливс

Погледнете го накитот дизајниран од Рене Лалик, познатиот златар и стаклар.

Музејот е украсен со накит изработен од злато, емајл, рог, сафир, слонова коска итн., од кои некои се:

 • Чокер плоча „женска фигура“.
 • Чокер на „мачки“.
 • Дијадема „петел“.
 • Чешел „Пејсаж“.
 • Приврзок „женско лице“.
 • Орнамент од корзаж „Вилинско коњче“.
 • Шеќер „Змии“.

Информативните станици со екран на допир ве исполнуваат со историјата и контекстот, додека на уметноста и даваат простор да дише, па слободно истражувајте со ваше темпо.

Откако ќе ги истражувате скулптурите, накитот, сликите итн., сместете се во градината, каде што можете да размислите за вашето искуство во Museu Calouste Gulbenkian.


Вратете се на почетокот


Каде да резервирате билети

Билети за музејот Калуз Гулбенкијан може да се купи онлајн или лично во атракција.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите во атракцијата.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите.

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваното време.

Бидејќи некои атракции продаваат ограничен број билети, за време на шпицот тие може да се распродадат. Резервирањето навреме помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет

Посетете го Страница за резервација на билети во музејот Калуст Гулбенкијан, изберете го претпочитаниот датум, временско место и број на билети и купете ги билетите веднаш.

По купувањето, билетите ќе ги добиете на вашата е-пошта.

Отпечатоците на билетите не се потребни.

Можете да влезете во атракцијата со прикажување на е-билетот на вашиот паметен телефон.

Цените на билетите Калуст Гулбенкјан

Билет за музејот Калуст Гулбенкијан чини 10 евра за сите возрасни на возраст од 30 години и повеќе. 

Посетителите на возраст од 12 до 29 години добиваат попуст од 4 евра и плаќаат само 6 евра за влез, додека постарите на возраст од 65 години и повеќе мора да платат намалена цена од 9 евра за влез.

Децата до 11-годишна возраст можат да влезат во музејот бесплатно.

Влезот во музејот е бесплатен секоја недела после 2 часот.

Бесплатен влез за негуватели за лица со попреченост или ограничена подвижност.

Билети за музејот Калуст Гулбенкијан

Разглед на музејот Калуст Гулбенкијан со водич
Слика: Gulbenkian.pt

Овој билет ви овозможува да ја истражите една од најголемите приватни уметнички колекции во светот, собрани од Калуст Гулбенкијан и со парчиња кои се движат од грчко-римски до исламски ориент и далечен исток.

Со овој билет, можете да ја посетите големата колекција на модерна португалска уметност, со над 10,000 дела кои ги прикажуваат најдобрите и најпаметните таленти во земјата.

Можете исто така да ги посетите прекрасните градини, со десетици кривулести патеки и водни карактеристики - совршено место за одмор и размислување за сите ремек-дела што штотуку сте ги виделе.

Цената на билетотs

Билет за возрасни (30+ години): €10
Младински билет (од 12 до 29 години): €6
Билет за постари лица (65+ години): €9
Детски билет (до 11 години): Слободен влез


Вратете се на почетокот


Музеј Калуст Гулбенкијан + зоолошка градина во Лисабон

Зоолошката градина во Лисабон е на само 3.5 километри (2 милји) од музејот Калуст Гулбенкијан, поради што некои туристи ги посетуваат истиот ден. 

Пешачењето е само 1.5 км (една милја) и трае околу 20 минути. Со автомобил, тоа е 8-минути возење. 

Ако сакате да ги посетите Museu Calouste Gulbenkian и Лисабонската зоолошка градина, што може да биде подобро од купување на единечен билет и уживање во турнејата?

Комбинираниот билет ви заштедува време бидејќи не треба да трошите време за купување два билети одделно. 

Добивате и намалена цена и заштедувате 4 € по лице.

Цена на билетите: €37


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до музејот

Музејот Calouste Gulbenkian се наоѓа блиску до Praça de Espanha, во градина од 7.5 хектари. 

Главниот влез е на Авенида де Берна, 45А.

адреса: Ав. де Берна, 45А, 1067-001 Лисабон. Најдете насоки

Со метро

Најблиските метро станици до Музејот се Сан Себастијан (Сините и црвените линии) и Праса де Еспања (сина линија).

Од Сао Себастиао, Музејот е оддалечен 5 минути пешачење, додека од Праса де Еспања, 4 минути. 

Со автобус

Автобуските линии до музејот се 716, 726, 756 (Ав. де Берна), 746 (Ав. Антонио Аугусто де Агиар) и 713, 742 (Rua Marquês da Fronteira)

Музејот е 4 минути пешачење од Av. де Берна, 14 минути од Ав. António Augusto de Aguiar и 15 минути од Rua Marquês da Fronteira. 

Со воз

Станица Ентрекампос се наоѓа на околу 15 минути пешачење од Фондацијата Calouste Gulbenkian и има врска со метро мрежата.

Град Турс

Музејот Калуст Гулбенкијан е дел од главните обиколки на градот во Лисабон. Разглед на Лисабон (Сива линија) – Ориент линија и Белем линија. Разглед на градот (Hop-on Hop-off) – Сина линија и црвена линија.

Паркинг

Ако патувате со автомобил, вклучете го вашиот Гугл мапи за да започнете. 

Музејот има доволно паркинг места, вклучувајќи Парке Берна (подземјен) Праса де Еспања

Двата паркиралишта се на 4 минути пешачење од Музејот. 

Работно време

Музејот Калуст Гулбенкијан е отворен секој ден од 10 до 6 часот, освен во вторник.

Музејот Калуст Гулбенкијан останува затворен на 1 јануари, Велигденска недела, 1 мај, 24 и 25 декември.

Последниот влез е 30 минути пред времето на затворање. 

Најдобро време за посета на музејот

Најдобро време за посета на музејот Калуст Гулбенкијан е веднаш штом ќе се отворат во 10 часот. 

Во утринските часови, гужвата е помала, така што добивате доволно време да го поминете во Музејот истражувајќи накит, скулптури, книги, слики итн. 

Во недела, влезот во Museu Calouste Gulbenkian е бесплатен по 2 часот - одлично време е за туристите и оние кои се на буџетски одмор да ја посетат колекцијата. 

Сепак, во недела може да биде навистина преполно, што ќе влијае на вашата обиколка низ музејот во Лисабон. 

Колку време трае музејот

Целосната обиколка на музејот Калуст Гулбенкијан трае околу два часа. 

Времетраењето на турата може да се продолжи во зависност од вашата љубов и интерес за уметност и култура. 

Ако се изморите, секогаш можете да влезете во кафетеријата, да одморите и да се вратите на истражување. 

Забелешка: Зградата Модерна колекција е привремено затворена поради ремоделирање.


Вратете се на почетокот


За музејот на Калуст Гулбенкијан

Калуст Гулбенкијан беше филантроп со незамислив интерес за собирање артефакти како вазни, слики, скулптури, накит и други украсни предмети. 

Уште од детството, тој почна да собира ретки предмети и неговото патување од една во друга земја разви повеќе вкус за колекционерски предмети. 

Ерменец по потекло, роден во Турција и основан во Лондон, Калуст Гулбенкијан помина околу десет години во Лисабон, каде што го зеде последниот здив. 

Тој се бореше да ја зачува својата растечка колекција безбедна и сакаше да основа институт или галерија каде што ќе најдат засолниште сите негови колекции, кои често ги нарекуваше негови деца. 

Додека владата на Велика Британија го одби овој предлог, преговорите меѓу француската влада и Националната галерија во Вашингтон траеја толку долго што продолжија и по неговата смрт. 

Подоцна сите збирки на Калуст Гулбенкијан биле преместени во Португалија, а неговиот сон конечно се претворил во реалност четиринаесет години по неговата смрт. 

Камен-темелникот на музејот Калуст Гулбенкијан беше поставен во Лисабон за да ја одбележи неговата страст за уметност и култура. 

Најчесто поставувани прашања за музејот Калуст Гулбенкијан

Еве неколку често поставувани прашања за музејот Калуст Гулбенкијан.

Може ли да купам билети преку Интернет?

Да, Калуст Гулбенкијан билети може да се купи онлајн. Се препорачува да резервирате однапред, особено за време на шпицот на туристичките сезони.

Што содржи музејот Калуст Гулбенкијан?

Музејот содржи различни слики, скулптури, декоративни уметности и артефакти од различни култури и временски периоди. Колекцијата се протега од античка до модерна уметност.

Кои се главните моменти на музејот Калуст Гулбенкијан?

Збирката на музејот вклучува дела од реномирани уметници како Рембрант, Рубенс, Моне, Лалик и Рене Лалик. Во него се сместени и антички артефакти, исламска уметност и значајна колекција на ерменски ракописи.

Дали е дозволено фотографирање во музејот Калуст Гулбенкијан?

Фотографирањето за лична употреба е дозволено во повеќето музејски области, но користењето блиц, стативи или стапчиња за селфи е забрането.

Дали музејот обезбедува аудио водич?

Да, музејот Калуст Гулбенкијан обезбедува аудио водич за посетителите. Аудио водичот е достапен на англиски, француски и португалски јазици.

Извори

# Gulbenkian.pt
# Wikipedia.org
# Tripadvisor.com
# Golisbon.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Лисабон

Океанариум Лисабон Лисабонски трамвај 28
Зоолошката градина во Лисабон Националната палата Синтра
Замокот Сао Хорхе Палатата Пена
Арко да Руа Аугуста Жичарница Лисабон
Стадион Луз и музеј на Бенфика HIPPOtrip Лисабон
Палатата Монсерат Музеј Калусте Gulулбенкијан
Фадо во Чиадо Квинта да Регалеира
Центар за приказни за Лисабоа Парк Луриња Дино
Крстарење со зајдисонце во Лисабон Манастир Јеронимос
Замокот на Маврите Музеј на 3D забавна уметност
Музеј на Кралското богатство Белем кула
Националната палата и градините на Келуз

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Лисабон

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар