Почетна » Лисабон » Билети за жичарница во Лисабон

Жичарница Лисабон – билети, цени, што да очекуваме

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Лисабон

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(163)

Лисабон е прекрасен град обдарен со богати места на културно наследство што ја издигнуваат неговата личност. 

Лавиринтските улици во Алфама и Кастело, замоците украсени на врвот на ридот и кулата Васко де Гама, највисокиот облакодер во Лисабон, се скапоцените камења на градот. 

Кога сте во Лисабон, има многу места што можеби сакате да ги посетите, но вашата турнеја е нецелосна без тура со жичарница во Лисабон. 

Иако можете да обиколувате во стари трамваи или да резервирате билети за HIPPOtrip, жичарницата во Лисабон нуди неспоредливо и феноменално искуство. 

Оваа статија споделува сè што треба да знаете пред да ги купите билетите за жичарница во Лисабон.

Што да очекувате од жичарницата

Нема подобар начин за истражување на живописните населби на Лисабон од лисабонската жичарница. 

Влезете во лифтот со гондола на Паркот на нации и подгответе се да посведочите на глетката од аеродромот што никогаш нема да ја заборавите во текот на животот. 

Гондола лифтот на Паркот на нациите беше инаугуриран во март 1998 година за Меѓународната изложба на Лисабон (EXPO'98), и оттогаш стана составен дел од маршрутата на туристите. 

Овој лифт има 40 затворени кабини, автоматски врати и капацитет за осум патници.

Воздушните трамваи на јажиња нудат панорамски поглед на небото измиено со облаци, треперливата вода на реката Тагус и земјата украсена со шарени куќи и дрвја. 

12-минутното возење на Telecabine Lisbon ви го прикажува рајот под вашите нозе, а глетката што ја гледате пред вашите очи е запрепастувачка. 

Ќе ги погледнете Океанариумот, павилјонот на Португалија, кулите Свети Габриел и Свети Рафаел, Атлантскиот павилјон (Мео Арена), кулата Васко де Гама (хотел Мој Риад) и мостот Васко де Гама.

Ако сте авантурист кој сака да пробува нови работи, мора да тргнете на ова возење без второ размислување. 

Можете да добиете на Билети за жичарница во Лисабон сам или добиј го Жичарница + билети за океанариум. Лисабонскиот океанариум е веднаш до јужната станица на Телекабина Лисабон, поради што семејствата со деца претпочитаат комбиниран билет.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до станицата

Службата за жичара Парк на нации има две станици - станицата Северна и станицата Јужна. 

Северната станица е веднаш до старата кула Васко де Гама (Passeio das Tágides). Најдете насоки

Јужната станица е веднаш до Лисабонскиот океанариум (Passeio de Neptuno). Најдете насоки

Со метро 

Најблиската метро станица е Исток, само 14 минути пешачење до Телекабината Лисабон. 

Ако не сакате да пешачите до локацијата на жичарницата во Лисабон, качете се на автобусите 705, 708, 725, 744, 759 и 782 и спуштете се во Ав. Боа Есперанса.

Од автобуската станица, жичарницата во Лисабон е 9 минути пешачење. 

Со автобус

Најблиските автобуски постојки Арс Каис Оливал – Ал. Океанос (26Б), Ав. Боа Есперанса (208, 210, 705, 708, 725, 744, 759 и 782), и Esc. Васко Гама (26Б). 

Со воз

Железничка станица Estação do Oriente е речиси 1.3 км (речиси една милја) од Северната станица на жичарницата.

Можете или да пешачите и да одите или да одите со автобусите 705, 708, 725, 744, 759 и 782 до Ав. Боа Есперанса

Северна станица Telcabine е само 9 минути пешачење од Av. Автобуска постојка Боа Есперанса. 

Паркинг

Ако доаѓате на возење со жичарница во Лисабон со вашиот автомобил, вклучете го вашиот Гугл мапи

Можете да го паркирате вашето возило на паркинг FIL, на одење од северната станица на Телекабина Лисабон.


Вратете се на почетокот


Работно време

Жичарницата во Лисабон работи од 11 до 6 часот. 

Патувањето трае 12 минути на патека од 1.2 km (скоро една милја). 

Туристите лебдат над реката Тагус на височина од 30 метри (98 стапки). 

Колку долго е потребно

Возењето со жичарница во Лисабон трае само 12 минути. 

Додека лебдите над реката Тагус на височина од 30 метри, ќе ги видите неверојатните и иконски атракции на градот.

Најдобро време за возење жичарница во Лисабон

Ако сакате да го избегнете автомобилот, најдобро време да се качите на гондола-лифтот на Nations Park е веднаш штом ќе се отворат во 11 часот. 

За најдобри погледи од кабината, подобро е да ја одредите вашата посета со зајдисонце. 


Вратете се на почетокот


Билети за жичарница во Лисабон

Жичарница во Лисабон
Слика: Telecabinelisboa.pt

Можете да купите билети за жичарница во Лисабон во атракцијата или да ги резервирате онлајн. 

Каде да купите билети

Можете да го купите вашиот билет за жичарница во Лисабон на станицата Северна или Јужна станица. 

Планинска жичарница во Лисабон е на Passeio das Tágides, веднаш до стариот Кулата Васко де Гама, сега на Огромен хотел

Телекабината Лисабоа Јужна станица се наоѓа на Пасеио Нептуно во близина на Океанариумот. 

Можете исто така да купите билети преку Интернет ако сакате да ги резервирате вашите места однапред и да избегнете разочарување во последен момент. 

Како функционира онлајн билетот

Можете да ги закажете вашите билети според датумот и времето по ваш избор. 

Резервирањето билети преку Интернет заштедува време и пари и ве уверува влез во жичарницата на Паркот на нациите. 

Кога имате е-билети, не мора да се грижите дали ќе излезете од дома порано и ќе стоите долги часови во редица за да набавите билети. 

Билетите за жичарница во Лисабон ви се испраќаат по е-пошта веднаш штом ќе ги купите.

На денот на вашата посета, можете да ги покажете билетите на вашиот мобилен телефон и да влезете - нема потреба да земате отпечатоци. 

Цени на билетите

Билет за возрасни (13+ години): € 9
Детски билет (од 3 до 12 години): € 6
Билет за доенчиња (до две години): слободен


Вратете се на почетокот


Комбинирани билети за жичарница во Лисабон

Јужната станица на Телекабина Лисабон е веднаш до Лисабонскиот океанариум, поради што повеќето семејства се одлучуваат за Жичарница + билети за океанариум

Кога ќе ги купите заедно, заштедувате најмалку 3 евра по лице – попуст од околу 11%.

Билети за жичарница во Лисабон во комбинација со Белем кула Манастир Јеронимос се исто така популарни меѓу туристите.

Популарни атракции во Лисабон

# Замокот Сао Хорхе
# Палатата Пена
# Зоолошката градина во Лисабон
# Океанариум Лисабон
# Лисабонски трамвај 28
# Националната палата Синтра
# Арко да Руа Аугуста
# Жичарница Лисабон
# Стадион Луз и музеј на Бенфика
# HIPPOtrip Лисабон
# Палатата Монсерат
# Музеј Калусте Gulулбенкијан
# Фадо во Чиадо

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Лисабон