Почетна » Лисабон » Билети за замокот Сао Хорхе

Замокот Сао Хорхе – билети, цени, попусти, што да очекувате

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(158)

Замокот Сао Хорхе, на врвот на ридот Сао Хорхе, е еден од најпознатите симболи на градот.

Првпат била изградена како мала тврдина во 5 век, а била модифицирана и зголемена од Маврите во 11 век. 

Со текот на децении, замокот се трансформирал во кралска палата и бил подложен на целосна реставрација во текот на 1940-тите.

Замокот Сао Хорхе има историја на издигнување и паѓање, а посетата е исто толку фасцинантна како и неговата историја. 

Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да ги резервирате вашите билети за замокот Сао Хорхе.

Врвни билети за замокот Сао Хорхе

# Билети за замокот Сао Хорхе

Што да очекувате во замокот Сао Хорхе

Некои посетители очекуваат искуство во затворен замок, но посетата на Сао Хорхе е големо искуство на отворено.

Додека шетате низ замокот, ќе сфатите дека нема никаков ентериер, поради што се чувствува повеќе како урнатина отколку како вистински замок. 

Откако ќе влезете во замокот, можете да се шетате во дворот или да одите по ѕидовите на замокот и да се качите по скалите до кулите.

Гледајте ги сончевите зраци додека танцува на ѕидовите на замокот, а подоцна гледајте како сонцето оди на хоризонтот. 

Camera obscura, оптички уред кој овозможува поглед од 360º на Лисабон, и урнатините на мавританската кралска палата Алкачова се главните точки на локацијата. 

Почестете ги вашите очи со фантастичен поглед на реката Тагус, мостот 25-ти април, статуата на Христос спроти брегот и Praca do Comercio од врвот.

Кажете ѝ Ои (здраво) на бронзената статуа на Дом Афонсо Хенрикес, првиот крал на Португалија.

Погледнете ги каноните на терасите кои некогаш ја штителе Португалија од нејзините непријатели. 

Иако има многу агли од каде можете да добиете панорамски поглед на градот, гледиштето од кулата Свети Лоренс, позната и како Torre de São Lourenço, е феноменална. 


Вратете се на почетокот


Каде да резервирате билети

Билети за замокот Сао Хорхе може да се купи онлајн или лично во атракција.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите во атракцијата.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите.

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваното време.

Бидејќи некои атракции продаваат ограничен број билети, за време на шпицот тие може да се распродадат. Резервирањето навреме помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет

Посетете го Резервација на билети за замокот Сао Хорхе страницата, изберете го претпочитаниот датум, временско место и број на билети и веднаш купете ги билетите.

По купувањето, билетите ќе ги добиете на вашата е-пошта.

Отпечатоците на билетите не се потребни.

Можете да влезете во атракцијата со прикажување на е-билетот на вашиот паметен телефон.

Цените на билетите замокот Сао Хорхе

Билети за замокот Сао Хорхе чини 32 евра за посетители помеѓу 26 и 64 години.

Посетителите помеѓу 13 и 25 години добиваат попуст од 11 € и плаќаат 21 € за влез.

Повозрасните лица над 65 години добиваат попуст од 7 евра и плаќаат само 25 евра за влез.

Децата до 12 години можат бесплатно да влезат во замокот Сао Хорхе.

Билети за замокот Сао Хорхе

Премин на замокот Сао Хорхе
Слика: Castelodesaojorge.pt

Овој билет ви овозможува да го прескокнете пристапот до замокот Сао Хорхе. Не треба да чекате во редот на влезот.

Овој билет вклучува 15-минутен вовед со водич за замокот, неговиот археолошки локалитет, мавританските остатоци и спектакуларен поглед на градот.

Со овој билет, можете да го истражите средновековниот комплекс на замоци, една од главните атракции во Лисабон.

Цени на билетите:

Билет за возрасни (од 26 до 64 години): € 32
Билет за постари лица (65+ години): € 25
Младински билет (од 13 до 25 години): € 18
Детски билет (до 12 години): слободен

Не сте задоволни само со истражување на замокот? Истражете ги најстарите области во Лисабон на а турнеја со водич низ квартовите на замокот Алфама и Сао Хорхе. Уживајте во панорамскиот поглед на реката Тагус и дознајте за португалската култура „фадо“.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до замокот Сао Хорхе 

Замокот Сао Хорхе се наоѓа во ридовите Алфама и е лесно достапен со трамвај, автобус, метро и воз. 

адреса: Р. Де Санта Круз до Кастело, 1100-129 Лисабоа, Португалија. Најдете насоки

Со метро

Мартим Мониз е најблиската метро станица до замокот. 

Откако ќе се симнете на станицата, можете или да пешачите до замокот, за што ќе ви требаат околу 11 минути, или да земете трамвај 12E или автобус 737.

Со трамвај

Земете трамвај 12E до Сао Томе, најблиската станица до замокот. 

4 минути пешачење ќе ве однесе до врвот на ридот.  

Со автобус

Влезете во автобусот 10Б и спуштете се во С. Томе автобуска станица.

Автобуската станица се наоѓа на 4 минути пешачење од замокот. 

Со автомобил

Ако патувате во автомобил, вклучете го вашиот Гугл мапи за да започнете. 

Можете да го паркирате вашиот автомобил на Parque de Estacionamento da Graça / EMEL or Естационаменто Мартим Мониз места за паркирање. 

Двата паркиралишта се во близина на замокот.

Работно време

Замокот Сао Хорхе е отворен цела недела од 9 до 6 часот.

Секојдневно е отворен за посетители, па без разлика дали е викенд или работен ден, можете да дојдете секој ден со вашите пријатели и семејството и да го истражите ова наследство на Лисабон. 

Доколку резервирате Замокот Сао Хорхе Билет за прескокнување на линијата со придружба, мора да бидете на атракција до 3 часот. 

Мора да го сретнете вашиот водич надвор од билетарницата во Сао Хорхе на Руа де Санта Круз до Кастело до телефонската говорница. 

Колку време трае замокот

Целосната обиколка на замокот Сао Хорхе трае околу два до три часа.

Ако сте љубител на историјата и сакате да поминувате време на места со наследство, сигурно можете да посветите повеќе време шетајќи низ замокот Сао Хорхе и копајќи длабоко во неговата турбулентна историја. 

15-минутната турнеја со водич ве запознава со замокот, неговиот археолошки локалитет, мавританските остатоци и спектакуларниот поглед на градот.

По турнејата, можете да продолжите со истражување онолку долго колку што сакате. 

Најдобро време за посета на замокот Сао Хорхе

Најдобро време за посета на замокот е во 9 часот наутро кога тој се отвора. Кога ќе почнете рано, гужвата допрва ќе влезе, а вие ги добивате најдобрите погледи на утринска светлина. 

Можете исто така да планирате доцна посета навечер за да се натопите во убавината на замокот за време на зајдисонцето.  

Ако претпочитате помалку преполно искуство, размислете за посета во работните денови и избегнувајте викенди и државни празници.


Вратете се на почетокот


Најчесто поставувани прашања за замокот Сао Хорхе

Еве неколку често поставувани прашања за замокот Сао Хорхе.

Може ли да го покажам билетот на мојот мобилен телефон?

Можете да го покажете Е-билет за замокот Сао Хорхе на вашиот паметен телефон и влезете во атракцијата.

Може ли да купам билети за замокот Сао Хорхе преку Интернет?

Да, можете да купите Билети за замокот Сао Хорхе онлајн. Освен тоа, раното резервирање преку Интернет помага да се избегнат разочарувањата во последен момент. Ова може да заштеди време и да обезбеди погодност, особено за време на врвните часови на посета.

Дали се достапни патувања со водич?

Замокот Сао Хорхе често нуди тури со водич. Водени и тематски тури и работилници за најмладите и семејствата ги спроведуваат експерти по историја, историја на уметност и археологија и траат приближно еден час.

Дали е дозволено фотографирање во замокот Сао Хорхе?

Фотографирањето за лична употреба е дозволено во повеќето области на замокот, но користењето блиц, стативи или стапчиња за селфи е забрането.

Што можам да видам во замокот Сао Хорхе?

Можете да видите историски и архитектонски споменици, вклучувајќи кули, ѕидови и археолошки локалитети во замокот Сао Хорхе.

Извори

# Castelodesaojorge.pt
# Wikipedia.org
# Lisbon.net
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Лисабон

Океанариум Лисабон Лисабонски трамвај 28
Зоолошката градина во Лисабон Националната палата Синтра
Замокот Сао Хорхе Палатата Пена
Арко да Руа Аугуста Жичарница Лисабон
Стадион Луз и музеј на Бенфика HIPPOtrip Лисабон
Палатата Монсерат Музеј Калусте Gulулбенкијан
Фадо во Чиадо Квинта да Регалеира
Центар за приказни за Лисабоа Парк Луриња Дино
Крстарење со зајдисонце во Лисабон Манастир Јеронимос
Замокот на Маврите Музеј на 3D забавна уметност
Музеј на Кралското богатство Белем кула
Националната палата и градините на Келуз

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Лисабон

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар