Почетна » Лисабон » Билети за палатата Монсерате

Monserrate Palace – билети, цени, што да очекуваме

4.8
(176)

Палатата Монсерат или Паласио де Монсерате (на португалски) е палата која се наоѓа на подножјето на Синтра. 

Романтизмот и архитектурата на мавританската преродба Мудејар влијаат на дизајнот на палатата со некои нео-готски елементи.

 Во 1995 година, УНЕСКО го дефинира Паркот Монсерате како културен пејзаж на светското наследство, поради што посетата на палатата е задолжителна. 

Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да ги резервирате билетите за палатата Монсерате.

Што да очекувате во палатата Monserrate

Таа е една од најбогатите и најромантичните палати во Португалија, ботанички градини итн., а посетителите копаат длабоко во историјата на Португалија. 

Главните моменти на Палатата Монсерат се:

Соба за света уметност: The Sacred Art Room ве запознава со колекцијата на парчиња религиозна уметност на Френсис Кук. Собата има витраж прозорец кој поттикнува религиозен амбиент. 

Билијард соба: Оваа соба беше посветена на љубителите на билијард, а сега има елегантна маса во имитација на порфир. 

Кујна: Посетете ја кујната на Палатата и видете како готвачите на кралот подготвуваат топли и ладни оброци.

библиотека: Проверете ја библиотеката која служела и како работна канцеларија за Френсис Кук и неговите потомци.

Музичка соба: Влезете во музичката соба каде што кралското семејство организираше музички попладневни и вечери. Целата структура и декорација на просторијата имаат акустична тема.

градина

Душата на палатата Monserrate е нејзината градина, која ќе ве исполни со радост и мир. 

  • Мексика Градина: Се одликува со топли климатски растенија, палми, јука, нолина, агави и кикади.
  • Градина на рози: Тој е домаќин на некои историски сорти на рози.
  • Јапонска градина: Главниот белег на оваа градина се бамбусот и камелиите.
  • Фармја на Монсерат: Ова место создава мала фарма каде што можете да најдете области со овошни насади, зеленчук, шумски плодови, житарки и ароматични растенија.

Околината е полиња за коњи, магариња, говеда и колиба за живина. 

Архата на Ватек, водопадот на Бекфорд, индискиот лак, дневната соба итн., се други клучни моменти на палатата што мора да ги видите. 


Вратете се на почетокот


Каде да резервирате билети

Билети за палатата Monserrate може да се купи онлајн или лично во атракција.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите во атракцијата.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите. 

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваното време.

Бидејќи некои атракции продаваат ограничен број билети поради нивната голема побарувачка, раното резервирање помага да се избегнат разочарувања во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет

Посетете го Страница за резервација на билети во палатата Монсерате, изберете го претпочитаниот датум, временско место и број на билети и купете ги билетите веднаш.

По купувањето, билетите ќе ги добиете на вашата е-пошта. 

Отпечатоците на билетите не се потребни.

Можете да влезете во атракцијата со прикажување на е-билетот на вашиот паметен телефон.

Цени на билетите во палатата Монсерате

Билети за палатата Монсерате чини 8 € за сите посетители на возраст од шест и повеќе години. 

Децата на возраст до шест години можат бесплатно да влезат во палатата.

Намалени билети за деца од шест до 18 години и постари од 65+ се достапни на лице место.

Билети за палатата Монсерате

Парк и палата Монсерат
Слика: Parquesdesintra.pt

Овој билет ви овозможува прескокнување на линијата до палатата Монсерате. Не треба да чекате во редот на влезот.

Овој билет ви дава пристап до палатата Монсерат и истражува прекрасна приватна куќа и поранешна капела.

Со овој билет, можете да пристапите до една од најбогатите ботанички градини во Португалија, со езеро, неколку извори и фонтани и растителни видови.

Цени на билетите

Билет за возрасни (6+ години): € 8
Билет за доенчиња (до пет години): слободен


Вратете се на почетокот


Националната палата на Синтра + палатата Монсерат

Засилете ја вашата турнеја низ Лисабон со купување комбо билет за Националната палата Синтра + палатата Монсерате.

Националната палата Синтра и палатата Монсерате се оддалечени само 4 километри, поради што многу посетители ги истражуваат еден по друг. 

Купете го овој комбиниран билет кој ви дава попуст до 5%.

Цена на билет: €17


Вратете се на почетокот


Палатата Парк и Пена + палатата Монсерат

Засилете ја вашата турнеја во Лисабон со купување на комбиниран билет за Палатата Парк и Пена + палатата Монсерате.

Палатата Парк и Пена е на само 5.4 километри (3.3 милји) од палатата Монсерате, а до неа можете да стигнете за 15 минути со автомобил.

Купувањето комбо билет ви дава огромно олеснување бидејќи не мора да го носите товарот на купување билети одделно. 

Купете го овој комбиниран билет кој ви дава попуст до 5%.

Цена на билет: €21


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до палатата Monserrate

Палатата Monserrate е оддалечена само 1.8 милји (3.1 km) од Quinta da Regaleira.

адреса: Палатата Монсерат, 27 10-405 Синтра. Најдете насоки

Во близина на палатата речиси и да нема метро или железничка станица. 

Ако размислувате да ја посетите палатата Монсерате, или се качувате во туристички автобус или возите до палатата. 

Со автобус

Палатата Monserrate е 4.4 км (3.7 милји) од Синтра железничка станица, а најдобар начин да стигнете таму е преку туристичкиот автобус 435. 

Туристички автобус 435 тргнува на железничката станица Синтра и застанува во историскиот град Синтра. 

Ако летувате во Лисабон, не грижете се; доаѓањето до Синтра е исто така лесно. 

Секојдневно, има возови најмалку на секои 30 минути од Лисабон Станицата Росио.

Паркинг

Ако патувате со вашиот автомобил до Палатата, вклучете го вашиот Гугл мапи за да започнете. 

Можете да го паркирате вашиот автомобил во близина на Палатата.

Работно време

Палатата Монсерат е отворена од 9.30 до 6.30 часот, додека паркот на палатата Монсерате е отворен од 9 до 7 часот во текот на целата недела.

Последниот влез е еден час пред затворањето. 

Колку време е потребно за истражување

Целосна обиколка на палатата и паркот Монсерате трае околу два до три часа.

Вообичаено, посетителите го поминуваат поголемиот дел од своето време шетајќи во градината далеку од толпата. 

Ако сте љубител на историјата и сакате да поминувате време на места со наследство, сигурно можете да посветите повеќе време на шетање низ палатата Монсерате.

Има многу да се научи во палатата, како неговата архитектура, монарси и нивната лоза, тераси итн.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на палатата Монсерат

Најдобро време за посета на палатата Монсерат во Синтра е кога тие се отвораат во 9.30 часот. 

Погледот од врвот на палатата е одличен во утринските часови на светлина и зајдисонце.

Кога ќе стигнете рано, можете да ја избегнете гужвата и да ги истражувате собите со вашето темпо.

Од мај до септември, времето во Синтра е пријатно, што го прави совршено време за посета на палатата Монсерат. 


Вратете се на почетокот


Најчесто поставувани прашања за палатата Monserrate

Еве неколку често поставувани прашања за палатата Монсерат.

Може ли однапред да купам билети за палатата Monserrate?

Да, можете да купите Билети за палатата Монсерате однапред онлајн. Освен тоа, раното резервирање преку Интернет помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Може ли да ја прескокнам линијата со овој билет?

Да, Е-билет од палатата Монсерате ви дава прескокнување на линијата пристап до палатата.

Може ли да го покажам билетот на мојот мобилен телефон?

Можете да го покажете Е-билет од палатата Монсерате на вашиот паметен телефон и влезете во атракцијата.

Кога била изградена палатата Монсерат?

Палатата Монсерат е изградена во 19 век. Изградбата започна во 1858 година и продолжи неколку години.

Што е уникатно за градините во палатата Монсерате?

Градините на палатата Монсерат се познати по својата ботаничка разновидност. Паркот вклучува растителни видови од различни делови на светот, создавајќи бујна и егзотична атмосфера. Забележителни карактеристики вклучуваат водопад, мексиканска градина и долина на папратите.

Дали посетителите можат да ја обиколат внатрешноста на палатата Монсерат?

Да, на посетителите им е дозволено да ја обиколат внатрешноста на палатата Монсерат. Собите на палатата се украсени со украсен мебел, како одраз на вкусовите на елитата од 19 век.

Извори

# Parquesdesintra.pt
# Wikipedia.org
# Sintra-portugal.com
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Лисабон

Океанариум Лисабон Лисабонски трамвај 28
Зоолошката градина во Лисабон Националната палата Синтра
Замокот Сао Хорхе Палатата Пена
Арко да Руа Аугуста Жичарница Лисабон
Стадион Луз и музеј на Бенфика HIPPOtrip Лисабон
Палатата Монсерат Музеј Калусте Gulулбенкијан
Фадо во Чиадо Квинта да Регалеира
Центар за приказни за Лисабоа Парк Луриња Дино
Крстарење со зајдисонце во Лисабон Манастир Јеронимос
Замокот на Маврите Музеј на 3D забавна уметност
Музеј на Кралското богатство Белем кула
Националната палата и градините на Келуз

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Лисабон

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар