Почетна » Лисабон » Билети за Океанариум Лисабон

Oceanarium Lisbon – билети, цени, попусти, што да очекуваме

4.9
(182)

Сместен во најисточната област на Лисабон, Парк Нации, Лисабонскиот Океанариум е вториот по големина европски аквариум, по L'Oceanogràfic во Валенсија.

Може да собере околу 5000 кубни метри вода, обезбедувајќи рај за повеќе од 15000+ суштества од преку 450 видови. 

Океанариумот, изграден на пристаниште во вештачка лагуна, наликува на брод закотвен на вода. 

И децата и возрасните сакаат да го посетуваат Океанарио де Лисабоа за да го видат подводното богатство. 

Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да ги резервирате вашите билети за Lisbon Oceanarium.

Што да очекувате во Лисабонскиот океанариум

Лисабонскиот океанариум ве води длабоко во океаните, каде што сте изложени на неверојатни мали и големи подводни суштества чија убавина ќе ви го одземе здивот.

Океанариумот претставува експонати што се лесни за очите и поставува платформа за учење за сите да ја разберат структурата, функцијата и заканите на водниот екосистем.  

Овде може да се забележат морски видови од четири океани - Северен Атлантик, Антарктик, Умерен Пацифик и Тропски Индиски Океан. 

Можете да најдете многу неверојатни морски суштества, од медузи, разнобојни корали до фасцинантни жаби.


Вратете се на почетокот


Каде да резервирате билети

Билети за Океанариум Лисабон може да се купи онлајн или лично во атракција.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите во атракцијата.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите.

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваното време.

Бидејќи некои атракции продаваат ограничен број билети, за време на шпицот тие може да се распродадат. Резервирањето навреме помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет

Посетете го Страница за резервација на билети за Океанариум Лисабон, изберете го претпочитаниот датум, временско место и број на билети и купете ги билетите веднаш.

По купувањето, билетите ќе ги добиете на вашата е-пошта.

Отпечатоците на билетите не се потребни.

Можете да влезете во атракцијата со прикажување на е-билетот на вашиот паметен телефон.

Цените на билетите во Лисабон Океанариум

Билет за Океанариум Лисабон чини 25 евра за сите возрасни на возраст од 13 до 64 години.

Децата на возраст од три до 12 години добиваат попуст од 10 евра и плаќаат само 15 евра за влез, додека постарите од 65 години и повеќе мора да платат намалена цена од 17 евра.

Децата до две години можат да влезат во музејот бесплатно.

Билети за океанариум во Лисабон

Посетителите во Океанарио де Лисабоа
Слика: Oceanario.pt

Овој билет ви овозможува прескокнување на линијата до Лисабонскиот океанариум. Не треба да чекате во редот на влезот.

Со овој билет добивате и пристап до сите привремени и постојани изложби во музејот.

Вашиот билет за Лисабонскиот океанариум ви овозможува да истражите еден од најдобрите аквариуми во светот и да комуницирате со повеќе од 8,000 морски суштества, вклучително и ретка сончева риба.

Цената на билетот

Билет за возрасни (од 13 до 64 години): €25
Детски билет (од 3 до 12 години): €15
Билет за постари лица (65+ години): €17
Билет за доенчиња (до 2 години): Бесплатни влез

Oceanário de Lisboa + Лисабонска жичарница
Лисабонскиот аквариум е на само 2 километри (нешто повеќе од една милја) од Лисабонската жичарница. Туристите и локалните семејства кои сакаат да го направат целодневен излет во градот се одлучуваат за Комбинација на аквариум + жичарница

Лисабонска зоолошка градина + Лисабонски океанариум
Зоолошката градина во Лисабон е оддалечена само 15 минути со автомобил од Океанариум во Лисабон, поради што некои семејства планираат да ги посетат и двете во ист ден. Купете комбо билет


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Океанариумот

Лисабонскиот океанариум се наоѓа во Doca dos Olivais, Parque das Nações.

адреса: Esplanada Dom Carlos I s/nº, 1990-005 Лисабоа, Португалија. Најдете насоки

на Ориентална (источна) станица е централна точка на сите транспортни мрежи. 

Без разлика дали земате метро, ​​автобус, метро или воз, треба да се симнете на станицата Ориент (Исток), а потоа да пешачите или да земете такси за да стигнете до Океанариумот.

Со автобус

Најблиската автобуска станица до Океанариумот е станицата Ориенте (Исток).

Автобуските линии до станицата се – 705, 725, 728, 744, 708, 750, 759, 782, 794

Подземни

Најблиската подземна станица до Лисабонскиот океанариум е Ориентална (источна) станица на црвената линија. 

Со воз

Патеките на возот до Лисабонскиот океанариум се возовите Alfa Pendular и Intercity, меѓурегионалните и регионалните возови и линијата Azambuja (Лисабон-Azambuja).

Со автомобил

Ако патувате со автомобил, вклучете Гугл мапи за да започнете.

Околу Лисабонскиот океанариум има доволно паркинг места за автомобили. Набројуваме неколку - 

  • Парк Океанарио (274 паркинг места)
  • Doca Park (700 паркинг места)
  • FIL (830 паркинг места)
  • Парк на кулата Васко де Гама (250 паркинг места)
  • Парк на станицата Ориенте (Исток) (2000 паркинг места)

Вратете се на почетокот


Работно време

Океанариум Лисабон се отвора во 10 часот и се затвора во 8 часот секој ден. 

Последниот влез е еден час пред затворање. 

Во посебни денови и празници, морската атракција следи поинаков распоред. 

На 24 и 31 декември Лисабонскиот океанариум работи од 10 до 7 часот.

На 25 декември и 1 јануари се отвора во 11 часот и се затвора во 8 часот.

Најдобро време за посета на Лисабонскиот океанариум

Најдобро време за откривање на новитетите на океанот во Oceanarium Lisbon е веднаш штом ќе се отворат во 10 часот.

Во раните утрински часови, морските животни се активни и можете да ги гледате како веслаат низ стаклените куќишта. 

Ако не можете да стигнете наутро, следното најдобро време за посета на Океанариумот е после 3 часот. 

Може да избегнете да се заглавите во толпата ако ја посетите по 3 часот.

Колку време трае Лисабонскиот аквариум?

Целосна обиколка на Лисабонскиот аквариум трае два до три часа.

И кога сте со деца, може да очекувате времетраењето на турата да се продолжи за еден час, бидејќи децата обично поминуваат повеќе време околу поморските експонати. 


Вратете се на почетокот


Изложби во Лисабонскиот океанариум

Има многу што да се види во популарниот Аквариум, а ние набројуваме некои од најважните моменти. 

Птици

Во куќиштето посветено на птиците, ги гледате Atlantic Puffin, Common Murre, Inca Tern, Magellanic Penguin, Razorbill Auk, Southern Rockhopper Penguin итн.

Безрбетници

Некои од најпопуларните без'рбетници во океанариумот се - Анемона со врв на меур, корал од кожа од зелка, крвна ѕвезда, обична сипа, џиновски пацифички октопод, џиновски пајак рак, Црвена морска ѕвезда, сончоглед морска ѕвезда, бела дамкава медуза итн.

Риба

И возрасните и децата сакаат да поминуваат време со риби како што се Azure Demoiselle, Bignose Unicornfish, Blue and Yellow Grouper, Bluering Angelfish, Devil Ray, Long Snouted Seahorse, Red Lion Fish итн.  

Водоземци

Некои од најпопуларните водоземци се - мрачен саламандер, жаба од дрво со црвена очи, пипа, гумена јагула, отровна жаба од јагоди, жаба натерџек итн.

цицачи

Единствениот цицач изложен во Аквариумот е Морската Видра.

Растенија и алги

Не пропуштајте го делот посветен на растителното царство, каде што ќе ги видите Будлиа, Бомбард, палма арека, кокос, кафе, обична сија, свекрва, јазик за кармин, ѓумбир од школки, растение зебра итн. 

Шуми под вода

Привремената изложба на Oceanário de Lisboa, „Шуми под вода од Такаши Амано“, прикажува тропски шуми во голем аквариум.

Оваа изложба е инсталирана за да се создаде свест кај посетителите за релевантноста на тропските подводни шуми и како тие полека се исцрпуваат. 

ЕДЕН, океан каков што никогаш не сте го почувствувале

Кога ќе се приближите до оваа изложба, ќе се чувствувате обземени во прегратките на недопрениот океан, чиј допир, вид и звук ќе предизвикаат чувство на задоволство и мир. 

Оваа уметничка инсталација создадена од Маја де Алмеида Араујо ја прикажува длабоката врска помеѓу луѓето и морињата.

Привремената изложба се стреми да всади чувство на одговорност и гордост кај посетителите за зачувување на накитот на океанот.


Вратете се на почетокот


Храна во аквариум

По долги часови поминати во Лисабонскиот аквариум, на вашето тело можеби ќе му треба малку гориво.

Ресторанот Тејо, кој се наоѓа во просториите на Океанариумот, има поставено удобно и пријатно јадење, кое сигурно ќе го освои вашето срце. 

Инспириран од медитеранската кујна, ресторанот нуди едноставна и здрава храна што ќе ви го подобри вкусот.

Купување во Лисабонски Океанариум

Во 2018 година, Oceanário de Lisboa отвори продавница за подароци на лице место, што го турна Аквариумот еден чекор поблиску до движењето #SEATHEFUTURE.

Продавницата за подароци располага со одржливи и еколошки производи како стаклени шишиња, маици, чанти, играчки, дуксери, капи итн. 

Во лето, продавницата за подароци работи од 10 до 8 часот, додека во зима од 10 до 7 часот. 

Најчесто поставувани прашања за Лисабонскиот океанариум

Еве неколку често поставувани прашања за Лисабонскиот океанариум.

Може ли да купам билети однапред?

Да, можно е да се купи Билети за океанариум во Лисабон однапред онлајн. Ова може да биде погодна опција за да заштедите време и да избегнете чекање во ред, особено за време на шпицот на туристичките сезони.

Може ли да ја прескокнам линијата со овој билет?

Да, можете да ја прескокнете линијата со ова Билет за Океанариум Лисабон.

Дали Лисабонскиот океанариум е погодна за семејството?

Да, Лисабонскиот океанариум е фамилијарен и погоден за посетители од сите возрасти. Тоа е популарна атракција за семејствата, со едукативни програми и интерактивни изложби за деца.

Кои се главните атракции во Лисабонскиот океанариум?

Океанариумот има четири главни резервоари што ги претставуваат екосистемите на Атлантскиот, Тихиот, Индискиот и Антарктичкиот океан. Во него се сместени разновиден морски свет, вклучувајќи ајкули, зраци, морски коњи и разни видови риби.

Кога бил отворен Лисабонскиот океанариум?

Лисабонскиот океанариум беше отворен на 19 мај 1998 година, како дел од Светската изложба Експо 98.

Извори

# Oceanario.pt
# Wikipedia.org
# Lisbon.net
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Лисабон

Океанариум Лисабон Лисабонски трамвај 28
Зоолошката градина во Лисабон Националната палата Синтра
Замокот Сао Хорхе Палатата Пена
Арко да Руа Аугуста Жичарница Лисабон
Стадион Луз и музеј на Бенфика HIPPOtrip Лисабон
Палатата Монсерат Музеј Калусте Gulулбенкијан
Фадо во Чиадо Квинта да Регалеира
Центар за приказни за Лисабоа Парк Луриња Дино
Крстарење со зајдисонце во Лисабон Манастир Јеронимос
Замокот на Маврите Музеј на 3D забавна уметност
Музеј на Кралското богатство Белем кула
Националната палата и градините на Келуз

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Лисабон

Оваа статија е истражувана и напишана од

Изменето од Река Раџан & факт проверен од Џамшед V Рајан

Оставете коментар