Почетна » Лисабон » Билети за трамвај 28 во Лисабон

Лисабонски трамвај 28 – билети, цени, што да очекуваме

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(153)

Иако има многу транспортни објекти во Лисабон на располагање на локалното население и туристите, не постои подобар начин да се истражи Лисабон од трамвај. 

Трамвајот 28 можеби изгледа стар, но тоа е живо и забавно возење кое ве води на историска обиколка на Лисабон на удобноста на вашето место. 

Лисабонскиот трамвај 28 минува низ тесни улички, правејќи остри кривини додека се качувате по стрмните ридови што ја прави вашата турнеја не помалку од авантура. 

Оваа статија споделува сè што треба да знаете пред да ги купите вашите билети за трамвај 28 во Лисабон.

Лисабонски трамвај 28

Што да очекувате на возење со трамвај бр. 28

Трамвајот 28 во Лисабон ве превезува до различни улици и населби на главниот град на Португалија. 

Со панорамскиот поглед – од прометните улици до раздвижените пристаништа и енергичната архитектура на парламентот и црквата, не можете да помислите да го тргнете погледот. 

Непредвидливото возење по тесните улици и ридови ви овозможува повторно да ја доживеете историјата и културата на Лисабон. 

Можете да го истражувате градот и неговите атракции од удобноста на вашите трамвајски седишта. 

Постојат три начини да го искусите лисабонскиот трамвај број 28.

Туристите можат да резервираат а 24-часовна карта за Трамвај 28, На Возење со трамвај бр. 28 со пешачка тура, Или Комбинација со трамвајска обиколка на Хилс + катедрала во Лисабон.


Вратете се на почетокот


Каде да купите билети за трамвај 28 во Лисабон

Ако сакате да го земете лисабонскиот трамвај 28, можете да го купите вашиот билет директно од возачот на трамвајот.

Но, за да избегнете разочарување во последен момент, ви предлагаме да ги резервирате вашите билети онлајн. 

Кога ги купувате вашите билети преку Интернет, имате тенденција да добиете попуст и можете да добиете билети без проблеми. 

Онлајн билет го резервира вашето место однапред и ви ветува непречено патување.

Ако планирате да патувате повеќе, одлучете се за 24-часовна карта за трамвај 28. Во спротивно, одете на високо оценетите возење со водич по трамвај бр. 28 со пешачка тура.


Вратете се на почетокот


Возење и пешачење со трамвај бр. 28

Туристите се качуваат на трамвајот бр.28
Слика: GYG

Ова е комбинирана тура, каде што можете да го искусите Трамвај бр. 28, а локален експерт ве води на кратка пешачка тура.

Ќе се качите на најпознатиот трамвај во Лисабон за авантура низ тесните улички на Стариот град. 

Откако ќе видите панорамски поглед на градот и реката додека трамвајот се искачува на еден од многуте ридови во Лисабон, ќе се симнете од трамвајот и ќе се приближите до градот.

  • Секој вторник и сабота уживајте во метежот и вревата на Феира да Ладра, познатиот пазар за болви во Лисабон. 
  • Воодушевете се од Sé de Lisboa, средновековната катедрала и скапоцен камен на градот.
  • Откријте ја уникатната архитектура на Мостеиро де Сао Висенте де Фора (манастирот Свети Винсент).
  • Откријте ја величествената историја на Panteão Nacional (Национален пантеон) и бидете подготвени да се воодушевите од куполата и нејзините архитектонски детали.
  • Истражете ја Алфама и сведочете на лавиринтот од улици со калдрма, традиционални куќи, модерни кафулиња и продавници, со фадо музика што се одвива во позадина.

Оваа тура Лисабонски трамвај 28 трае три часа.

Турата тргнува од Praça Luís de Camões

Вашиот водич ќе носи црн ранец со логото на Lisbon Spirit. 

Најблиската метро станица до постојната станица е Баикса-Кјадо, на една минута пешачење. 

Можете да ги земете автобуските линии 202 и 758 и да се симнете во Praça Luís de Camões автобуска станица. 

Цени на билетите

Билет за возрасни (13+ години): € 20
Детски билет (помалку од 12 години): слободен


Вратете се на почетокот


28-часовен билет за трамвај 24

Подгответе се да ги истражите најкултните знаменитости во Лисабон во стар трамвај со 24-часовен билет. 

Најдоброто место за качување на трамвај 28 е Праса до Комерсио

Иако можете да се качите на трамвајот на која било постојка, веројатно ќе мора да стоите бидејќи сите седишта ќе ги заземат други патници. 

Најблиската метро станица до станицата за интернат е Праса до Комерсио станица. 

Автобускиот број 774 ќе ве пушти во Pç. Comércio постојка, од каде што станицата за качување во трамвај е на само една минута пешачење. 

Трката со трамвај во Хилс трае 90 минути.

Турата тргнува од Praça do Comércio на секои 30 минути од 10 до 7 часот.

Сепак, во 1 часот и 30 минути нема поаѓање.

Резервирањето билети преку Интернет ве уверува дека ќе добиете место во трамвајот и ќе го олесните вашето патување.

Цени на билетите

Билет за возрасни (17+ години): € 22
Младински билет (од 11 до 16 години): € 16.50
Детски билет (од 4 до 10 години): € 11
Билет за доенчиња (помалку од 3 години): слободен


Вратете се на почетокот


Тура со трамвај Хилс + катедрала во Лисабон

Купете комбо билет за обиколка со трамвај Хилс + катедрала во Лисабон и подобрете го вашето искуство. 

Со еден билет, качете се на трамвајот и подгответе се за возбудливо разгледување на Лисабон, покривајќи извонредни знаменитости. 

Трамвајската турнеја по ридови започнува од Praça do Comercio

Турата трае секој ден од 10 до 7 часот. 

Можете да ја посетите лисабонската катедрала, најстарата но најпопуларна катедрала која датира од 12 век. 

Готски манастир на катедралата и римските, арапските и средновековните остатоци во него ќе ве изненадат. 

Катедралата е отворена за посетители од 9.30 до 7 часот од понеделник до сабота.

На еден билет, можете да заштедите дури 3 евра.

извор
# Timetravelturtle.com
# Lisbonlisboaportugal.com
# Tripadvisor.in

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Лисабон

Океанариум ЛисабонЛисабонски трамвај 28
Зоолошката градина во ЛисабонНационалната палата Синтра
Замокот Сао ХорхеПалатата Пена
Арко да Руа АугустаЖичарница Лисабон
Стадион Луз и музеј на БенфикаHIPPOtrip Лисабон
Палатата МонсератМузеј Калусте Gulулбенкијан
Фадо во ЧиадоКвинта да Регалеира
Центар за приказни за ЛисабоаПарк Луриња Дино
Крстарење со зајдисонце во ЛисабонМанастир Јеронимос
Замокот на МавритеМузеј на 3D забавна уметност
Музеј на Кралското богатствоБелем кула
Националната палата и градините на Келуз

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Лисабон

Оваа статија е истражувана и напишана од