Почетна » Лисабон » Билети за HIPPOtrip Лисабон

HIPPOtrip Lisbon – билети, цени, рута, што да очекувате

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(160)

Лисабон може да се пофали со смирувачка фадо музика, прекрасни плажи, прекрасни замоци, калдрмани и раздвижени традиционални улици и импресивни уметнички збирки складирани во музеите. 

Постојат многу начини за истражување на скриените скапоцени камења во Лисабон; може да земете турнеја со автобус или трамвај и да продолжите да ги штиклирате локациите за патување на вашата маршрута.  

Но, зошто да не пробате нов начин на транспорт кој е возбудлив и ја прави вашата турнеја понезаборавна?

HIPPOtrip нуди уникатно искуство за разгледување на Лисабоа во своето амфибиско возило кое работи и на копно и на вода. 

Оваа статија објаснува сè што мора да знаете пред да ги резервирате вашите билети за HIPPOtrip.

Врвни билети за HIPPOtrip Лисабон

# Билети за HIPPOTrip

Што да очекувате од HIPPOtrip

HIPPOtrip ве води на турнеја во Лисабон каде што ќе добиете шанса да ги истражите иконските атракции од копно и вода. 

Возачот на автобусот и бродот HIPPOtrip Amphibious се вози околу спомениците, замоците и црквите украсени на земјата, а потоа се фрла во реката Тагус, давајќи нов пресврт на турнејата. 

На вашиот пат можете да ги погледнете Terreiro do Paça, Praça da Figueira, Elevador de Santa Justa, Padrão dos Descobrimentos и многу други локации. 

На копно, вие дивеете, додека на вода, можете да почувствувате како брановите го туркаат возилото напред, а студениот ветер што го допира вашето лице ќе ви ја осветли душата. 

Туристичките водичи се духовити и користат португалски и англиски за да ја објаснат секоја атракција покрај која поминува амфибиското возило. 

Тие ве забавуваат во текот на 90-минутното патување. 

За разлика од другите тури каде што сите седите и учтиво ги слушате водичите, на HIPPOtrip е вклучено многу учество на публиката.


Вратете се на почетокот


Каде да резервирате билети за HIPPOtrip

Билети за HIPPOtrip може да се купат онлајн, телефонски или лично во пансионот.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите на шалтерот.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите.

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваното време.

Бидејќи HIPPOtrip продава ограничен број билети, тие може да се распродадат во деновите на шпиц. Резервирањето навреме помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

По телефон

Претходната резервација на телефон е достапна од 9 до 6 часот. 

Бирајте +351 211 922 030 и резервирајте ги вашите билети. 

Мора да стигнете до точката на поаѓање најмалку 30 минути пред времето на поаѓање на патувањето и да ја извршите уплатата за да го гарантирате вашето место во возилото. 

Резервацијата е загарантирана само до 15 минути пред закажаниот почеток на турата.

Како функционираат билетите преку Интернет

Посетете го Страница за резервација на билети за HIPPOtrip, изберете го претпочитаниот датум, временско место и број на билети и купете ги билетите веднаш.

По купувањето, билетите ќе ги добиете на вашата е-пошта.

Отпечатоците на билетите не се потребни.

Можете да скокнете на турнејата со прикажување на е-билетот на вашиот паметен телефон.

Цените на билетите за HIPPOtrip

Билети за HIPPOtrip чини 30 евра за сите посетители на возраст од 17 до 64 години.

Децата од две до 16 години и постарите од 65 години и повеќе добиваат попуст од 12 евра и плаќаат само 18 евра за влез.

Сите учесници мора да бидат постари од две години.

Билети за HIPPOtrip

Возилото HippoTrip влегува во вода
Слика: Travelinspires.org

Овој билет ви дава пристап до 90-минутната амфибиска турнеја низ Лисабон.

Овој билет вклучува и коментари во живо на англиски и португалски во текот на целата турнеја.

Со овој билет, можете да ги видите најважните моменти на Лисабон, вклучувајќи ги и врвните локации како манастирот Јеронимос и кулата Белем.

Цената на билетот

Билет за возрасни (од 17 до 64 години): €30
Детски билет (од 2 до 16 години): €18
Билет за постари лица (65+ години): €18 

Точка на поаѓање

Влезниците за HIPPOtrip може да се купат на појдовната точка @ Дока де Санто Амаро во Алкантара.

Билетарницата работи од 9 до 6 часот. 

По уплатата, ќе добиете потврда за резервација, која мора да ја прикажете при качувањето.


Вратете се на почетокот


Распоред на турнеја

Турите со HIPPOtrip се одржуваат секој ден без оглед на временските услови. 

Од април до септември, што е шпицот на сезоната, турите на HIPPOtrip започнуваат во 10 часот, 12 часот, 2.05 часот, 4 часот и 6 часот.

Од октомври до март, што е слаба сезона, дневно се достапни само четири тури - во 10 часот, 12 часот, 2.05 часот и 4 часот. 

За време на викендите и летната сезона (април до септември), билетите за HIPPOtrip се многу барани, така што се додаваат дополнителни тури во 11 часот, 1 часот, 3 часот, 5 часот и 7 часот.

Поради оваа голема побарувачка, резервирање на вашата HIPPOtrip турнеја однапред е подобро. 

Поради проблеми со сообраќајот, плимата или распоредот, турата може да биде напредната или одложена за 15 минути од времето на поаѓање.


Вратете се на почетокот


Должина и јазик на турата

Турнејата HIPPOtrip во Лисабон трае 90 минути, од кои 60 минути се трошат на копно, додека остатокот е на вода. 

Трасата на возилото на патот е фиксна, но кружењето на водата може да варира - во зависност од висината на плимата, временските услови и состојбата на водата.

Турите се на англиски и португалски јазик.

Од каде поаѓа турата

Појдовната точка се наоѓа @ Дока де Санто Амаро во Алкантара, што е пристаништето речиси под големото црвено Мостот 25 де Абрил.

Областа за качување на патници е во близина на влезот „Associação Naval de Lisboa“, директно покрај реката Тагус.


Вратете се на почетокот


Работи што треба да се запаметат

Еве неколку работи што треба да ги запомните ако сте резервирале турнеја со автобус и брод HIPPOtrip во Лисабон.

 • Дојдете до точката на поаѓање 20 минути пред закажаното време. 
 • Доколку патниците не стигнат до местото на качување на датумот и времето на купениот билет, нивните билети ќе бидат откажани без рефундирање. 
 • Деца под две години не смеат да се качуваат во возилата HIPPOtrip.
 • На реката Тагус е ветровито и ветровито, па затоа е подобро да носите дополнителни слоеви како џемпери или јакни. 
 • Патниците не можат да носат багаж или други гломазни предмети со амфибиските возила. 
 • На децата им се дадени засилени седишта за да се обезбеди добар поглед од високото возило.
 • Неповолните временски услови или големиот сообраќај може да ја сменат маршрутата на амфибиското возило на HIPPOtrip

Вратете се на почетокот


Како да стигнете до HIPPOtrip

адреса: Зграда HIPPOtrip, Doca de Santo Amaro – Alcântara. 1350-353 Лисабон. Најдете насоки

Со воз

Најблиската железничка станица, Алкантара-Мар, е на 6 минути пешачење од пристаништето. 

Можете да скокнете во трамвај 15E или 18E до Алкантара – Ав. 24 Јуљо запре. Оттаму, појдовната точка HIPPOtrip е на речиси 8 минути пешачење. 

Со автобус

Можете да земете автобус со број 728 или 98D и да се симнете на Алкантара Мар автобуска постојка од каде што поаѓањето е на 6 минути пешачење. 

Со автомобил

Ако патувате со автомобил, вклучете го вашиот Гугл мапи за да започнете. 

Паркингот во близина на појдовната точка е Estacionamento Docas Parque Docas Telpark од Empark

Двата паркиралишта се на непосредна близина од појдовната точка. 


Вратете се на почетокот


Коло на турнеја HIPPOtrip

Пат на HIPPOtrip Лисабон
Слика: Hippotrip.com

Појдовна точка: Докас де Санто Амаро

Места покриени на копно

 • Музеј на античка уметност
 • Меркадо да Рибеира
 • Praça do Município
 • Тереиро до Пачо
 • Праса да Фигеира
 • Плоштад Росио
 • Националниот театар Дона Марија
 • Плоштадот Ресторадорес
 • Авенида да Либердаде
 • Praça Marquês de Pombal 
 • Ларго до Рато
 • Жардим да Естрела
 • Музеј на електрична енергија (Museu da Electricidade)
 • Палата Белем
 • Манастирот Јеронимос (Mosteiro dos Jerónimos)
 • Културен центар „Белем“.
 • Праса до Комерсио

Локации покриени на реката Тагус

 • Doca do Bom Sucesso (Белем)
 • Padrão dos descobrimentos
 • Кулата на Белем
 • Торе ВТС
 • Центар Шампалимо
 • Centro Nautico de Algés

Вратете се на почетокот


HIPPOtrip Лисабон за групи

HIPPOtrip обезбедува различно ниво на забава и авантура за групи со десет или повеќе патници со приспособување на турата врз основа на групните барања. 

Можете да го прославите вашиот роденден, професионалните достигнувања, започнувањето на нов проект во канцеларијата и семејното дружење на бродот и автобусот HIPPOtrip Amphibious. 

Училиштата можат да ги одведат учениците на историско патување што обезбедува инфозабава.

Врз основа на различни теми, возрасни групи и број на студенти, HIPPOtrip нуди тури во Лисабоа на различни јазици и должина на турнеја.

За групни тури, HIPPOtrip оди повеќе од километар и ги приспособува јазикот, маршрутата и должината на турата за да ја паметите авантурата до крајот на животот. 

Најчесто поставувани прашања за HIPPOtrip

Еве неколку често поставувани прашања за HIPPOtrip.

Како функционира системот за хоп-он, хоп-оф?

Има 12 постојки на рутата HIPPOtrip, покривајќи ги сите главни области на Лисабон. Можете да се вклучувате и исклучувате на кое било застанување онолку пати колку што сакате за време на периодот на важност на вашата билет.

Кои јазици се достапни за аудио коментарот?

Аудио коментарот е достапен на англиски и португалски.

Дали треба да резервирам билети однапред?

Иако резервирањето однапред не е задолжително, се препорачува за време на шпицот на сезоната за да се обезбеди достапност. Можеш да купиш Билети за HIPPOtrip онлајн, во билетарниците лоцирани на различни постојки или директно во автобусот.

Кои се некои популарни постојки на рутата HIPPOtrip?

Некои популарни постојки на рутата HIPPOtrip ги вклучуваат Praça do Comércio, округот Алфама, замокот Сао Хорхе, кулата Белем, манастирот Јеронимос, лисабонската катедрала, сводот Руа Аугуста, областа Чиадо и Баиро Алто.

Дали возилата HIPPOtrip се отворени или затворени?

Амфибиските возила што се користат во тури како HIPPOtrip често се на отворено за да им овозможат на патниците подобар поглед за време на копнениот дел на турата. Возилото може да има покрив што може да се повлече.

Популарни атракции во Лисабон

Океанариум Лисабон Лисабонски трамвај 28
Зоолошката градина во Лисабон Националната палата Синтра
Замокот Сао Хорхе Палатата Пена
Арко да Руа Аугуста Жичарница Лисабон
Стадион Луз и музеј на Бенфика HIPPOtrip Лисабон
Палатата Монсерат Музеј Калусте Gulулбенкијан
Фадо во Чиадо Квинта да Регалеира
Центар за приказни за Лисабоа Парк Луриња Дино
Крстарење со зајдисонце во Лисабон Манастир Јеронимос
Замокот на Маврите Музеј на 3D забавна уметност
Музеј на Кралското богатство Белем кула
Националната палата и градините на Келуз

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Лисабон

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар