Почетна » Лисабон » Билети за палатата Пена

Пена Палас – билети, цени, што да очекуваме

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(167)

Палатата Пена, еден од најромантичните замоци во светот, е сместен во јужна Португалија, на врвот на Сао Педро де Пенаферим од Синтра.

Архитектурата, нијансите и дизајнот на Палатата се навистина магични, а кога сте во Синтра, не треба да ја пропуштите можноста да ја доживеете магијата. 

Националната палата Пена е толку уникатна што УНЕСКО ја класифицира палатата и нејзиниот пејзаж како светско наследство во 1995 година. 

Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да ги резервирате вашите билети за Палатата Пена.

Топ билети за палатата Пена

# Билети за палатата Пена

Што да очекувате во Пена Палас

Палатата Пена е позната по својата разновидна и живописна архитектура. Комбинира различни стилови, вклучувајќи романтичен, мавритански, готски и мануелин, создавајќи уникатен изглед како од бајките.

Палатата се наоѓа на врвот на еден рид во планините Синтра, нудејќи неверојатен поглед на околниот пејзаж. На ведар ден, можете да видите до Атлантскиот Океан.

Надворешноста на палатата Пена е украсена со светли и живи бои, со нијанси на црвена, жолта и сина боја.

Паркот вклучува кривулести патеки, езера и разновидни растителни видови. Можете да ги истражувате градините, откривајќи скриени погледи и украсни елементи.

Ќе ја најдете капелата на Пресвета Богородица од Пена во комплексот на палатата. Капелата е мала, но шармантна, со украсни плочки и сложени детали.

Околу два милиони туристи годишно ја посетуваат палатата Пена во Синтра за да бидат сведоци на нејзината славна историја, уметност, архитектура и култура. 

Каде да резервирате билети

Билети за палатата Пена може да се купи онлајн или лично во атракција.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите во атракцијата.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите.

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваното време.

Бидејќи некои атракции продаваат ограничен број билети, тие може да се распродадат за време на шпицот. Резервирањето навреме помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет

Посетете го Страница за резервација на билети во Палатата Пена, изберете го претпочитаниот датум, временско место и број на билети и купете ги билетите веднаш.

По купувањето, билетите ќе ги добиете на вашата е-пошта.

Отпечатоците на билетите не се потребни.

Можете да влезете во атракцијата со прикажување на е-билетот на вашиот паметен телефон.


Вратете се на почетокот


Цени на билетите Пена Палас

Билети за палатата Пена чини 14 евра за посетители на возраст од шест години и повеќе. 

Деца до пет години можат да влезат во музејот бесплатно.

Намалени билети за деца од шест до 18 години и постари од 65 години и постари се достапни на лице место.

Билети за палатата Пена

Монументална порта на палатата Пена
Слика: Parquesdesintra.pt

Билетот за националната палата Пена вклучува влез во - 

  • Палатата Пена
  • Паркот
  • Шале на грофицата од Едла

Со овој влезен билет, можете да ја посетите оваа прекрасна палата директно од бајка.

Овој билет, исто така, ви овозможува да ги истражите градините од 500 хектари со егзотичен растителен свет, меандрирани потоци и скриени задоволства.

Иако посетителите од пет години па нагоре не треба да плаќаат за да влезат, мора да изберете бесплатен билет за нив.

Цени на билетите

Билет за возрасни (6+ години): € 14
Билет за доенчиња (до 5 години): Слободен влез


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до палатата Пена

Палатата Пена е во Сао Педро де Пенаферим, во општината Синтра, на португалската ривиера.

адреса: Естрада да Пена, 2710-609 Синтра, Португалија. Најдете насоки

Со автобус

Палатата Пена е најблиската автобуска станица, на само 500 метри (една третина од милја) од Палатата.

Со воз

Синтра е најблиската железничка станица, која се наоѓа на 3 километри (речиси две милји) од палатата. 

Можете да земете автобус 434 од Синтра Естасао застанете надвор од железничката станица до Палатата Пена запре. 

Остатокот од растојанието до атракцијата можете да го пешачите за пет минути. 

Ако сакате егзотично искуство, качете се на тук-тук од која било автобуска или железничка станица до Националната палата Пена.

Со автомобил

Ако патувате со автомобил, вклучете го вашиот Гугл мапи и започнете!

Во близина на палатата има доволно паркинг простор за паркирање на вашиот автомобил. 


Вратете се на почетокот


Работно време на Палатата Пена

Палатата Пена е отворена од 9.30 до 6.30 часот, додека паркот Пена Палас работи од 9 до 7 часот. 

Секојдневно е отворен за посетители, па без разлика дали е викенд или работен ден, можете да го посетите со пријателите и семејството и да го истражите наследството на Лисабон. 

Последниот влез е еден час пред затворање.

Колку време трае Националната палата Пена?

Целосната обиколка на палатата Пена трае околу два часа.

Градината и тревникот на Палатата се толку убави што посетителите поголемиот дел од времето го поминуваат надвор. 

Ако сте љубител на историјата и сакате да поминувате време на локалитети со наследство, сигурно можете да посветите повеќе време на шетање низ Националниот дворец Пена и уживање во неговото семејство.

Најдобро време за посета на палатата Пена

Најдобро време за посета на Паркот и Националната палата Пена е веднаш штом ќе се отвори во 9.30 часот. 

Со толпата што допрва треба да влезете, можете лесно да добиете место за паркирање и помирно да ја истражите Палатата. 

Ако претпочитате помалку преполно искуство, размислете за посета во работните денови и избегнувајте викенди и државни празници.


Вратете се на почетокот


Мора да се видат најважните моменти од палатата Пена

Осум аспекти на палатата Синтра се издвојуваат и ви препорачуваме да потрошите време во истражување и разбирање на нив.

Уникатна архитектура

Националната палата Пена е спој на нео-готски, нео-мануелински, новороманески и ориентални стилови како што се нео-мавритански и индо-готски.

Обединувањето на различните архитектонски стилови ја прави палатата уникатна.

Паркот Пена

Паркот Пена е најразличниот и најзначајниот дел од палатата и се простира на 200 хектари земја. 

Паркот има многу патеки за пешачење, тајни патеки, павилјони, езера, езерца и егзотични дрвја како:

  • Секвои од Америка
  • Гингкос од Кина 
  • Криптомерија од Јапонија 
  • Папрати од Австралија
  • Сукуленти од Африка
  • Папрати и дрвја од Австралија и Нов Зеланд.

Трпезарија

Мебелот од даб од трпезаријата е толку кралски и прекрасен што би сакале да вечерате на масата.

Содржи засводен таван од 16 век со ребра во стилот на Мануелина.

Одаја на кралот Карлос

Посетете ја одајата на кралот Карлос која се наоѓа на долниот кат на манастирот Манулин, кој служел како слободно време и работен простор на кралот. 

Сликата на ткаенината на ѕидовите од кралот Карлос прикажува нимфи ​​и срни во Паркот Пена.

Палас тераси

Терасите на Palaces се скапоцен камен во круната што ви дава фантастичен поглед на Синтра. 

Терасата на кралицата, до која се пристапува директно од приватните одаи на кралицата Амелија, е главниот центар за прикажување. 

Внимавајте на сончевиот часовник и соларниот квадрант на терасата на кралицата што ја разликува терасата на кралицата од онаа на другите тераси во Палатата. 

Манастир

Посетете го манастирот на отворено, каде што некогаш живееле монасите. 

Манастирот има антички плочки Азулехо вградени на ѕидовите и сино-бели мермери кои ја издигнуваат убавината на просторот. 

Капелата

Капелата на Пресвета Богородица од Пена изгледа исто толку нова како што е изградена во 16 век. 

Капелата ги задржува своите готски засводени тавани и азулејо плочки на ѕидовите.

Спална соба на Фердинанд II

Влезете во спалната соба на Фердинанд II и вкусете ја егзотичноста инспирирана од исламското наследство во португалската култура. 

Декорацијата во обоен малтер со нео-мудехарски стил, која датира од 1882 година, а делото на Домингос Меира вреди да се погледне со часови.

Најчесто поставувани прашања за палатата Пена

Еве неколку често поставувани прашања за Палатата Пена.

Може ли да купам билети однапред?

Да, можно е да се купи Билети за палатата Пена однапред онлајн. Ова може да биде погодна опција за да се избегнат долгите редици, особено за време на шпицот на туристичките сезони.

Кога е изградена палатата Пена?

Изградбата на палатата Пена започнала во 19 век и била завршена во 1854 година. Фердинанд II од Португалија ја нарачал на местото на некогашниот манастир.

Кои архитектонски стилови се претставени во палатата Пена?

Палатата Пена ги спојува архитектонските стилови, вклучувајќи ги романтизмот, мавританскиот, готскиот и мануелинскиот. Различните стилови придонесуваат за уникатниот и бајковит изглед на палатата.

Може ли да фотографирам внатре во палатата Пена?

Фотографирањето генерално е дозволено на отворени површини и градини. Сепак, може да има ограничувања за фотографирање во одредени простории.

Дали Палатата Пена е достапна за луѓе со проблеми со мобилноста?

Палатата се наоѓа на рид, и додека опциите за транспорт се достапни за оние со проблеми со мобилноста, не сите области може да бидат достапни за инвалидска количка. Пристапен платен трансфер кој се извршува на секои 15 минути помеѓу влезот во паркот и палатата.

Извори

# Penapalacetickets.com
# Wikipedia.org
# Airpano.com
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Лисабон

Океанариум Лисабон Лисабонски трамвај 28
Зоолошката градина во Лисабон Националната палата Синтра
Замокот Сао Хорхе Палатата Пена
Арко да Руа Аугуста Жичарница Лисабон
Стадион Луз и музеј на Бенфика HIPPOtrip Лисабон
Палатата Монсерат Музеј Калусте Gulулбенкијан
Фадо во Чиадо Квинта да Регалеира
Центар за приказни за Лисабоа Парк Луриња Дино
Крстарење со зајдисонце во Лисабон Манастир Јеронимос
Замокот на Маврите Музеј на 3D забавна уметност
Музеј на Кралското богатство Белем кула
Националната палата и градините на Келуз

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Лисабон

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар