Почетна » Лисабон » Билети за Националната палата Синтра

Националната палата Синтра – билети, цени, што да очекувате

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(179)

Сместена во историскиот град Лисабон, Националната палата Синтра беше прогласена за светско наследство на УНЕСКО во 1995 година.

Исто така познат како Паласио да Вила (Градската палата), палатата датира од 9 век кога мавританските гувернери ја изградиле својата резиденција на тоа место.

Во средниот век, оваа палата била интензивно користена од монарсите како одморалиште, одморалиште за лов и безбедно засолниште за време на појава на болести. 

За време на вашиот одмор во Лисабон, посетата на Националната палата Синтра е задолжителна за да знаете колку бил културно богат градот во текот на средновековните времиња. 

Оваа статија споделува сè што треба да знаете пред да ги купите вашите билети за Националната палата Синтра.

Националната палата Синтра

Што да очекувате во палатата

Ќе ве транспортираат во средновековни времиња кога ќе влезете во Националната палата Синтра.

Уникатна архитектура

Дознајте за архитектурата на палатата, која е спој на готски, мануелински и мудејарски стил (комбинација на муслимански и христијански уметнички влијанија).

Џиновски кујнски оџак

Погледнете го конусниот оџак на кујната од 14 век, кој е висок 33 метри (108 стапки) и го испушташе целиот чад од кујната. 

Соба за грбови

Посетете ја „Sala dos Brasões“ (соба за грбови) и видете ја прекрасната колекција на Mudéjar Azulejos (обоени глазирани плочки).

Плочките што прикажуваат буколични и ловечки сцени се извонредни.

Сала на Лебеди

Салата на Лебедите е најстарата соба во Португалската палата, чии тавани се украсени со сликање на лебеди во октогонални панели. 

Соба со страчки

Влезете во собата со страчки и видете го ренесансниот камин направен од мермер и таванот поделен на 136 триаголни панели на кои се прикажани страчки.

Собата има многу стар мебел што ја отсликува величественоста на монархот. 

Националната палата Синтра е точка на средба на различни култури, чија убавина редовно се зголемуваше додека нови кралеви беа поставени на тронот. 


Вратете се на почетокот


Билети за Националната палата Синтра

Лебедова соба на Националната палата Синтра
Лебедова соба на Националната палата Синтра. Лебедовата соба ги собра сите заедно на банкети, музички концерти, јавни приеми, религиозни, па дури и погребни церемонии. Слика: Parquesdesintra.pt

Можете да ја купете билети за Националната палата Синтра на атракција или онлајн. 

Ви препорачуваме да ги купите вашите билети онлајн бидејќи тие ви помагаат да заштедите време, пари и енергија.

Онлајн билетите обично се поевтини и исто така можете да ја прескокнете долгата редица на шалтерот за билети. 

Кога ќе ги добиете билетите за Националната палата на Синтра преку Интернет, тие ќе ви бидат испратени по е-пошта.

На денот на вашата посета, можете да ги покажете вашите билети на вашиот мобилен телефон и да влезете - нема потреба да земате отпечатоци.

Купувањето билети преку Интернет обезбедува непречен влез и ви помага да избегнете разочарување во последен момент.

Иако децата под шест години влегуваат бесплатно, на страницата за резервации, мора да изберете бесплатен билет за нив. 

Цени на билетите

Билет за возрасни (6+ години): €10
Билет за доенчиња (до 5 години): слободен


Вратете се на почетокот


Паркот и Палатата Пена + Националната палата + Замокот на Маврите

Засилете ја вашата турнеја низ Лисабон со купување на единечен билет за Парк и Палас Пена во Синтра, Националната палата Синтра и замокот на Маврите. 

Резервирајте го вашиот билет еднаш и подгответе се да истражувате:

  • Парк и палата Пена во Синтра, која изгледа како замок од бајките
  • Националната палата Синтра, место за светско наследство на УНЕСКО
  • Замокот на Маврите, каде што ќе најдете артефакти од бронзеното време, железното време и неолитскиот период 

Кога ќе го резервирате овој комбиниран билет, добивате попуст од 6% и заштедите најмалку 2 € по лице.


Вратете се на почетокот


Националната палата на Синтра + палатата Монсерат

Зголемете ја вашата забава во Лисабон со купување комбо билет за Националната палата Синтра и палатата Монсерате.

И двата споменици се прогласени за светско наследство на УНЕСКО, па затоа посетата на овие палати е задолжителна. 

Во палатата Монсерат ќе го истражувате она што некогаш било капела од 16 век и приватна куќа.

Архитектурата на палатата Monserrate е спој на готски, мавритански и индиски стилови, што е задоволство за очите. 

Палатата опфаќа прекрасни и романтични градини, со езера, извори, фонтани, пештери и растителни видови ширум светот.

Во Националната палата Синтра, ќе ги истражувате собата со страчки, собата со лебедите итн., што ви овозможува да ја преживеете историјата. 


Вратете се на почетокот


Работно време

Портите на Националната палата Синтра се отворени за посетители од 9.30 до 6.30 часот. 

Палатата ги пречекува туристите во сите денови од неделата. 

Последниот влез е еден час пред затворањето. 

Колку време трае палатата

Повеќето туристи поминуваат 90 минути до два часа во истражување на Националната палата Синтра.

Љубителите на историјата имаат тенденција да поминуваат четири до пет часа истражувајќи ги бројните простории на Националната палата на Синтра.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Националната палата

Националната палата Синтра се наоѓа во градот Синтра, во Лисабонскиот округ во Португалија.

адреса: Ларго Раиња Дона Амелија, 2710-616, Синтра. Најдете насоки

Со воз

Железничка станица Синтра е блиску до Националната палата Синтра, на околу 10 минути пешачење. 

Ако сте во Лисабон, можете да земете воз од Лисабон Станицата Росио

На секои половина час од станицата тргнува воз за Синтра.

Со автобус

Ларго Фереира Кастро (434) и Largo CMSintra (433 и 434) се најблиските автобуски постојки до палатата. 

Паркинг

Ако патувате во автомобил, вклучете го вашиот Гугл мапи и започнете!

Можете да го паркирате вашиот автомобил на Паркинг паркинг, на само 5 минути пешачење од палатата. 

Извори

# Sintra-portugal.com
# Wikipedia.org
# Visitworldheritage.com
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Лисабон

Океанариум ЛисабонЛисабонски трамвај 28
Зоолошката градина во ЛисабонНационалната палата Синтра
Замокот Сао ХорхеПалатата Пена
Арко да Руа АугустаЖичарница Лисабон
Стадион Луз и музеј на БенфикаHIPPOtrip Лисабон
Палатата МонсератМузеј Калусте Gulулбенкијан
Фадо во ЧиадоКвинта да Регалеира
Центар за приказни за ЛисабоаПарк Луриња Дино
Крстарење со зајдисонце во ЛисабонМанастир Јеронимос
Замокот на МавритеМузеј на 3D забавна уметност
Музеј на Кралското богатствоБелем кула
Националната палата и градините на Келуз

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Лисабон

Оваа статија е истражувана и напишана од