Почетна » Лисабон » Билети за зоолошката градина во Лисабон

Зоолошката градина во Лисабон – билети, цени, попусти, воз, жичарница

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(187)

Зоолошката градина во Лисабон (основана во 1884 година) им помага на децата и на возрасните да научат за животните, зачувувањето на дивиот свет и како нелегалната трговија влијае на нашиот екосистем.

Сместена многу во градот Лисабон, Зоолошката градина е домаќин на околу 2000 животни од повеќе од 300 видови.

Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да ги резервирате вашите билети во зоолошката градина во Лисабон.

Што да очекувате во зоолошката градина во Лисабон

Во зоолошката градина во Лисабон, можете да истражувате животни од различни делови на светот и да се препуштите на неограничена забава и инфозабава. 

Зоолошката градина во Лисабон е дом на разновидна палета на животни ширум светот. Може да очекувате да видите цицачи, птици, влекачи и риби.

Зоолошката градина вклучува океанариум кој се фокусира на морскиот свет. Ова може да вклучува експонати со риби, морски желки и други водни видови.

Зоолошката градина во Лисабон има емисии во живо со делфини и морски лавови. Овие претстави се забавни и едукативни, нудејќи увид во однесувањето на овие морски цицачи.

За помладите посетители, често има детска фарма каде што можат да комуницираат со припитомени животни како кози, овци и зајаци. Ова обезбедува повеќе практично искуство за децата.

Зоолошката градина вклучува ботанички градини со различни растенија и дрвја. Ова нуди релаксирачка средина за посетителите да истражуваат.


Вратете се на почетокот


Каде да резервирате билети

Билети за зоолошката градина во Лисабон може да се купи онлајн или лично во атракција.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите во атракцијата.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите.

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваното време.

Бидејќи некои атракции продаваат ограничен број билети, за време на шпицот тие може да се распродадат. Резервирањето навреме помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет

Посетете го Страница за резервација на билети во Зоолошката градина во Лисабон, изберете го претпочитаниот датум, временско место и број на билети и купете ги билетите веднаш.

По купувањето, билетите ќе ги добиете на вашата е-пошта.

Отпечатоците на билетите не се потребни.

Можете да влезете во атракцијата со прикажување на е-билетот на вашиот паметен телефон.

Цените на билетите во зоолошката градина во Лисабон

Билети за зоолошката градина во Лисабон чини 29 евра за посетители помеѓу 13 и 64 години.

Деца од три до 12 години добиваат попуст од 11 евра и плаќаат 18 евра за влез.

Повозрасните лица над 65 години добиваат попуст од 9 евра и плаќаат само 20 евра за влез.

Децата под три години можат бесплатно да влезат во зоолошката градина во Лисабон.

Билети за зоолошката градина во Лисабон

Овој билет ви овозможува брз прием во зоолошката градина во Лисабон. Не треба да чекате во редот.

Овој билет ви дава пристап до сите активности и настани во зоолошката градина во Лисабон.

Со овој билет можете да добиете жичарница за 20-минутен лет над зоолошката градина.

Цената на билетот

Билет за возрасни (од 13 до 64 години): €29
Детски билет (од 4 до 12 години): €18
Билет за постари лица (65+ години): €20
Билет за доенчиња (до 3 години): Слободен влез

Океанариум и зоолошка градина
Лисабонскиот океанариум е оддалечен само 15 минути со автомобил од зоолошката градина во Лисабон, поради што некои семејства планираат да ги посетат и двете во ист ден. Купете комбо билет


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до зоолошката градина во Лисабон

адреса: Praça Marechal Humberto Delgado, 1549-004 Лисабоа, Португалија. Најдете насоки

Со метро

Атракција на дивиот свет во главниот град на Португалија е во рамките на 2 минути пешачење од Станица Jardim Zoológico (Сина линија).

Со автобус

Автобуските линии на Carris кои можат да ве префрлат во Зоолошката градина се - 701, 716, 726, 731, 746, 754, 755, 758, 768 и 770.

Откако ќе излезете во Сете Риос, брзо одење од 3 минути може да ве однесе до Зоолошката градина.

Со железница

Сете Риос железничката станица е веднаш до зоолошката градина во Лисабон. 

Можете да го планирате вашето патување со посета на Национална железница веб-страница. 

Паркинг

Ако ја посетувате зоолошката градина во Лисабон со автомобил, вклучете го вашиот Гугл мапи и упатете се кон туристичката атракција.

Наспроти главниот влез во Зоолошката градина се достапни широки подземни и отворени платен паркинг. 

Работно време

Во текот на летото (21 март до 20 септември), зоолошката градина во Лисабон се отвора во 10 часот и се затвора во 8 часот, а последниот влез е во 6.45 часот.

Во текот на зимата (21 септември до 20 март), Зоолошката градина се отвора во 10 часот и се затвора во 6 часот, а последниот влез е во 5.15:XNUMX часот. 

Зоолошката градина во Лисабон останува отворена во текот на целата година. 

Најдобро време за посета на зоолошката градина во Лисабон

Најдобро време за посета на зоолошката градина во Лисабон е веднаш штом ќе се отворат во 10 часот. 

Во утринските часови, животните се во најактивна состојба. 

Сепак, тие обично се кријат во нивните засолништа за да дремат или да избегаат од жештините попладне. 

Исто така, во раните часови на денот, гужвата е помала, а добивате повеќе време и простор за трошење на изложбите.

Ако претпочитате помалку преполно искуство, размислете за посета во работните денови и избегнувајте викенди и државни празници.

Колку време трае зоолошката градина во Лисабон

Истражувањето на зоолошката градина во Лисабон трае околу три до четири часа за да ги покрие сите презентации и атракции. 

Семејствата со малку постари деца поминуваат повеќе време бидејќи децата не се заморуваат лесно. 

Зоолошката градина во Лисабон нуди огромно учење и ве приближува до светот на животните. 


Вратете се на почетокот


Возот на зоолошката градина во Лисабон

Воз во зоолошката градина во Лисабон
Слика: Lifecooler.com

Дојдете, качете се во возот на Зоолошката градина и прошетајте ја зоолошката градина на удобноста на вашето место. 

15-минутното патување нуди поинакво искуство околу Зоолошката градина, вклучувајќи аудио објаснувања на патот, така што посетителите можат да дознаат повеќе забавни факти за животните.

Билетот за воз во Зоолошката градина во Лисабон не е вклучен во влезниот билет во зоолошката градина во Лисабон. 

Сепак, тие се достапни за купување од неколку места во Зоолошката градина.

Цената на билетот: € 1


Вратете се на почетокот


Жичарница на зоолошката градина во Лисабон

Што може да биде поубаво од истражување на зоолошката градина во Лисабон од врвот?

Жичницата во зоолошката градина во Лисабон ве води на 20-минутно патување околу атракцијата на дивиот свет.

Во текот на летото, жичарницата работи од 11.30 до 7.30 часот (последна тура). 

Во зима започнува во 11 часот, а последното возење е во 5.30 часот.

Жичницата е исклучена заради одржување на 28 март, 2 мај, 30 мај, 27 јуни, 25 јули, 29 август, 26 септември, 31 октомври, 28 ноември и 26 декември.


Вратете се на почетокот


Животни во зоолошката градина

Зоолошката градина во Лисабон е домаќин на повеќе од 2000 животни од речиси 300 различни видови. 

Набројуваме некои од најпопуларните животни на атракцијата.

Африка: Црн носорог, Окапи, Горила, Адакс, Орикс со рогови со рогови, Греви зебра, африкански пингвин и лемури

Америка: Златен лав Тамарин, сребрено-кафеав тамарин со голо лице и тафтуван капучин

Азија: Комодо змеј, арапски орикс, суматрански носорог, персиски леопард и сибирски тигар

Европа: Пиринејски рис

Океанија: Коалас

Реки, мориња и океани: Тесен делфин и медитеранскиот монах фока


Вратете се на почетокот


Презентации и атракции во Зоолошката градина

Има многу да се види и ужива во зоолошката градина во Лисабон, а ние набројуваме некои од најважните моменти. 

Заливот Делфин

Во заливот Делфин или Делфинариумот, делфините се потопуваат и нуркаат во водата. 

Презентациите на делфините се одржуваат трипати дневно – 11 часот, 2.30 часот и 4.30 часот.

Презентацијата трае 20 минути, каде што делфините ги покажуваат своите трикови и атлетизам. 

Пеликани

За време на презентацијата на Пеликаните, можете внимателно да гледате како се хранат и одмараат прекрасните бели пеликани. 

Презентацијата трае секој ден во 11.45 часот по 10 минути. 

Маѓепсана шума

Волшебната шума ве запознава со бујот на тропските птици кои летаат на небото.

Учиш многу за пленот, предаторите и ноќните и дневните птици. 

Презентацијата се одржува секој ден во 12.30 или 4 часот. 

Во текот на 20 минути од презентацијата на Маѓепсана шума, ќе видите спектакуларен лет на птици кои ќе ве воодушеват.

Детска фарма

На Детската фарма можете да научите за домашни животни како магариња, зајаци итн. 

На фармата исто така се учи за растителното царство и како да се направи разлика помеѓу растенијата и дрвјата како лимон, јагоди, зелена салата, морков итн. 

Во текот на летото, презентацијата на Детската фам трае од 10 до 8 часот, додека во зима од 10 до 5 часот. 

Лагуна куќа

Ги сретнувате неверојатните делфини од шишиња во Лагуна куќа и ги гледате како цицаат и пливаат под вода. 

Во текот на летото, презентацијата трае од 10.30 до 8 часот, а во зима од 10.30 до 6 часот. 

Куќа за рептили

Видете ги различните рептили во Рептил Куќата.

Овде можете да ги видите митскиот змеј Комодо, Мрежестиот питон, филипинскиот гуштер со едрилица, носорогот игуана, џиновскиот американски алигатор и малата египетска желка.

Ибериски рисови Гроув

Запознајте ја најзагрозената мачка во светот, Пиринејскиот рис, на оваа презентација

Оваа атракција се чува во затскриена област на Зоолошката градина за да се осигура дека Iberia Lynx може да живее мирно. 

Шумичката е опкружена со медитеранска флора, маслинови дрвја, дабови и ароматични растенија за животните да се чувствуваат како дом.

Храмот на приматите

Во Храмот на Приматите, можете да видите шимпанза, горили орангутани.

Оваа атракција е изградена на отворено, имајќи го предвид соодветното живеалиште за примати, и затоа се поставени дрвја, водопади, езера, вегетација и дрвени палуби за животните да се качуваат.

Долината на тигрите

Дојдете во долината на тигрите и видете ги тигрите како одат по платформи, ја гасат жедта во езерца и се одмараат на карпи. 

Оваа атракција е дом на два вида тигри - суматранскиот тигар и сибирскиот тигар. 

Ќе дознаете со какви закани се соочуваат тигрите и како тие се движат кон работ на истребување. 

Савана МЕО

Savana MEO ве превезува во африканската Савана, каде што гледате џиновски слонови, прекрасни жирафи, нилски коњи кои сакаат вода и антилопа со спирални рогови наречена Nyalas. 


Вратете се на почетокот


Карта на зоолошката градина во Лисабон

Карта и распоред на зоолошката градина во Лисабон
Слика: Зоолошка градина.pt

Мапата е задолжителна кога планирате да ја посетите зоолошката градина во Лисабон.

Со карта во рака или преземена на телефонот, можете лесно да се движите низ Зоолошката градина и да стигнете до вашата омилена атракција и презентација без многу пребарување. Преземете ја картата на зоолошката градина во Лисабон (338 Kb, WebP)

Покрај експонатите, мапата ќе ви помогне и да лоцирате пункт за прва помош, тоалет и соблекувална за бебиња, фонтана за пиење, банкомат, центар за нега на бебиња итн. 

Картата исто така ви дава пат до излез за итни случаи, канцеларија, центар за билети, паркинг и ресторани. 

Најчесто поставувани прашања за зоолошката градина во Лисабон

Еве неколку често поставувани прашања за зоолошката градина во Лисабон.

Може ли да купам билети преку Интернет?

Да, можете да купите Билети за зоолошката градина во Лисабон онлајн. Освен тоа, раното резервирање преку Интернет помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Дали има простор за деца или зоолошка градина за галење?

Да, зоолошката градина во Лисабон има детска фарма или зоолошка градина за галење каде што помладите посетители можат да комуницираат со припитомени животни.

Дали е достапна инвалидска количка во зоолошката градина?

Зоолошката градина во Лисабон е достапна за сите посетители. Достапни се капацитети и услуги за лицата со посебни потреби, вклучувајќи пристап за инвалидска количка и пристапни тоалети.

Може ли привремено да излезам и повторно да влезам во зоолошката градина во Лисабон?

Посетителите можат да излезат од зоолошката градина, но повторното влегување е дозволено само истиот ден. Постапката за пристап за повторно влегување е достапна во билетарницата.

Може ли да ручам во зоолошката градина во Лисабон?

Да, можете да ручате или да закускате. Зоолошката градина во Лисабон има неколку простори за јадење во просторот за слободен пристап на влезот во паркот. Зоолошката градина има и пикник парк, со маси и клупи за оброци и „куќички за птици“ за играње на децата, парчиња направени исклучиво од рециклиран материјал.

Извори

# Зоолошка градина.pt
# Wikipedia.org
# Portugalvisitor.com
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Лисабон

Океанариум Лисабон Лисабонски трамвај 28
Зоолошката градина во Лисабон Националната палата Синтра
Замокот Сао Хорхе Палатата Пена
Арко да Руа Аугуста Жичарница Лисабон
Стадион Луз и музеј на Бенфика HIPPOtrip Лисабон
Палатата Монсерат Музеј Калусте Gulулбенкијан
Фадо во Чиадо Квинта да Регалеира
Центар за приказни за Лисабоа Парк Луриња Дино
Крстарење со зајдисонце во Лисабон Манастир Јеронимос
Замокот на Маврите Музеј на 3D забавна уметност
Музеј на Кралското богатство Белем кула
Националната палата и градините на Келуз

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Лисабон

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар