Почетна » Лисабон » Билети за стадионот Луз и турнејата во музејот на Бенфика

Стадион Луз и турнеја во музејот на Бенфика – билети, цени, што да очекувате

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(136)

Лисабон засолниште и негува спортови, особено фудбал, и е дом на СЛ Бенфика, главниот фудбалски тим.

Градот толку многу го сака фудбалот што стадионот Луз и музејот на Бенфика беа основани за да го прослават и промовираат спортот.

Естадио да Луз, или стадионот Луж, како што е инаку познат, служи како домашен терен за СЛ Бенфика за домашните и меѓународните првенства од 2003 година. 

Од друга страна, Museu Benfica Cosme Damião, познат и како музеј на Бенфика, ја зачувува културата и историјата на фудбалот.

Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да резервирате на стадионот Луз и турнејата во музејот на Бенфика.

Што да очекувате на стадионот Луз и музејот на Бенфика

Музеј на Бенфика

Посетете го музејот на Бенфика и нурнете во историјата на СЛ Бенфика.

Музејот е именуван по Косме Дамијао, основачот на Музејот и една од реномираните фигури во историјата на Sport Lisboa e Benfica.

Има различни теми од историјата на Sport Lisboa e Benfica, градот Лисабон и светот. 

Во музејот Бенфика ќе ги откриете трофеите, фактите и имињата што го направија овој клуб бастион на светскиот спорт.

Музејот е распространет на четири илјади квадратни метри со три ката организирани во 29 тематски области.

За промовирање на учењето и интерактивноста меѓу посетителите, Музејот нуди-

– Аудиовизуелни екрани на допир
– Холограм на Еузебио
– Областа на која се прикажани фотографии од навивачите на Бенфика
– Лифт опкружен со видео ѕидови кои прикажуваат пораки и слики на бенфиквиста  
– Геодетска купола каде што е прикажан краток филм за историјата на клубот

Забелешка: Португалската асоцијација за музеологија му ја додели на Музејот Бенфика титулата најдобар португалски музеј за 2014 година. 

Стадион Луз

Посетете го најголемиот стадион во Португалија, Естадио да Луз, и вдишете свеж, спортски воздух. 

Дознајте за легендарните играчи на СЛ Бенфика и нивните достигнувања.

Стадионот инаугуриран во 2003 година за да се одржуваат натпревари и Лигата на шампионите, има капацитет од 65,000 луѓе.

Прошетајте низ тунелот на играчите, ѕирнете во прес-салата и соблекувалната на играчите и направете селфи со маскотата на орелот на Спорт Лисабоа и Бенфика.

Сигурно ќе се чувствувате како играч кој шета по теренот на турнејата на стадионот Луз. 


Вратете се на почетокот


Каде да резервирате билети

Турнеја на стадионот Луз и билети за музејот СЛ Бенфика може да се купи онлајн или лично во атракција.

Туристите можат да ги купат своите билети на портата 17 на стадионот, пред статуата на Еузебио.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите во атракцијата.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите.

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваното време.

Бидејќи некои атракции продаваат ограничен број билети, за време на шпицот тие може да се распродадат. Резервирањето навреме помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет

Посетете го Билет за стадионот Луж и музејот на Бенфика страницата за резервации, одберете го претпочитаниот датум, временско место и број на билети и веднаш купете ги билетите.

По купувањето, билетите ќе ги добиете на вашата е-пошта.

Отпечатоците на билетите не се потребни.

Можете да влезете во атракцијата со прикажување на е-билетот на вашиот паметен телефон.

Цените на билетите на стадионот Луз и музејот СЛ Бенфика

Билет за стадионот Луж и музејот на Бенфика чини 17 евра за сите возрасни на возраст од 14 до 64 години.

Децата на возраст од три до 13 години добиваат попуст од 11 евра и плаќаат само 6 евра за влез, додека постарите од 65 години и повеќе мора да платат намалена цена од 11 евра.

Децата до две години можат да влезат во музејот бесплатно.

Билети за стадионот Луз и музејот СЛ Бенфика

Експонати во музејот на Бенфика
Слика: Слбенфица.пт

Овој билет ви дава влез во стадионот Луз и музејот СЛ Бенфика. Не треба да чекате во редот на влезот.

Со овој билет можете да пристапите до ВИП областите, тунелите за играчи и копчињата.

Овој билет, исто така, ви дава пристап до соблекувалните на гостинскиот тим за време на посетата со водич.

Цени на билетите

Билет за возрасни (од 14 до 64 години): € 17
Билет за постари лица (65+ години): € 11
Детски билет (од 3 до 13 години): € 6
Билет за доенчиња (до две години): Слободен влез


Вратете се на почетокот


Приватна обиколка на стадионот Луз и турнеја на музејот

Резервирајте приватна турнеја ако патувате со голема група и го сакате вашиот водич. 

Приватната обиколка на стадионот Луз и музејот на Бенфика трае два часа, за време на која водичите ќе ве бомбардираат со фасцинантни факти. 

Како што кажува зборот, приватната турнеја ја носи вашата група само на просветлувачко патување и одржува растојание од редовната толпа. 

Кога резервирате приватна турнеја, можете да очекувате удобност, удобност и лично внимание, што можеби нема да го доживеете на редовна турнеја. 

Туристичките водичи ги истакнуваат работите што би ги пропуштиле доколку ја истражувате турата сами или со поголема толпа. 

Цени на билетите

Билет за возрасни (од 14 до 64 години): € 25
Билет за постари лица (65+ години): € 18
Детски билет (од 3 до 13 години): € 12
Билет за доенчиња (до две години): Слободен влез


Вратете се на почетокот


Обиколка на стадионот Луз со преземање од хотел

Приватната обиколка на стадионот Луз ви нуди неспоредливи придобивки.

Но, кога истата турнеја ви нуди хотелски прием, замислете колку може да биде релаксирачко и пријатно вашето време на стадионот Луз. 

Кога вашето патување е планирано, а имате возачи и туристички водичи на ваша услуга, вашата посета на стадионот може да стане позабавна и незаборавна. 

Приватна обиколка на стадионот Луз со хотелски пик-ап трае скоро 4 часа. 

Ваквите тури се за групи од 8 лица и не помалку од тоа. 

Оваа турнеја започнува во 9.30 часот и 2.30 часот, за да можете да го изберете временскиот дел што одговара на вашиот распоред. 

Цена на билетите: €260


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до стадионот

Фудбалскиот музеј е веднаш пред стадионот Луз. 

адреса: Estadio do Sport Lisboa e Benfica, Avenida Eusebio da Silva Ferreira, Лисабон 1500-313 Португалија. Најдете насоки

Музејот на Бенфика е надвор од стадионот Луз

Со метро

Colégio Militar/Luz е најблиската метро станица до стадионот Луз и Бенфика Мусум. 

Само 11 минути пешачење ќе ве одведат до стадионот.

Со автобус

Земете автобус 750 до Естадио Да Луз автобуска станица, од каде што Музејот или стадионот е на 6 минути пешачење. 

Паркинг за автомобили

Ако патувате во вашиот автомобил, вклучете го вашиот Гугл мапи за да започнете. 

Стадионот Луз и музејот на Бенфика имаат многу паркинзи за автомобили во околните области.

Можете да го паркирате вашиот автомобил на Паркинг, Parques de estacionamento Benfica Estádioили Colégio Militar.

Работно време

Турите на стадионот Луз и музејот на Бенфика се одржуваат секој ден од 10 до 5 часот. 

Во деновите на натпреварите, стадионот Луж останува затворен, додека часовите на работа на Музејот на Бенфика се предмет на промена.

Колку долго е потребно

Обиколките на стадионот Луз и музејот на Бенфика траат два часа, со повеќе од еден час поминати во Музејот. 

Ќе ги научите клучните работи за фудбалот и неговите играчи на стадионот и музејот за два часа. 

Во Музејот ќе ја доживеете историјата на легендарните играчи на СЛ Бенфика, а на стадионот ќе ги доживеете моментите кога фудбалскиот клуб СЛ Бенфика создаваше историја. 

Ако сте хардкор фудбалски љубител, оваа турнеја е наменета за вас!

Најдобро време за посета

Најдобро време за посета на стадионот Луз и музејот на Бенфика се деновите што не се натпреваруваат. 

Во деновите на натпреварот, посетителите можат да го видат само Музејот, но не добиваат пристап до стадионот Луз. 

Сепак, во деновите што не се игра, можете да уживате во турнејата без прекини и да го истражувате секој агол и пукнатина на стадионот. 


Вратете се на почетокот


Најчесто поставувани прашања за стадионот Луз и музејот СЛ Бенфика

Еве неколку често поставувани прашања за стадионот Луз и музејот СЛ Бенфика.

Дали има достапни тури со водич?

Тури со водич на стадионот Луз се достапни, обезбедувајќи увид во историјата на стадионот, СЛ Бенфика и незаборавни моменти.

Може ли да купам билети за натпреварите на СЛ Бенфика на стадионот?

Вообичаено можете да купите билети за натпреварите на СЛ Бенфика на стадионот. Достапноста на билетите зависи од натпреварот и конкуренцијата. Можете исто така да купите билети за натпревар преку Интернет.

Какви капацитети се достапни на стадионот Луз во Лисабон?

Стадионот Луз во Лисабон нуди различни објекти за навивачите, вклучувајќи ресторани, барови, продавници, музеј и игралиште за деца. Стадионот е достапен и за лицата со посебни потреби.

Што можам да видам во музејот SL Бенфика?

Музејот ја изложува историјата на клубот, иконите на играчите, трофеите и сувенирите. Тој нуди сеопфатен поглед на патувањето и успесите на СЛ Бенфика.

Што е Естадио да Луз?

Естадио да Луз е домашниот стадион на СЛ Бенфика. Тој е еден од најголемите фудбалски стадиони во Португалија и бил домаќин на значајни фудбалски настани, вклучувајќи го и финалето на Лигата на шампионите на УЕФА во 2014 година.

По што е познат музејот SL Бенфика - Косме Дамиао?

Музејот СЛ Бенфика, именуван по Косме Дамијао, е познат по прикажувањето на историјата, достигнувањата и сувенирите на СЛ Бенфика. Обезбедува привлечно искуство за обожавателите и посетителите.

Колкав е капацитетот на стадионот Луз во Лисабон?

Сегашниот капацитет на стадионот Луз во Лисабон е 65,647, што го прави најголемиот стадион во Португалија.

Извори

# Слбенфица.пт
# Yellowbustours.com
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Лисабон

Океанариум Лисабон Лисабонски трамвај 28
Зоолошката градина во Лисабон Националната палата Синтра
Замокот Сао Хорхе Палатата Пена
Арко да Руа Аугуста Жичарница Лисабон
Стадион Луз и музеј на Бенфика HIPPOtrip Лисабон
Палатата Монсерат Музеј Калусте Gulулбенкијан
Фадо во Чиадо Квинта да Регалеира
Центар за приказни за Лисабоа Парк Луриња Дино
Крстарење со зајдисонце во Лисабон Манастир Јеронимос
Замокот на Маврите Музеј на 3D забавна уметност
Музеј на Кралското богатство Белем кула
Националната палата и градините на Келуз

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Лисабон

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар