Почетна » Лисабон » Билети за Арко да Руа Аугуста

Arco da Rua Augusta – билети, цени, што да очекуваме

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(178)

Арката Руа Аугуста, позната како „Arco da Rua Augusta“ на португалски, е огромна триумфална порта во срцето на Лисабон.

Арх не потсетува на смртоносниот земјотрес во Лисабон од 1755 година проследен со цунами и пожар што го уништи градот, предизвикувајќи штета на животот и имотот. 

Овој споменик е изграден во знак на сеќавање на обновата на градот по трагичниот настан, а изградбата траеше 100 години.

Руа Аугуста Арх првично беше дизајниран да биде камбанарија, но подоцна, споменикот беше обликуван во лак. 

Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да ги резервирате вашите билети за Arco da Rua Augusta.

Врвни билети за Арко да Руа Аугуста

# Билети за Rua Augusta Arch

Што да очекувате во Arco da Rua Augusta

Посетителите можат да ѕирнат во историјата и културата на Лисабон во Руа Аугуста Арх. 

Арката е украсена со столбови и статуи кои ја пеат славата на главниот град на Португалија. 

Набљудувачката палуба на врвот на Arch нуди фантастичен поглед кој може да ви го одземе здивот. 

Каде да резервирате билети

Билети за Rua Augusta Arch може да се купи онлајн или лично во атракција.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите во атракцијата.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите. 

Кога резервирате рано, го добивате и посакуваното време.

Бидејќи некои атракции продаваат ограничен број билети поради нивната голема побарувачка, раното резервирање помага да се избегнат разочарувања во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет

Посетете го Страница за резервација на билети за Rua Augusta Arch, изберете го претпочитаниот датум, временско место и број на билети и купете ги билетите веднаш.

По купувањето, билетите ќе ги добиете на вашата е-пошта. 

Отпечатоците на билетите не се потребни.

Можете да влезете во атракцијата со прикажување на е-билетот на вашиот паметен телефон.

Цените на билетите на Rua Augusta Arch

Билети за Rua Augusta Arch чини 4 € за сите посетители на возраст од шест и повеќе години. 

Децата до шест години можат бесплатно да влезат во атракција.


Вратете се на почетокот


Билети за Rua Augusta Arch

Praça do Comércio ноќе
Томејк / Гети слики

Овој билет ви овозможува да го прескокнете пристапот до сводот Руа Аугуста. Не треба да чекате во редот на влезот.

Овој билет ви овозможува да ја посетите импресивната Триумфална капија и да се качите со лифтот и спиралните скалила до врвот.

Со овој билет, можете да уживате во панорамскиот поглед на Terreiro do Paço и центарот на Лисабон и да дознаете за историјата на Арх и неговата изградба.

Цената на билетот

Билет за возрасни (6+ години): €4
Детски билет (до 5 години): слободен


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Лисабонската арка

Arco da Rua Augusta се наоѓа на северниот крај на Praça do Comércio. 

адреса: R. Augusta 2, 1100-053 Лисабоа, Португалија. Најдете насоки 

Можете да користите јавен превоз за да стигнете до Арх Руа Аугуста. 

Со метро

Најблиските метро станици се Росио (Зелена линија), Тереиро Пачо (Сина линија) и Баикса-Кјадо (Сини и зелени линии).

Арх е од 6 до 8 минути одење. 

Планирајте го вашето патување во Метро Лисабоа веб-страница. 

Со трамвај

Земи Трамвај 28 или Трамвај 15E за да стигнете до Арко да Руа Аугуста.

Ако патувате со трамвај 15E, спуштете се на постојката Praça do Comércio; Арх е само 6 минути.

Ако патувате со трамвај 28, спуштете се на постојката Арко да Руа Аугуста.

Со автобус

Најблиската станица до Арко да Руа Аугуста е Pç. Comércio.

Автобуските линии до Арх се 728, 735, 737, 759 и 794. 

Посетете Керис веб-страница за планирање на вашето патување. 

Со автомобил

Ако патувате во вашиот автомобил, вклучете Гугл мапи за да започнете. 

Постојат неколку места за паркирање околу атракцијата.

Работно време

Arco da Rua Augusta е отворен од 9 до 7 часот секој ден. 

Последниот влез е 30 минути пред времето на затворање.

Арх ги пречекува посетителите во текот на целата година. 

Колку долго е потребно

Целосната обиколка на Арко да Руа Аугуста трае околу еден час.

Откако ќе ги посетите статуите на истакнати историски личности, можете да се качите со лифтот внатре во Арх и да ја видите саатната соба. 

Оттаму, можете да одите по скалите и да стигнете до горната палуба.

Само 35 луѓе смеат да се качат одеднаш.

Кога сте на врвот на Arch, можете да одвоите време уживајќи во хипнотизирачкиот поглед.

Туристите шетаат низ плоштадот Praça do Comércio и фотографираат.

Најдобро време за посета на Арх

Најдобро време за посета на Arco da Rua Augusta кога ќе се отворат во 9 часот наутро.

Можете да ја избегнете толпата и удобно да го истражите Арх кога ќе стигнете рано.

Времето, исто така, игра клучна улога во одлучувањето за најдоброто време за посета на Арх Руа Аугуста.

Пријатното време (кога не е ниту топло ниту студено) ви овозможува да посветите доволно време за да го разберете значењето на Арх и неговите симболични статуи. 


Вратете се на почетокот


Алегориски статуи

Арко да Руа Аугуста е висок над 30 метри (100 стапки) и има шест столбови високи околу 11 метри (36 стапки).

Арх има различни статуи изградени на врвот, кои одекнуваат различни приказни.

Гледајќи директно во Арх, ќе ја видите триото статуи создадени од Селестин Анатол Калмел.

Триото ја претставува Glory која ја наградува храброста и Genius. 

Славата е прикажана како жена облечена во старогрчка облека; Храброста е прикажана како амазон кој носи шлем со модели на змеј; Генијот е претставен како Јупитер, кралот на боговите во античката римска митологија.

На страната на Арх, две статуи претставуваат две големи реки на Португалија, Дуро и Тејо.

Веднаш под триото статуи, уште четири фигури стојат исправени на столбовите што ги извајал Виктор Бастос.

Четирите статуи ги претставуваат четирите големи личности на Португалија кои одиграа клучна улога во трансформирањето на Португалија. 

На крајната десница е статуата на Нуно Алварес Переира, португалски генерал од 14 век, кој ја ослободил Португалија од Кастилја.  

Исто така на десната страна е статуата на Себастиао Хозе де Карваљо е Мело, Маркизот од Помбал, генерал кој одигра значајна улога во реконструкцијата на трагедијата во Лисабон по 1755 година. 

Лево е статуата на Васко де Гама, познатиот португалски истражувач, а до него е статуата на Вириатус, кој ги предводеше локалните жители против римската експанзија. 

Глетка што го одзема здивот

Arco da Rua Augusta има скали и лифтови кои ве водат до врвот на Arch.

Прво, треба да влезете во лифтот што ве носи во саатот, а оттаму можете да одите по скалите за да стигнете до палубата на отворено што нуди поглед од 360 степени. 

Од врвот, можете да ја видите газираната вода на реката Тагус и неверојатната Praça do Comércio и да ѕирнете во раздвижената област Баикса. 

Ги гледате и Terreiro do Paço, централното градско подрачје Помбалин, катедралата, замокот Свети Хорхе и реката Тејо. 

Руа Аугуста Арх на латински ги потврдува „Доблестите на најголемите“: силата, издржливоста и достигнувањата на португалскиот народ. 


Најчесто поставувани прашања за Arco da Rua Augusta

Еве неколку често поставувани прашања за Rua Augusta Arch.

Може ли да ја прескокнам линијата со овој билет?

Да, Е-билет Rua Augusta Arch ви дава пристап до линијата за прескокнување на Arch.

Може ли да го покажам билетот на мојот мобилен телефон?

Можете да го покажете Е-билет Rua Augusta Arch на вашиот паметен телефон и влезете во атракцијата.

Дали сводот Руа Аугуста е осветлен ноќе?

Лакот е прекрасно осветлен ноќе, создавајќи впечатливо визуелно присуство во градот.

Што можат да видат посетителите од врвот на сводот Руа Аугуста?

Од врвот на лакот, посетителите можат да уживаат во панорамскиот поглед на Лисабон, вклучувајќи знаменитости како што се Трговскиот плоштад, областа Баикса, реката Тагус и ридовите на Алфама и замокот Сао Хорхе.

Кое е значењето на сводот Руа Аугуста?

Лакот има историско и симболично значење бидејќи ја одбележува реконструкцијата на градот по разорниот земјотрес во 1755 година. Тоа е симбол на триумф и издржливост.

Извори

# Visitlisboa.com
# Wikipedia.org
# Portugalvisitor.com
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Лисабон

Океанариум Лисабон Лисабонски трамвај 28
Зоолошката градина во Лисабон Националната палата Синтра
Замокот Сао Хорхе Палатата Пена
Арко да Руа Аугуста Жичарница Лисабон
Стадион Луз и музеј на Бенфика HIPPOtrip Лисабон
Палатата Монсерат Музеј Калусте Gulулбенкијан
Фадо во Чиадо Квинта да Регалеира
Центар за приказни за Лисабоа Парк Луриња Дино
Крстарење со зајдисонце во Лисабон Манастир Јеронимос
Замокот на Маврите Музеј на 3D забавна уметност
Музеј на Кралското богатство Белем кула
Националната палата и градините на Келуз

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Лисабон

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар