Почетна » Виена » Билети за катедралата Свети Стефан

Катедралата Свети Стефан – билети, цени, часови, масовни часови, кодекс на облекување

Планирате одмор? Дознајте го најдобри хотели за престој во Виена

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(159)

Катедралата Свети Стефан бдее над градот Виена повеќе од 700 години.

Тоа е прекрасен споменик, кој ја одразува историјата и сложените архитектонски способности на Австријците.

Изградена во готски стил, уште во 13 век, оваа катедрала често се нарекува под нејзиното германско име Stephansdom.

Оваа статија објаснува сè што треба да знаете пред да купите билети за катедралата Свети Стефан.

Што да очекувате во катедралата Свети Стефан

на Комбинација на катедралата Свети Стефан и музејот Дом е најдобриот начин да се истражи оваа атракција. 

Во катедралата добивате аудио водич, 30-минутна обиколка на катакомбите во нејзиниот подрум, а можете да ја посетите и Јужната кула и Северната кула. 

Откако ќе ја истражите 860-годишната катедрала, можете да го посетите музејот Дом во соседната зграда.

Или можете да резервирате двочасовна пешачка тура до катедралата Свети Стефан, во кој локален водич историски ремек-дела на Виена.

Локален водич ве води наоколу за време на оваа високо оценета турнеја и ве остава на влезот на катедралата, по што можете слободно да истражувате сами. 


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до катедралата Свети Стефан

Катедралата Свети Стефан е во Стефансплац, Виена - на работ на голем и жив плоштад што го дели неговото име.

Шарениот покрив со плочки на катедралата помага да се идентификува прекрасната зграда од сите делови на Виена.

Со автобус

Ако автобусите се вашиот претпочитан начин на патување, можете да се качите во автобусот со броеви 1А, 2А или 3А за да се симнете во близина на катедралата.

Со U-Bahn (метро)

Метро станица Стефансплац е најблиската станица, веднаш спроти катедралата Свети Стефан.

Станицата Stephansplatz ја опслужуваат U1 и U3 Lines.

Паркинг во близина

Центарот на градот на Виена е зона само за пешаци, поради што возењето до катедралата не е добра идеја.

Ако мора да возите до катедралата, препорачуваме да го паркирате возилото на периферијата и да користите јавен превоз до последната милја. Или уште подобро, прошетајте го.

Во близина на споменикот нема паркинг.


Вратете се на почетокот


Часови на катедралата Свети Стефан

Од понеделник до сабота, катедралата Свети Стефан се отвора во 6 часот и се затвора во 10 часот, а во недела се отвора во 7 часот и се затвора во 10 часот.

Историската катедрала е отворена во текот на целата година.


Вратете се на почетокот


Време на миса на Стефансдом

Како мајка црква на Римокатоличката надбискупија во Виена, катедралата Свети Стефан одржува редовни миси за своите посетители.

Ентериери на катедралата Свети Стефан
Катедралата Свети Стефан нуди одлична разновидност, историја, прекрасни уметнички дела и експанзивна религиозна димензија. Дури и ако не се случува маса, влезете и поминете време седејќи во тишина. Фотографија на CEphoto, Уве Аранас

Масовни тајминзи во недела и празници

времеВид на маса
7 amСвета миса
9 amПарохиска миса
9 amДетска миса (долна црква)
10.15 amГлавна услуга
11 amСвета миса
12 часотСвета миса
5 часотВесперс
5.30 часотРозарија
6 часотСвета миса
7.15 часотСвета миса
9 часотСвета миса

Масовни тајминзи во работните денови

времеВид на маса
6.30 amСвета миса (на олтарот Марија Покс)
7.15 amПоглавје миса со пофалби
8 amСвета миса (на олтарот Марија Покс)
12 часотСвета миса
5 часотМолебен (сабота: 1-ва Вечерна)
5.30 часотРозарија
6 часотСвета миса
7 часотСвета миса (сабота на англиски)

Масовните тајминзи се менуваат за време на летната уредба. За детални тајмингот на масата, Кликни тука.


Вратете се на почетокот


Билети за катедралата Свети Стефан

Постојат многу начини да се доживее катедралата Свети Стефан.

Сепак, повеќето туристи во Виена ја посетуваат катедралата Стефансдом како дел од пешачка или велосипедска тура.

За овие билети

Билетите за катедралата Свети Стефан што ги препорачавме подолу се билети за прескокнување на линијата, што значи дека не треба никаде да чекате во редици.

Ова се и билети за паметни телефони. Тоа е, тие ќе ви бидат испратени по е-пошта веднаш штом ќе го направите купувањето.

На денот на вашата посета, можете да ги покажете билетите на вашиот паметен телефон и да ја започнете турата.

Билети за катедралата Свети Стефан и музејот Дом

Покрај приемот во катедралата Свети Стефан, овој билет ви дава и аудио водич за катедралата (и Ризницата).

Можете исто така да се придружите на 30-минутната обиколка со водич низ катакомбите во подрумот на црквата. Посетителите можат да ги истражуваат катакомбите само на патувања со водич.

Билетот исто така ви дава пристап до Јужната кула и Северната кула.

Откако ќе го истражите Свети Стефан, можете да го посетите Дом музејот во Виена, веднаш до катедралата.

Дом музејот Виена е еден од најдобрите музеи во Виена и е дом на богатства на света уметност, литургиски предмети итн.

Цена на билетот

Билет за возрасни (19+ години): 20.50 евра

Пешачка тура до катедралата Свети Стефан

Локален водич ја води оваа високо оценета двочасовна пешачка тура до катедралата Свети Стефан.

Се среќавате со локалниот водич во 9.30 часот и го започнувате вашето истражување на градот, а по пат гледате историски ремек-дела како што се:

  • црквата Свети Михаил
  • Палатата Хофбург
  • Плоштад на херои,
  • Царската ризница
  • Австриска национална библиотека
  • Музеј Албертина
  • Државна опера
  • Фонтана Providentia (на Нојер Маркт)
  • Царска крипта
  • Катедралата Свети Стефан

На крајот од турнејата, водичот ве носи на прагот на катедралата Стефансдом, во која можете да влезете и да ја истражувате онолку долго колку што сакате. 

Оваа турнеја е достапна и на англиски и на германски.

Цена на турата

Билет за возрасни (14+ години): 25 евра
Детски билет (од 6 до 13 години): 15 евра

Приватна обиколка до катедралата Свети Стефан

Оваа персонализирана приватна тура започнува во 3 часот и трае два часа.

Сертифициран австриски туристички водич ве води низ главните знаменитости на стариот град на Виена пред да стигнете до катедралата Свети Стефан.

На влезот на катедралата Свети Стефан плаќате 6 евра по лице (дополнително) и ја истражувате историската зграда.

Откако ќе излезете, продолжувате да го истражувате градот Виена.

Цената на оваа тура е 145 евра за групи до 10 туристи.

Затоа, топло ја препорачуваме оваа турнеја на катедралата Свети Стефан на семејства или групи поголеми од пет члена.

Совет: Ако сакате нешто поевтино, пробајте го утринска прошетка до катедралата Свети Стефан


Вратете се на почетокот


Катедралата Свети Стефан бесплатно

Во мал дел - предниот дел од наосот и дел од северната страна - од катедралата Свети Стефан е слободен влез.

Во продавницата на катедралата можете да влезете и без билет.

Сепак, за се друго е потребен билет.

Бесплатно со виенска карта

Единствениот начин бесплатно да ја истражите целата катедрала Свети Стефан е со купување на Виена Пас.

Ако ја купите виенската карта, плаќате еднаш, но можете бесплатно да пристапите до над 60 врвни атракции во Виена.

Освен што заштедувате пари, тоа ви помага и да заштедите време бидејќи можете да ги прескокнете долгите редови на чекање и да влезете веднаш со виенска карта.

Оваа пропусница е достапна за 1, 2, 3 или 6 дена, а цената варира соодветно.


Вратете се на почетокот


Кодекс на облекување за катедралата Свети Стефан

Нема задолжителен кодекс на облекување за катедралата Свети Стефан во Виена.

Сепак, бидејќи се работи за религиозно место, од посетителите се очекува да се облекуваат умерено.

Препорачуваме облека со почит која не ги повредува чувствата на другите.

Кодекс на облекување на катедралата Свети Стефан

На жените не им се советуваат горните палки, кратки шорцеви, ниски маици со деколте и слично.

Вообичаено е туристите кои носат оглавици да фрлаат шал преку рамениците.

Што се однесува до мажите, подобро е да не носат капа. Исто така, најдобро е да избегнувате маици со груби зборови како „Го мразам Бог“ или „Девојка тепа!“ итн.


Вратете се на почетокот


Мапата на катедралата Свети Стефан

Катедралата Свети Стефан стои со својот шарен мозаичен покрив во срцето на Виена.

Со своите широки хорски сали до огромни скалила, секое ќоше и агол на катедралата Свети Стефан има своја важност.

Затоа не смеете да пропуштите ниту еден дел од оваа позната катедрала.

Предлагаме да ја чувате картата на катедралата Свети Стефан со вас додека ја посетувате религиозната атракција.

Мапата на катедралата Свети Стефан
Детална карта на катедралата Свети Стефан. Слика: Planetware.com

Вратете се на почетокот


Што да се види во катедралата Свети Стефан

Катедралата Свети Стефан стои високо во последните седум века.

Има многу возбудливи работи што треба да се видат и истражат во катедралата.

Еден од најстарите преостанати делови на катедралата е Џиновската порта и Кулите на незнабошците, кои датираат од 13 век.

Свети Стефан во својата ризница има богато уметнички богатства.

Посетителите можат да ги видат највредните парчиња од Ризницата на катедралата во галеријата Запад.

На изложбата се сместени скулптури, текстил, слики и многу други предмети кои датираат многу векови.

Ниту една катедрала не е комплетна без ѕвона, а катедралата Свети Стефан има вкупно 22 ѕвона.

Едно од овие ѕвона е Пуммерин на Света Марија и тежи над 20,000 килограми.

Ѕвончето Пумерин во катедралата Свети Стефан
Со 20,130 kg (44,380 lb), новиот Pummerin е најголемото ѕвоно во цела Австрија. Слика: Stephanskirche.at

Статуите и елаборираните уметнички дела низ катедралата го прават готскиот споменик уште поубав.

Додека ја посетувате катедралата, не пропуштајте две нејзини врвни моменти - олтарот Винер-Нојштадтер изграден во 1447 година и Високиот олтар направен со црн мермер.

Винер-Нојштадтер олтар во катедралата Свети Стефан
Винер-Нојштадтер олтар во катедралата Свети Стефан во Виена. Слика: Википедија

Статуите во овие олтари ги претставуваат покровители на покраината, Леополд и Флоријан.

Можете да ги видите и ликовите на Свети Рох и Свети Себастијан, кои биле повикани за време на чумата за да го спасат градот.


Вратете се на почетокот


Историја Катедралата Свети Стефан

Изградбата на катедралата Свети Стефан во Виена започнала во 1137 година.

Катедралата поминала низ многу несреќи како пожари во античко време и, од неодамна, уништување предизвикано од Втората светска војна.

Сепак, Свети Стефан постојано се конструира и реконструира.

Катедралата Свети Стефан, исто така, има особено значење за љубителите на класичната музика.
Еден од најголемите композитори, Моцарт, сподели некои од најскапоцените моменти во неговиот живот како неговиот брак во оваа црква.

Тоа е и црквата во која Џозеф Хајдн пеел како момче од хор.

На катедралата и беа потребни повеќе од 200 години за да се обликува во која е денес.

Извори

# TripAdvisor.com
# Wikipedia.com
# Wien.info
# Britannica.com

Специјалистите за патувања во TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите обиди да ја одржиме нашата содржина актуелна, доверлива и доверлива.

# Палатата Белведере
# Schonbrunn Palace
# Виенска зоолошка градина
# Музеј Албертина
# Шпанско училиште за јавање
# Музеј Кунстисториш

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Виена