Почетна » Единбург » Билети за зоолошката градина во Единбург

Зоолошката градина во Единбург – билети, цени, тајмингот, што да очекувате и да видите

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(186)

Зоолошката градина во Единбург е една од најпопуларните туристички атракции во Шкотска, која привлекува повеќе од 800,000 посетители годишно.

Зоолошката градина е дом на над 1,000 животни кои претставуваат повеќе од 200 различни видови од целиот свет.

Тоа е извонредно искуство со дивиот свет и за деца и за возрасни.

Коалите, парадите на пингвините, патеката Будонго итн., се некои од најважните моменти на оваа вековна зоолошка градина.

Зоолошката градина во Единбург е одлична дестинација за љубителите на животни од сите возрасти, нудејќи единствена можност одблиску да ги видат некои од најфасцинантните суштества во светот.

Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да резервирате билети за зоолошката градина во Единбург.

Содржина

Што да очекувате во зоолошката градина во Единбург

Посетата на зоолошката градина во Единбург ветува прекрасно искуство за ентузијастите на животните, семејствата и сите заинтересирани за зачувување на дивиот свет.

Можете да уживате во шармот на парадата на пингвините додека овие харизматични птици се шетаат околу нивното куќиште и истражуваат различни видови пингвини.

Потопете се во патеката Будонго, изложба дизајнирана да го реплицира природното живеалиште на шимпанзата, да набљудува интелигентно однесување и да стекне увид во зачувувањето на приматите.

Вклучете се во уникатни средби и искуства со животни што ги нуди зоолошката градина и комуницирајте со одредени животни под водство на стручни чувари на зоолошката градина.

Дознајте како зоолошката градина во Единбург придонесува за глобалните напори за заштита на загрозените видови преку програми за размножување и партнерства.

Прошетајте низ прекрасно уредените градини, подобрувајќи го целокупниот амбиент на зоолошката градина и уживајте во живописниот поглед на Единбург и неговата околина од различни области во зоолошката градина.

На крајот од вашето патување, истражете ги продавниците за подароци за сувенири и сувенири.

Секогаш кога ќе се чувствувате уморни или гладни, одморете се во некое од кафулињата или рестораните во зоолошката градина за да уживате во оброк или ужина.

Резервирајте го овој билет


Вратете се на почетокот


Каде да резервирате билети

Билети за зоолошката градина во Единбург се достапни на интернет или на касата во зоолошката градина.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите на местото на одржување.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите за билети на атракцијата.

Бидејќи атракцијата продава ограничен број билети, тие може да се распродадат за време на шпицот. Резервирањето навреме помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет

Откако ќе купите Билети за зоолошката градина во Единбург, тие се испорачуваат на вашата адреса за е-пошта.

Нема потреба да добивате отпечатоци од билетот.

Одете до местото за прием во зоолошката градина во Единбург и покажете го е-билетот на вашиот паметен телефон кога ќе ја посетите атракцијата.

Цените на билетите во Зоолошката градина во Единбург

на редовен билет за зоолошката градина во Единбург за возрасни помеѓу 16 и 64 години е по цена од 23 фунти. 

Децата од три до 15 години добиваат попуст и плаќаат само 14 фунти.

Постарите (65+ години) и студентите (16+ години со важечки лични карти) исто така плаќаат по намалена цена, а билетите чинат 20 фунти.

Доенчињата до две години можат бесплатно да влезат во зоолошката градина. 

Билети за зоолошката градина во Единбург

Овој билет ви дава целосен пристап до Зоолошката градина, вклучувајќи -

  • Сите животни во зоолошката градина
  • Сите разговори со голманот се планирани за тој ден
  • Сите едукативни настани и активности
  • Сите ресторани

Можете да отидете на врвот на зоолошката градина во Единбург и да ги видите прекрасните погледи на Пентланд Хилс и хоризонтот на градот.

Резервирајте го овој популарен билет и поминете незаборавен ден во зоолошката градина во Единбург, домот на Кралското зоолошко друштво на Шкотска (RZSS) и над 2,500 неверојатни животни ширум светот.

Може да се потопите во изложбата на прошетката на диносаурусите и да видите како праисториските ѕверови оживуваат околу вас наспроти позадината на главниот град на Шкотска.

Се препорачуваат удобни обувки бидејќи ќе има пешачење по некои коси површини.

Цени на билетите

Билет за возрасни (од 16 до 64 години): £23
Детски билет (од 3 до 15 години): £14
Студентски билет (16+ години со валидна лична карта): £20
Билет за постари лица (65+ години): £20

Децата на возраст од две години и помлади можат да влезат бесплатно.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до зоолошката градина во Единбург

Зоолошката градина е поставена на падините на ридот Корсторфин свртени кон југ, давајќи широк поглед на градот.

адреса: 134 Corstorphine Rd, Corstorphine, Единбург EH12 6TS, Обединето Кралство. Најдете насоки

Можете да земете автомобил или да патувате со јавен превоз. 

Со автобус

Ако сте во градот, најдобро е да фатите автобус до зоолошката градина во Единбург - автобусот на Лотиан бр. 12, 26 или 31 ве носи директно до влезот во Зоолошката градина.

Можете да се качите на кој било од автобусите споменати овде и да се симнете во Зоолошката градина во Единбург, Зоолошката градина во Единбург (стоп 2)или Зоолошката градина во Единбург (стоп 1).

Автобуски бр. – 100 Авио-линк, Аеродром Експрес, Ембер, X18, 12, 26, 31, N26, X38, N18

Аеродром до зоолошката градина во Единбург

Доколку планирате да патувате од Аеродромот во Единбург во зоолошката градина во Единбург, земете го Експрес автобус Airlink 100, кој нуди чести поаѓања, удобно седење и бесплатна WiFi.

Airlink 100 Express го напушта аеродромот на секои половина час и стигнува до зоолошката градина во Единбург за 20 минути. 

Со воз

Две станици го опслужуваат градот Единбург - Станица Вејверли Хејмаркет станица

Ви предлагаме да патувате до овие станици Возовите на Скотрејл.

Откако ќе се симнете, следете ги препораките на автобусот погоре за да стигнете до Зоолошката градина. 

Со автомобил

Ако сакате да патувате со автомобил, вклучете Гугл мапи за да започнете.

Не препорачуваме да стигнете до атракцијата со автомобил бидејќи местата на паркингот во зоолошката градина во Единбург се ограничени.

Бидејќи Зоолошката градина е во станбена зона, може да најдете паркинг во близина во текот на денот.

Постојат бројни места за паркирање околу зоолошката градина.


Вратете се на почетокот


Работно време на зоолошката градина во Единбург

Во текот на целата година, зоолошката градина во Единбург се отвора во 10 часот, но времето на затворање се менува во зависност од сезоната. 

За време на шпицот од април до септември, Зоолошката градина се затвора во 6 часот, а во зимските месеци од ноември до февруари, се затвора во 4 часот. 

Во текот на месеците октомври и март, зоолошката градина во Единбург се затвора во 5 часот. 

Зоолошката градина во Единбург е затворена на Божиќ. 

Некои од затворените куќишта на зоолошката градина во Единбург, како што се територијата на Коала, Веи Бистис, итн., може да се отворат подоцна од наведеното работно време и може да се затворат 30 минути пред затворање.

Колку време трае зоолошката градина во Единбург?

Косиот парк на зоолошката градина во Единбург зафаќа површина од 33 хектари (82 хектари) и е составен од многу загради.

Наместо решетки и кафези, оваа шкотска зоолошка градина има големи, отворени загради и користи ровови и ровови за да ги оддели животните од посетителите. 

Како резултат на тоа, истражувањето на оваа позната зоолошка градина одзема малку повеќе време, но посетителите се враќаат со подобро чувство на задоволство. 

Ако одите во посета како семејство со деца и планирате да присуствувате на разговори со чувари, сесии за хранење итн., ќе ви требаат 4 до 5 часа за да ја истражите зоолошката градина во Единбург.

Меѓутоа, ако сте еден куп возрасни и сакате да завршите наскоро, можете да ги покриете повеќето животински експонати за два часа.

Нема да морате да го трошите вашето време на шалтер за билети во зоолошката градина ако го сакате купете билети однапред.

Најдобро време за посета на зоолошката градина во Единбург

Најдобро време за посета на зоолошката градина во Единбург е кога тие се отвораат во 10 часот.

Има четири предности да се започне рано – животните се најактивни рано наутро, температурите се сè уште умерени, гужвата допрва треба да влезе, а имате цел ден за истражување.

Горила во зоолошката градина во Единбург
Слика: Thetimes.co.uk

Препорачуваме работни денови за мирна посета бидејќи има гужва за викенди и училишни празници.

Кога ќе почнете рано, можете да истражувате неколку часа, да ручате во еден од трите ресторани и потоа повторно да започнете да ја истражувате Зоолошката градина. 

Важно: Кога купувате Билети за зоолошката градина во Единбург онлајн, можете да ги прескокнете долгите редици на билетарницата.


Вратете се на почетокот


Што да се види во зоолошката градина во Единбург

Ако сте надвор со семејството и децата, ви препорачуваме да поминете четири до пет часа истражувајќи што поголем дел од Зоолошката градина. 

Меѓутоа, ако сте тешко притиснати за време, еве ја нашата листа на моменти од зоолошката градина во Единбург. 

Пингвините рок

Централниот дел на Penguin Rock е огромниот отворен базен кој содржи 1.2 милиони литри вода.

Во овој заграден простор, ќе видите повеќе од 100 пингвини меѓу лажните песочни плажи и карпестите области, што го прави да изгледа што е можно пореално.

Не ја пропуштајте познатата парада на пингвини!

Патеката Будонго

Патеката Будонго во зоолошката градина во Единбург е иновативно, интерактивно куќиште за шимпанза.

Оваа изложба е голема внатрешно-надворешна средина во која може да се сместат до 40 шимпанза.

Властите на Зоолошката градина го приспособија овој простор за шимпанзата и посетителите.

Додека шимпанзите добиваат мрежа од соби со различни услови, како што се температура, влажност и осветлување, посетителите добиваат галерии за гледање одблиску, плазма екрани, интерактивни дисплеи итн.

Брилијантни птици

Брилијант Бирдс е нов прооден птичарник со егзотични видови од целиот свет.

Погледнете дали можете да ги забележите гулабот Бали Старлинг и Никобар.

Децата ја сакаат оваа изложба која мора да се види во зоолошката градина во Единбург затоа што можат да ги хранат птиците.

Територија на коала

Само четири коали се во заробеништво во Обединетото Кралство и во зоолошката градина во Единбург, територијата на Коала.

Goonaroo, Alinga, Tanami и Kalari се активни во текот на денот и обезбедуваат одлична гледаност.

Оваа изложба работи со малку намалено работно време, затоа прашајте ги термините на денот при пристигнувањето.

Wallaby Outback

Новоизградениот Wallaby Outback е веднаш до територијата на Коала.

Во него се сместени мало стадо мочуришни Валаби.

Ако имате среќа, можете да забележите како Џои ја вади главата од торбичката на својата мајка.

Веи ѕверови

Отворен во 2017 година, Wee Beasties е најновата внатрешна атракција на Зоолошката градина.

Тоа е можност да се откријат необични видови ширум светот и да се доближиме до влекачи, водоземци и инсекти.

Оваа изложба е зад Penguin Rock и е отворена секој ден од 10 до 4 часот.

Градините на зоолошката градина во Единбург

Пред ова место да стане Зоолошка градина во 1913 година, локацијата била Расадник.

Традицијата продолжува и денес со специјализиран тим за управување со градините на Зоолошката градина.

Со повеќе од 120 видови, зоолошката градина во Единбург е една од најразновидните збирки дрвја во Лотианс.


Вратете се на почетокот


Животни во зоолошката градина во Единбург

Зоолошката градина во Единбург е дом на повеќе од илјада животни од целиот свет.

За време на вашата посета на зоолошката градина RZSS во Единбург, можете да ги видите во нивните куќишта за животни и да присуствувате на разговорите на нивните чувари.

Коала зоолошката градина во Единбург

Зоолошката градина во Единбург е дом на единствените коали од Квинсленд во Велика Британија. 

Возрасниот мажјак Коала во Зоолошката градина е 16-годишниот Гонару, а женката Коала се вика Алинга (што значи Сонце). 

Другите две коали во заградениот простор се четиригодишниот мажјак Танами и двегодишната женка Коала наречена Калари. 

Калари е ќерка на Алинга. 

Можете да ги сретнете сите на територијата на Коала. 

Тигар во зоолошката градина во Единбург

Патеките на тигарот во зоолошката градина во Единбург е дом на Дарма, тригодишната суматранска тигрица која дошла од паркот за диви животни Фота.

Зоолошката градина неодамна ја надгради патеката на тигарот до три пати поголема од претходната големина.

Сега има спектакуларен тунел за гледање на ниво на земја и област за гледање на високо ниво за посетителите.

Новите патеки на тигарот имаат структури за искачување, место за хранење, загреани карпи на кои може да се релаксира Тигарката, езерца за ладење и нова куќа.

Пингвини во зоолошката градина во Единбург

Зоолошката градина во Единбург е домаќин на три вида пингвини: крал, рокхопер и џенту пингвини. 

Посетителите можат да ги најдат на Penguin Rock, најголемиот отворен базен со пингвини во Европа, долг 65 метри и длабочина од 3.5 метри (213 стапки долги и 11.5 стапки длабок).

Рокхопер пингвините се најмалиот вид од над 100-те пингвини во зоолошката градина во Единбург, но имаат „огромни“ ставови. 

Забавно факт: Кралските пингвини беа еден од првите видови што се чуваат во зоолошката градина во Единбург и се одгледуваат во 1919 година. Тоа беше првото одгледување на животно во заробеништво насекаде во светот, така што на логото на зоолошката градина во Единбург е прикажан кралот пингвин. 

пингвин што парадира

Познатиот марш на пингвините е главната атракција на зоолошката градина во Единбург, а посетителите се познати по тоа што ја одредуваат својата посета околу Парадата на пингвините.

Оваа парада не е нешто што го планира Зоолошката градина.

Во 1950-тите, една од портите беше случајно оставена отворена, а пингвинот Џенту излезе.

Другите пингвини го следеа водачот додека чуварот на зоолошката градина чекаше да види што ќе се случи следно.

Традицијата продолжува, само што сега портата се отвора намерно.

Геј пингвини

Многумина се прашуваат дали зоолошката градина во Единбург има геј пингвини.

Иако постојат ретки, истополови партнери пингвини.

Некои од најпопуларните геј пингвини што светот ги видел досега се - 

Во 2016 година, комичарот Даниел Слос зборуваше за геј пингвините што ги сретнал во зоолошката градина во Единбург (гледајте видео).

Тој се надоврза со ажурирање за тоа што се случи кога умре еден од геј пингвините.

Меѓутоа, кога го пишувавме ова, не можевме да најдеме докази за геј пингвини во зоолошката градина во Единбург. 

Слоновите во зоолошката градина во Единбург

Зоолошката градина во Единбург порано имала слонови, како што е прикажано на видеото подолу.

Сали беше еден од најпопуларните слонови во зоолошката градина во Единбург. Фотографијата на Сали направена во 1965 година

Сепак, од денес тие немаат слон во Единбург.

Жирафите во зоолошката градина во Единбург

Посетителите на зоолошката градина во Единбург последен пат виделе жирафи во 2004 година. 

Откако остана без жирафа речиси 15 години, Зоолошката градина започна кампања на Светскиот ден на жирафата 2019 година наречен „Извлечете го вратот за жирафите“.

Властите на Зоолошката градина планираат да соберат 100,000 фунти за да создадат уникатна куќа за жирафа со отворени простори за шетање и пешачки патеки на високо ниво за посетителите да можат да се соочат лице в лице со животните.

Диносаурусите во зоолошката градина во Единбург

Зоолошката градина во Единбург има свој дел од диносаурусите. 

Тие се дел од кинескиот фестивал на фенери „Изгубени светови“ во кој над 600 осветлени фенери од диносауруси се распоредени низ целата Зоолошка градина.

Диносаурусите во зоолошката градина во Единбург
Слика: Edinburghlive.co.uk

Овој специјален за диносаурусите во зоолошката градина во Единбург обично трае од средината на ноември до крајот на јануари секоја година. 


Вратете се на почетокот


Карта на зоолошката градина во Единбург

Со повеќе од 1000 животни за гледање, попаметно е да имате копија од мапата на зоолошката градина во Единбург за да се движите низ различните експонати.

Покрај куќиштата за животни, мапата ви помага да ги идентификувате услугите за посетители како што се ресторани, тоалети, продавници за сувенири итн.

Препорачливо е да го носите распоредот на зоолошката градина во Единбург ако патувате со деца бидејќи нема да губите време наоѓајќи различни експонати и, во тој процес, ќе се исцрпите.


Вратете се на почетокот


Ресторани во зоолошката градина во Единбург

Зоолошката градина во Единбург има два ресторани, едно кафуле (и некои киосци) кои нудат широк спектар на храна и пијалоци за да им помогнат на посетителите да се наполнат.

Сите овие места за храна служат и за возрасни и за деца. 

Ганет

Gannet е најновото издание на зоолошката градина во Единбург кое може да се пофали со мени преполно со свежи, локални состојки за да ужива целото семејство.

Рибниот бар Gannet е отворен седум дена во неделата, од 10 до 3 часот.

локација: До главниот тревник

Ресторан Grasslands

Ресторанот Grasslands е главниот угостителски центар во зоолошката градина во Единбург. 

Некои ставки на менито се свежо направени тестенини, салати, пица печена на камен и некои сезонски јадења.

Храната се служи на масата, а поставката е совршена за семејства, парови или соло посетители.

Ресторанот Grasslands е отворен од 11.30 до 3.30 за време на шпицот на сезоната. А за време на слабата сезона се затвора половина час порано. 

локација: Куќа за замок, во средината на Зоолошката градина

Кафе Пингвини

Кафето служи избор на кифлички за појадок, чабати, салати и супи.

Ако одите во посета со деца, проверете ги понудените „Пингвини за ручек торби“.

Семејствата исто така застануваат кај кафулето „Пингвини“ за нивните колачи и сладоледите „Ѕидови“ и „Маки“.

Овој штекер е отворен од 10 часот до половина час пред затворањето на Зоолошката градина.

локација: Кафето Penguins гледа на карпата Penguins

Пикник во зоолошката градина во Единбург

Властите на Зоолошката градина не им дозволуваат на посетителите да ги постават своите излети во ресторани или кафулиња. 

Сепак, има многу клупи и места за излет. 

Препорачуваме излетничко место на врвот на ридот и онаа пред Mansion House (главен тревник).


Вратете се на почетокот


Осврти на зоолошката градина во Единбург

Зоолошката градина во Единбург е високо оценета туристичка атракција.

Проверете две рецензии за зоолошката градина во Единбург од кои избравме Вчерашниот службениот времето, што ќе ви даде идеја што да очекувате.

1. Неверојатен ден надвор

Зоолошката градина во Единбург е една од моите омилени зоолошки градини во ОК бидејќи има широк спектар на животни - на пример, панди, коали, тигри, лавови итн. 

Една од моите омилени работи за зоолошката градина во Единбург е нејзината парада на пингвините. Јавноста се нареди надвор од одредена област и ја отвори вратата од кафезот со пингвините, дозволувајќи им на пингвините да излезат на прошетка доколку сакаат. Ова беше толку единствена можност. 

Таму поминавме околу 5 часа и по многу поволна цена. Ќе се вратиме! - Патување со Чар, Саутемптон, Велика Британија

2. Ден во Зоолошката градина

Прекрасен ден во Зоолошката градина. Беше толку одличен амбиент, со многу убави места за седење (иако беше студено). Гледањето на толку многу бебиња животни беше неверојатно - три младенчиња лавови, бебе шимпанза и бебе Коала.

Гледањето на пандите беше неверојатно. Сите чувари на зоолошката градина беа многу информативни. Исто така, има многу интерактивни работи што треба да се видат и да се направат. - Кели Т, Бристол, Велика Британија

Најчесто поставувани прашања за зоолошката градина во Единбург

Еве неколку често поставувани прашања за зоолошката градина во Единбург:

Како да резервирам билети за зоолошката градина во Единбург?

За да избегнете разочарување на денот на вашата посета, препорачуваме посетители резервирајте однапред. Билетите се ограничени и може да се распродадат за време на училишните празници и викендите - не заборавајте да резервирате билет преку Интернет. Последниот влез е еден час пред затворање, а ние советуваме да си дадете најмалку два часа за да го обиколите паркот.

Може ли да го користам паркингот достапен во зоолошката градина во Единбург?

Тоа е градска зоолошка градина, така што местата за паркирање се ограничени и достапни само по принципот „прв дојден, прв услужен“. Паркингот е популарен и се полни рано во текот на денот (понекогаш пред 11 часот за време на училишниот распуст и сончевите викенди).
Сите корисници на паркингот ќе треба да земат билет од бариерите при пристигнувањето и да го потврдат за да излезат од паркингот без да платат целосна цена (£ 10) на машината. Паркингот за посетителите на зоолошката градина е 3 фунти.

Дали се достапни возила за мобилност или други услуги за пристапност во зоолошката градина во Единбург?

Достапни се бесплатни возила за мобилност за оние на кои им е потребна дополнителна помош при навигација по ридовите во зоолошката градина. По пристигнувањето, прашајте го тимот за прием за повеќе информации.
Инвалидски колички се исто така достапни за изнајмување по принципот прв дојден, прв услужен. Стрмните падини и скали се означени со алтернативни правци и ан достапна е ажурирана карта за мобилност за посетителите.

Извори
# Visitscotland.com
# Wikipedia.org
# Tripadvisor.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

замокот Единбург Кралската јахта Британија
Зоолошката градина во Единбург Палатата Холируд
Мери Кинг е блиску Единбург сводови
Камера Обскура Рослин капела
Филмски локации на Outlander Занданата во Единбург
Џин дестилерија турнеја Хари Потер турнеја во Единбург
Искуство за шкотско виски Чоколатарум Единбург
Куќата на Џон Нокс Замокот Стирлинг
Дестилерија Холируд Тури на гробиштата во Единбург
Крстарење со три моста во Единбург Замокот Алнвик
Hadидот на Адријан Турнеја со автобус на комедија хорор духови во Единбург

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Единбург

Оваа статија е истражувана и напишана од

Оставете коментар