Почетна » Бостон » Билети за турнеја на Харвард

Харвард Турс – билети, цени, попусти, што да очекувате

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.9
(191)

Ако не можевте да стигнете до Универзитетот Харвард, тогаш не грижете се! Сè уште можете да го истражувате кампусот - само резервирајте турнеја низ кампусот на Харвард. 

Турнејата на Харвард ви дава увид во животот на кампусот и ви кажува зошто тој е најдобриот институт во светот. 

Оваа статија споделува сè што мора да знаете пред да резервирате турнеја низ кампусот Харвард, кој е исто така познат како турнеја Хавахд.

Туристи на турнеја на Харвард

Што да очекувате на турнејата Хавахд

Турнеите на Харвард ве запознаваат со динамичната историја на Харвард, културата на Харвард и познатите Харвардци. 

Обиколката на кампусот на Харвард опфаќа многу знаменитости како што се плоштадот Харвард, Харвард Јард, Статуата на Џон Харвард (основачот на универзитетот), Харвард Лампун и многу други. 

Сите туристички водичи се студенти на Харвард кои се харизматични, ангажирани и ентузијасти. 

Овие водичи ги прават турите на Харвард повеќе како претстава или театар исполнет со непрекината забава и забава. 

Со водичите на студентите покрај вас, можете да ги научите интересните факти за универзитетот, неговите скриени тајни и приказните на популарните Харвардци како Марк Закерберг, Барак Обама, Конан О'Брајан и многу други. 

Гостите можат или да резервираат а 70-минутна групна турнеја или 90-минутна приватна турнеја на кампусот Харвард.

Турите на Хавахд се дизајнирани да ги забавуваат и возрасните и децата. Списанието ААА ги нарече „одлични за семејства! Туристичките водичи се грижат за гости од сите возрасти и семејства. 

Дали вреди една турнеја на Харвард?

Основан во 1636 година, Харвард е најстариот универзитет во Америка и можеби најпознатата институција за високо образование на планетата. Харвард многу вреди да се посети.

Овој престижен универзитет содржи високи згради, библиотеки преполни со книги и иконски локации кои го одземаат здивот. 

Без разлика дали сте студент или не, кампусот има многу да ги задоволи вашиот ум и душа. 

Бидејќи студентите ќе ве прошетаат низ кампусот, добивате инсајдерска перспектива за универзитетот. 

Сето ова ја прави турнејата Хавахд вредна за вашите пари и време.

Од каде започнуваат турнеите на Харвард?

Турнејата на кампусот на Харвард започнува од плоштадот Харвард. 

Сместено на раскрсницата на авенијата Масачусетс, улицата Братл и улицата Џон Ф. Кенеди, плоштадот Харвард е преполн со посетители, студенти и уметници секојдневно. 

Вашите туристички водичи ќе ги најдете надвор од метро-станицата на црвената линија Харвард веднаш до киоскот за вести надвор од градот. Најдете насоки

Најблиската адреса на улица е 1380 Massachusetts Ave, Cambridge, MA 02138.

Распоред на тури

Првиот 70-минутна турнеја на Харвард започнува во 10 часот и продолжува на секои половина час до 4 часот. 

на приватна 90-минутна турнеја на Харвард е достапна во 10.30, 12.30 и 1.30 часот. 

Колку долго трае турнејата на Харвард?

Пешачката турнеја на Харвард трае околу 705 минути. 

Има многу безброј застанувања на турнејата долга 1 милја (1.6 км).

Туристичките водичи ќе ви ги кажат приказните и значењето на различните знаменитости покрај кои поминувате.  

Билети за турнеја на Харвард

Турнејата Хавахд започнува од плоштадот Харвард
Слика: Trademarktours.com

Постојат три начини да се доживее турнејата во кампусот на Харвард предводена од студенти - можете да ги резервирате најпопуларните 70-минутна групна турнеја, На 90-минутна приватна турнеја, или одлучете се за Комбинирана турнеја на Харвард и МИТ.

Каде да резервирате билети

На денот на вашата посета, можете да ги купите билетите за турнеја на Харвард од водичот веднаш надвор од метро-станицата на црвената линија Харвард (до Вести киоск надвор од градот). 

Сепак, предлагаме однапред да ги купите онлајн за да избегнете разочарување во последен момент. 

Како функционираат онлајн билетите

Кога резервирате билети за турнеја Хавахд во Бостон, го избирате претпочитаното време на посета и датум.

Веднаш по купувањето, вашите билети ви се испраќаат преку е-пошта. Не треба да земате никакви отпечатоци. 

На денот на вашата турнеја, мора да бидете во близина на киоскот за вести надвор од градот, веднаш пред станицата на метрото Харвард Red Line, 15 минути пред да започне вашата турнеја. 

 Бидејќи имате билет и сте на време, можете да му го покажете на вашиот водич и да се придружите на турата. 

Цени на билетите

на 70-минутна групна турнеја, позната и како јавна обиколка на кампусот на Харвард, чини 19.50 американски долари за гости на возраст од 18 до 54 години. 

Повозрасните лица на возраст од 65 години и повеќе добиваат попуст од 1 УСД и плаќаат 18.50 УСД, додека децата на возраст од четири до 17 години добиваат попуст од 2 УСД и на тој начин плаќаат само 17.50 УСД.

на приватна обиколка на кампусот на Харвард чини 250 УСД за групи до 9 членови. 

на Комбинирана пешачка турнеја на Универзитетот Харвард и МИТ чини 34.99 УСД по лице. 

Заедно со нивната турнеја во кампусот Хавахд, некои туристи претпочитаат да резервираат а групна турнеја на Технолошкиот институт во Масачусетс.

Сајтови што ќе ги видите на турнејата на Харвард

Ќе прошетате низ портите на универзитетот, околу дворот и покрај некои историски згради со туристички водичи на Харвард. 

Главните локации опфатени со турнеите на Харвард се:

Плоштад Харвард

Тоа е комерцијален центар во Кембриџ со улици наредени со кафулиња, ресторани, продавници за малопродажба, кина и книжарници. 

Џонстон Гејт

Оваа величествена порта ве води во светот на знаењето и мудроста. Тоа е една од многуте врати на Харвард Јард.

Харвард Јард

Тоа е срцето на Универзитетот Харвард, оградено со огради од ковано железо, ѕидови и густа крошна од дрвја. Статуата на Џон Харвард се наоѓа во овој прекрасен двор. 

Научен центар

Тоа е место за љубителите на науката и математиката кои експериментираат и истражуваат.

Спомен сала

Камен-темелникот на зградата е поставен во 1870 година во спомен на оние кои ги положиле своите животи за време на граѓанската војна. 

Нов колеџ театар

Секоја година е домаќин на неколку театарски и музички претстави на студенти од Харвард. NCT е исто така отворен за пошироката јавност да ужива во настапите на групите и изведувачите поврзани со Харвард. 

Харвардскиот лампун

Понекогаш познат како „Замокот Лампун“, овој цврст замок се состои од канцеларија, библиотека, трпезарија и салон. Познат е по издавањето стрип и хумористични списанија. 

Ловел камбанарија

Оваа камбанарија со сина капа е во близина на Харвард Јард и плоштадот Харвард. Во него се сместени иконите руски ѕвона.

Што да се донесе на турнејата?

Подобро е да дојдете подготвени за временските услови за да избегнете изненадувања.

Кога доаѓате на турнеја, можете да ги понесете следните артикли-

  • Удобни чевли
  • Чадор
  • јакна 
  • Очила за сонце

Работи што треба да ги знаете пред да започнете турнеја

Пред да започнете со турнејата во кампусот, имајте ги предвид следните точки-

  • Турата ќе продолжи и покрај дожд или сонце.
  • Дојдете до почетната точка на турата (Плоштадот Харвард) најмалку 10-15 минути пред закажаното време. 

Турата не ве води во ниту една зграда.

Извори

# College.harvard.edu
# Харвард.еду
# Аплицирај.колеџ.харвард.еду
# Мориња.harvard.edu

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Популарни атракции во Бостон

# Бродови и музеј во бостонската чајна забава
# Тури со количка во Бостон
# Аквариум во Нова Англија
# Тури за духови во Бостон
# Зоолошката градина Нова Англија
# Коџила Бостон
# Тури на Фенвеј парк
# Патувања во пристаништето во Бостон
# Гледање китови во Бостон
# Тури на Харвард
# Бостонски патки патувања

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Бостон

Оваа статија е истражувана и напишана од