Почетна » Лос Анџелес » Билети за Холивуд за Мадам Тисо

Мадам Тисо холивудски билети, цени, бесплатен влез, што да се види

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.8
(177)

Ако ве интересираат познати личности, нема подобро место од Мадам Тисо во Холивуд. 

Восочните фигури во Холивуд во Тисо вклучуваат филмски ѕвезди, водители на ТВ шоуа, музичари, спортски ѕвезди, политичари, суперхерои итн. 

Тоа е фантастична можност да кликнете селфи со 100+ познати восочни фигури од сите сфери на животот.

Во оваа статија споделуваме сè што мора да знаете пред да ги купите вашите билети за Холивуд во Мадам Тисо. 

Врвни холивудски билети за Мадам Тисо

# Билети за Холивуд за Мадам Тисо

# Мадам Тисо бесплатно

Мадам Тисо Холивуд

Како да стигнете до Мадам Тисо

Мадам Тисо Холивуд е на аголот на булеварот Холивуд и Оринџ Драјв на Булеварот на славните, веднаш до познатиот кинески театар TCL.

адреса: 6933, Холивуд булевар, Холивуд, CA 90028. Најдете насоки

Со метро

Холивуд/Хајленд станица е најблиску до музејот на Мадам Тисо во Холивуд.

Можете да се качите на кој било воз на Црвената линија за да стигнете до станицата, која е три минути пешачење (на булеварот Холивуд) од музејот на восочни фигури. 

Возење до Мадам Тисо

Лос Анџелес има многу автомобили, а сообраќајот може да биде неуреден, па затоа не препорачуваме возење до музејот Мадам Тисо.

Меѓутоа, ако морате, најлесниот начин да стигнете таму е со користење Гугл мапи

Паркинг за автомобили

Гаражата на Мадам Тисо е надвор од Orange Drive, а услугата камериер е достапна за сите клиенти. 

Од понеделник до сабота трошокот за паркирање автомобил е 18 долари, додека во недела е 20 долари.

Дополнителен паркинг е достапен на Холивуд и Хајленд Центар


Вратете се на почетокот


Часови на Мадам Тисо

Мадам Тисо во Холивуд се отвора во 9 часот или 10 часот и се затвора во 8 часот, 9 часот или 10 часот, во зависност од распоредот на денот.

Затоа најдобро време за посета на музејот на восочни личности е помеѓу 10 и 8 часот. 

Последниот влез е еден час пред затворање. 


Вратете се на почетокот


Колку време трае Холивуд на Мадам Тисо?

Посетителите обично поминуваат од 60 до 90 минути во истражување на Холивуд во Мадам Тисо. 

Меѓутоа, бидејќи билетите за Мадам Тисо немаат временски ограничувања, можете да бидете внатре во музејот за восочни фигури онолку долго колку што сакате. 

*Туристите кои прават многу селфи и фотографии со восочните статуи на познатите личности имаат тенденција да останат внатре подолго. 


Вратете се на почетокот


Билети за Холивуд за Мадам Тисо

Има само еден вид билет што можете да го купите за да го посетите Мадам Тисо во Холивуд.

Политика за откажување: Билетите може да се откажат до 24 часа однапред за да добијат целосна рефундација.

Мобилни билети: Влезниците ви се испраќаат по е-пошта, а на денот на посетата можете да ги покажете на вашиот мобилен телефон и да влезете внатре. Не морате да печатите. 

Купувањето онлајн билети за Холивуд за Мадам Тисо е подобро искуство од три причини:

  • Онлајн билетите се поевтини од цената што ќе ја платите на влезот. Заштедувате најмалку 20% од цената на портата. 
  • Не чекате во редот на шалтер за билети и трошите време и енергија.
  • Билетите на лице место се продаваат по принципот „прв дојден, прв услужен“. Резервирањето билети преку Интернет (и однапред) гарантира билет.

Со овие билети за Мадам Тисо, можете да истражувате сè што е изложено во музејот на восочни фигури. 

Нема одредено време за овој билет. Може да пристигнете во секое време во текот на работното време.

Цена на билетот

Билет за возрасни (13+ години): САД $ 29.95
Детски билет (помалку од 12 години): САД $ 23.95


Вратете се на почетокот


Мадам Тисо бесплатно

Ако сте во Лос Анџелес повеќе од една недела, Одете на Лос Анџелес All-Inclusive Pass е одличен начин да заштедите пари.

Кога ќе ја купите оваа пропусница, добивате бесплатен влез во повеќе од 40 врвни атракции во градот, вклучувајќи го Холивуд во Мадам Тисо.

Пропусницата е достапна за 1, 2, 3, 4, 5 или 7 дена и кога ќе се одлучите за пропусница од 3, 5 или 7 дена, добивате и бесплатен билет за Universal Studios Hollywood.


Вратете се на почетокот


Што да се види во Холивуд во Мадам Тисо

Мадам Тисо во Лос Анџелес има многу да им понуди на своите посетители, а неговите експонати се поделени на зони и искуства.

Зоните

Восочните експонати во Мадам Тисо се поделени во седум зони.

Зоната на модерни класици доловува некои од најголемите филмски моменти од современото кино.

Во зоната Spirit of Hollywood, можете да ја почувствувате романтиката и величественоста на златната ера на холивудските филмови. 

Во овој дел ќе ги видите Мерлин Монро, Чарли Чаплин, Џуди Гарланд, Џинџер Роџерс, Фред Астер итн.

Восочната статуа на Марлин Монро во Холивуд во Мадам Тисо
Восочната статуа на Марлин Монро во Холивуд во Мадам Тисо. Слика: Madametussauds.com

Зоната Pop Icons ги прикажува некои од најталентираните пејачи во светот.

Кантри-западната зона е приказ на Дивиот, Дивиот Запад и некои од неговите поврзани лица.

Во делот MARVEL Experience, можете да видите и фотографирате со некои од најпопуларните суперхерои како што се Captain America, Thor, Nick Fury, Iron Man, Spider-Man итн. 

Светлата, камерата, акцијата! зоната е како бекстејџ премин во популарно холивудско студио. Можете да обиколите по задниот дел за да видите што се случува зад сцената и да ги запознаете ѕвездите на работа.

На забавата од А-листата, шетате по црвениот тепих, позирате за папараците и им се придружувате на познатите во нивната забава. Оваа зона е збирка на најжешките ѕвезди во Холивуд.

Виртуелна соба

Виртуелната соба во Холивуд во Мадам Тисо е дизајнирана од развивачи на видео игри, користејќи технологија за виртуелна реалност за да понуди дотогаш наплив на адреналин. 

Виртуелната соба е отворена за посетители од 12 години па нагоре, а групи од 2, 3 или 4 играчи можат да учествуваат во една VR игра.

Секој играч ја носи најновата опрема за виртуелна реалност (HTC Vive) и соработува со своите колеги членови на тимот во рамката за виртуелна реалност. 

Тоа е забавно искуство, кое може да се резервира само во местото на денот на вашата посета. 

90-тите се тука

Во овој дел се е од 1990-тите. Ако сте дете од 1990-тите, тоа е одличен начин да го преживеете вашето детство. Ако сте родени подоцна, нема проблем, ќе научите како живееле децата од 90-тите пред да дојдете. 

Не заборавајте да се нурнете во јамата со топки со тема од 90-тите. 

MARVEL 4D филм

Филмот MARVEL Super Heroes 4D е убав допир за посетата на Холивуд во Мадам Тисо. 

Многу саканите херои се оживуваат во мултисензорен, возбудлив 4D авантуристички филм.

Искуство на Џими Кимел

Во овој дел од Мадам Тисо, ве превезуваат во ''Џими Кимел во живо'' и станувате дел од акцијата. 

Започнувате со снимање на селфи со наградуваниот водител Џими Кимел. 

Како што се движите низ искуството, најпрво учествувате во интервјуто „Прашање за пешаци“ снимено, по што сте на сцената со водителот. 

Уживате во 15 секунди слава додека вашето урнебесно интервју се емитува на големиот екран за сите да го видат.

Илузии на ужас

Овој дел е целосно извонредно хорор-искуство кое ќе ви испрати студ низ 'рбетот. 

Во овој дел се прикажани ликови кои исплашиле милиони преку нивното прикажување во филмови и книги.


Вратете се на почетокот


Мадам Тисо или холивудски восочен музеј?

Холивуд има два восочни музеи - Мадам Тисо и Музеј на холивудски восок, лоцирани на 300 метри (,2 милји) едни од други.

Еве зошто туристите се збунуваат и сакаат да знаат кој мора да го посетат - Холивудскиот музеј за восочни фигури или Мадам Тисо?

Ви препорачуваме да се одлучите за Мадам Тисо Холивуд од две причини - 

  1. Tripadvisor на Мадам Тисо рејтинг е 4.5 додека рејтингот на Холивудскиот восочен музеј е само 3.5
  2. Восочните статуи на Мадам Тисо се пореалистична, а со тоа и искуството е подобро. 

Вратете се на почетокот


Мадам Тисо Лос Анџелес или Лас Вегас

Туристите кои планираат да ги посетат и Лос Анџелес и Лас Вегас за краток период обично сакаат да знаат што е подобро - Мадам Тисо во Лас Вегас или онаа во Лос Анџелес. 

Тие сакаат да го знаат ова за да можат да го видат подобриот музеј на Мадам Тисо и да го прескокнат другиот. 

Два фактори можат да влијаат на вашата одлука - 

  1. Изложените восочни фигурини
  2. Колку е стар Музејот - поновите се повеќе ажурирани

И двете Мадам Тисо Лас Вегас и Мадам Тисо Лос Анџелес имаат различни фигурини. 

Можете да ги посетите нивните официјални веб-страници и да ги проверите ѕвездите што се прикажани. 

Мадам Тисо во Лас Вегас беше првиот музеј за восочни фигури отворен во САД во 1999 година. 

Мадам Тисо во Лос Анџелес беше инаугуриран неодамна - во 2009 година - и оттука повеќе ажуриран.

Извори

# Madametussauds.com
# Tripadvisor.com
# Ticketlens.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Универзални студија ХоливудВорнер Брос Студио Холивуд
Холивудски знакМадам Тисо
Автомобилство музеј ПетерсенЗоолошка градина во Лос Анџелес
Музеј на филмови за академијаАквариум на Пацификот
Кинески театар TCLМузеј на холокаустот ЛА
Турнеја по домовите на славните во ХоливудИзнајмување чамец лебед
Опсерваторија ГрифитСредновековен музеј за мачење
Претседателска библиотека и музеј на Ричард НиксонМузеј на јами со катран Ла Бреа
Воен брод УСС музеј АјоваМарина дел Реј Круз
Музеј на илузии во Световите на илузииiFLY Онтарио, Калифорнија

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Лос Анџелес

Оваа статија е истражувана и напишана од