Почетна » Лос Анџелес » Universal Studios Холивуд билет

Universal Studios Hollywood – билети, цени, бесплатен влез, Express Pass

Изменето од: Река Раџан
Факт е проверен од: Џамшед V Рајан

4.7
(150)

Universal Studios Hollywood во Лос Анџелес е филмско студио и филмски тематски парк кој привлекува речиси 10 милиони посетители годишно.

Влезете во светот на филмовите во Universal Studios Hollywood, најистакнатата локација на забавниот парк на Universal Studios ширум светот.

И возрасните и децата уживаат во возбудливи возења, ефекти во живо, шоуа, музички изведби итн., во оваа атракција во Лос Анџелес. 

Оваа статија опфаќа сè што мора да знаете пред да ги купите вашите холивудски билети од Universal Studios. 

Што да очекувате

Во Universal Studios Hollywood, направете турнеја зад сцената на различни филмски и телевизиски продукции. 

Гледајте работни звучни сцени, сетови и задни делови, обезбедувајќи интерактивно и извонредно искуство. 

Некои од иконските атракции на студиската турнеја го вклучуваат познатиот мотел Бејтс од „Психо“ на Алфред Хичкок и возењето со 3D симулатор на движење, King Kong 360 3-D.

Каде да купите билети за Холивуд на Universal Studios

на Universal Studios Холивуд билети се достапни на атракција и онлајн.

Цените на онлајн билетите обично се поевтини од билетите на местото на одржување.

Кога купувате онлајн, можете да ги избегнете долгите редици на шалтерите за билети на атракцијата.

Бидејќи некои атракции продаваат ограничен број билети, за време на шпицот тие може да се распродадат. Резервирањето навреме помага да се избегнат разочарувањата во последен момент.

Како функционираат билетите преку Интернет

Оди на Страница за резервации на Universal Studios Холивуд, изберете го претпочитаниот датум и бројот на билети и веднаш купете ги билетите.

Откако ќе купите холивудски билети од Universal Studios, тие ќе бидат доставени на вашата адреса за е-пошта. 

Нема потреба да добивате отпечатоци од билетот. 

Можете да го покажете е-билетот на вашиот паметен телефон кога ќе ја посетите атракцијата.

Не заборавајте да ги понесете вашите службени лични карти.

Universal Studios Холивуд цените на билетите

Во зависност од денот на вашата посета, Universal Studios Hollywood's Билет за општ влез чини помеѓу 109 и 150 американски долари по возрасен или 103 и 145 американски долари по дете кога се купени однапред.

Сите посетители од девет години и постари мора да купат билет за возрасни. 

Викендите, празниците и поголемиот дел од јули и почетокот на август се скапи, додека работните денови и вонсезоните имаат пониски цени на билетите. 

на Експрес билет, што ви овозможува експресен пристап до сите возења, изложби и атракции, има цена помеѓу 269 и 300 американски долари во редовните и деновите на шпиц, соодветно.

Генералниот влез и билетите за експрес чинат повеќе на портите, па затоа е подобро да ги набавите преку Интернет.

SUPER NINTENDO WORLD™ ве води во светот на Super Mario™. Battle Team Bowser на Mario Kart™: Bowser's Challenge, вечерајте во Toadstool Cafe и израмнете се со производите на тема Nintendo од 1-UP Factory™. Вашиот Билет за општ влез го вклучува ова!


Вратете се на почетокот


Universal Studios Холивуд билети попуст

Најдобар начин да добиете попуст на холивудските билети на Universal Studios е однапред да ги резервирате онлајн. 

Цената на билетот за општ влез на портата е 159 УСД за сите посетители на возраст од десет години и повеќе и 153 УСД за посетители од три до девет години. 

Кога се купуваат онлајн, истите билети се со цена помеѓу 109 и 150 американски долари по возрасен и 103 и 145 американски долари по дете кога се купени однапред. 

Размислете за купување Билети за општ прием онлајн за да ги побарате намалените цени. 

Универзална карта за Холивуд експрес чини 399 УСД за сите посетители на возраст од три години и повеќе на портата. 

Но, кога ги купувате преку Интернет, плаќате намалена стапка од 269 до 300 американски долари по лице, со што заштедувате значителен износ по лице во одредени денови.

Децата до две години го добиваат најдобриот попуст во Universal Studios - можат да влезат бесплатно во текот на целата година. 

Ако сте на буџетски одмор, дознајте како да го добиете Universal Studios Холивуд билети со попуст.


Вратете се на почетокот


Universal Studios Холивуд билети

Подобро е да ги купите вашите холивудски билети од Universal Studios однапред бидејќи тие се многу поскапи на влезот на атракцијата. 

Онлајн билетите може да бидат повеќе од 50 американски долари поевтини од цената на шалтерот, во зависност од тоа кога ги посетувате. 

Онлајн Universal Studios ви помага и да заштедите многу време на чекање на шалтерите, особено во текот на летните месеци, што е шпиц на туристичката сезона. 

Во овој дел, ги објаснуваме четирите типа холивудски билети на Universal Studios.

1-дневен општ влезен билет

Universal Studios Холивуд билети
Слика: Mommy-diary.com

Купете го билетот за општ влез на Universal Studios Холивуд бидејќи тоа е најевтиниот начин да влезете во забавниот парк, поради што е и најпопуларниот билет.

Покрај пристапот до сите возења, претстави и атракции во паркот, овој билет ја вклучува и турнејата зад сцената на Universal Studios. 

Цена за 1-дневен билет

Билет за возрасни (10+ години): САД $ 139
Детски билет (од 3 до 9 години): САД $ 133

*Во деновите на шпиц, цената на билетот може да се искачи до 145 УСД за посетители постари од 10 години.

Универзален експрес билет

Universal Studios Hollywood Express билет
Слика: Undercovertourist.com

Билетот за Холивуд Експрес на Universal Studios со целосен пристап ви нуди третман за славни личности во паркот.

Вклучува 1-дневен општ влез во паркот, еднократен брз пристап до сите возења, изложби и атракции - што значи дека не стоите во редица.

Експресниот билет, исто така, се нарекува Universal Studios Hollywood Fast Pass.

Купете Universal Express билет бидејќи тоа е одличен начин да го искористите максимумот од вашиот ден и да ја максимизирате вашата забава во паркот.

Мора да изберете „Експрес билет“ на страницата за резервации

Цена на билетите: САД $ 219

*Во деновите на шпиц, цената на билетот може да достигне до 300 УСД по лице.

Билети за ВИП турнеја

на Турнеја за ВИП искуство во Universal Studios Холивуд е најексклузивниот начин да се оди зад сцената во најголемото филмско студио во светот и Тематскиот парк во Лос Анџелес.

За време на универзалната ВИП турнеја, ќе бидете прикажани околу ексклузивни подрачја кои не се отворени за јавноста, ќе добиете експресен влез во сите возења, шоуа и атракции, ќе уживате во гурманскиот оброк, ќе пристапите до ВИП салонот итн.

Кога купувате билети за VIP Experience, водич во живо ќе биде со вас во текот на целата турнеја, а исто така добивате ексклузивен пристап до ВИП областите.

Цена на билетите: Од 379 УСД по лице

*Во деновите на шпиц, цената на билетот може да достигне до 471 УСД по лице.

Визуелна приказна: 13 совети кои мора да ги знаете пред да го посетите Universal Studios Hollywood

Билети на Universal Studios со превоз

Посетителите кои не сакаат да дознаат како да патуваат до Universal Studios се одлучуваат за пакети кои вклучуваат влезни билети и превоз во две насоки.

Ве земаат од вашиот хотел во 9.30 часот, а автобус ве превезува до Universal Studios Hollywood. 

Можете да ја истражувате атракцијата на ЛА онолку долго колку што сте вие; Ве молам, и по осум часа, седнете во тренерот и се враќате назад во вашиот хотел. 

Подигањата се нудат од хотели/локации и во Лос Анџелес и во Анахајм.

Туристите кои летуваат во Сан Диего, одлучете се за ова мала групна турнеја до Universal Studios во ЛА.


Вратете се на почетокот


Universal Studios Hollywood бесплатно

Возење во паркот Јура во Universal Studios Холивуд
Слика: Universalstudioshollywood.com

Ако сте во Лос Анџелес повеќе од една недела, Одете на Лос Анџелес All-Inclusive Pass е одличен начин да заштедите пари.

Go Los Angeles Pass ви помага да заштедите до 40% од трошоците за билети.

Со оваа пропусница добивате бесплатен влез во повеќе од 40 врвни атракции во градот. 

Достапно е 1, 2, 3, 4, 5 или 7 дена и кога ќе се одлучите за пропусница од 3, 5 или 7 дена, добивате бесплатен билет за Universal Studios Hollywood, валиден за секој ден.


Вратете се на почетокот


Како да стигнете до Universal Studios Hollywood

Universal Studios Hollywood е надвор од автопатот 101 во Универзал Сити, северно од Холивуд. 

Тоа е приближно десет минути северно од центарот на Лос Анџелес. 

адреса: 100 Universal City Plaza, Universal City, CA 91608. Најдете насоки

До атракцијата можете да стигнете со јавен превоз или лично возило.

Со метро

Универзален град/Студио Сити е најблиската станица на метрото до Universal Studios во Лос Анџелес. 

Можете да го земете возот на црвената линија на метрото од центарот на Лос Анџелес или Холивуд до станицата Универзал Сити.

Влезот на Universal Studios е на 800 метри (половина милја) од станицата, но е нагорна пешачење. 

Затоа го препорачуваме шатлот Universal Studios, кој е паркиран веднаш од станицата и нуди бесплатна услуга.

Шатлот ја напушта станицата на секои 10 до 15 минути и ги спушта посетителите на влезната порта на Universal Studios Холивуд. 

Шатловите започнуваат во 7 часот наутро и продолжуваат да работат два часа по затворањето на паркот во текот на денот.

Автобуски тури до Universal Studios

Неколку компании нудат двонасочен превоз до Universal Studios и влезни билети како пакет.  

Овие Universal Studios Холивуд билети со превоз чини околу 180 долари по лице. Достапни се хотелски пикап од Лос Анџелес Anaheim.

Некои од овие холивудски тури на Universal Studios со транспорт вклучуваат ан обемна холивудска турнеја

Забелешка: Некои од овие тури можеби нема да бидат достапни сега поради пандемијата.

Со автомобил

Лос Анџелес има многу автомобили, а сообраќајот може да биде неуреден, па затоа не препорачуваме возење до Universal Studios. 

Меѓутоа, ако морате, најлесниот начин да стигнете таму е со користење Гугл мапи

Откако ќе излезете од булеварот Universal Studios или од бул. Lankershim, можете да ги следите знаците за да влезете во влезот на атракцијата. 

Universal Studios Холивуд паркинг

Паркот Universal Studios е изграден во рид на две нивоа со четири ескалатори кои го поврзуваат Долниот со Горниот дел.

Главниот паркинг простор е во близина на главниот влез на Горниот дел. 

Самостојното паркирање е бесплатно, но паркирањето со камериер е достапно по цена.

Universal и Disneyland не се далеку еден од друг, а некои туристи и локални жители ги посетуваат и двете. Дознајте како да одите од Универзален Холивуд до Дизниленд.


Вратете се на почетокот


Работно време

Universal Studios Hollywood обично работи од 10 до 6 часот.

Во деновите на шпицот и викендите, паркот се отвора малку рано во 9 часот и се затвора во 10 часот.

Паркот останува отворен и на Божиќ и на Нова Година.

Забелешка: Оваа атракција во Лос Анџелес добива максимална гужва во деновите кога е подолго отворена.


Вратете се на почетокот


Колку време трае Universal Studios Hollywood?

Оливандерс во светот на Хари Потер
Слика: Universalstudioshollywood.com

Посетителите кои не сакаат да пропуштат ништо почнуваат рано и цел ден го поминуваат во Universal Studios.

Посетителите кои добро се движат можат да поминат до осум часа во истражување на холивудските возења на Universal Studios.

Ако немате многу време, набавете го Билет за Universal Express, што ви помага да ги прескокнете редиците на возењата и да завршите побрзо.

Universal Studios има два дела. Поголемиот дел се нарекува Upper Lot и има атракции како што се Волшебнички свет на Хари Потер, Спрингфилд Холивуд итн., а помалиот Lower Lot се состои од авантуристички возења. 

За да заштедите време, избегнувајте да се движите помеѓу овие два дела - завршете сè во еден пред да преминете на следниот. 

Прво да го посетите Lower Lot е подобро бидејќи линиите се најкратки наутро. Толпата во Долниот Лот се искачува до попладне.

Совет: Universal Studios Холивуд студио турнеја е 60-минутно возење во трамвај за да ги видите вистинските сетови за снимање филмови и ТВ серии. Качете се во трамвај за време на време без шпиц (доцна наутро, попладне или рано навечер) бидејќи времето на чекање на возењето варира во зависност од денот и сезоната.


Вратете се на почетокот


Најдобро време за посета на Universal Studios Холивуд

Најдобро време за посета на Universal Studios Холивуд е 15 минути пред да се отворат во текот на денот, за да бидете понапред во редот и да добиете добро место за најпопуларните возења. 

Ако возите до паркот, пристигнете најмалку половина час порано за да го паркирате автомобилот и да стигнете до влезот на атракцијата. 

Ако сакате да ја избегнете гужвата, најдобро е да ги посетите Universal Studios во текот на работните денови, училишните денови и вонсезоната (најчесто зимата).

Бидејќи возењата се одвиваат цел ден, но сериите не, најдобро е да го закажувате денот околу тајмингот на шоуто. 

Официјалните распореди за прикажување и времето на чекање се прикажани околу паркот и на мобилната апликација на паркот (Андроид / iOS). 

Препорачано четиво: Време на чекање на Universal Studios Холивуд


Вратете се на почетокот


Universal Studios Холивуд мапата

Universal Studios Холивуд има два дела - Горниот дел и Долниот дел - поврзани со серија ескалатори наречени Starway.

Горниот дел има семејни атракции како што е Minion WayСпрингфилд, Волшебничкиот свет на Хари Потер и светски познатата турнеја во студио.   

Lower Lot е помалиот од двата и е познат по трите возења со најмногу адреналин во атракцијата - Jurassic World Ride, Revenge of the Mummy Ride и Transformers 3D Ride.

Преземете ја картата (pdf, 2.5 Mb) за подобро разбирање на распоредот на Universal Studios Холивуд

Препорачано четиво
- Вози во Universal Studios Холивуд
- Барања за минимална висина на Universal Hollywood


Вратете се на почетокот


Извори

# Tripadvisor.in
# Undercovertourist.com
# Tourscanner.com

на специјалисти за патување at TheBetterVacation.com користете само висококвалитетни извори додека ги истражувате и пишувате нивните статии. Ги правиме сите напори да ја задржиме нашата содржина актуелен, сигурен и доверлив.

Универзални студија Холивуд Ворнер Брос Студио Холивуд
Холивудски знак Мадам Тисо
Автомобилство музеј Петерсен Зоолошка градина во Лос Анџелес
Музеј на филмови за академија Аквариум на Пацификот
Кинески театар TCL Музеј на холокаустот ЛА
Турнеја по домовите на славните во Холивуд Изнајмување чамец лебед
Опсерваторија Грифит Средновековен музеј за мачење
Претседателска библиотека и музеј на Ричард Никсон Музеј на јами со катран Ла Бреа
Воен брод УСС музеј Ајова Марина дел Реј Круз
Музеј на илузии во Световите на илузии iFLY Онтарио, Калифорнија

Колку беше корисен овој пост?

Кликнете на ѕвезда за да го оцените!

Проверете ги сите работи што треба да се прават во Лос Анџелес

Оваа статија е истражувана и напишана од

4 размислувања за „Universal Studios Hollywood – билети, цени, бесплатен влез, Express Pass“

  1. зошто рече дека можеш да ми покажеш како да добијам бесплатни билети за универзалните студија во холивудскиот тематски парк?

    Одговори

Оставете коментар